Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek V večini pravljic je ženska tepka

V večini pravljic je ženska tepka

Večina pravljic, vsaj tiste, ki smo jih brali v mojem otroštvu, so v stilu, da je ženska navadna tepka.
Veliko pravljic je v stilu, da ima kralj oz. kraljestvo neko težavo. Potem pride ali en mlad princ ali pa en mlad kmet ali pa pač nek drug mlad fant in to reši. Za nagrado dobi princesko za ženo. Torej ženska je pač lastnina očeta, ki jo lahko da drugemu moškemu.
Ali pa recimo Sneguljčica, Trnuljčice, Pepelka – same lepotice, ki jih reši nek princ, za nagrado se sme z njo poročiti. Spet ženska lepa, ampak trapasta in na voljo moškemu, ki jo kakor reši.

Je pa recimo čebelica Maja, en tak pozitiven ženski lik. Pa recimo Pika Nogavička. Ampak večina pravljic je pa v stilu: ženska je lepa, ampak neumna in oče jo lahko da drugemu moškemu v last, ker je ta drugi moški naredil uslugo očetu.

So novejše pravljice, risanke, zgodbe kaj boljše ali je še vedno tako, da so ženske lepe trape?

Tudi pravljice so napisane na podlagi izkušenj. Torej, če so v resničnem življenju ženske neumne, zabite, neiznajdljive, neodločne, plehke in nezanesljive, potem so take tudi v pravljicah.

Večinoma so ženske butaste, je pa nekaj svetlih izjem. Vsekakor je izjem premalo.

Vidiš jaz se pa redno sprašujem kaki dedci so očetje, če mačeha komandira vse vedno in povsod?

Vidiš, dobra poanta.

Drugače pa poznam dva taka realna primera teh mačeh. Moji sorodnici. Sicer že davno pokojni.
Obe sta izgubili mami ob porodu. Obe sta bili pastorki zlobni mačehi. Ker sta bili nepravi hčerki, sta bili doma totalni služkinji. Ne samo mačehi, ampak tudi otrokom te mačehe.
Oče pa nič. Tako, da pravljice o mačehah so bile očitno kar na podlagi reale. Ti dve sorodnici sta bili obe rojeni pred letom 1930 in po 1915. Ampak res kot v pravljicah. Nič vredni, služkinji. Mačeha in potem polbratje in polsestre so lahko počeli z njima kar so hoteli.

Bili so drugačni časi , kar je za današnji čas ,težko razumeti . Ampak, žleht mačahe tudi še danes obstajajo. Ostalo pa se je , kar dobro, spremenilo na bolje za ženske in še se popravlja (tudi v pravljicah današnjega časa) .
Včasih so pisali pravljice moški , danes pa jih pišejo v večini ženske.

Se pravi, da novejše pravlijce, risanke so boljše?
Super.

Verjetno so bile risanke časom primerne. Sneguljčica, pepelka, trnuljčica so stare risanke.
Novejše npr. Ledeno kraljestvo – kraljica z magičnimi močmi poudarek na sestrski ljubezni, Moana – rešiteljica otoka in plemena je ženska itd…
je kar nekaj lepih risank zadnje čase z močnimi sporočili.

Pa saj je jasno. Če je imela ženska kaj moči (kraljica, mačeha, čarovnica) je morala biti obvezno negativen lik.
Pozitivne lastnosti so bile lepota, pasivnost, ubogljivost.

V večini pravljic je ženska tepka, ja res je. Zato pa so to- pravljice.

Lepo je slišat, da so današnje risanke in pravljice drugačne.
Teh novejših ne poznam. Zato sem povprašala.
Tiste v mojih časih so bile pa res zelo negativne za ženske. Aja, sem sredi 30ih.
V bistvu se res spomnim le Pika NOgavičke kot pozitivnega lika (avtorica je ženska) in pa čebelice Maje (ne vem avtorja).
V bistvu so nam te pravljice vcepljale v glavo, da smo ženske tepke in če je ženska lepa, bo dobila princa (pa če ga hoče ali ne). Če pa ni lepa pa odpade.

Ampak kot otrok res nisem razmišljala v smer, da je večina pravljic takih. Ni pa čudno, da sem bila navdušena nad Pika NOgavičko :).

Katera od teh pa je bila neumna? Meni se nobena ni zdela neumna. In pa, katera ženska ne mara, da jo moški reši težav?

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Zadevo se da dojeti zgolj na simbolni ravni. Kraljestvo je simbol bozanskega (lahko bi rekli tudi zivljenja – v najsirsem smislu). V tezavah je torej obstoj (cloveskega rodu). Da bi se tezavo resilo mora red (simbol mladega princa) urediti kaos (simbol ljubosumne zenske), kar bo obudilo harmonijo (ljubezen do konca svojih dni).

Ce pogledas danasnji svet (v druzbenem smislu), lahko opazis “preroskos” simbolnega sporocila.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

P.S.: Ordo ab chao je rek, ki povzema to, da se red (moski princip) rodi iz kaosa (zenskega principa). Lep primer tega je dao, ki simbolizira harmonijo med redom in kaosom.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Prav dosti pravljic pa nisi prebral, kajne?

Cel kup jih je, kjer ženska nadmudri (Sinjebradec), odreši (Lepotica in zver, 12 bratov) ali zajebe (Zlatolaska, Rdeča Kapica) moškega.

Meni so bile pa pravljice vedno zelo všeč, kjer je velik poudarek na ljubezni in iskanju čiste sreče. Vsaka princesa sanja o svojem princu, princ jo pa išče.
Če pa pogledamo na stvari tako, kot je avtor zapisal je pa res, da vsak tepec si zasluži svojo tepko.

drug drugega programiramo

New Report

Close