Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kako pripravite sardele ali sardine?

Kako pripravite sardele ali sardine?

Rada bi kdaj pripravila sardele ali sardine, nisem jih še nikoli, poznam le take iz konzerv.

Prosim za kak nasvet pa po moznosti jih ne bi cvrla.
Hvala.

Lahko ji enostavno spečeš v ponvi na malce olja ali pa v pečici. Tudi na žaru so dobre.

Drugače pa ribe so sardele, se pravi sardele na žaru, ocvrte sardele , sardine postanejo, ko jih vložijo v konzerve.

Sveže sardele kupi v ribarnici, jih očisti, posoli, povaljaj v moki in speci na olju. Odlične so tudi na žaru (poleti). Lahko jih tudi spaniraš in narediš pohane sardele;).

sardin ni treba cvrt, samo odpreš in poješ s kruhom, zraven pa narezano čebulo ali česen, lahko vložene kumarice, gobe, feferone, sardele so pa najboljše pečene na žaru ali pa ocvrte…

Kot prvo pozimi pozabi na sardele. Dobre so od maja do septembra.
Na olivnem olju na brzino popraži malo česna, vrzi gor očiščene sardele, nasekljan peteršilj, malo soli in sok ene limone na kilo sardel. Pokriješ in ko začne izhajati para ugasneš. Počakaš deset minut brez odkrivanja in pomažeš s slastjo in francosko štruco.

Kako jih spečete v pečici i na žaru?

Kupila bi zmrznjene, ribarnica mi je predaleč. Kaj jih dobro odtajam, dobro obrišem in vržem na žar? Kako pa v pečici?

Kuham vse in svašta, ampak pri ribah sem pa mrzla. Še najbolje mi gre kak ribji file na hitro na žaru


Zmrznjene sardele so odlične za v kanto.

Kako očistite sardele? Prerežeš trebuh, ven spraviš čreve, opereš… Kaj pa se naredi z glavo? A se stran odreže ali kako? Prosim, za pojasnilo…

Odstranis creve. Cisto na rahlo s prsti podrgnes dol luske. Glavo in rep pustis. Odrezes samo, ce jih imas namen odpirati “na metuljcka”, npr za panirat ali se zafrkavat s kakimi zvitki.

Tole s čiščenjem je pa velik dela – saj so majhne – se kje da dobiti že očiščene?
Koliko g se jih rabi za odraslo osebo? A se jih je kot glavna jed ali bolj kot malica?

U spet nekaj novega: Zakaj pa tako? Kaj se z ribo zgodi, da se ji spremeni ime?
Ker npr tuna je tuna, losos je losos ne glede na to ali sta v konzervi ali sveža

Glava gre stran, razen če pečeš ravnokar ulovljene. Take se pečejo neočiščene z luskami vred.

Jaz glave pustim, se mi zdi manj nevarno, da bi riba razpadla. Damo glave stran pri ze pecenih.

Pečene sardele pripravim po spodnjem receptu 🙂

https://znam.si/recepti-in-hrana/morske-jedi-ribe/pecene-sardele-v-pecici/ 

Sardina je ena bolj ogabnih rib, kar se okusa tiče. Sploh ne razumem, zakaj so tako popularne.

Sardela (ne sardina, Sadina je jed iz konzerviranih sardel!) je meni naboljša riba ever. Sveža seveda, tak čist morski okus. Pripravljamo jih skoraj celo sezno od marca do septembra, vedno sveži ulov, samo očiščene drobovine, glave vedno pustim, edino, če delam metuljčke (file sardele)

-samo rahlo v moku in ocvte v svežel olju – 3-4 min

-pečene na žaru

-pečene na žaru dam v marinado (ol.olje, česen, limona, vino, petršilj)

-naredil fileje, hitro popečem na ol.olju s česnom, limona, petršilj

-uporabim jih za ribjo juho, brodet, dodam jih tud v morsko podpeko

-mojij jih imajo radi tudi v paradižnikov omak (ol.olje, česen, paradižikova omaka, lim. lupinica, začimbe)

 

.Razlika med sardelo in sardelo (Narava) | Primerjave ljudi, predmetov, pojavov, avtomobilov, hrane in še več. (avktarget.com)

Odpres trebuh, poberes ven, odrezes glavo, ki jih speces na koncu za psa/macko. Luske z nozem postrgas. V vrecko das moko, das pol kile sardel, vrecko premesas in vrzes na olje. Nobenega paniranja!!! To delajo tisti, ki ne poznajo vrednosti ribe. Pa-to se kupi na morju direkt od ribica. Ne v leklerku…fak kok te “ribarnice” nategujejo 🙈

In tisti, ki se ne spoznajo na mačke, jim glave pečejo. Da se lepo surove in je.

Ti ne razumes da so pecene bolj slastne 😄

Odgovor na objavo uporabnika
Thor17, 18.10.2023 ob 16:10

Ti ne razumes da so pecene bolj slastne 😄

Se najmanj je dela s ciscenjem; odrezes glavo, razparas trebuh in gre kar samo ven. Lusk prakticno nimajo. Jest jih imam najraje surove- chevice varjanta. Ko jo ocistis jo razpres, potegnes ven se hrbtenico. Jih nalozis v posodo, polijes z limoninim sokom, olivnim oljem, malo cilija, cesen, poper, po potrebi pa tudi malo soli, rozmarin. Tako naredis cca dve plasti, vse dobro prelito in pustis ene dve uri, da se vse prepoji. Pojes z svezim kruhom. Ni boljse malice. Morajo pa bit sveze, direkt iz morja!

New Report

Close