Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Izobraženci hodijo v tujino? Katera smer, katera država?

Izobraženci hodijo v tujino? Katera smer, katera država?

Veliko se govori, da izobraženci hodijo v tujino delat. Osebno pa nič kaj ne poznam. Eno ekonomistko samo, ki je šla v Bruselj neke EU službe. Ne vem točno kaj. Pa na TV vsake toliko pokažejo kakega znanstvenika, naravoslovje ali pa tehnik, ki je uspešen v tujini.
Vi kaj poznate koga, ki ima končano univ. izobrazbo pa je šel v tujino? Katere smeri, katere države?

velik sošolcev iz gradbene je v nemčiji
nekaj kolegov strojnikov je tudi tam

Tudi meni ni znano. Jaz bi takoj šel, pa kljub iskanju, ni uspeha. Verjetno je prvi pogoj odlično znanje jezika države, v katero bi šel. Jaz obvladam samo angleščino.

Se pravi, da v tujini tudi predvsem tehnično smer iščejo ali pa znastvenike naravoslovnih smeri (te druge ponavadi v medijih kažejo).

Jaz poznam kar precej, tehnične vede vsi, srednja/severna evropa.

IT, strojnikov in farmacevtov nas je kar nekaj na Bavarskem

Kar nekaj ITjevcev dela po firmah v tujini, en doktor fizike predava na faksu v ZDA, en doktor elektrotehnike tudi predava na faksu v ZDA, ena je šla v Veliko Britanijo, eni strokovnjaki tehnične stroke so v Švici, samo pravijo, da bodo prišli nazaj čez par let, ker jim način življenja v Švici ni všeč, ena študira na Nizozemskem oblikovanje in bo ostala tam, ko konča študij, ima že nekaj ogledano za zaposlitev…

Moja sošolka iz SŠ je veterinarka. Ker zna nemško, ji ni bilo problema dobiti službe v tujini. Najprej je bila eno leto v Švici, sedaj pa že dlje časa živi in dela v neki kliniki blizu Berlina.

Nekaj drugih sošolcev iz SŠ dela v Angliji, Avstriji, Italiji (različni profili, od gradbenih delavcev do ITjevcev, no ta ki je v Angliji je sobopleskar). Imamo vedno grozno veliko prilagajanja z datumi, ko imamo obletnice 🙂

Ta trenutek se spomnim na 3 v UK, 4 v ZDA, 1 na Norveškem, 3 v Nemčiji. Profili: 2 ekonomistki (marketing), 1 zdravnica, 1 oblikovalka, ostali so inženirji in IT-jevci.

1 sošolka v Nemčiji je fizioterapevta, druga v Grazu profesorica. Ena znanka ima firmo v Budimpešti, druga dela v Moskvi, tretja je v Egiptu, potem je eden prijatelj v Londonu, oz on potuje po celem svetu, trenutno je v Angliji, a ja pa sošolec in se ena prijateljica v Avstriji, pa sosedi so v Avstriji….

Glede inžinirjev

Znotraj EU sta verjetno trenutno najbolj zaželjeni Nemčija in Švica(najboljše plače manjša konkurenca zaradi jezika). Nato sledijo UK/Irska. Nato je še BeNeLux.

Izven EU – za IT in zdravnike je še vedno sanjska destinacija ZDA – samo tja nihče ne uspe priti. Nekaj ljudi, ki jih poznam je odšlo tudi V Australijo/Kanado.

Nek (zelo) majhen procent gre tudi v Arabske države in pa kakšen Singapur.

Nemčija, Belgija, Danska, Anglija, Irska, Avstralija… strojniki, fiziki, elektro, IT…

Iz FDV-ja 6: 4je v Angliiji – dva predavata na fakultetah; 1 je na Poljskem, en je na Češkem.

S Filozofske: en v Ameriki, en v Nemčiji -prav tako predavata na fakultetah. Ena znanka na Češkem.

NTF: Švedska, ne vem točno, kaj počne, dva pa v Avstriji (oblikovanje).

Strojna: V Nemčiji.

To je že 13 ljudi, ki se jih spomnim na hitro. Sem prepričana, da jih je še več.

Nekatere že študij odnese v tujino in ostanejo tam.
Nekateri malo potujejo po svetu in priložnostno delajo in se nekje ustalijo.
Eni spet začnejo delati v Sloveniji v mednarodni firmi, se izkažejo injih pohopsajo v tujino.
So tudi taki, ki gredo s trebuhom za kruhom in se zaposlijo v gostinstvu, dokler se ne naučijo jezika, potem pa počasi naprej.
Poznam tudi 2 naravoslovca, ki sta v Ameriki, tam sta delala podiplomca, a ni šans, da dobita službo v svoji stroki, delata čisto nekaj tretjega, seveda služba za mnogo nižjo izobrazbo.
Ja, nekateri se poročijo v tujino, nekatere pot odnese čisto nehote itd.

Mislim, da je dobro znanje jezika ključno, vsaj za boljše službe. Če pa ne znaš, potem en šnel-kurs in kakšno nižje delo, dokler se ne naučiš in lahko enakovredno kandidiraš za bojšo pozicijo.

Jaz še po izkušnjah iz bivše juge bolj malo verjamem samohvalam gastarbajterjev. Bi se znalo izkazati, da precej tehle diplomiranih “strokovnjakov” v tujini bolj pomiva posodo po oštarijah, kot pa predava na tujih univerzah in podobno.

Trije v USA ( trenutno predavatelj na zasebni univerzi-magisterij je dalal v USA pred cca 15imi leti in ostal tam, dva v IT branži – oba z magisterijem)

Eden v UK ( tudi predava na eni od univerz)

Lahko povem za moje področje – arhitektura.
Več kot polovica sošolcev iz seminarja je šlo v tujino in tudi iz drugih seminarjev.
Arhitektov je v slo tako ali tako preveč, v tujini so pa službe boljše in bolj normalni pogoji dela kot tudi veliko bolj normalne stranke. od cca 20 se je v teh nekaj letih vrnila samo ena in to iz Avstralije. Je pa še eden ostal v Avstraliji, eden v Novi Zelandiji, dva v Kanadi, večina jih je šlo pa v Nemčijo, Švico, Skandinavijo.

Od znancev je šlo pa tudi kar nekaj jih v USA, sploh iz IT branže, plače so nenormalne, samo se pa tudi dela nenormalno in stroški za tak standard kot ga imamo v SLO ni primerjave. Vse je totalno dražje tam. Vsi ko pridejo na obisk nazaj še hitro zobke porihtajo 🙂 Ampak sej zakaj pa ne. Pol pa tud NZ, Kanada, Irska, Anglija…

Ima pa vsaka država svoje prednosti in slabosti,
to potem marsikdo pove in prizna šele po nekaj letih življenja, ko si tam 4, 5, 6 let, ko začneš pogrešat določene stvari v sloveniji, določene navade. Ampak ko si mlad in si nekje drugje za toliko let imaš pa tudi že tam korenine pognane in neko sigurnost in dvomim da se bo sploh še kdo vrnil. Škoda. Edino fajn je da je dosti folka h katerim se lahko gre potem na obisk 🙂

Tudi kak druzboslovec se najde. Npr. Renata Salecl in Slavoj Žižek mi prva padeta na misel izmed najbolj znanih in odmevnih. Verjetno bi se se kdo nasel.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Mene zanima način, na kateri so odšli. Je to enostavno pošiljanje prijav na prosta delovna mesta ali kako drugače?

V dobi interneta ni redko, da lovci na glave naredijo prvi korak. Zadostuje prisotnost na spletu in kaj omembe vrednega v kariernem smislu, kar pade v oci. Upal bi si trditi, da vecina kakovostnih kadrov odide s povabilom.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Slovencev, ki zivimo v tujini, je malo morje. Na vseh celinah smo, vseh starosti, stanov in profilov. Od poslovnezev, sportnikov, znanstvenikov in raznih drugih strokovnjakov, pa do gospodinj, upokojencev, studentov in razno raznih povprecnezev vseh moznih profilov. Seveda, poleg raznih politikov, diplomatskega osebja in drugih, ki so v tujino zacasno napoteni s strani raznih podjetij ali drzavnih institucij. Ne le samski. Ne redko z druzinami. Eto, ni da ni.

Zadnje desetletje je zaradi prostega pretoka ljudi logicno najbolj popularna zahodna Evropa. Vseeno pa se posamezniki se vedno razseljujejo po celem svetu. Nasi motivi se razlikujejo, skozi cas spreminjajo in nic cudnega ni, ce v zivljenju zamenjamo celo vec okolij, ki se lahko med sabo mocno razlikujejo.

Nekaj jih poznam, šli so po vsem svetu, ne prav v mladih letih:
IT – USA, Nemčija.
Medicina – GB, Švica, USA.
Fizik – USA
natakar- po ladjah in turističnih letoviščih.
Pa še jih je, mladi,, ki so študirali biokemijo, matematiko, jezike, pravo, računalništvo…. zdaj so v tujini, najbrž bodo ostali.

Meni je smešno tole poslušat, ko govorijo, da odhajajo v tujino mladi “strokovnjaki”. A po končanem faksu si že kar takoj strokovnjak? In vsak drugi menda na zahodu nekje nekaj predava. Kaj pa lahko točno nekdo iz Slovenije, ki ni nikakršna država razvoja česarkoli, nekomu v državah razvoja kaj predava? Mogoče izkušnje komunizma?

Sicer ne vem, koga imaš v mislih, je pa res, da mladi po končanem študiju lahko v tujini dobijo možnost zaposlitve (že med študijem tudi prakse, sploh tisti z visoko povprečno oceno).

Se v glavnem strinjam. V vseh oglasih namreč zahtevajo številne izkušnje. V Zda in Kanadi je ogromno izšolanih Kitajcev in Indijcev, ki delajo najnižja dela. Kje so še vsi ostali iz celega sveta. Osebno mi je pravil en zobozdravnik iz Srbije, ki je odšel v Zda. Tam je moral ponovno v šolo, ker naše diplome tam ne priznajo. Po pisanju tu, pa samo čakajo, da pridejo “strokovnjaki” iz Slovenije, da jih zaposlijo. No, če bi človek verjel vsemu, kar tu gor prebere, more biti res trčen.

New Report

Close