Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek prodaja nepremičnine

prodaja nepremičnine

Rabim nasvet. Tisti, ki ste prodajali nepremičnine. Ste prodajali sami ali z agencijo? Oziroma kakšne izkušnje imate z agencijo in kakšne s samostojno prodajo? Ali je res, da agencija bolje in hitreje proda?

Jaz sicer kupujem, ampak bi rekla takole: agencije včasih prodajajo celo ovirajo.
IMaš oglas na netu in kontakt te agencije. Jih kontaktiraš, nobenega odziva. To se pogosto dogaja. En primerek ima pa recimo navedeno, da so možni ogledi samo dva dni na teden, oba termina dopoldan. Namerno odganja morebitne kupce?
Ne vem no, ampak eni agenti so res katastrofa. Namesto, da bi skušali objekt prodati, se jim ne ljubi niti odgovoriti na vprašanja morebitnega kupca.

z možem sva sama prodala dve stanovanji v lastni režiji ter kupila hišo preko agencije.

kaj naredi agencija? obesi oglas na bolho in na nepremičnine.net ter na svojo spletno stran.

ko pokličeš za informacije pa ti da telefonsko številko prodajalca. poleg tega je pripravila kupoprodajne pogodbe. za to so si zaračunali 3.200 EUR

stanovanji sva prodaja sama, sama obesila oglase na net, sama odgovarjala na telefone in hodila na oglede, vso pogodbeno kolobocijo pa je uredil notar za 500 EUR po enoti stroška za obe stranki z vsemi zaznambami, predzaznambami v zemljiško knjigo.

če ste prodajalec, si prišparajte tisti denar, ki ga date agenciji. večina kupcev išče po bolhi in po nepremicnine.net.

nova
Uredništvo priporoča


Prodajali sami, so pa agencije non stop klicale, da bi nam prodajale. Odvisno od tega ali imaš atraktivno nepremičnino.

za prepis notar


Prodajajte sami, pogodbo vam naj sestavi notar/odvetnik.


Pozdravljeni,

ali prodajati nepremičnino sam ali preko agencije je seveda odločitev vsakega posameznika. Pri odločitvi prodati nepremičnino preko agencije pa je potrebno predvsem pravilno izbrati agencijo. Kot pri vsakem poslu tudi pri naši branži niso vsi posredniki in agencije enaki. Tako se nekateri ne držijo določenih pravil, so neodzivni…skratka neprofesionalini in mečejo slabo luč na celotno dejavnost.
V sakem primeru vam svetujam, da nepremičninskega agenta vprašate kaj vse bo naredil za vas. Tako boste videli ali je res pripravljen vse narediti za vas in kakšno kvaliteto storitve vam bodo nudili za plačilo, ki ga boste dogovorili.
Pri nas nudimo vsem strankam “all inclusive” storitev brez skritih stroškov. Tako stranka točno ve kaj in koliko bo plačala za našo storitev in kaj bo zato dobila, še preden se dokončno dogovorimo za sodelovanje.
Če izberete dobrega posrednika se vam bo prodaja preko njega vsekakor obrestovala, saj boste na koncu prihranili ogromno časa, poti, izpolnjevanja obrazcev… in ne nazdanje tudi denarja..
Lp,

Aleš Goršak, nepremičninski svetovalec, licenca MOP 567 Naj bo prodaja ali nakup nepremičnine brez stresa, nepotrebnih zapletov in stroškov. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tanal nepremičnine Tanal d.o.o. www.tanal.si, [email protected] Posredovanje pri prodaji in nakupu nepremičnin, svetovanje na področju nepremičnin

Mi smo kupovalli stanovanje. Prodajalka je prodajala preko agencije, ki je hotela tudi od kupca provizijo in od tega ni odstopala.
Prodajalkina cena je bila 135.000€, agencija je zahtevala 2{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} provizije + DDV, to je cca 3.300€.
Dali smo ponudbo 135.000€, pa če gre vse prodajalki ali pa si agencija vzame še od nas provizijo in dobi prodajalka le 131.700€, niso se odpovedali proviziji, prodajalki je bil pa ta znesek jasno prenizek…
Mislim, da so prodajalko oškodovali, saj je potem prodajala stanovanje še 2 leti, mi smo pa v sosednjem bloku kupili flet od privat prodajalca.

In potrudi se s fotografijami ter opisom. Me prav zanima, če je ono stanovanje na Lavrici, kjer je bila na eni fotki pečica, na drugi stopnice in na tretji poceni vrtna garnitura na balkonu, cena pa astronomska, že prodano 🙂

Sosedje prodajajo prek agenta in so vedno poleg na ogledih, tako da o nekem prihranku časa težko govorimo. Prav tako mora prodajalec seveda k notarju.

Mi smo kupovalli stanovanje. Prodajalka je prodajala preko agencije, ki je hotela tudi od kupca provizijo in od tega ni odstopala.
Prodajalkina cena je bila 135.000€, agencija je zahtevala 2{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} provizije + DDV, to je cca 3.300€.
Dali smo ponudbo 135.000€, pa če gre vse prodajalki ali pa si agencija vzame še od nas provizijo in dobi prodajalka le 131.700€, niso se odpovedali proviziji, prodajalki je bil pa ta znesek jasno prenizek…
Mislim, da so prodajalko oškodovali, saj je potem prodajala stanovanje še 2 leti, mi smo pa v sosednjem bloku kupili flet od privat prodajalca.
[/quote]

Ja, tudi jaz tako razmišljam. Če je prodajalec najel agencijo, jo naj tudi plača.
Tako, da zaradi mene kar naj pišejo, da se deli na kupca in prodajalca. Pa ne bom kupila.

Mi smo kupovalli stanovanje. Prodajalka je prodajala preko agencije, ki je hotela tudi od kupca provizijo in od tega ni odstopala.
Prodajalkina cena je bila 135.000€, agencija je zahtevala 2{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} provizije + DDV, to je cca 3.300€.
Dali smo ponudbo 135.000€, pa če gre vse prodajalki ali pa si agencija vzame še od nas provizijo in dobi prodajalka le 131.700€, niso se odpovedali proviziji, prodajalki je bil pa ta znesek jasno prenizek…
Mislim, da so prodajalko oškodovali, saj je potem prodajala stanovanje še 2 leti, mi smo pa v sosednjem bloku kupili flet od privat prodajalca.
[/quote]

Tak način je po mojem “slaba praksa”. Saj se provizija lahko po zakonu zaračuna le naročniku…

Aleš Goršak, nepremičninski svetovalec, licenca MOP 567 Naj bo prodaja ali nakup nepremičnine brez stresa, nepotrebnih zapletov in stroškov. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tanal nepremičnine Tanal d.o.o. www.tanal.si, [email protected] Posredovanje pri prodaji in nakupu nepremičnin, svetovanje na področju nepremičnin

Ja, tudi jaz tako razmišljam. Če je prodajalec najel agencijo, jo naj tudi plača.
Tako, da zaradi mene kar naj pišejo, da se deli na kupca in prodajalca. Pa ne bom kupila.
[/quote]

Se strinjam z vami…

Aleš Goršak, nepremičninski svetovalec, licenca MOP 567 Naj bo prodaja ali nakup nepremičnine brez stresa, nepotrebnih zapletov in stroškov. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tanal nepremičnine Tanal d.o.o. www.tanal.si, [email protected] Posredovanje pri prodaji in nakupu nepremičnin, svetovanje na področju nepremičnin

Tak način je po mojem “slaba praksa”. Saj se provizija lahko po zakonu zaračuna le naročniku…
[/quote]

Po zakonu? Katerem?
Namreč skoraj vsi oglasi imajo navedeno, da naročnik in kupec plačata vsak pol provizije. In ponavadi hočejo maksimalno provizijo, torej 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.
Pa nočejo povedat kje je nepremičnina. Meni ni vseeno kje je in mi je brezveze hodit na ogled z agentom, če se bo izkazalo, da je čisto mimo lokacija. Recimo napišejo, da je objekt 10 km iz nekega naselja. Ko hočeš izvedet v katerem kraju točno je, ni več odziva.

Po zakonu? Katerem?
Namreč skoraj vsi oglasi imajo navedeno, da naročnik in kupec plačata vsak pol provizije. In ponavadi hočejo maksimalno provizijo, torej 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.
Pa nočejo povedat kje je nepremičnina. Meni ni vseeno kje je in mi je brezveze hodit na ogled z agentom, če se bo izkazalo, da je čisto mimo lokacija. Recimo napišejo, da je objekt 10 km iz nekega naselja. Ko hočeš izvedet v katerem kraju točno je, ni več odziva.
[/quote]

Verjetno bo obligacijskem ali kaj podobnega – ne more ponudnik storitve to zaračunati nekomu, ki je ni naročil. Prodajo je naročil prodajalec … Zato pa imajo v oglasih po novem vsi napisano, da je PRODAJALČEV pogoj, da se provizija razdeli.
Banda.
Na žalost je veliko prodajalcem vseeno, pač dvignejo ceno za par jurjev in s tem poravnajo provizijo, kupec zniža ceno za par jurjev … in karavana gre dalje. Meni je že sama višina provizije lopovska za to, kar dobiš za ta denar, ker je težko karkoli rešit, če se zaplete pravni vidik (kljub zavarovanju odgovornosti) in ker agencija ne preveri vsega do zadnje pičice (in si potem v banki, če najameš kredit, lahko rahlo neprijetno presenečen). Poleg tega v oglasih agencije še vedno zavajajo, včasih celo lažejo, in so nekooperativne. Očitno je provizija res tako oderuška, da lahko preživijo, tudi če prodajo samo eno nepremičnino na dva ali tri mesece.

lahko prodajaš in sam in preko agencij, več agencij, saj ekskluziva NE obstaja – da bi dal eni agenciji in da bi samo oni lahko prodajali-

Po zakonu? Katerem?
Namreč skoraj vsi oglasi imajo navedeno, da naročnik in kupec plačata vsak pol provizije. In ponavadi hočejo maksimalno provizijo, torej 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.
Pa nočejo povedat kje je nepremičnina. Meni ni vseeno kje je in mi je brezveze hodit na ogled z agentom, če se bo izkazalo, da je čisto mimo lokacija. Recimo napišejo, da je objekt 10 km iz nekega naselja. Ko hočeš izvedet v katerem kraju točno je, ni več odziva.
[/quote]

Po zakonu o nepremičninskem posredovanju. Prodajalec in kupec se sicer lahko dogovorita, da se provizija razdeli… Ponudba po principu: pogoj prodajalca je, da kupec plača provizijo…, pa je malo “po ovinkih pripeljana in ni čisto “čista”.
Pri nas tega ne delamo in teh težav nimamo :).
Mi pri vsakem oglasu navedemo točen naslov nepremičnine, da kupec ve lokacijo še predno pokliče. V vsakem primeru je nesprejemljivo, da do ogleda nočejo povedati lokacije.

Aleš Goršak, nepremičninski svetovalec, licenca MOP 567 Naj bo prodaja ali nakup nepremičnine brez stresa, nepotrebnih zapletov in stroškov. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tanal nepremičnine Tanal d.o.o. www.tanal.si, [email protected] Posredovanje pri prodaji in nakupu nepremičnin, svetovanje na področju nepremičnin

Verjetno bo obligacijskem ali kaj podobnega – ne more ponudnik storitve to zaračunati nekomu, ki je ni naročil. Prodajo je naročil prodajalec … Zato pa imajo v oglasih po novem vsi napisano, da je PRODAJALČEV pogoj, da se provizija razdeli.
Banda.
Na žalost je veliko prodajalcem vseeno, pač dvignejo ceno za par jurjev in s tem poravnajo provizijo, kupec zniža ceno za par jurjev … in karavana gre dalje. Meni je že sama višina provizije lopovska za to, kar dobiš za ta denar, ker je težko karkoli rešit, če se zaplete pravni vidik (kljub zavarovanju odgovornosti) in ker agencija ne preveri vsega do zadnje pičice (in si potem v banki, če najameš kredit, lahko rahlo neprijetno presenečen). Poleg tega v oglasih agencije še vedno zavajajo, včasih celo lažejo, in so nekooperativne. Očitno je provizija res tako oderuška, da lahko preživijo, tudi če prodajo samo eno nepremičnino na dva ali tri mesece.
[/quote]

Me prav zanima kaj naredi agencija, da dobi 4 jurjev od objekta, ki se proda za 100 jurjev?
Kupec ni prav nič zaščiten.
Ko pa agenta kaj vprašaš o nepremičnini pa pojma nima. Se pa izredno boji, da bi kupec in prodajalec prišla sama v stik.
Ja, zavajanj je pa v oglasih veliko.

Nasprotno, če bi se prodajalo preko ekskluzivne pogodbe, bi se rešili marsikaterih zapletov in skrivanj, podvajanj…

Aleš Goršak, nepremičninski svetovalec, licenca MOP 567 Naj bo prodaja ali nakup nepremičnine brez stresa, nepotrebnih zapletov in stroškov. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tanal nepremičnine Tanal d.o.o. www.tanal.si, [email protected] Posredovanje pri prodaji in nakupu nepremičnin, svetovanje na področju nepremičnin

Po zakonu o nepremičninskem posredovanju. Prodajalec in kupec se sicer lahko dogovorita, da se provizija razdeli… Ponudba po principu: pogoj prodajalca je, da kupec plača provizijo…, pa je malo “po ovinkih pripeljana in ni čisto “čista”.
Pri nas tega ne delamo in teh težav nimamo :).
Mi pri vsakem oglasu navedemo točen naslov nepremičnine, da kupec ve lokacijo še predno pokliče. V vsakem primeru je nesprejemljivo, da do ogleda nočejo povedati lokacije.
[/quote]

Hvala, bom prebrala zakon :).
Sem že opazila, da ima kak oglas napisano, da provizijo plača prodajalec, ampak to je redkost. Ampak nepremičnina takoj dobi pri meni nekaj plusov.
S tistimi, kjer ni lokacije in je nočejo rakzriti pa se tudi sploh ne ukvarjam. Nimam tolik časa, da bi hodila na oglede za nekaj, kar sploh ni na pravi lokaciji. Pa v bistvu imam najraje, da grem prej sama pogledat lokacijo objekta in da šele potem kličem ali prodajalca ali agenta, ko vidim, da mi je lokacija ok in zunanjost objekta ok.
Ker se mi ne mudi z nakupom, si seveda lahko privoščim, da se grem tak način.

Hvala, bom prebrala zakon :).
Sem že opazila, da ima kak oglas napisano, da provizijo plača prodajalec, ampak to je redkost. Ampak nepremičnina takoj dobi pri meni nekaj plusov.
S tistimi, kjer ni lokacije in je nočejo rakzriti pa se tudi sploh ne ukvarjam. Nimam tolik časa, da bi hodila na oglede za nekaj, kar sploh ni na pravi lokaciji. Pa v bistvu imam najraje, da grem prej sama pogledat lokacijo objekta in da šele potem kličem ali prodajalca ali agenta, ko vidim, da mi je lokacija ok in zunanjost objekta ok.
Ker se mi ne mudi z nakupom, si seveda lahko privoščim, da se grem tak način.
[/quote]

Res je. pri nas je vedno nakup nepremičnine pbrez vseh stroškov za kupca…
Ravno zaradi tega pa imamo objavljeno lokacijo, da vi in jaz ne izgubljamo časa, če vam lokacija ne ustreza…

Aleš Goršak, nepremičninski svetovalec, licenca MOP 567 Naj bo prodaja ali nakup nepremičnine brez stresa, nepotrebnih zapletov in stroškov. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tanal nepremičnine Tanal d.o.o. www.tanal.si, [email protected] Posredovanje pri prodaji in nakupu nepremičnin, svetovanje na področju nepremičnin

Res je. pri nas je vedno nakup nepremičnine pbrez vseh stroškov za kupca…
Ravno zaradi tega pa imamo objavljeno lokacijo, da vi in jaz ne izgubljamo časa, če vam lokacija ne ustreza…
[/quote]

Pravilno razmišljanje.

Me prav zanima kaj naredi agencija, da dobi 4 jurjev od objekta, ki se proda za 100 jurjev?
Kupec ni prav nič zaščiten.
Ko pa agenta kaj vprašaš o nepremičnini pa pojma nima. Se pa izredno boji, da bi kupec in prodajalec prišla sama v stik.
Ja, zavajanj je pa v oglasih veliko.
[/quote]

Dober agent naredi za prodajalca in za kupca popolnoma vse “all inclusive”… So pa žal tudi med “profesionalci” amaterji…

Aleš Goršak, nepremičninski svetovalec, licenca MOP 567 Naj bo prodaja ali nakup nepremičnine brez stresa, nepotrebnih zapletov in stroškov. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tanal nepremičnine Tanal d.o.o. www.tanal.si, [email protected] Posredovanje pri prodaji in nakupu nepremičnin, svetovanje na področju nepremičnin

Dober agent naredi za prodajalca in za kupca popolnoma vse “all inclusive”… So pa žal tudi med “profesionalci” amaterji…
[/quote]

lahko obrazložite, kaj je to all inclusive?
katere storitve so tu vse zajete?

lahko obrazložite, kaj je to all inclusive?
katere storitve so tu vse zajete?
[/quote]

Popolnoma vse kar je potrebno za prodajo: svetovanje gled epravilne postavitve cene, davčno svetovanje, profesionalne fotografije in video, oglaševanje, pridobitev vseh potrebnih dokumentov za prodajo, pridobitev energetske izkaznice, organizacija in vodenje ogledov, pogajanja, pridobitev in plačilov storškov za potrdilo namensko rabo zemljišča, potrdilo predkupna pravica (zemljišča), priprava pogodbe s strani odvetnika, priprava vseh obrazcev za odmero davkov in oddaja le-teh na FURS, pridobitev odmere davka, plačilo stroškov overitve prodajne pogodbe, hramba overjene prodajne pogodbe, priprava primopredjanega zapisnika in primopredaja nepremičnine, sprememba vseh podatkov pri dobaviteljih (elektro, vodovod…)… V vsakem primeru ni centa dodatnega stroška, ker so vsi vključeni v provizijo. Dobesedno za vse korake poskrbimo mi.
Lp,

Aleš Goršak, nepremičninski svetovalec, licenca MOP 567 Naj bo prodaja ali nakup nepremičnine brez stresa, nepotrebnih zapletov in stroškov. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tanal nepremičnine Tanal d.o.o. www.tanal.si, [email protected] Posredovanje pri prodaji in nakupu nepremičnin, svetovanje na področju nepremičnin

Prvo stanovanje sva kupila preko agencije, drugo samo z notarjem.
Če ne poznaš celotnega postopka – kaj, kam in kako, definitivno raje preko agencije, ki te bo usmerjala. Vendar – če si odrasla in zrela oseba, ki je sama zaslužila denar za stanovanje oz. dobila kredit (brez mamic, očijev, babic in podobnih dediščin), menim, da si dovolj sposoben, da to zrihtaš sam in brez agenta.

Sploh, ker agencijam ni za zaupati – čeprav so nam zelo dobro koristile. Z agentom, ki ga je sicer najela gospa, ki je prodajala stanovanje, smo se zmenili, da bo dobil še kej pod mizo, če gospe spusti ceno stanovanja. In jo je. Gospa je dobila 12k eur manj od zahtevanega, povpraševanj je sicer bilo, vendar je agent vsa povpraševanja zatrl v kali in gospe razložil, da preprosto ni kupcev in da bolje, da spusti ceno. Et voila, smo dobili poceni stanovanje. Grdo, saj vem. Ampak tako ta trg deluje. Zvijače smo se naučili od para, ki nam je na tak način speljal stanovanje nekaj mesecev prej, ko sva še verjela v pošten nakup. Tako da, če bi prodajala, zagotovo ne bi preko agencije.

New Report

Close