Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek toplotna črpalka praktilne izkušnje

toplotna črpalka praktilne izkušnje

Zanima me, tisti, ki imate samo toplotno črpalko brez povezave peči na tdrda ali tekoča goriva, ali vam pri minus 20 spoh kaj segreje. Sam sem skeptičen do teh zadev, imamo peč na trd agoriva v tem mrazu imam naštimano na 100 stopinj tako da je v radiatorjih vsaj 80 ali 90, pa nas še zebe, kako neki zebe vas s toplotno črpalko kot si mislim to ni zmožno radiatorje našibat na več kot 40 50 stopinj, če sploh. Prosim odgovore samo tistih ki to imate, razni nesposobneži, lenuhi, ki še nikoli niste nič delali in nič ne znate in ste prisesani na državo obvoz. hvala

Segreje, segreje…je pa res, da mi nimamo enake situacije kot ti (namesto majhnega grelnega telesa na 80C grejemo cela tla na 27C (namesto nekaj tadiatorjev imamo 170m2 radiator).

Ker se je ze vceraj razvlekla debata o TČ ti le prilepim svoj komentar iz katerega lahko potegnes neke zakljucke. Ce imas pec na trda goriva in ti ne ogreje hise, s TČ ne bos resil nicesar.

Kopiram:
Mi imamo sicer debelejso izolacijo in troslojna okna, mansarda 40cm izolacije.
V dnevni je vgradni kamin, s katerim se, bolj kot ne za užitek hisa obcasno dogreva. Nekaj dni na leto, ko so temperature res ekstremno nizke to se pesebej dobro vpliva na porabo elektrike, saj se na tc ne rabi vklapljat tisti “dodatni vir”.
Za ogrevanje tako porabimo med 300 in 400 eur na sezono skupaj s sanitarno vodo (zraven lahko dostejes kak m2 drv).
Menjava ogrevalnega sestema pa naj ne bi imela prednosti pri hisah brez izolacije, s slabimi okni in radiatorji. Najvecja bedarija je, da bi kdo, ki nima izolacije na podlagi moje porabe investiral 15 000 v novo kurilnico, ker je denar vrge stran. Raje naj za ta denar izolira hiso (vsaj S del) in dovrsi okna (zamenja, nalepi tesnila ali po toliko letih dofila termopan). Pred temi ukrepi je nesmiselno menjat kurisce, pravtako po njih, saj se v naslednjih 10 letih investicija ne povrne. Torej; izolacija, okna in pocakat da obstojece kurisce crkne…pol pa je menjava upravicena (magar iz prihrankov ki jih bo ustvarila izolacija).

..torej. Ce te pri 80C v radiatorjih zebe, je problem v premalo radiatorjih (upas, da so “zluftani”, slabi izolaciji hise, plin v oknih (poklices majstre da zrihtajo), slabih tesnilih, neizoliranem ostresju (imas novo izolacijo, in nezaprto ostresje-investiraj v stiropor in ga polozi na zgornjo plato, ker toplota uhaja navzgor..

nova
Uredništvo priporoča

Radiatorsko ogrevanje in toplotna črpalka v teh razmerah (-20) pač ne gre (vsaj za “normalno” izolirane hiše ne). Kot je en zgoraj zapisal – talno ogrevanje ali pa neko dodatno ogrevanje ob takih konicah.

Drugače ogrevamo na 24,5, v zadnjih dneh nam je notranja temperatura zaradi mrzlih dni padla na 24,1.

Ni res, da ne greje. Ogreje, a se ob teh konjicah (-15°C) vklaplja dodatni vir, ki se zažira v tisti enetgetski prihranek. Ampak sklepajoč po avtorjevi navedbi, da ima 80-90°C v radiatorjih in je se vedno hladno, pac ne gre za povprecno izolirano hiso in ima avtor nekje neke izgube, ki se (nekatere) resijo z relativno majhnimi sredstvi (na strope v kleti nalima nekaj bal stirodura, na tla v podstrehi in poskrbi, da okna ne izgubljajo prevec (morda je spustil termopan po 15 letih, morda ne tesnijo).

Naj se pojasnim se nekaj. Ljudje ki grejejo radiatorje na 80-90 stopinj tezko razumejo, da TČ, ki ogreva vodo na 25 stopinj, s tako nizko temperaturo ne more ogrevat hise…ampak ce je talno gretje, je povrsina ogrevalnega telesa enaka povrsini hise. Torej bistveno vecja, kot je povrsina radiatorja. Veliko ljudi tudi misli, da so tla (kot vcasih ko je sla voda do 50C v talno), na dotik topla. Niso. Saj imajo tla se vedno bistveno nizjo temperaturo od cloveskega telesa.

Imamo novo hišo, samo TČ + električna radiatorja v kopalnici, če komu paše topleje in za takrat, ko ne bomo več kurili talnega. Zelo steklena hiša, vendar nam je v teh dneh zelo prijetno toplo. Če bi dvignili žaluzije gor, bi pa ogrevanje čez dan lahko praktično ugasnili (če bi imeli klasičnega, talnega pač ne izklapljaš). Zunanja enota TČ pod streho in na sončni strani.

Imamo toplotno črpalko in talno ogrevanje. Nastavljeno imamo na 20 stopinj, danes zjutraj je bilo 17,8 stopinj, ker ne uspe dogreti do nastavljene temperature. Nismo pa zvišali nastavljene, ker čakamo odjugo:) Kogar zebe, se dodatno obleče, v kopalnicah imamo dodatne električne radiatorje plus ventilatorske pečke. Poleg tega imamo še kaminsko peč, zvečer zakurimo drva in je prijetno toplo na kavču pred TV.

Vi pa ste škrtice!

Glede na to, kako malo kuri TČ, da si ne morete v teh dneh dvigniti malo nastavitev (da ne rečem, da imate tudi sicer zimo v bajti:-( Na leto vam to prinese kaj, 30-50 € razlike? Bogi otroci, če jih imate….

Vi pa ste škrtice!

Glede na to, kako malo kuri TČ, da si ne morete v teh dneh dvigniti malo nastavitev (da ne rečem, da imate tudi sicer zimo v bajti:-( Na leto vam to prinese kaj, 30-50 € razlike? Bogi otroci, če jih imate….
[/quote]

Nismo škrtice, nam tako odgovarja. Če je zunaj minus 10, ne moreš imeti notri plus 24, kot berem, da eni ogrevate. Potem greš pa ven, pa šok. Smo pa sami zdravi odrasli ljudje, fit in športno naravnani.

Nismo škrtice, nam tako odgovarja. Če je zunaj minus 10, ne moreš imeti notri plus 24, kot berem, da eni ogrevate. Potem greš pa ven, pa šok. Smo pa sami zdravi odrasli ljudje, fit in športno naravnani.
[/quote]

Ma ja, šrktice imajo vedno izgovor, da jim tako odgovarja.

Smo tudi mi izjemno zdravi (vključno z vrtčevskim otrokom, za katerega se ne spomnim, kdaj je bil nazadnje bolan), fit in športni. Pa to sploh nima veze z udobjem bivanja. 17 stopinj v bajti, lepo te prosim. A obiski sedijo v bundah ali jih preventivno raje nimate?

24 st. je ena skrajnost, 17 pa druga. Mi imamo v spalnicah 20-21, v bivalnih prostorih pa 22-23 in je prav prijetno.

Sicer pa za knajpanje verjetno še nisi slišala al kako?;-) Temperaturni šoki telesu prav nič ne škodijo, zato se tudi po savnanju poliva z mrzlo vodo (Finci pa kar v sneg skačejo).

Ma ja, šrktice imajo vedno izgovor, da jim tako odgovarja.

Smo tudi mi izjemno zdravi (vključno z vrtčevskim otrokom, za katerega se ne spomnim, kdaj je bil nazadnje bolan), fit in športni. Pa to sploh nima veze z udobjem bivanja. 17 stopinj v bajti, lepo te prosim. A obiski sedijo v bundah ali jih preventivno raje nimate?

24 st. je ena skrajnost, 17 pa druga. Mi imamo v spalnicah 20-21, v bivalnih prostorih pa 22-23 in je prav prijetno.

Sicer pa za knajpanje verjetno še nisi slišala al kako?;-) Temperaturni šoki telesu prav nič ne škodijo, zato se tudi po savnanju poliva z mrzlo vodo (Finci pa kar v sneg skačejo).
[/quote]

Jaz jo pa razumem. Toliko kot imate vi v bivalnih prostorih je tudi meni preveč – in na to me vsakič sproti spomni obisk pri starših; Starša imata v bivalnih prostorih cca 20,5, v spalnih cca 16 – 17 – in baje jima to kar ustreza. Stara mama je imela še cca stopinjo manj.
Meni npr. je v bivalnih 21 ravno prav. Včeraj zvečer je prišlo na 22, pa je bilo že prav vroče.

…dej no….. 17 C ima, TČ ZEMLJA -voda, nastavitev nocejo nastavit visje….dogreva z ventilatorkimi peckami ????!! , imajo pa 17 C…..Wtf…krneki.

Jaz jo pa razumem. Toliko kot imate vi v bivalnih prostorih je tudi meni preveč – in na to me vsakič sproti spomni obisk pri starših; Starša imata v bivalnih prostorih cca 20,5, v spalnih cca 16 – 17 – in baje jima to kar ustreza. Stara mama je imela še cca stopinjo manj.
Meni npr. je v bivalnih 21 ravno prav. Včeraj zvečer je prišlo na 22, pa je bilo že prav vroče.
[/quote]

Ti ravno nisi znan kot nepismen, ampak zdajle streljaš kozle. Ženska pravi, da imajo 17 st. v bivalnih prostorih in da čakajo odjugo (?!).

PRedvsem pa primerjaš hruške z jabki. Stari starši so odraščali v enih drugih razmerah in živijo tako še naprej (in večinoma zeloooo pazijo na stroške ogrevanja in hodijo okoli zadekani v debele jope in puloverje). Naše generacije pač nismo nikoli bili primorani živeti v neogrevanih ali delno ogrevanih bajtah in živimo povsem drugače. Midva se pogovarjava o razliki +- 1 stopinja, ne pa avtorica, ki ima konkretno hladnejše in je to čista škrtost. In če slučajno res paše njej, je verjetno otroke pozabila vprašat;-)

Ne glede na to, kaj trdite tisti, ki TČ NIMATE, imamo mi danes (okolica Lj) v bivalnih prostorih 22°C, grejemo pa na radiatorje, ki imajo vodo max 49°C. TČ voda – zrak.

Sorry, ampak kar si napisal enostavno ni res. Mi se že pet let ogrevamo s TČ pa ni tudi pri teh temperaturah nobenih problemov z ogrevanjem. Segreje nam hišo s popolno lahkoto!!!!!

vsak, ki pri teh dolgotrajno nizkih temperaturah, nima težav z ogrevanjem s toplotno črpalko, ima MOČNO PREDIMENZIONIRAN SISTEM. To pa pomeni bistveno dražjo začetno investicijo in tudi dražje obratovanje v vseh ostalih razmerah, ki niso tako izstopajoče.
Običajno imajo toplotne črpalke vgrajene dodatne grelce, ki omogočajo zadovoljivo gretje v ekstremnih razmerah, ki nastopijo mogoče par dni na zimo. Tisti, ki mu zmore toplotna brez grelcev ekstreme greti, pa je predimenzioniral sistem.

Naložba pa je stala koliko? In koliko bi stala brez subvencije?

Nismo škrtice, nam tako odgovarja. Če je zunaj minus 10, ne moreš imeti notri plus 24, kot berem, da eni ogrevate. Potem greš pa ven, pa šok. Smo pa sami zdravi odrasli ljudje, fit in športno naravnani.
[/quote]

naredijo izravnavo poleti, ko hladijo prostore na 19°C:-)))

naredijo izravnavo poleti, ko hladijo prostore na 19°C:-)))
[/quote]

Sam res … 🙂 Poleti pri 24 stopinjah smo v kratkih rokavih. In vklapljamo klimo (mi ne, no, pa smo zato verjetno spet škrtice). Sicer pa je sedaj pri nas 19 stopinj, ker je zunaj sonček in greje skozi šipe, pa tudi zunaj je topleje in sistem uspe dogrevat. Res ne vem, zakj bi mi bili škrtice, če imamo 20 stopinj, zdaj teh nekaj dni, ko je ekstremen mraz, pa pač od 17 do 19, odvisno od sonca in zunajih temperatur čez dan. In majhnih otrok ali bolehnih starejših nimamo.

vsak, ki pri teh dolgotrajno nizkih temperaturah, nima težav z ogrevanjem s toplotno črpalko, ima MOČNO PREDIMENZIONIRAN SISTEM. To pa pomeni bistveno dražjo začetno investicijo in tudi dražje obratovanje v vseh ostalih razmerah, ki niso tako izstopajoče.
Običajno imajo toplotne črpalke vgrajene dodatne grelce, ki omogočajo zadovoljivo gretje v ekstremnih razmerah, ki nastopijo mogoče par dni na zimo. Tisti, ki mu zmore toplotna brez grelcev ekstreme greti, pa je predimenzioniral sistem.
[/quote]

Kaj naj bi že bilo predimenzionirano? Razloži prosim. Ker mi nimamo popolnoma nič ekstra, pa nimamo nobenih problemov. Je pa treba razmišljat, kako boš postavil zunanjo enoto. Aja, pa že davno so TČ precej napredovale, brez težav jih uporabljajo tudi v Skandinaviji, kjer pa nizke temperature niso redkost.

Črpalka je prišla pred petimi leti brez subvencije 12500€, subvencije 1500, kredit ugoden. Sem šla za hec gledat, v obdobju 3-2012/2-13 – pred nakupom TČ smo dali za elektriko 1000€ in 3560€ za kurilca, imeli smo še štedilnik na plin. Vsa elektrika v 2017 1800€, ob tem, da sta dve gospodinjstvi z indukcijo/steklokeramiko , 180m2 bivalne + cca 50m2 ogrevanih kletnih prostorov. Torej bi lahko rekli, da je že odplačana.

Sam res … 🙂 Poleti pri 24 stopinjah smo v kratkih rokavih. In vklapljamo klimo (mi ne, no, pa smo zato verjetno spet škrtice). Sicer pa je sedaj pri nas 19 stopinj, ker je zunaj sonček in greje skozi šipe, pa tudi zunaj je topleje in sistem uspe dogrevat. Res ne vem, zakj bi mi bili škrtice, če imamo 20 stopinj, zdaj teh nekaj dni, ko je ekstremen mraz, pa pač od 17 do 19, odvisno od sonca in zunajih temperatur čez dan. In majhnih otrok ali bolehnih starejših nimamo.
[/quote]

17 stopinj niso življenjski pogoji, vse, česar se dotakneš, je hladno. Tudi 20 st. ni toplo. Če non stop nekaj migaš, še nekako gre, takoj, ko se usedeš, bog ne daj delaš sedeče delo od doma, pa to res ni prijetno. Da ne rečem, kako zoprno je preoblačenje v hladu.

Čudni zneski…. Mi v bajti letno plačujemo 1400 za elektriko (2x 120l bojler, 2 pralna stroja, 1 sušilc, 2 skrinji, 2 hledilnika), kurilnega olja porabimo 2000l. Bivalne površine dobrih 250m.

New Report

Close