Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Javna tribuna: Mesec maj – mesec alergij

Javna tribuna: Mesec maj – mesec alergij

Pomlad je v polnem teku in nekateri že občutijo vpliv sezonskih alergij. Te sovpadajo skupaj s cvetenjem drevja in trav. Niso pa le sezonske alergije tiste, ki povzročajo težave. Pri nekaterih otrocih se z uvajanjem novih živil lahko pojavi preobčutljivost ali alergija na določeno hrano.

Značilno za alergije je, da se simptomi pojavijo takoj ob stiku z alergenom.
Poznamo pa še druge vrste alergij – t. i. psevdoalergija, intoleranca in preobčutljivost na hrano. Vse skupaj pa uvrščamo v skupino preobčutljivostnih reakcij telesa.

Če se spopadate z naštetimi težavami, se nam pridružite v tokratni javni tribuni, ki bo potekala v torek, 8. 5. 2018 med 11.–12. uro, kjer boste lahko svoja vprašanja zastavili strokovnjakom iz laboratorija Medicare PLUS[/url], ki opravljajo različna testiranja na preobčutljivost.

Vprašanja lahko postavljate že zdaj!

Kako točno se kaže alergija na cvetni prah? Je podobno kot prehlad?

Kako se kaže alergija – celiakija pri dojenčkih? Je nujno da se kaže na koži, ali je možno da je to bolj “potuhnjeno”?
Pri mojem gre za nenapredovanje na teži, in je ena od varijant tudi ta, da je možna celiakija. Sicer na koži ni nobenih sprememb (gluten je uveden).

nova
Uredništvo priporoča

Je atopijski dermatitis tudi alergija?

Ja, kaže se podobno kot prehlad. Značilni so napadi kihanja pri stiku z alergenom, steklast izcedek iz nosu, draženje po grlu -srbenje. Take simptome imam jaz. Kakšne simptome imaš ti? Ti trajajo dolgo?

Je mogoče testirati alergijo na določeno hrano tudi, če nimaš tipičnih simptomov. Recimo, da bi preveril ali tvoje telo neko hrano zna predelovati (npr. gluten). Imam kup malih težav, ampak nič resnega. Sumim, da bi lahko s hrano marsikaj spremenila.


Najboljša in najlažja rešitev je, da sama izločiš gluten iz prehrane in vidiš, ali se težave še vedno pojavljajo ali so minile. Ne obstaja samo celiakija, temveč tudi preobčutljivost na gluten. Za celiakijo obstajajo posebni krvni testi, vprašaj, če te da zdravnik ali gastroenterolog na te teste, sicer pa se jih lahko naredi tudi samoplačniško … Meni npr. testiranje na alergijo na gluten ni pokazalo, nekaj drugega pa je bilo pozitivno.

Testiraš lahko marsikaj, kar želiš. Obstajajo različni testi. Kožni, krvni, pa potem tisti kao občutljivostni na ogromno živil, ki se izvajajo samoplačniško, a mislim, da niso nujno najbolj zanesljivi.

Če imaš črevesne težave, poglej še za morebitno laktozno intoleranco, tega je dosti in se kaže točno tako, kot ti opisuješ – neprijetno, a nič resnega.

Na koncu smo pa vedno sami tisti, ki moramo ugotoviti, kaj nam ustreza in kaj ne. To so meni tudi sami zdravniki rekli, ker vsega se ne da pokazati/dokazati, in enostavno si je treba delati evidenco in potem videti. Včasih je kakšna banalna zadeva, npr. bučke ali melone, ali pa kak skrit alergen v kakšni pripravljeni hrani, ali pa morda navzrkižna alergija, če imaš sicer te težave.

Ja, kaže se podobno kot prehlad. Značilni so napadi kihanja pri stiku z alergenom, steklast izcedek iz nosu, draženje po grlu -srbenje. Take simptome imam jaz. Kakšne simptome imaš ti? Ti trajajo dolgo?
[/quote]
Imela sem enake teževe, poleg vsega še srbenje v očeh, malo se je ublažilo, če sem si umila obraz z mrzlo vodo. Pričela sem z jemanjem s CBD in nič več alergije, že drugo leto. Res je bila alergija skoraj celo pomladno-poletno sezono, obupno. Sem rešena te težave, priporočam vam jemanje CBD.

Pozdravljeni,
kakšni so te vaši testi? So primerljivi s “klasičnimi” alergo testi?

haval

So rezultati iz sline res merodajni in kako je to primerljivo z rezultati iz krvi?

Pozdravljeni,
mene pa zanima, ali se alergije na hrano kažejo nujno z reakcijo na koži?
Hvala.

se da alergijo pozdraviti?

da se jo odpraviti – izkušnja alergija na cvetni, hišni prah in živalsko dlako (urin).

Pozdravljeni,

Začenjamo z današnjo javno tribuno, ki bo za vprašanja odprta do 12.00 ure.
Dobrodošla so vsa vprašanja in tudi uporabniške osebne izkušnje.

Pozdrav gostom strokovnjakom iz diagnostičnega laboratorija Medicare Plus, ki bodo odgovarjali na vprašanja s področja različnih testiranj na preobčutljivost.

Vabljeni, da sodelujete!

Uredništvo
Med.Over.Net

Pozdravljeni,

Atopijski dermatitis lahko nastane kot posledica alergije, oziroma preobčutljivostne reakcije organizma, ni pa nujno. Cvetujemo, da se o vzroku vaših težave pogovorite z zdravnikom ali dermatologom. Več o dermatitisu kot posledici alergije pa lahko preberete na https://diagnosticni-laboratorij.si/alergije/

Lep pozdrav in vse dobro vam želimo
Bianca

[b]Diagnostični laboratorij Medicare Plus[/b] Erbežnikova 2 1000 Ljubljana tel: 059 162 018 tel: 070 766 322 web: [url]https://diagnosticni-laboratorij.si[/url]

Pozdravljeni,

Namen diagnostičnih testiranj je, da so v pomoč zdravniku pri postavitvi diagnoze oziroma prepoznavanju določenega bolezenskega stanja. Zato je smiselno, da se testiranje opravi kadar obstajajo neki simptomi ali težave, s katerimi se pacient sooča. Zato testiranje klasične alergije na hrano ni smiselno, v kolikor nimate izraženih simptomov alergije, saj bodo izvidi negativni. Na drugi strani pa se morda soočate s prehransko preobčutljivostjo, ki ima blažje simptome, ki so včasih manj izraziti. V tem primeru, sploh, če želite spremeniti način prehrane, je testiranje preobčutljivosti na določena živila smiselno. Tak test lahko opravite tudi pri nas.

Lep pozdrav in vse dobro vam želimo

Bianca

[b]Diagnostični laboratorij Medicare Plus[/b] Erbežnikova 2 1000 Ljubljana tel: 059 162 018 tel: 070 766 322 web: [url]https://diagnosticni-laboratorij.si[/url]

da se jo odpraviti – izkušnja alergija na cvetni, hišni prah in živalsko dlako (urin).
[/quote]

Pozdravljeni,

Simptomi, ki se pokažejo pri klasični alergiji, so običajno prisotni na več organskih sistemih. To so dihala, prebavila in koža.

• dihala: sopenje, kašelj, hripavost, težko dihanje, izcedek iz nosu in/ali srbenje nosu, kihanje;
• koža: urtikarija (koprivnica), otekanje sluznic (angiodem, otekanje vek), srbenje, pordelost, izbruh ekcema; tudi otekanje ustnic in jezika;
• prebavila: slabost, bruhanje, trebušni krči, driska.
Seveda pa ni nujno, da so simptomi prisotni na vseh treh sistemih.

Lep pozdrav in vse dobro vam želimo

Bianca

[b]Diagnostični laboratorij Medicare Plus[/b] Erbežnikova 2 1000 Ljubljana tel: 059 162 018 tel: 070 766 322 web: [url]https://diagnosticni-laboratorij.si[/url]

Pozdravljeni,

Testov za alergije se iz sline ne da opravljati, iz sline se lahko meri recimo hormone. Rezultatov preiskav iz sline in krvi pa medsebojno ne moremo primerjati, saj dobimo drugačno informacijo. Iz krvi tako lahko dobimo le vezane vrednosti hormonov, medtem, ko iz sline pridobimo proste frakcije, to je na nek način naša zaloga hormonov.

Lep pozdrav in vse dobro vam želimo

Bianca

[b]Diagnostični laboratorij Medicare Plus[/b] Erbežnikova 2 1000 Ljubljana tel: 059 162 018 tel: 070 766 322 web: [url]https://diagnosticni-laboratorij.si[/url]

Pozdravljeni,

Gre za klasično testiranje alergije, pri čemer se meri prisotnost protiteles IgE v krvi, s čimer lahko naenkrat preverimo več alergenov. V kolikor obstaja alergija, so ta protitelesa povišana. To je klasično alergološko testiranje, razen, če ste pod alergo teste mislili kožni vbodni test, kjer se alergen nanese neposredno na kožo z vbodom. Tega pa ne opravljamo.

Lep pozdrav in vse dobro vam želimo

Bianca

[b]Diagnostični laboratorij Medicare Plus[/b] Erbežnikova 2 1000 Ljubljana tel: 059 162 018 tel: 070 766 322 web: [url]https://diagnosticni-laboratorij.si[/url]

Kako točno naj ločim prehlad od alergije?
Že teden dni sem “prehlajena” – občasno zamašen nos, kašelj, nabira se gnoj.
Očiso v redu.

Je možno, da gre za kakšno alergijo?

Je za potrditev alergije dovolj test iz sline, ali je za overitev potrebno še odvzem krvi?

Seneni nahod = je to alergija?

Spoštovani!

Alergija na cvetni prah ali seneni nahod se najpogosteje kaže s simptomi in znaki kot so: otekle veke, kihanje, solzenje oči, srbeča koža, razdraženost nosu.
Običajno težko ločimo razliko med prehladom in alergijo na cvetni prah, zato v primeru, da simptomi po nekaj dneh ne izginejo priporočamo obisk zdravnika.

Hvala in lep pozdrav,
Petra

[b]Diagnostični laboratorij Medicare Plus[/b] Erbežnikova 2 1000 Ljubljana tel: 059 162 018 tel: 070 766 322 web: [url]https://diagnosticni-laboratorij.si[/url]

Zatekajo mi oči in pojavlja se mi koprivnica na obrazu. Ali je to le znak alergije ali je lahko kaj drugega glede na to, da mi Claritine ne pomaga (delovanje jeter in ledvic)?
Hvala za odgovor.

Pozdravljeni,
mene pa zanima, kako poteka test iz sline? Lahko slino vzamete kadarkoli? Ali so vrednosti različne npr. zjutraj in čez dan?

In Še:: a bi bili rezultati kaj drugaćni,če bi se npr. pred testom strogo izogibal “grehom” v prehrani?

Hvala lepa

New Report

Close