Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj se vam gre, da otroka označijo za nadarjenega?

Zakaj se vam gre, da otroka označijo za nadarjenega?

Tule berem eno temo o nadarjenih otrocih, testih in razburjanju staršev, ker njihov otrok pa ni nadarjen – glede na teste.
Zakaj se vam tako gre, da bi otroka učitelji označili za nadarjenega? Kakšne prednosti bo imel?
Saj na faksu pa prej v SŠ ne bo noben spraševal ali je nadarjen ali ni, ampak bodo ocenjevali njegovo znanje.

Ženska, ki jo poznam, je to forsirala zaradi Zoisove. Nekaj časa je veljalo, da je obvezno. Potem so to ukinili. Lahko se kadarkoli spet za nazaj odločijo, da je obvezno. Zato.

Če ne dobiš Zoisove štipendije, je tu še republiška. Pri meni ni bilo neke hude razlike. Čisto mala razlika je med republiško in Zoisovo.
Res pa je, da bogati pa ne dobijo republiške, ampak bogati se pa menda ne bodo toliko grebli za denar?

Glavni keč je prestiž. da lahko rečeš – moj je pa “nadarjen”. Poznam ene par nadarjenih otrok, ki se nikakor ne morejo zapomnit, kako se pralni stroj vklopi.
Glede štipendij je pa tako. Če si bogat in brihten imaš možnost Zoisovo za frčkat. Če pa si reven, je pa možnost samo ena – za preživet.

☺☺☺

Danes si dvema povprečnima dohodkoma tako bogat, da ni ne OD, ne štipendije, vsaj nekaj let nazaj ni bilo.

Ja, jaz sem v 8. razredu forsirala, da sina testirajo, ker je v 3. padel skozi, ker smo na -ić… Potrdio o nadarjenosti je bilo nujno za Zoisovo, državnih takrat ni bilo.
Komaj na komaj ga je psihologinja testirala.
Po testiranju me je povabila na razgovor in je bila čist paf, kako oh in sploh je nadarjen, da kaj takega ona še nikdar niti slišala ni, kaj šele videla…

Čisto tako, jaz vem, da je sin nadpovprečen na več področjih in mi portdila za to niso potrebna, a pri nas je pač tako, da za vsako figo potrebuješ papir in potrdilo.
Smisel testiranja nadarjenosti pa bi bil v tem, da se talente otrok odkriva zgodaj in da se potem v tej smeri dodatno dela z njimi, da se razvijajo in nadgrajujejo, a tudi tega ni pri nas in vse ostaja samo na papirju.

Danes si dvema povprečnima dohodkoma tako bogat, da ni ne OD, ne štipendije, vsaj nekaj let nazaj ni bilo.

Ja, jaz sem v 8. razredu forsirala, da sina testirajo, ker je v 3. padel skozi, ker smo na -ić… Potrdio o nadarjenosti je bilo nujno za Zoisovo, državnih takrat ni bilo.
Komaj na komaj ga je psihologinja testirala.
Po testiranju me je povabila na razgovor in je bila čist paf, kako oh in sploh je nadarjen, da kaj takega ona še nikdar niti slišala ni, kaj šele videla…

Čisto tako, jaz vem, da je sin nadpovprečen na več področjih in mi portdila za to niso potrebna, a pri nas je pač tako, da za vsako figo potrebuješ papir in potrdilo.
Smisel testiranja nadarjenosti pa bi bil v tem, da se talente otrok odkriva zgodaj in da se potem v tej smeri dodatno dela z njimi, da se razvijajo in nadgrajujejo, a tudi tega ni pri nas in vse ostaja samo na papirju.
[/quote]
Kako je izkoristil to nadarjenost? Ker kolikor jih poznam, so vsi nadarjeni zbluzili lajf. En je celo izginil, da mu ni potrebno plačevati za otrki.

Danes si dvema povprečnima dohodkoma tako bogat, da ni ne OD, ne štipendije, vsaj nekaj let nazaj ni bilo.

Ja, jaz sem v 8. razredu forsirala, da sina testirajo, ker je v 3. padel skozi, ker smo na -ić… Potrdio o nadarjenosti je bilo nujno za Zoisovo, državnih takrat ni bilo.
Komaj na komaj ga je psihologinja testirala.
Po testiranju me je povabila na razgovor in je bila čist paf, kako oh in sploh je nadarjen, da kaj takega ona še nikdar niti slišala ni, kaj šele videla…

Čisto tako, jaz vem, da je sin nadpovprečen na več področjih in mi portdila za to niso potrebna, a pri nas je pač tako, da za vsako figo potrebuješ papir in potrdilo.
Smisel testiranja nadarjenosti pa bi bil v tem, da se talente otrok odkriva zgodaj in da se potem v tej smeri dodatno dela z njimi, da se razvijajo in nadgrajujejo, a tudi tega ni pri nas in vse ostaja samo na papirju.
[/quote]

Zdaj ali si stara kot svet, ali pa ste preveč premožni in vam državna štipendija ne pripada.
Državne štipendije so skozi.
Moj sin je dve leti nazaj maturiral. Imel je Zoisovo vsa leta srednje šole, v četrtem pa ni več zaprosil zanjo, čeprav je imel pogoje. Vzrok? Bila je nižja od državne.

No ja, jaz se imela Zoisovo. Zanjo sem prvič slišala, ko sem že hodila v SŠ, na začetku leta. So me poklicali k psihologu in mi povedali, da bom dobila štipendijo. Takrat sem šele zvedela, da je na podlagi testov, ki smo jih pisali v OŠ.
V OŠ se nikoli nismo menili o tem, da so bili tisto testi za štipendije, niti niso nikoli povedali za rezultate.

In ja, moja štipendija je šla za knjige, prevoz v šolo in take zadeve. Če ne bi bilo Zoisove, bi bila pa republiška. Saj vseeno, ni bilo neke hude razlike. Sem pa imela seveda vseeno bistveno manj denarja kot moji sošolci, ki so imeli bogate starše. So pa bili res fovš štipendije pa natolcevali, da se dobi po vezah in podobno.

Učitelje pa ni zanimalo ali ima kdo štipendijo ali ne, nikoli ni bilo debat na to temo. Ne v OŠ, ne v SŠ, ne na faksu.


Kako je izkoristil to nadarjenost? Ker kolikor jih poznam, so vsi nadarjeni zbluzili lajf. En je celo izginil, da mu ni potrebno plačevati za otrki.
[/quote]

Zaenkrat se še šola. Končal je gimnazijo, zlati maturant, na gimnaziji sodeloval pri nekaj projektih na šoli in izven nje, za projekte so dobili nekaj nagrad, tudi mednarodne.
Glede osebnosti je pa tudi dečko na mestu.

Zdaj ali si stara kot svet, ali pa ste preveč premožni in vam državna štipendija ne pripada.
Državne štipendije so skozi.
Moj sin je dve leti nazaj maturiral. Imel je Zoisovo vsa leta srednje šole, v četrtem pa ni več zaprosil zanjo, čeprav je imel pogoje. Vzrok? Bila je nižja od državne.
[/quote]

V bistvu imaš prav. Jaz sem narobe povedala. Nekaj let je bila tudi pri meni republiška višja kot Zoisova. samo je bilo tako, da sem dobila Zoisovo z dodatkom do višine republiške. Ne spomnim pa se več točno kako je bilo to po letnikih.


Gre se zato, da se kam pride.

Zakaj pa gre staršem za to, da bi otroka označili za nadarjenega – bi rekla, da v veliki večini zato, da se potem lahko širokoustijo v službi, med prijatelji, na Facebooku, po forumih … Načeloma je bolj pomembno, da je otrok res nadarjen kot to, da ima oznako nadarjenega.

Zdaj ali si stara kot svet, ali pa ste preveč premožni in vam državna štipendija ne pripada.
Državne štipendije so skozi.
Moj sin je dve leti nazaj maturiral. Imel je Zoisovo vsa leta srednje šole, v četrtem pa ni več zaprosil zanjo, čeprav je imel pogoje. Vzrok? Bila je nižja od državne.
[/quote]

Bila so leta, ko je bila državna smo za polnoletne in zadnjih dveh razredov ni bilo za štipendijo ai OD in OD je bil samo do 18. leta. Kako je danes, ne vem. In ne, ni to 100 let nazaj, ker sin še študira.

Zaenkrat se še šola. Končal je gimnazijo, zlati maturant, na gimnaziji sodeloval pri nekaj projektih na šoli in izven nje, za projekte so dobili nekaj nagrad, tudi mednarodne.
Glede osebnosti je pa tudi dečko na mestu.
[/quote]

Jah veš kaj, en zlat maturant je končal v Dravi, drug je zaštihal punco, tretji je končal v restu, proizvodnja vsega možnega……..
Sicer pa vse dobro, naj dobro izkoristi nadarjenost!

Jah veš kaj, en zlat maturant je končal v Dravi, drug je zaštihal punco, tretji je končal v restu, proizvodnja vsega možnega……..
Sicer pa vse dobro, naj dobro izkoristi nadarjenost!
[/quote]

Tipično.
Ko starše daje zavist, ker nekdo je dobil Zoisovo štipendijo, njihovo sonce pa ne, začnejo blatiti nadarjenje in najdejo kup razlogov, da pljuvajo po nadarjenih. Fovšija.

Tipično.
Ko starše daje zavist, ker nekdo je dobil Zoisovo štipendijo, njihovo sonce pa ne, začnejo blatiti nadarjenje in najdejo kup razlogov, da pljuvajo po nadarjenih. Fovšija.
[/quote]

Težko bo, moje sonce se še ni rodilo 😉 , gledam pa vrstnike.


Kako je izkoristil to nadarjenost? Ker kolikor jih poznam, so vsi nadarjeni zbluzili lajf. En je celo izginil, da mu ni potrebno plačevati za otrki.
[/quote]

Iz moje generacije sta 2 zdravnika (1 kirurg), en je doktor ene tehnične vede in dela kot asistent na fakulteti v tujini (zahodni svet), ena je nekaj pomembnega na banki, 2 sta mislim da gimnazijska maturanta in brez službe, ena je učiteljica, ena je socialna delavka na CSD, 2 sta glasbenika (ena pianistka, en skladatelj), en dela neko pisarniško službo v srednje veliki firmi, en dokončuje doktorat iz ene tehnične vede tu v Sloveniji. Se pravi velik razpon.

Zgrešili ste poanto. Nadarjenost ne pomeni, da bo nujno ta človek nekaj naredil iz sebe. Za to je potrebna delavnost in ambicioznost. Nadarjenost je posebna potreba, nič drugega – nadarjen učenec se bo na svojem področju nadarjenosti dolgočasil in mu je treba pouk dodatno prilagoditi, enako kot ga je treba prilagoditi dislektiku, dolgotrajno bolnemu, z vedenjskimi težavami, z motnjami sluha itd.

Načeloma zate obstajata samo črna in bela? In ti si bila zoisova štipendistka?

Iz moje generacije sta 2 zdravnika (1 kirurg), en je doktor ene tehnične vede in dela kot asistent na fakulteti v tujini (zahodni svet), ena je nekaj pomembnega na banki, 2 sta mislim da gimnazijska maturanta in brez službe, ena je učiteljica, ena je socialna delavka na CSD, 2 sta glasbenika (ena pianistka, en skladatelj), en dela neko pisarniško službo v srednje veliki firmi, en dokončuje doktorat iz ene tehnične vede tu v Sloveniji. Se pravi velik razpon.

Zgrešili ste poanto. Nadarjenost ne pomeni, da bo nujno ta človek nekaj naredil iz sebe. Za to je potrebna delavnost in ambicioznost. Nadarjenost je posebna potreba, nič drugega – nadarjen učenec se bo na svojem področju nadarjenosti dolgočasil in mu je treba pouk dodatno prilagoditi, enako kot ga je treba prilagoditi dislektiku, dolgotrajno bolnemu, z vedenjskimi težavami, z motnjami sluha itd.
[/quote]

Uh pa to je pol klasa nadarjenih. Močan letnik, kaj naj rečem.

Jah veš kaj, en zlat maturant je končal v Dravi, drug je zaštihal punco, tretji je končal v restu, proizvodnja vsega možnega……..
Sicer pa vse dobro, naj dobro izkoristi nadarjenost!
[/quote]

Jah, veš kaj, tudi Steve Jobs je umrl zaradi raka in vsi se lahko strinjamo, da je bil nadarjen.
Pa Toše Proeski je bil tudi nadarjen in baje zelo zelo dobra osebnost, pa je umrl v prometni nesreči.
Dražen Petrovič je bil definitivno ekstra nadarjen in je tudi umrl v prometni nesreči.

Peter Prevc je na srečo živ in zdrav, nadarjen in uspešen, a mu na največjem tekmovanju za športnike, verjetno ravno njegovo največje karierno tekmovanje, ne ge najbolje…

Moje mnenje je, da ko imaš talent, ko imaš nekaj, kar ti je položeno v zibelko in podarjeno, nosiš tudi odgovornost, da to izkoristiš in s tem koristiš družbi.
A ker to ni edina stvar, ki te v življenju identificira in oblikuje, je pač vprašanje, kam in kako te bo življenje peljalo. Dokler se z leti razvijaš na bolje, se lahko šteješ za uspešnega, pa če si ekstra ali samo malčice nadarjen.


Od kdaj so pa tisti, ki padejo ven iz meje za republiško štipendijo bogato? Sploh veš kje je meja?

Bila so leta, ko je bila državna smo za polnoletne in zadnjih dveh razredov ni bilo za štipendijo ai OD in OD je bil samo do 18. leta. Kako je danes, ne vem. In ne, ni to 100 let nazaj, ker sin še študira.
[/quote]

Ja, drži. Drži pa tudi, da je bil OD za vse ostale, razen za tiste, ki so bili kar precej premožni. Tako da neke hude potrebe po štipendiji pač niste imeli, če vam OD ni pripadal.

Vcasih se nam je reklo Titovi stipendisti… Starsi, polagam vam na srce: ne forsirajte otrok v nekaj samo zato, da bi zdravili svoje komplekse in na ta nacin poskusili zapolniti neko duhovno vrzel iz lastnega otrostva. Kot je nekdo ze pred menoj zapisal – nadarjeni implicirajo posebne potrebe. V dobrih starih casih se je temu reklo: ta je pa posebnez, cudak. Ne nalagajte otroku bremena, za katerega niste prepricani, da ga bo zmogel in se huje, da ga boste zmogli vi sami.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «


Od kdaj so pa tisti, ki padejo ven iz meje za republiško štipendijo bogato? Sploh veš kje je meja?
[/quote]

Vse to testiranje bi bilo treba ukiniti, ker so namenjeni le temu, da se vzdrzuje nekaj dodatnega osebja po solah. Kdo je nadarjen, se pokaze brez testiranja. Tesle , Jobsa in vseh znanih in neznanih inovatorjev nihce ni testiral, a so vseeno uspeli zaradi svoje nadarjenosti.

New Report

Close