Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Bolniška/tujina

Bolniška/tujina

Če sem na bolniski,ali lahko zapustim državo?

http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV3562

147. člen

(1) Zavod zadrži izplačevanje nadomestila zavarovancu, ki:

1. se brez upravičenega razloga ne odzove povabilu na pregled imenovanega zdravnika ali zdravstvene komisije;

2. se po ugotovitvah osebnega ali pooblaščenega zdravnika oziroma nadzornega organa zavoda ne ravna po navodilih za zdravljenje ali ravnanje v času začasne zadržanosti od dela;

3. brez dovoljenja osebnega zdravnika med začasno zadržanostjo od dela odpotuje v tujino ali iz kraja svojega stalnega bivališča;

4. laičnemu kontrolorju, pooblaščenemu s strani zavoda, onemogoči opraviti kontrolni obisk;

5. odkloni ali neupravičeno odloži predlagano zdravljenje bolezni oziroma poškodbe, ki bi ga zavod zagotovil, in s tem neupravičeno podaljšuje začasno nezmožnost za delo.

(2) Zadržano nadomestilo se zavarovancu izplača za ves čas opravičene zadržanosti od dela, ko so odpravljeni razlogi za zadržanje. Nadomestilo se ne izplača za obdobje, za katero je bil zavarovanec odsoten z dela po svoji krivdi in v primerih iz prejšnjega člena pravil.

(3) Če zavod ali imenovani zdravnik ali zdravstvena komisija odloči, da je bil zavarovanec neopravičeno odsoten z dela, mu za ta čas ne pripada nadomestilo. Če je nadomestilo že prejel, uvede zavod postopek za vračilo izplačanega zneska.

Jaz sem na bolniški ko sem bolna in takrat se mi niti iz hiše ne hodi, kaj šele iz države.
Sicer pa odvisno, zakaj si na bolniški in kaj o odhodu iz države meni tvoj zdravnik. Kot ti piše zgoraj, načeloma med bolniško nimaš kaj hodit okoli.

To ti mora dovoliti tvoj zdravnik (in o tem narediti opombo v tvoj zdravstveni karton). Brez njegovega dovoljenja ne smeš v tujino, niti izven svojega kraja bivanja.

Zato ker vse bolniške nido enake,nimam gripe ali kaj podobnega


v karton. Če ti koristi sveži zrak in te je nekdo ravno povabil/plačal dopust npr starš da se malo k sebi spraviš ker te že otožnost daje..naj ti napiše dr to v karton (od do).

Me prav zanima, če res vpisujejo v karton. Bom naslednjič, ko bom pri zdravniku, preveril.

Namreč ko sem okreval po resnejši bolezni in bil cca 1 leto na bolniški, mi je zdravnica priporočala čimveč gibanja na svežem zraku. Morje, hribi, izleti… itd.
Sicer sem bil res kar naprej utrujen in po hribih sem naredil ravno kakšen km od avta (po cesti, ne višinsko)… a vseeno sem bil doma zelo malo.
Takrat je bilo vse OK.


jaz sem ziheraš zato vedno rečem, če lahko to kar predlaga tudi prosim vpiše zaradi morebitnih kontrol/prekrškov..in me pogleda začudeno (skoraj rahlo zgroženo kakšne primitivce naj bi imela v službi, ki bi njej ne verjeli glede diagnostike in poteka) in potem vpiše :).


jaz sem ziheraš zato vedno rečem, če lahko to kar predlaga tudi prosim vpiše zaradi morebitnih kontrol/prekrškov..in me pogleda začudeno (skoraj rahlo zgroženo kakšne primitivce naj bi imela v službi, ki bi njej ne verjeli glede diagnostike in poteka) in potem vpiše :).
[/quote]

Služba te lahko kontrolira le v času, ko si v bolniški v breme delodajalca, kasneje ne več.

Služba te lahko kontrolira le v času, ko si v bolniški v breme delodajalca, kasneje ne več.
[/quote]

to seveda vem. Lahko te pa kontrolira nekdo iz ZZZS in tudi tu šteje vpis osebnega zdravnika v karton. Veliko nepotrebnih komplikacij olajša.

to seveda vem. Lahko te pa kontrolira nekdo iz ZZZS in tudi tu šteje vpis osebnega zdravnika v karton. Veliko nepotrebnih komplikacij olajša.
[/quote]

Seveda, se strinjam 🙂

Pa kako bo pa delodajalec vedel kaj imam zapisano v kartonu?
Saj nima pravice spraševati mojega zdravnika kaj mi je? Ali kaj?

V kolikor bi prišlo do kontrole in bi bila (ker te ne bi dobili doma) v prekršku, bi ti s kopijo zapisa v zdravniškem kartonu dokazovala, da si bila odsotna z dovoljenjem zdravnika.
Bolniška je bolniška, ni dopust.
Bo šlo?

Nima pravice spraševati, kaj ti je, ima pa pravico vprašati, ali smeš zapustiti dom.

Imela sem hud zvin gležnja in mi je dr dovolila odhod domov (v tujo državo).
Nisem koristila, ker avta voziti nisem zmogla, sama s kovčkom oditi na bus brez pomoči druge osebe tudi ni šlo.


Ce bi te nekdo peljal, pa bi slo in bi sla. Niso vse bolezni take, da bi bilo treba lezati ali kvecjemu stopicati okoli hise. Za nekatere bolezni samo polezavanje niti ni dobro in lahko podaljsa cas zdravljenja oz rehabilitacije. Kot ponavadi pa se v takih temah vecinoma oglasajo kokoske, ki na svojo sreco niso imele drugega kot kdaj kako gripo in zdaj drugim zavidajo “fajn bolezni, pri katerih lahko hodis okrog”.

Spomnim se, da sem enkrat takole med bolniško šibnila za vikend na morje.
Niti pomislila nisem, kaj bi se zgodilo, če bi vmes imela karambol, na primer. Ali pa, da se zgodi nekaj, zaradi česar bi me morali odpeljati v bolnišnico. Moja uradna bolniška bi šla rakom žvižgat!
Zato ti svetujem, da svojega osebnega zdravnika obvestiš o nameravani poti. Če se res kaj zgodi, boš vsaj krita.

New Report

Close