Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek soseda v mrzli sobi

soseda v mrzli sobi

Včeraj sem imela priložnost videti razmere v katerih živi soseda.
Z mladimi se ne razume, živijo pa v isti hiši.
Soseda (stara malo pod 80) ima v spodnjem delu eno sobo, v kateri kuha, spi in preživlja večino svojega časa. Drugače povsem pokretna, saj ji ni problem prehoditi 3 km peš v eni rundi.

Sem bila pri njej, v sobi mrzlo, zato je za mizo sedela v bundi in škornjih. Radiator čisto mrzel in rekla je, da so ta mladi nekam odšli, zato se ne kuri. Ker mi je bilo res čudno, zakaj si potem sama ne zakuri v peči, je odgovorila, da ji noben ni rekel, da si lahko kuri. Halooooo????
Vprašala sem, če so ji rekli, da si sama kuriti ne sme, pa je odgovorila: Ah, to sicer ne, samo, da si pa kurim, pa tudi noben ni rekel.

Občutek imam, da si ženska samo išče neke vzroke, zaradi katerih potem lahko okrog cvili, kako je uboga in kakšni so do nje ta mladi. Kolikor jih poznam, je trma na eni in drugi strani, zato tudi taki odnosi. Mlada dva delata oba…pa saj ji ne bosta šla domov drv na ogenj metat, da se bo ženska grela, no… Nekako bi razumela, če bi bila soseda nezmožna premikati se, da je recimo prikovana na posteljo.
Poleg tega sem videla, da ima napravo za gretje na elektriko, kabel je bil v vtičnici, tako da mislim, da si občasno greje…

Eh, saj ne vem, kaj naj si mislim…če bi ji ta mladi prepovedali kurjavo, bi ji verjetno prepovedali tudi uporabo elektrike.
Vem, da so v velikokrat starejši ljudje zapostavljeni s strani mlajše generacije, vendar se mi v tem primeru vse bolj se dozdeva, da soseda rada igra vlogo žrtve.

Kaj mislite glede tega primera? Saj rešiti itak ne moremo nič, ampak me vseeno zanimajo vaša mnenja.

Mozno je oboje. Da se ji ne ljubi ali da misli, da ne sme.

Poznam enega, ki celo zimo ne kuri. Ker se mu ne ljubi.

A da ne mores nic resit..
Ce ze gres v spijonazo in zves v cem naj bi bil problem in ce soseda caka na komando..da si lohk kuri.
Stopis do tamladih razlozis gre tamlada dol…in rece blablabla…
Ce pa si samo spijun, ki tkole po vasi, kot po monu gobec sukas…
Bo pa soseda se vedno na mrzlem, ta zgornjim se pa ne bo niti sanjal kaj klopoce mama…

In ne rec..ne bom se vtikala, ker mas ze cel nos not in najmanj 3bajte ze vejo kar si tle gor natrosla.

če bi bila ti kaj boljša, bi revco povabila v svoje vroče stanovanje na topel čaj z rumom in obložen kruhek…

Nima centa. Mladi so pa žleht.
V mrzlem bit so pa posledice, na zdravju.
Boga 🙁

Drugič jo povabi k sebi, na čaj, kosilo. Pa bo vsaj na toplem.

Jaz si mislim, da nima nobene veze, če so tamladi doma ali ne, bajta se mora gret, da ne propada v mrazu. To, da gredo oni od doma in ugasnejo gretje je neumnost.

Tako je tudi pri moji tašči, ko imajo tamladi naštimano, da od poznega večera do zgodnjega večera naslednji dan greje na 16, zvečer pa par uric na 22 in potem se čudijo, kako da taščo zebe, če ogrevajo, pa kako je ogrevanje drago, a da živijo brez najemnine in da jim tašča kuha, lika, hodi v trgovino in ravaža otroke, tega pa ne vidijo.

Žal te moram pa zdaj razočarat…nisem spijonirala, brez skrbi. Sicer nisem želela pisati, zakaj sem šla k njej, ker se mi to ni zdelo bistveno, amapk glede na tvoj komentar, bom sedaj povedala še to:

Tja sem šla zato, ker me je klicala, da rabi pomoč pri premiku postelje, ker ji je za posteljo padel en predmet ob katerem moli. Čeprav je ženska za svoja leta zelo vitalna, tega sama ni mogla narediti, ta mladih pa ni bilo doma (vprašanje tudi, če bi jih prosila, če bi bili v hiši). Čeprav je bil čas, ko sem že kuhala kosilo, sem ugodila njeni prošnji. Brez skrbi bodi, da ni šlo za mojo radovednost, kako je kaj pri njej. Nazadnje sem bila pri njej pred šestimi leti, ko me je prav tako nekaj potrebovala. K njej domov, v njene prostore, pa ne hodim večinoma zaradi tega, ker ona vsaj dvakrat tedensko pride k nam.
Se pa vedno ustavim zunaj pri ograji, če že grem mimo in je ona zunaj, pa se kaj pogovoriva.

Tudi nobenemu v vasi nisem o tem govorila, ker tega pač ne počnem, ker se itak vsi med seboj poznajo. Sem pa omenila tukaj, ker je anonimno – toliko o mojem gobcu…. se mi dozdeva, da je tvoj večji, glede na to kako si se odzvala.

In še to…če bi sama res spijonirala, kot temu praviš, bi se pozanimala pri enih in drugih, zakaj so v sporu. Pa ne vem. Nikoli nobenega še nisem vprašala, zakaj ne govorijo med seboj, ker me to sploh ne zanima. Sama se pogovarjam z enimi in drugimi, vendar nikoli tako, da bi govorila enemu o drugem in obratno.

To je zadeva, ki se tiče samo njih. Oboji govorijo isti jezik, oboji so odrasli in oboji bi morali nesoglasja reševati sami. Le skupaj morajo stopiti in se začeti pogovarjati.

Halo??? Če kurijo na drva, mora nekdo metat na peč. Da ne greje, ni treba, da se peč ugasne, samo nekdo mora rit dvignit. Pa magari stara gospa. V hiši ni palčkov, ki bi pričarali toploto. To ni peč na olje, ki dela sama.

Špila žrtev in išče pozornost.
Kot tisoče ostarelih.

Noben ji ni rekel, da lahko kuri??
Ja madona no, saj je stara 80 let, menda ja ve, kako pride do toplih radiatorjev!!

se pravi, to je od moža žlahta, kri ni voda, to kri imajo v sebi tudi tvoji otroci.
Res neumni starši, ki ne znajo niti poskrbeti, da jih na stara leta ne bi zeblo.
NI hujšega kot imeti skupno ogrevanje

nočejo biti v breme, imajo še spomin o protokolu, dolžnostih, navadah, gospodarjih..njim je res treba rečt, da lahko oz naj si zakurijo. Njim ni vse tako samoumevno kot nam, ki nismo doživeli vojne, bede, revščine in nam je obilje (in razsipnost) nekaj običajnega.

Kar se mene tiče je soseda kar v redu oseba. Tudi kar se mladih tiče, ne morem nič proti povedat.
Le oni med samo nimajo dobrih odnosov.

Le njen odgovor na moje vprašanje, ko sem vprašala, če so ji rekli, da ne sme kuriti –> “To mi niso rekli, ampak tudi tega ne, da lahko kurim.” –> to me je malo zmotilo in sem pomislila, da ženska res pretirava in gre v neko drugo skrajnost v smislu, da je tak uboga in češ: glejte, kaj delajo z mano.

Če ima pravico biti v hiši, mislim, da bi lahko poskrbela tudi za to, da ji je toplo -vsaj dokler je za to fizično sposobna poskrbeti.
Lahko pa vklopi razum in, če ni prepričana, da lahko, vpraša ta mlade ali si lahko pozimi kuri.
Kaj ji pomaga, da je fino tiho v zameno zato pa v mrzlem?

Žal, po mojem mnenju samo sama sebi dela škodo.


včasih so ljudi naučili ponižnosti s trdo roko. Bonton zapoveljuje, da nekdo ne prosjači ampak potrpi in da se zahvali in sprejme ko/če mu je ponujeno (to velja za vse: ogrevanje, prenočišče, hrana, pijača..). Se pravi beračili oz prosjačili so cigani, ostali ne. Ker včasih so jih tudi naučili, da se vse ponudi. Če ni ponujeno pač ni za njih oz njim na voljo. To je velik razkorak v generacijah. Žal mi jo je. A je tako težko imeti empatijo in sočutje, do nekoga, ki prihaja iz nekih drugih časov, do nekoga, ki je v svojem življenju moral gotovo kar precej pretrpeti (beda, pomanjkanje, nasilje, pač surovo življenje kot je bilo) in mu omogočiti, da vsaj zaključi življenje v čim bolj ljubečem in toplem okolju? Človek je očitno še vedno zver.

Čeprav se ne razumejo, najbrž mladi vseeno vidijo, da se ne kuri, ko so odsotni. Morda so ji res že večkrat rekli, zakaj si ne kuri, pa očitno hoče praktično prošnjo, da kuri bajto.

Lahko mladim seveda omeniš, ampak mislim, da že vse to vedo in res vprašanje, kakšna je njihova zgodba.

Sicer pa malo bolj poznam zadeve pri njih, ker sva z njenim sinom bila redna ljubimca, pa še sedaj se včasih dobivava na skrivaj, čeprav sva oba poročena. Zato sosedo dobro poznam in vem, da je v stiski. Njen sin mi je povedal, kako je delala v nemškem bordelu in jih zato zanemarjala.

No, ne preveč patetike zganjat. Čas je šel naprej in današnji starostniki niso živeli v stari Avstriji. Ženska, ki je danes stara skoraj 80 let, je bila 25 let stara nekje po letu 1960.

No, zdaj pa si pokazala, da si si vse skupaj izmislila in da provociraš.
Očitno ti je dolgčas.
Ženska stara 80 let si bi sigurno zakurila v peči, brez da bi koga prosila za dovoljenje.

No, ne preveč patetike zganjat. Čas je šel naprej in današnji starostniki niso živeli v stari Avstriji. Ženska, ki je danes stara skoraj 80 let, je bila 25 let stara nekje po letu 1960.
[/quote]

tam po 75 letu začno mentalne sposobnosti kar strmo upadati, tudi pri tistih, ki so lahko videti čisto pri sebi in fit. Starostniki rabijo našo pomoč pri precej običajnih zadevah.
Če tamladi nočejo, da mati zmrzne v svoji sobi, bodo morali samoiniciativno poskrbeti, da bo imela dovolj toplo tudi, ko njih ne bo doma.

tam po 75 letu začno mentalne sposobnosti kar strmo upadati, tudi pri tistih, ki so lahko videti čisto pri sebi in fit. Starostniki rabijo našo pomoč pri precej običajnih zadevah.
Če tamladi nočejo, da mati zmrzne v svoji sobi, bodo morali samoiniciativno poskrbeti, da bo imela dovolj toplo tudi, ko njih ne bo doma.
[/quote]

To je drugo.

Ampak ne pa prikazovat situacije, kot da je celo življenje živela kot dninarka pri enem habsburškem fevdalcu in morala potrpežljivo čakat, da ji bo kdo drva naklonil.

To je drugo.

Ampak ne pa prikazovat situacije, kot da je celo življenje živela kot dninarka pri enem habsburškem fevdalcu in morala potrpežljivo čakat, da ji bo kdo drva naklonil.
[/quote]

hehe saj ni treba, da je tako. Eni ljudje imajo kar resne težave zaprositi za pomoč.

No, zdaj pa si pokazala, da si si vse skupaj izmislila in da provociraš.
Očitno ti je dolgčas.
Ženska stara 80 let si bi sigurno zakurila v peči, brez da bi koga prosila za dovoljenje.
[/quote]

Glej, najdejo se taki, ki jim je dolgčas…to je ta, KI JE POD MOJIM IMENOM napisal tako bedarijo.
Tega nisem jaz napisala.

Žalostno, da si lahko nekdo takšne zadeve zmišljuje in porine na drugega.

Sram naj ga bo, res, v dno srca….


Ma veš kaj. Vojna se je končala pred 73 leti. Vem, da je bilo grozno, ampak ne moreš biti celo življenje neprilagojen zaradi nečesa, kar si mogoče videl, ko si bil star šest let. Ne moreš in nimaš pravice zganjati cirkusa osemdeset let, ker si kot otrok doživel nekaj hudega. In to je točno to, kar ta teta počne. Zganja cirkus. In igra žrtev. Ker je bila pred 75 leti vojna, zdaj ona ne ve, da sme prižgati radiator? Daj no!

Ja ja, stara je in boga. Preden je bila stara in boga, je bila pa mlada in prilagodljiva in to mnogo desetletij po vojni.

Mene pa je zmotilo to ,da pišeš, da ima pravico biti v hiši. Čigava pa je hiša???

Mene pa je zmotilo to ,da pišeš, da ima pravico biti v hiši. Čigava pa je hiša???
[/quote]

Nekoč so imeli staro hišo, ki je bila njena. Potem so se odločili na dvorišču postaviti novo in staro so podrli. Nova hiša se glasi sicer na mlade, ampak je nekoč že 30 let nazaj soseda rekla, da imajo uradno urejeno, da ima pravico doživljenjsko biti v hiši, ker so mladi hoteli, da se stara hiša podre (zaradi prostornosti dvorišča). Ker se je s tem strinjala, si je uradno zagotovila še bivališče do konca življenja. Ja, torej ima pravico b iti v hiši.

Taka je bila moja mama, kar neke teorije zarote, nikomur nič naravnost rečt, vprašat, pojamrat, da ne bo zamere … Te jaz peljem k zdravniku? Joj, ne vem, če bo to v redu, bo zamera pri ta zgornjih (sestra živi v zgornjem štuku, jaz sem drugje), in drugič spet obratno, tebe laže prosim kot ta zgornje. To imajo kar ene svoje filme. Če zdrži v mrzli sobi, pa naj bo v mrzli sobi. Očitno ji ne kratijo gretja, zdi se mi celo možno, da centralna sicer dela, samo ona ima ugasnjen radiator. Danes je pa res zelo malo družin, ki ne bi vsaj zjutraj zagrele in potem kako uro pred svojim prihodom domov, v tem času se pa ne shladi na toliko, da bi morala biti v bundi, sploh če bi še eno poleno vrgla v peč.
Konkretno pri nas grejemo na 20 stopinj, čez noč zdaj, ko niti ni mraz, pade na 18,5, ko nas za vikend ni, se v dveh dnevih shladi na 17 stopinj. To je sicer hladno, ampak bunde pa vseeno ne rabiš.

New Report

Close