Forum.Over.Net

Starševski čvek

Kaj si mislite o starših, ki fotografije svojih otrok objavljajo na družbenih omrežjih?

Default avatar

Po mojem mnenju

Jaz ne vidim nič slabega, če starši objavijo sliko otroka pred torto za njegov rojstni dan, sliko iz kakšnega potovanja, izleta... Ampak kot že omenjeno razne slike na kahlicah, v banji... So pa precej neprimerne. Mislim pa, da običajni starši imajo toliko zdrave pameti, da vedo, kaj objavljati in česa ne. Bolj problematične so meni razne "mami blogerke", ki so se v zadnjem času razpasle kot gobe po dežju. Ena bolj sitna od druge, vse pa so prepričane, da moramo ljudje vedeti vse od njihovega sončka, od dne, ko je postal zarodek dalje. Meni pač ne bi bilo všeč, če bi moja mama s Slovenijo delila vsako mojo virozo, pisala dolge članke o mojem rojstvu in vseh naslednjih rojstnih dnevih, posnela "vlog" o opremljanju moje sobe... Res nevem, kaj te mame razmišljajo, ko gredo iz svojih zasebnih življenj in otrok delati biznis. Ko bodo otroci toliko zrasli, da bodo lahko sami prebrali, kaj so mame zapisale o njih in se bodo uprli, naj to umaknejo bo pa biznis propadel, ali kako?
Tisti nesporazum v Bohinju pa se lahko zgodi komurkoli. Če samo pomislim, da sem tudi sama že videla otroka ob robu precej prometne ceste in sem takoj pomislila, da gre za sinovega prijatelja... Sem mu tudi skoraj ponudila prevoz, pa na srečo zadnji trenutek ugotovila, da tega otroka sploh ne poznam. Bi tudi mene skoraj označili za pedofila. Čeprav povsem razumem starše, ki so zagnali paniko. Tudi jaz bi jo, če bi mi otrok prijokal domov, da ga je nekdo vabil v avto.
Default avatar

Lmi

Mene pa moti, da ne dobimo v vrtcu nobene slike. V Prejšnjem vrtcu smo enkrat na mesec dobili na e-mail kako sliko, pa za maškare pa tko

V javnem vrtcu tega ni...le zakaj?
Doma imam dojenčico in ne morem trenutno hoditi po starejšega otroka. Ne vidim nobene slike (dajo samo na oglasno desko).

No pa se poigravam z mislijo zakaj ne izločijo otrok staršev, ki ne pustijo slikat, konec koncev sami hočejo to.
Default avatar

Da so neodgovorni

megaboy je napisal/a:
Naj najprej poudarim, da je po mojem mnenju odgovornost in pravica staršev, da branijo zasebnost otroka v skladu s svojimi načeli.

Midva z možem meniva, da ni prav nobene potrebe, da so slike najinih otrok med vsakodnevnimi aktivnostmi dostopne vsem. Podpisala sva soglasje, da se otroke lahko slika in njihove slike tudi javno objavlja, s tem, da smo se na roditeljskih sestankih starši strinjali, da se javno občasno objavlja slike iz posebnih dogodkov in aktivnosti, na katerih ni izpostavljen posameznik, ampak je na njih več otrok.
Ne vem če se zavedaš, koliko slik sproducirajo nekatere vzgojiteljice v sodobnih vrtcih, predvsem zaradi želje staršev, da je vsak desežek njihovega sončka zabeležen. Mi dobivamo povezave do slik večinoma večkrat tedensko. Na njih so otroci slikani tudi ko se preoblačijo, umivajo zobke, jejo, spijo... In glede na to, da ne bi želela, da kdo javno objavi moje slike med takšnim početjem, ne želim niti, da so javno objavljene takšne slike mojih otrok. In mislim, da vsak razume, kakšna je razlika med takšno sliko in sliko skupine, ki obišče lutkovno predstavo.
Ne gre za paranojo, ampak za postavljanje zdravorazumskih mej (glede mojega otroka) tistim, ki so v poplavi slikovnega beleženja vsakega premika izgubili kompas.
Default avatar

točno to

Da so neodgovorni je napisal/a:
Točno tako je! Vzgojiteljice nenehno fotografirajo in te fotografije se znajdejo marsikje, celo v reklamnih brošurah vrtca in medijih, pa spletnih straneh, do katerih imajo dostop vsaj vsi starši iz tvoje skupine ali vsaj vsi starši iz vrtca. Problem je, da ni nadzora nad tem, za kaj vse se fotografije uporablja. V našem vrtcu imajo tako trapasto napisano tisto soglasje, da praktično lahko rečeš samo ja ali ne. V bistvu pa mene slika celotne skupine dvakrat ali trikrat na leto prav nič ne moti, bi me pa motilo, če bi moj otrok bil fotografiran s predsednikom Pahorjem zraven ali kakšnim drugim politikom in bi to slednji uporabil za promocijske namene. Tega pa ne morem preprečiti drugače, kot da podpišem, da ne soglašam z nobenim fotografiranjem.
Default avatar

zakaj pa

In zakaj bi si karkoli mislila o njih? Glede na to, da imajo otroke, so verjetno odrasli in opravilno sposobni in odgovorni za svoja dejanja.
Default avatar

poIarni sij nepr

Čudne prijatelje očitno imaš, da vse to objavljajo, kar ni presenetljivo, glede na to kar pišeš in kakega prepričanja si, jaz nimam nobene take, pa tudi objavim in rad pogledam, kje se drugi potepajo in kaj zanimivega počno, to je eno.

Drugo pa , že tisočkrat povedano, socialna omrežja so del modernega druženja in bolj normalnega od objavljanaj slik tudi otrok ob raznih doživetjih, pač ne more bit. Da ste pa nekateri taki sfuzlani in ne veste, ne kje ste, ne kdo ste, ne kaj vam sploh paše, je pa rezultat polne riti in prazne betice in to pač pokažete, ker drugega ne premorete. Po eni strani se držite tipk kot klopi, niti na sekret brez telefona, po drugi strani, pa vidite grožnje in absurde tam kjer jih ni in je resnično nekaj najbolj normalnega.
Default avatar

en fotr

To ni dobro je napisal/a:
Moje mnenje je, da je to grob poseg v otrokovo zasebnost. Ti otroci bodo enkrat zrasli in mogoče jim ne bo všeč, da je njihovo otroštvo kar takole javno objavljeno. Starši bi se morali globoko zamisliti nad tem početjem, hkrati pa bi morali biti zgled svojim otrokom. Na način, da gre vse otrokovo otroštvo v javno objavo to zagotovo niso. Velja tudi uzeti na znanje, da s tem početjem lahko otroku in tudi sebi škodijo in izovejo kakršno koli zbadanje lahko pa tudi spodbudijo kakšno kaznivo dejanje kot je razno izsiljevanje lahko celo tudi ugrabitev. S slikami in posnetki ne objavljamo samo dogodka ampak tudi kje se gibljemo, živimo kakšen status imamo v družbi in tako naprej. skratka početje je skrajno nepremišljeno in neprimerno.
Default avatar

Bedaki in klovni

To so navadni bebci, klovnk, smeti, ki objavljajo slike svojih otrok na facebooku
Default avatar

poIarni sij nepr

en fotr je napisal/a:
A je kdo od vas popolnih bebcev navedel en sam konkreten razlog, da bi bilo to škodljivo? A ti ne pogledaš slik iz otroštva, a se sramuješ, če si kje bil, če si s starši igral nogomet ali kaj naj bi bilo narobe? A imate kako delujočo celico al samo nek čredni strah ali foušljivost, karkoli že, kar čreda bleja, pa sama ne ve točno kaj.

Tudi spomina nimaš, se nisi nikoli družil z ljudmi, nisi odraščal, se nikoli z nikomer ne pogovarjaš o tem? Ni vas za razumet, kaj bi sploh radi povedal in kaj je tisto kar bi se moglo skrivat in česa naj bi se potem odrasel sramoval po tojem in bil prizadet?
Default avatar

Da so neodgovorni

poIarni sij nepr je napisal/a:
Ne vem o kakšnih prijateljih sicer govoriš, jaz sem pisala o javnem objavljanju slik s strani vzgojno-izobraževalnih ustanov. Se mi zdijo pa tudi podobne objave na profilih, blogih in vlogih mimo... Pa ne govorim o slikah iz izletov ampak o veliko bolj intimnih fotografijah in opisih dogodkov.

Drugače pa jaz ne vidim nobenih groženj, le nepotrebno izpostavljanje otrok. Ker res ne vidim občega interesa glede informiranosti o izraščanju prvih sramnih dlak in prvem kakcu v kahlici. Pa če nekdo obvešča javnost o lastnih dnevnih dosežkih in pripetljajih, se mi zdi le trapasto, če pa to počne svojemu otroku, pa se mi zdi neodgovorno. In ne zato, ker bi bilo lahko to nevarno, ampak zato, ker ima vsakdo pravico do zasebnosti.
Default avatar

poIarni sij nepr

Pa kdo pa piše o sramnih dlakah, a si ti popolnoma bolna? In kako izpostavljanje otrok je, če otrok igra neko igro, ustvarja, bodisi v šoli ali s starši, je obiskal zanimive kraje? Je izpostavljanje, pozitivno izpostavljanje in več bi moralo bit tega, da se pokaže pomembnost dobrega vzdušja za otroke in vseh nas, ter pomembnost druženja ljudi, ne pa odtujevanja in zapiranja v bunkerje, ter vzpodbujanja asocialnosti, introvertiranosti, kar počnete ravno taki, ki pravite, da vašega sončka ne sme nihče videt.
Default avatar

Prepovedano

Objavljanje fotografij mladoletnih oseb, bi moralo biti prepovedano.
Default avatar

poIarni sij nepr

Prepovedano je napisal/a:
Na temelju česa, bolnega uma?😁😁😁 Bi bilo prej potrebno uvest dovoljenje za posest račuanlnikov, telefonov in dostopa do interneta, na pogdlagi preverjanja psihičneg stanja, ne? Potem tako, ki zbleja en sam neumen stavek, pač ne bi imelo več dostopa, do omrežja, kar bi bilo edino prav.😁😁😁
Default avatar

Neprimerne teme

O teh sramnih dlakah je pisala ena mamica na fb. Je enkrat o tem bila tema na forumu. To sem omenila na prejšnji strani, a očitno nisi prebral mojega posta.
Default avatar

Da so neodgovorni

Sicer ne razumem, zakaj si tako napadalen do drugače mislečih, ampak ti bom poskušala pojasniti svoj pogled - intimne slike iz našega otroštva so videli le tisti, ki so bili udeleženi na tem dogodku ali pa so bili v fizičnem stiku z nami in našimi starši in smo jim jih pokazali, če smo presodili, da bi jih zanimale. Večinoma nismo delili kopij naokoli, tako da so še zdaj dosegljive ozkemu krogu ljudi. Enako je s spomini na določene dogodke - spomine z nami delijo tisti, ki so bili prisotni in tisti, katerim smo o dogodku naknadno pripovedovali. Imam kar nekaj slik iz obdobja mojega otroštva in odraščanja, ki jih ne bi pokazala komurkoli. Imam pa možnost izbire. Veliko današnjih otrok nima te možnosti - že v štartu njihove slike vidi veliko več ljudi, o njihovih doživetjih je obveščeno veliko več ljudi, poleg tega pa so te slike in opisi dostopni še precej časa po njihovem nastanku.
Sprejemam dejstvo, da se precej ljudem objavljanje vseh podrobnosti življenja zdi normalno in sprejemljivo. Meni se pač ne. In zato pač ne objavljam takih podatkov, ker pač imam možnost izbire. Ti otroci pa pač te možnosti izbire nimajo. Zato je dolžnost njihovih staršev, da precenijo, kaj je preveč intimno za objavo. Naj objavljajo slike izdelovanja dišečih sveč, slike s kahlice in informacije o prvem zmenku pa naj zadržijo zase. Drugače pa naj zraven objavijo še lastno sliko z WCja in podatek o svojem zadnjem spolnem odnosu. Saj se tega ni treba sramovati in skrivat. Ali pač?
Default avatar

Boli kajne

Pol bi bil tudi ti brez compa in dostopa do neta, kar bi bilo edino prav.
Default avatar

poIarni sij nepr

Dobro je dobro skrij svojega sončka, ki ga tako nimaš in ga ne boš imela, pol pa vsaj cucka skrij in obišči zdravnika, da ti pomaga. Meni se res ne da, da bi ti naprej dopovedoval, da gre za nekaj pozitivnega, normalnega , dobrodošlega, ker krepi širše pozitvno vzdušje med ljudmi, celo vzpodbuja druge k aktivnostim in ukvarjanju z otroki in druženju med ljudmi.

Je pa malo možnosti, da boš kaj razumela in ne boš zmešala vse skupaj, kaj je intima in kaj je druženje in da človek je socialno bitje, drugače sploh obstajat ne bi mogel.
Default avatar

poIarni sij nepr

Boli kajne je napisal/a:
Slaba tolažba ti je to, če sem opravil preglede za v nuklearko in druge institucije, potem bi tudi tega, pri takih kot ti, bi se pa upravičeno zataknilo, ne?😁😁😁😁
Default avatar

Boli kajne

Papir vse prenese. Tako sem tudi jaz Starman pri Tesli.
Default avatar

Da so neodgovorni

Se po tvojih osebnih napadih vidi, da ti je že dolgo tega zmanjkalo argumentov za konstruktivno debato. In ja, človek je socialno bitje, zato se mi veliko družimo in o svojih pripetljajih pogovarjamo z ljudmi, ki so nam blizu. V živo. Mogoče bi moral tudi ti poizkusiti. Deluje pomirjevalno.😋