Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Moje-tvoje-najino

Moje-tvoje-najino

Večkrat se je že debatiralo o družinskih financah, pa imam še jaz eno, zelo konkretno, vprašanje.
Par sva že 12 let, živiva v mojem stanovanju, skupaj z njegovo hčerko in mojim sinom. Stroške si deliva. On ima svojo neprimičnino, kjer zdaj živi njegova starejša hči z družino (in krije vse stroške). Sedaj razmišljava, da bi preuredila stanovanje, da bi otroka imela ločeni sobi. Predvsem njegova hčerka si to želi, ker bo kmalu najstnica (razumljivo). Predvidena investicija je cca 5.000€ (precej bomo morali okrog obrnit). In zdaj, po vašem mnenju, kako naj bi se krila ta investicija? Samo jaz (ker je moje stanovanje), oba skupaj, kako drugače? Hvala za mnenja.


Skupaj, če si delita vse ostalo teh 5 jurev ne bi smel bit problem

jaz sem mnenja, da krijeta oba skup. ti sama verjetno itak ne moreš, koristi pa bo imel tudi on.
poleg tega to ni nek izredno visok vložek.

Pri naju so vsi prihodki v enem žaklju in to kljub temu, da jaz zaslužim 2 x več.
V tvojem primeru bi bilo prav 1/2 + 1/2

od partnerja, ki ima zaradi tega, ker ti gostiš njenega fotra in sestro zastonj stanovanje. dat ti mora keš na roke, da ne bo kdaj partner kakšne investicije uveljavljal.

Cakaj malo, tole gre za skupno dobro!
Torej gre v plus za celo druzino, tako za vaju, kot za njegovo hci in tvojega sina!
Tu lastnistvo stanovanja nima nobene veze!
Kje pa pise, da bi ta poseg dvignil vrednost stanovanja? Lahko stanovanje iznakazi!

Sploh pa, nimata najemnine, vse stroske si delita, zakaj si ne bi tudi te investicije?
Ce bi bil tip faca, bi imel privarcevanih teh 5 jurjev in bi sam kril preureditev. Pismo, je dedec al baba?

Če to želita oba otroka, plačajta oba. Če to želi predvsem njegova hči – naj plača on vse, ali pa vsaj večji del.

12 let sta par, njegova hči pa bo kmalu najstnica?

vidva sta par 12 let, on ima hčer od prej in ti sina od prej, pa ona bo kmalu najstnica????? Ja kok je pa potem sedaj stara? 10 let?
Če sta že 12 let v izv. skupnosti, potem se šteje da je denar skupen, ne glede na to iz katerega tošlja gre. Torej je zate bolje, da plača on, če že delita stroške. Ali pa si mogoče spet tutka, ki s pol manjšo plačo zalaga svojo klobasico??

investicije v lastnino, so domena lastnika.
btw: dobi on kaj najemnine od hčere v njegovem stanovanju?

Tale tvoj tip si je pa fajn postlal.
Ti si kupila stanovanje in njega zastonj gostiš.
Zdaj pa bi še investirala. Naj vsaj to plača. Glede na to, da ga zastonj gostiš.

Hja, samo ta lastnik lahko potem najemnino zaračuna.

Se opravičujem, ni 12 ampak 2. Inava pa supre odnos, tudi z otroki, moram reči, da nam je res krasno.
Midva si deliva stroške hrane, čistil, položnic, kar ostane, ima vsak zase. Vsak krije tudi glavne stroške svojega otroka (šol oprema, oblačila, dejavnosti). Ne bi ravno rekla, da imava skupne finance, ampak sva našla en kompromis. Jaz za stanovanje plačujem še kredit, on enako za svoje. Hvala bogu pa nimava nekih finančnih težav, plačo jaz malo višjo. Njegova hčerka ne plačuje najemnino, ampak vse stroške, pa malo je renovirala, ni bila velika investicija. Nekako sva načelno dogovorjena, da stroške vzdrževanja, vlaganja nosi vsak za svojo nepremičnino, ampak pri tem projektu imam pa zadržek glede tega, da bi samo jaz plačala, ker gre le za vse nas, in ne za vrednost stanovanja. In ja, bolj se gre za to njegovi hčerki kot mojemu sinu (kinke mlajši in mu je celo fajn biti z njo v sobi). Hvala za mnenja.

Po moje on.
Živi zastonj v tvojem stanovanju, s svojim pa razpolaga, kakor njemu paše.
Prebrisan ta tip. Vsak v svoje bosta investirala. …
Tvoje mu na mesec prihrani najemnino.
Kar izračuna naj, koliko ima zaradi tega več v žepu vsak mesec.
Res je baba.

Potem plačajta oba. V končni fazi bosta začela odraščat in bo za ločenost sob. Kdaj pa kdaj pride tudi skupni projekt. Pa ga kam zapišite, ker je že povsod pri ljudeh tolk razmišljanja o koncih in povračilih investicij.

Jaz ne bi komplicirala. Če je veza ok dajta vsak tista boga 2.5 Jurja a se splača zaradi tega nervirat.? Ne
Otroka bosta vsak dan večja in tudi tvoj sin si bo želel svoj kotiček. Saj veš kako je z otroci ko pridejo v najstnika leta.

Ja, saj meni je tudi logično, da dava vsak pol. On bi se držal principa “tvoje stanovanje, tvoj projekt, tvoj denar”.


Odgovori mu da to potem pride v poštev šele takrat ko bo tvoj sin najstnik in bo izrazil enako željo, pač bo morala deklica se malo počakat razen če je pripravljen sodelovati. Pol pol ali pa odložiti projekt. Saj jaz bi mu tako rekla. Seveda je pa izbira tvoja.


Pol naj gre pa v svoje stanovanje, pa si tam zrihta sobo zase in za to (drugo) hčer 🙂

Če sem prav razumela, ima on stanovanje, v katerem živi njegova starejša hči in ta starejša hči plačuje tudi vse stroške za to stanovanje.
Avtorica pravi, da živi s partnerjem v njenem stanovanju in si delita (!) vse stroške, kar ostane, pa imata zase. No, meni se zdi to normalno, kot pri vsakem paru. Kot vidimo, oče plačuje šolo, obleke itd. za svojo drugo hčer. Torej naj plača še sobo. Očitno sta dogovorjena, da ti plačuješ za svojega sina, on pa za svojo hčer. Meni se to zdi malo čudno, ampak kaj drugega, kot to, da oče in mati plačujeta za hči in ne oče in mačeha. Če ste tako dogovorjeni. V bistvu bi bilo lepše, če bi bili vi ena družina – torej on in hči ter ti in tvoj sin. On naj sprejme tvojega sina in ti njegovo hčer. Saj se imata rada in to naredita drug za drugega. Ali pa tako, kot sem povedala prejle, naj on plača sobo v celoti. Sicer se lahko zgodi tudi, da če bosta delila pol pol, lahko pride kdaj do tega, da on za tvojega sina, ko bo kaj za kupit, ne bo dal pol. Če že sedaj on skrbi za svojo hčer posebej, ti pa za svojega sina posebej. Odloči se za eno možnost. Glede na to, da on plačuje hčeri šolo, obleke itd., bi mu jaz na tvojem mestu na podlagi tega rekla, naj ji on plača sobo. Povej mu, da tako razmišljaš na podlagi tega.

Pa naj gre nazaj v svoje stanovanj. Aja, ups, ne more, ker je tam že druga hči z družino!

Projekt je tvoj???
Kako? Zakaj? Saj gre za oba vajina otroka, ki bi si pridobila vsak svojo sobo!

Še več! On s stanovanjem nima nobenega stroška, torej naj vse financira sam! Namesto najemnine!

Če si res vse delita, mu pa še najemnino zaračunaj! Če hoče vse pošteno, je prva najbolj poštena stvar, da plačuje najemnino zase in hči! Potem pa ti seveda sama vlagaš v svoj stan!

Samo še tole: kakor boš zdaj rešila to situacijo, tako bo ostalo za naprej, za vse ostale situacije!

Pol daj pa ti za zidovje..najbrz boste kej pregradil…on pa naj sobo zrihta ..belez pohistvo podn itditd…
Ce se boji da bi teb kdaj kaj ostal, ce bi on dal za pregrado..
Tisto pohistvo si pa lahko pelje …enkrat cez …let..

Vse ostalo mi je priblizno jasno. Da se delijo tekoci stroski. Za otroke, ki zivijo skupaj, bi bila sicer boljsa skupna blagajna, iz katere se trosi enakomerno za oba. Ampak je tudi v redu ce vsak financira svojega, ce se le kateri ne pocuti prikrajsanega.

Dogovor, da vsak nosi stroske svoje nepremicnine, pa je cuden. Oba zivita v eni, ki naj bi jo v celoti financirala ona. On pa ima svojo “na zalogo”, od katere ona nima nic.

Meni bi bilo edino razumljivo, da sprotno vzdrzevanje krijeta oba, ce oba uporabljata. On pa svoje stanovanje, ki ga samo on uporablja, krije iz tega, kar mu ostane po razdelitvi vseh stroskov. Stene mazeta oba, tla in pohistvo obrabljata oba. Od obeh otroci grejo skozi faze odrascanja, ko je treba vsake toliko prilagoditi njihov del.
Dogovor, ki je bil na zacetku sklenjen, se je pac izkazal za nerodnega in ga je treba spremeniti. Tudi ce je to prvi, sigurno ne bo zadnji primer v nekem daljsem casu skupnega bivanja.

on celo od skupnega plačuje kredit za stanovanje v katerem živi odrasla hči. Glede na to, da oba plačujeta kredite, bosta oba lahko uveljavljala delež na obeh stanovanjih, tako da tale moški hoče tole tutko mal žejno čez vodo peljati.

Glede na toto, da ste vi zdaj družina neglede od koga je otrok in da skupj jeste za isto mizo in da boste z renoviranjem pridobili vsi, jaz ne bi komplicirala ker denar ne odtehta odnosov in bi dala pol.pol oz po svojih zmožnostih. Tudi tvoj otrok tadte in bo želel svojo sobo, tako da dolgoročno gledano so potebe na obeh straneh.

New Report

Close