Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali cigareti res škodujejo plodu?

Ali cigareti res škodujejo plodu?

Kot prvo, nisem kadilka. Imam pa taščo, ki kadi spodaj v hiši, jaz pa sem noseča in posledično izpostavljena dimu. Moja mami je kadila obe nosečnosti, pa z bratom nisva imela nobenih težav, tudi tašča je kadila pri obeh nosečnosti, pa obe moji teti… Gledam svoje vrstnice, pa se nobena v nosečnosti ni odpovedala cigaretom. In tudi noben od otrok nima težav. Kako je s tem? Ali dejansko obstajajo dokazi, da je lahko z otrokom potem kaj narobe? In kako je z alkoholom? Prejšnji teden je imela moja mami abrahama in sem spila 2 dcl vina. Spomnim se tudi, da je moja prijateljica bila noseča, ko se je poročila in je tudi pila šampanjec. Se mi zdi, da stroka pretirava, ali lahko res škodim plodu s tem kozarcem vina?[attachment=0]couple-1812777_1280.jpg[/attachment]

kak deci dva komot spijes, vazno da se ne nalivas. glede cigaretov pa mislim da ne rabis skrbeti glede na to da ti ne kadis

Ta kozarc vina ne bo naredil neke škode zato ga odmisli drugo bi blo če bi vsak dan pila.
Kar se tiče cigaret pa škodijo sploh če nosečnica kadi. ce nisi nonstop v zakajeni sobi pa se ne obremenjuj preveč. Srečno.

nova
Uredništvo priporoča

Saj ne, da me skrbi, ampak tako malo razmišljam na glas. Ko berem vse te knjige in članke, kjer tako na veliko pišejo, da se moramo izogibati stresu, kavi, cigaretom, alkoholu, pa vem, da se jih večina ne, pa me zanima, če je res kdaj prišlo potem do kakšnih zdravstvenih težav. Razen pri kroničnih odvisnikih, seveda.

kak se jih večina ne izogiba?
kolikor sem poznala nosečnice, nobena ni pila, kadila je menda samo ena, pa še tista res enega do dva na dan (če mene vprašaš, potuha in bi morala nehat), kavo smo tudi vse omejile res na tisto eno še dovoljeno…. ne vem, če ti živiš nekje pod kamni in vam pri vas za zdravje otrok dol visi….

kak se jih večina ne izogiba?
kolikor sem poznala nosečnice, nobena ni pila, kadila je menda samo ena, pa še tista res enega do dva na dan (če mene vprašaš, potuha in bi morala nehat), kavo smo tudi vse omejile res na tisto eno še dovoljeno…. ne vem, če ti živiš nekje pod kamni in vam pri vas za zdravje otrok dol visi….
[/quote]
javlja se ena, ki je z kajenjem prekinila pol leta pred nosečnostjo in se držala še vsaj do konca dojenja (leto in pol). Nikoli kadila kasneje v bližini ali ob vednosti otrok. Še danes prižgem prvega ko gresta otroka spat (na balkonu jasno). Kave nisem pila med nosečnostjo ker menda preveč obremeni krvožilni obtok ploda (sem gledala prej en dokumentarec), alkohol mi pa sploh na pamet ne pride že sicer, da bi ga vlivala pa še med nosečnostjo pa res ni potrebe. Že iz samega spoštovanja, odgovornosti in ljubezni do nerojenega otroka. Saj kadijo mame seveda je pa tudi veliko astem in alergij pri dojenčkih itd. Ne vem, meni se zdi odgovorno in odraslo, da med nosečnostjo vse kar vneseš je plodu koristno in krepčilno (ekološka neprocesirana hrana, zdrave maščobe itd).

Sem kadila med nosečnostjo, res da sem zmanjšala na 5 in včasih do 2 piva spila. Moj otrok je zdrav in zelo inteligenten… če ti kej pomagajo detajli. Nosečnost ni bolezen, če je normalna, lahko delaš stvari kot običajno, samo v zmernejši obliki. Čim manj stresa, to je vse. Odvajanje od čikov je stresno.

Prijateljica je verižna kadilka, kadila tudi med nosečnostjo. Ne vem, če je povezano, ampak otrok ima sladkorno bolezen tipa 1 in je slaboviden, precej zaostaja tudi v rasti.

greš zanosit, pa niti enega nezarauhanega cimra si ne moreš privoščit?

Člankov o škodljivosti materinega kajenja za plod je malo morje, ampak kadilke se bodo še vedno hvalile s svojimi superinteligentnimi otroki.

https://scholar.google.si/scholar?hl=sl&as_sdt=0{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2C5&q=smoking+pregnancy&btnG=&oq=smoking+pregnan

Verjetno je dosti od vsake posameznice odvisno. Poznam eno, ki je bila v vseh treh nosečnostih vsaj enkrat totalka nažgana pa z vsemi tremi otroci ni čisto nič narobe. Razen podedovanih alergij so vsi trije čisto zdravi. Nikoli nobenih težav. Pa ena je tudi celo nosečnost kadila pa je otrok tudi 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zdrav. Nobenih bronhitisov, nič takega. Otroci kadilcev naj bi bili bolj občutljivi na prehlade, bronhitise ipd. Pri njej sploh ne. Redko kakšen sploh zboli. Lahko je kaj narobe, lahko pa sploh ne.

Vse tiste, ki pišete, da otroci niso imeli nobenih posledic ste imele prekleto srečo. Čisto preprosto, vožnja v nasprotno smer na avtocesti je smrtno nevarna ampak seveda obstajajo ljudje, ki so to počeli pa se jim ni zgodilo nič..a so zdaj ti merodajni, da trdijo, da s tako vožnjo ni pa nič narobe?Poleg tega pa se določene težave pokažejo kasneje (moja mami je kadila- jaz rojena z nizko porodno težo-zahirana, poleg tega imam sedaj v odraslosti nenehne težave z dihali..)., hkrati pa boste težko naleteli na mame, ki bodo prostodušno priznale, da so otrokove zdravstvene in drugačne težave povezane s kajenjem med nosečnostjo.


Tole si pa odlično povzela. Podpišem.

hkrati pa boste težko naleteli na mame, ki bodo prostodušno priznale, da so otrokove zdravstvene in drugačne težave povezane s kajenjem med nosečnostjo.

to je to.
kolegica kadila, sine ima kar nekaj težav, ampak seveda, nobene povezave s cigareti, po njenem mnenju

Jih poznam neki, so kadile prej in so kadile med nosečnostjo. Od ene izmed njih sm slišala, da ji je ginekologinja celo odsvetovala prenehat kadit glih zarad tega, ker bi potem bila živčna, da če bi že hotla nehat, da bi to morala nardit že mesce prej. Naj pa prižge res sam takrat, ko ji “zadiši”.
Od 2dl vina, ki si ga spila pa tud ne bo nič narobe.

Jih poznam neki, so kadile prej in so kadile med nosečnostjo. Od ene izmed njih sm slišala, da ji je ginekologinja celo odsvetovala prenehat kadit glih zarad tega, ker bi potem bila živčna, da če bi že hotla nehat, da bi to morala nardit že mesce prej. Naj pa prižge res sam takrat, ko ji “zadiši”.
Od 2dl vina, ki si ga spila pa tud ne bo nič narobe.
[/quote]
in resni ginekologi pravijo, da je to bulšit
https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?f=19&t=4364044&p=4364044&utm_source=forum&utm_campaign=title&utm_medium=search#p4364044

https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?f=19&t=8641731&p=8641731&utm_source=forum&utm_campaign=title&utm_medium=search#p8641731

https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?f=19&t=956715&p=956715&utm_source=forum&utm_campaign=title&utm_medium=search#p956715

Ma lej, od dva deci vina, te ne bo ne tebe ne plod pobralo. Za kajenje se pa ve, da je škodljivo. Čeprav plod ne dobi doze direktno, ampak posredno. Sem pa mnenja, da tam do 5 cigaret na dan, ni še taka doza.

Meni tudi zelo diši kava, menda je ena na dan dovoljena. Pa ena zgoraj pravi, da to vpliva na otrokov krvožilni sistem…. 🙁

To, da se ne morate odpovedati cigaretom mi je izredno grdo!
Kako vam ne nese, da to škoduje… Tu nisi samo ti, je otrok, zaprt v tebi, ki mora vdihavat to packarijo… Zakaj ne kadite potem ob novorojenčku, v sobici???? Ja halo, ker je to bolno!
Pred ljubljansko porodnišnico lahko vidite mamice v njihovih haljah, s trebuhi, ki so rizicno hospitalizirane, pa se spodaj zakajajo, na intenzivni jim bodo pa otroke reševali, ker bodo prehitro rodile…
Ogabno!
Tašča bi lahko hodila kadit na balkon, fak v kakšnem zakajenem stanovanju bo tvoj otrok!
Moja tašča je kadila med nosečnostjo, zakaj ni nehala sem jo vprašala, pa je rekla, da je med pregledom še ginekologinja v ordinaciji kadila, ljudje v čakalnici…

Prvič slišim, da otrok v maternici diha???????? Revolucionarno odkritje mon. Bo treba na vseh portalih oznaniti.

In kje piše, da stres škodi? Saj nosečnost ni bolezen in lahko delaš vse normalno, torej si lahko komot pod stresom. Jaz sem imela ravno med nosečnostjo težko obdobje, bolezen doma, tragične dogodke, bila sem tako izpostavljena stresu kot nikoli prej in potem, pa je otrok zdrav, pameten in vesel. Odvajanje od kajenja je stresno? Ja boga revca. Saj tudi dojenček se mora po rojstvu odvaditi nikotina, če ga je bil celo nosečnost navajen, pa je to zanj prav tako stresno. Ampak ni važno, saj otroci so žilavi. Važno, da je mami komot.

Prvič slišim, da otrok v maternici diha???????? Revolucionarno odkritje mon. Bo treba na vseh portalih oznaniti.
[/quote]

Seveda “diha”. V njegovo telo pride tudi kisik, ki ga mama diha. In vse, kar s tem kisikom vdihne. Tudi cigaretni dim. Koliko let pa šteješ, da tega še ne veš? Ponavadi se to učimo že v OŠ.

In kje piše, da stres škodi? Saj nosečnost ni bolezen in lahko delaš vse normalno, torej si lahko komot pod stresom. Jaz sem imela ravno med nosečnostjo težko obdobje, bolezen doma, tragične dogodke, bila sem tako izpostavljena stresu kot nikoli prej in potem, pa je otrok zdrav, pameten in vesel. Odvajanje od kajenja je stresno? Ja boga revca. Saj tudi dojenček se mora po rojstvu odvaditi nikotina, če ga je bil celo nosečnost navajen, pa je to zanj prav tako stresno. Ampak ni važno, saj otroci so žilavi. Važno, da je mami komot.
[/quote]

Dej zatlač si svoj sarkazem nekam. Nisi taprave najdla. Boga revca si ti, ker misliš da si duhovita. Povedala sem svojo izkušnjo pa mi boš ti, ki si kar ena, pamet solila? Mater je enim težko brez anonimnega izživljanja, frustracij po forumu.

Alkohol v nosečnosti je škodljiv, ker bolj kot vse drugo vpliva na razvijajoči se plod in njegove možgane (fatalni alkoholni sindrom!). Varne doze ni. Nekateri strokovnjaki dopuščajo 1 dcl vina na teden (ne na dan!), bolje pa, da se nosečnica alkoholu v celoti odpove.
Nosečnicam pa bi rekla, naj ne razmišljajo na način, “zakaj pa ne bi smela spiti deci vina na dan”, ampak: “če se za eno leto ne morem odpovedati NEPOTREBNIM strupom, potem sem odvisnica!”
V dobro otroka torej….
Osebno lažje gledam nosečnico, ki pokadi občasno kak cigaret, kot da pije alkohol. Na žalost poznam primere ljudi s fatalnim alkoholnim sindromom.

ha ha ha in potem se take mame, ki niti v nosečnosti ne zmorejo bit brez cigareta in pijače, delajo pametne kako so one nekaj več kot kakšna, ki nima otrok in niti ne pije in ne kadi.
No, pa saj vemo, da je največ bab zanosi netreznih…
Če bi se ženske odločale za otroka trezne in ga dejansko načrtovale, bi lahko poskrbele tudi za to, da bi se pred nosečnostjo rešile takih za plod škodljivih razvad in raznih odvisnosti.
https://academic.oup.com/ntr/article/6/Suppl_2/S125/1013941

New Report

Close