Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Odvajanje od sladkarij

Odvajanje od sladkarij

[attachment=0]cake.jpeg[/attachment]Tisti, ki ste imeli težave s prenažiranjem s sladkarijami in vam je uspelo to rešiti, kako ste se tega lotili? Zanima me za take, ki ste skoraj vsak dan pojedli recimo 100g ali več čokolade ali pa precej kakega peciva, veliko sladoleda…. ne tisti, ki ste eno tablico čokolade pojedli na teden.
Jaz sem čustveni, psihični jedec, tega se zavedam. Moram pa se odvadit jesti toliko sladkarij.
Kako vam je bolje šlo? Ste čisto odrezali sladkarije? Ste postopoma zmanjševali? Ste mogoče rekli, da 1x na teden si boste privoščili, ostale dni pa brez sladkarij?
Kaj pa recimo žemljice, kajzerice, buhtlji, kruh z marmelado… to ste šteli med sladkarije?
S sladkimi pijačami k sreči nimam težav. Pa s slanimi prigrizki kot je čips tudi ne.

a babe januarja nič drugega ne delate kot razmišljate o kilah?
Če si čustveni jedec, potem poštimaj čustva, pa boš še vedno lahko občasno jedla sladkarije.
Če pa razmišljaš o tem, da sladkarij ne smeš več jesti, je to samo še ena dodatna čustvena obremenitev več.

Da te potolažim, hujšam že od decembra oz. cel december.

potem pa moje sožalje. Moraš si dopovedati, da sladkarij ne maraš, da jih ne potrebuješ in ne boš imela čustvene potrebe po njih. Sicer te čaka žalostno življenje polno odpovedi za prazen nič.

Prosila bi, da pišete samo tisti, ki imate izkušnje s to težavo.
Seveda imate ostali tudi pravico pisati, kjer želite, ampak vseeno upam, da boste upoštevali mojo prošnjo in pustili temo tistim, ki jim je namenjena.

pa kaj bi rada slišala? Ti ni všeč, da je problem v tvojem čustvenem življenju ne v čokoladi?
Te bom pa pustila na miru.

Ne vem, pač ne kupuj teh zadev.
Kupi sadje, nekaj suhega sadja imej na razpolago.
Normalno jej obroke, da ne bo vmes lačna.
Banana, lešniki…pomagajo…
Mg, radenska, zelenjava, manjša potrebo po sladkem.

Draga moja, doma imam od NL na tono sladkarij, nekaj v omarah, nekaj v hladilniku, preprosto grem mimo, pozabim.
Če mi čokolatin ni všeč, ni dober, lahko jih je 2 kg v najlepšem ovoju, pa ga ne bom taknila.
Ne maram teh ki so v barvnih ovojih in imajo notri crisp polnilo.,.se jih dobi v vrečkah.
Teh paketov imam ker nekaj, jih dam naprej…

Drugo je čokolatin s češnjevim polnilom(liker), tukaj se pa bremzam in jih skrivam. Prej sem jih imela povsod, tudi v avtu in bi jih na dan zmazala 10, včasih 15. Sedaj pa max 3.

Sama se odloči, ne kupuj, zamenjaj za sezonsko sadje, ali pa kupi nekaj kar ti ni dobro…
Pojdi raje na zrak in uvedi gibanje, katero zmanjšuje potrebo po sladkem.

Evo, moje odvajanje od sladkarij, ko so mi rekli, da imam povišan sladkor:

– namesto sladkih stvari – oreščki – najbolje neoluščeni arašidi, da sem zaposlila tudi roke
– če je bila kriza, košček temne čokolade – nad 80 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}

Ko se mi zlušta sladkega, si grem umit zobe z močno kremo.

Sladkarije oz. ogljikovi hidrati so kot mamilo – prve 3 tedne sem imela glavobole, nato se je umirilo.

Sem z močno dieto shujšala cca 18 kg.

Športam veliko, v naravi.
Sadja in zelenjave tudi jem veliko.
Poskusila sem pa s temno čokolado pa se mi vedno tako zgodi, da potem pojem in temno in mlečno.

Meni uspeva odpovedat se posamezni hrani, da si jo predstavljam kot nekaj, česar v resnici nočem – npr., ko vidim čips, vidim zraven deci olja. Bi ga želela popit? Seveda ne. Če vidim piškote, si jih zamislim kos masla, kup moke in kup sladkorja. Bi to hotela pojest? Tudi ne.
Pri čokoladi pa sem se “naštimala”, da mi tekne samo temna. Te pa res ne moreš pojest več kot eno rebro 🙂
Upam, da ti bo uspelo. Aja, ko mi zadiši sladko, grem spit kozarec vode. In še enega. In še enega. Včasih pomaga ali pa sem vsaj že toliko nafilana z vodo, da ne morem več toliko jest sladkega.

Če te prav razumem, si 3 tedne odrezala sladkarije. Tako si šla z veliko sladkarij na nulo?
Kaj pa potem po daljšem času, verjetno je že več mesecev od takrat? Se ti je okus spremnil? Je potreba po sladkarijah bolj kot ne izginila?
Aja pa koliko približno si pojedla sladkarij prej, pred tem? Vsak dan eno torto, čokolado…?

boš morala tudi sadje opustiti.

Dobra ideja s temle vizuelnimi predstavami. To bom vsekakor sprobala. Recimo, ko sem ugotovila kako so narejene hrenovke, me je minilo. Tako, da bi tudi tvoj nasvet znal delovati :).,
S temno čokolado mi žal ne gre. Zdaj tiste 95{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} itak ne morem pojesti. In potem tako ali tako jem mlečno. Če pa vzamem 85{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} pa pojem celo in potem še mlečno zraven :(.

boš morala tudi sadje opustiti.
[/quote]

Ne bom. Sadje je zdravo, polno vitaminov, vlaknin. Sprašujem kako opustiti sladkarije. Sadje pa ni sladkarija :). Je pa sladkor notri, to pa ja.

Ne bom. Sadje je zdravo, polno vitaminov, vlaknin. Sprašujem kako opustiti sladkarije. Sadje pa ni sladkarija :). Je pa sladkor notri, to pa ja.
[/quote]

sadje je v glavnem cuker, pa malo vitaminov

sadje je v glavnem cuker, pa malo vitaminov
[/quote]

No, no, ne pretiravajmo… Če se sadje je v normalnih količinah ima več pozitivnih kot negativnih učinkov. Drugo je pa, če se zaradi kakšnih zdravstvenih razlogov začasno ne je kakega sadja.
Še vedno velja: Jabolko na dan, odžene zdravnika stran.

sadje je v glavnem cuker, pa malo vitaminov
[/quote]

Sadje je v glavnem voda, sladkorja je odvino od sadja ampak recimo povprečno cca 10 g/100 g. In toliko ga z lahkoto brez škode zaužiješ. Še posebej, ker so zraven vlaknine, ki absorpcijo še upočasnijo. Drugo so smutiji ali sadni sokovi.

Tako, da nehajte že enkrat s tem, da je sadje sam sladkor.

Še ena opranoglavka, Sadje je v glavnem voda, sladkorja je odvino od sadja ampak recimo povprečno cca 10 g/100 g. In toliko ga z lahkoto brez škode zaužiješ. Še posebej, ker so zraven vlaknine, ki absorpcijo še upočasnijo. Drugo so smutiji ali sadni sokovi.

Tako, da nehajte že enkrat s tem, da je sadje sam sladkor.
[/quote]

Res je. Tako ali tako pa nisem spraševala kako odstarniti sladkor iz prehrane, ampak kako se odvadit sladkarij :).

Če nimaš kakšnih zdravstvenih omejitev, ampak bi samo rada zmanjšala zaužite sladkarije, se zadeve raje loti postopoma.

Bo sicer trajalo dlje, ampak ne boš imela občutka, da si “trgaš od ust”.

Nekaj fint, ki presenetljivo delujejo:

Kot prvo si moraš sladkarije narediti težko dostopne. Ne pa, da so na pultu oz. nekje v tvoji bližini.

Spravi jih v najbolj nedostopen del hiše oz. stanovanja: npr. na vrh omare v spalnici, v klet, na podstrešje, v garažo … Po možnosti tako, da moraš par stvari vsakiš premakniti, plezati na stol, iti po stopnicah, skratka, da se namatraš, da prideš do njih. Vsakič vzemi samo en košček in potem jih pospravi nazaj. Ko boš imela željo po še, je vprašanje, če se ti po dalo spet skozi vso proceduro … Ampak sladkarije so tam, lahko jih vzameš, samo …

Potem jih nehaj kupovati, ampak uvedi pravilo, da lahko ješ samo tiste, ki jih sama pripraviš. Doma lahko delaš tudi razne nutele, čokolade, vse se da, je pa bolj zamudno in verjetno te bo prej minilo, sploh če nisi kuharska navdušenka.

Postopoma zmanjšuj količino sladkorja v receptih. Za začetek mogoče za 1/3, pa potem za 1/2 in tako naprej.

Brbončice potrebujejo cca 3 tedne, da se navadijo na nov, manj sladek okus. Tako, da ti bo po tem času itak večina kupljenih zadev krepko presladkih in ne boš imela želje po njih.

Moj sistem;
pojem karkoli mi paše, dokler upoštevam dve pravili:
1) obrok je majhen (1 rebro čokolade, 2 sadeža, vrečka oreščkov, solata, kos mesa, jogurt…,.)
2) med enim in drugim obrokom potečeta vsaj 2 uri.

Deluje.

Zdravstvenih težav nimam (še ne). Kri – sladkor, maščobe – to je vse ok. Ampak, če bom tako nadaljevala, me bo slej kot prej tudi to doletelo. Imam pa preveč kg in me to seveda močno moti.
Drugače pa fajn nasveti. Ne vem, če ne bom kar zakopat šla sladkarij nekam na vrt, da bo še težje priti do njih :). Ali pa, da jih bom vsaj v klet skrila, med neke škatle, kramo, da se mi zvečer ne bo ljubilo iskati (čez dan me pa tako večinoma ni doma).

3 tedne, da se brbončice navadijo na druge okuse? To pa je zelo koristen podatek. Se pravi, da se bo potem lažje držati.

To pa verjamem. Sem si začela pisat kaj in kdaj jem in sem opazila, da so vmes kaki prigrizki in da včasih ni vmes dve, tri ure. Tako, da ja, tudi na tem področju, ki ga ti omenjaš, sem še šibka.

najbolj enostavno se sladkarijam odrečeš tako, da jih nimaš na zalogi. skupaj z vsem ostalim džank fudom, kot so pekovska peciva in podobno sranje, vključno s kajzericami

finte, da jih spraviš na podstrešje so totalno brezveze, ker, verjemi, da jih boš šla poglodat, ko bo sila dovolj velika.

pol pa imaš cheat prigrizke, ko sladkarije zamenjaš z zdravimi variantami.
jaz recimo sem si delala sladoled iz tofu sira, zmrznjenih banan in mletih lešnikov. pa mogoče še kakšna žlica navadnega kakava (brez dodanega sladkorja)
banane nadomestijo sladkor.

ali recimo gibanica v lončku

ovseni kosmiči, mak, skuta, cimet, naribano jabolko

ali ponarejen jabolčni štrudl

naribano jabolko, cimet, par rozin, dva polnozrnata piškota v drobtine, popečeš v pečici

Fajn recepta :).

Zakaj bi se prepričevala, da ne maram sladkarij? Nisem samo čokoholik, sem sladkoholik in bi komot živela samo od sladkarij.

K sem se odločila shujšat, sem si določila, koliko kalorij lahko pojem in ker imajo sladkarije veliko kalorij že na mini količinah, je bilo potrebno razumsko jesti. Saj me je kdaj popadla nora želja po cukru in sem požrla kup neumnosti, ki sem jih prej rada jedla, ki so se prej med kupom pravih sladkih dobrot skrile in nisem občutila, da so zanič, saj so ja sladke, ko pa omejiš zadeve, postaneš izbirčen in ne poješ vsakega šita, samo da je sladek, ampak izbereš tisto, kar ti je res ful dobro…
In poanta: to, kar je ful dobro, te zadovolji! Ne potrebuješ gore sladkarij, le tisto, ki ti je top.

New Report

Close