Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Katero vino je sladko?

Katero vino je sladko?

Jutri dobim na obisk od fanta teto. Ona v druzini velja za oh in sploh cloveka. Ker pije belo sladko vino, jaz pa se na vina ne spoznam me zanima katera vina so sladka? Vem za rumeni muskat. Se katero? Kaj naj kupim? Hvala za pomoc

Sladki muškat, sladki refošk …

Sladki muškat Vinakoper.
Jaz imam tudi rada sladka vina in tale mu je super.

Obvezno poglej etiketo, kjer mora pisati polsuho, polsladko ali pa sladko. Take so oznake sladkornih stopenj, sladko je najslajše, polsladko malce manj, polsuho pa še manj. Ampak vsa ta vina so slajša.

Ker muškat in traminec , pa še kakšen, so lahko tudi suhi.

In, če pije bela sladka vina, potem ni oh in sploh, ampak bolj kot ne brez okusa, tako da ti ne treba biti v nekem krču in strahu.

ledena trgatev, jagodni izbor…

Rumeni muškat. Imaš tudi na etiketi napisano- sladko vino.

Rumeni muškat. Imaš tudi na etiketi napisano- sladko vino.
[/quote]

Ja, imaš pa še “sladki muškat” (Vina Koper), drugače tudi s Tramincem ne zgrešiš.
Ali pa kak Pikolit ali pa Verduc …

Kot ti je že nekdo odgovoril.
Sladka so VSA vina, ki niso SUHA. Potem je pa samo še stvar okusa, kaj ti bolj lepo diši itd…
Vsako vino je lahko sladko, če se mu prekine fermentacija, tudi cviček. Finta sladkih vin je v tem, da ne povrejo do konca in jim zato ostane nepovret sladkor.
U bistvu, sladka vina pijejo tisti, ki se na vino ne spoznajo kaj veliko. Sladkor v vinu u bistvu prikriva napake vin. Za sladkim vinom se lahko skriva marsikaj. Kot npr pri sokovih. Če je sok sladek, u bistvu sploh ne veš kaj piješ, ker pač čutiš skladkost.

Sladki muškat, če se lahko španaš, pa nabavi vse – Sladkega muškata, Rumenega muškata, Traminca, pa naj gospa izberejo.

Če ti rata dobiti jagodni izbor ali ledeno trgatev (to so super vina, pa tudi dosti dražja), pa itak top. Samo imej sladkega muškata vseeno na zalogi;)

Kot ti je že nekdo odgovoril.
Sladka so VSA vina, ki niso SUHA. Potem je pa samo še stvar okusa, kaj ti bolj lepo diši itd…
Vsako vino je lahko sladko, če se mu prekine fermentacija, tudi cviček. Finta sladkih vin je v tem, da ne povrejo do konca in jim zato ostane nepovret sladkor.
U bistvu, sladka vina pijejo tisti, ki se na vino ne spoznajo kaj veliko. Sladkor v vinu u bistvu prikriva napake vin. Za sladkim vinom se lahko skriva marsikaj. Kot npr pri sokovih. Če je sok sladek, u bistvu sploh ne veš kaj piješ, ker pač čutiš skladkost.
[/quote]
No tole seveda ni res. Tisti, ki se na vino spozna, bo k vsaki hrani pil drugo vino. Pri sladici vsekakor ne istega kot pri glavni jedi. Pojdi kdaj v kako boljšo restavracijo (JB recimo), pa te bodo malo podučili o tem.

Ja, samo ta so pa ohoho draga.

Le glej, da ne boš šparala pri izboru.

Vaš link

To bi bilo zame. Pikolit
Vaš link
[img]https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/cnj-img/images/zg/zgiJeEgNOfVO[/img]


No tole seveda ni res. Tisti, ki se na vino spozna, bo k vsaki hrani pil drugo vino. Pri sladici vsekakor ne istega kot pri glavni jedi. Pojdi kdaj v kako boljšo restavracijo (JB recimo), pa te bodo malo podučili o tem.
[/quote]

Seveda je res. S sladkorjem v vinu se vse prevečkrat prekrivajo napake, če govorimo o vinih nižjega oz. srednjega cenovnega razreda, ala Traminec s črno nalepko in podobno.

In to, da se k vsaki hrani pije drugo vino velja res samo v vrhunskih restavracijah. Kjer se tudi pijejo vrhunska vina, kar pa večina vin, ki niso suha, žal ni. Kljub temu, da imajo na etiketi morda napis vrhunsko, to žal ne pomeni popolnoma nič.

Čisto druga liga pa so tako imenovani predikati; jagodni izbor, slamnato vino, ledeno vino in podobno – ampak tukaj gredo pa cene v nebo.


No tole seveda ni res. Tisti, ki se na vino spozna, bo k vsaki hrani pil drugo vino. Pri sladici vsekakor ne istega kot pri glavni jedi. Pojdi kdaj v kako boljšo restavracijo (JB recimo), pa te bodo malo podučili o tem.
[/quote]

A seveda je res.
Se jaz nekaj malega ukvarjam z vinarstvom in zadeve malo obvladam veš. Tako da ne rabiš ti meni bučk prodajat.
Ja, res je, da k določeni jedi paše specifično vino. Ampak k sladkem vinu gredo jedi kot so sladice, potice, sadje itd….
Če ješ npr suhe mesnate jedi, ali pečenko, pršut itd… potem tukaj sladko vino nima kaj iskat.
Sicer ti lahko zraven piješ kar hočeš, ampak to ne pomeni da si neki kulinarik in da znaš uživati v kombinaciji okusov.

Kot ti je že nekdo odgovoril.
Sladka so VSA vina, ki niso SUHA. Potem je pa samo še stvar okusa, kaj ti bolj lepo diši itd…
Vsako vino je lahko sladko, če se mu prekine fermentacija, tudi cviček. Finta sladkih vin je v tem, da ne povrejo do konca in jim zato ostane nepovret sladkor.
U bistvu, sladka vina pijejo tisti, ki se na vino ne spoznajo kaj veliko. Sladkor v vinu u bistvu prikriva napake vin. Za sladkim vinom se lahko skriva marsikaj. Kot npr pri sokovih. Če je sok sladek, u bistvu sploh ne veš kaj piješ, ker pač čutiš skladkost.
[/quote]

s trditvijo, da se za “sladkim” vinom skriva napaka vina, si pa brcnil v temo nič manj kot Barca, ki je refošk uvrstila med belo vino…

s trditvijo, da se za “sladkim” vinom skriva napaka vina, si pa brcnil v temo nič manj kot Barca, ki je refošk uvrstila med belo vino…
[/quote]
Glej, ne razumeš…
Nisem rekel, da se za VSEMI sladkimi vini NUJNO skriva napaka. To ni nujno. Je pa sladkor odlično mašilo in “rešitev” za prikrivanje napak.
Še zlasti pri rumenem muškatu. Znano je, da je rumeni muškat grozdje, ki je zelo podvrženo gnilobi in da ga imajo zelo rade ose, čebele, sršeni, muhe itd…..A misliš da so vsi vinogradniki dosledni in vsako nagnito ali obžrto jagodo odstranijo in potem šele zmeljejo in fermentirajo? Figo. In od mrčesa poškodovane jagode so mnogokrat začele že v vinogradu cikat. In potem to NEKATRI (nekateri, ne vsi) vinarji rešujejo tako, da iz tega slabega grozdja naredijo sladka vina, ker sladkor pač prikriva hlapne kisline in ostale neželjene priokuse.
Pravi ljubitelji in poznavalci vin obožujejo suha vina. Sladka pač takrat ob sladicah, da malo cmokajo zraven. Je pa res da naj vsak pije kar mu paše.

s trditvijo, da se za “sladkim” vinom skriva napaka vina, si pa brcnil v temo nič manj kot Barca, ki je refošk uvrstila med belo vino…
[/quote]

Ja, sem sfalila, ker sem razmišljala samo o sladkih vinih in sem zato predlagala eno belo in eno rdeče vino …


Glej, ne razumeš…
Nisem rekel, da se za VSEMI sladkimi vini NUJNO skriva napaka. To ni nujno. Je pa sladkor odlično mašilo in “rešitev” za prikrivanje napak.
Še zlasti pri rumenem muškatu. Znano je, da je rumeni muškat grozdje, ki je zelo podvrženo gnilobi in da ga imajo zelo rade ose, čebele, sršeni, muhe itd…..A misliš da so vsi vinogradniki dosledni in vsako nagnito ali obžrto jagodo odstranijo in potem šele zmeljejo in fermentirajo? Figo. In od mrčesa poškodovane jagode so mnogokrat začele že v vinogradu cikat. In potem to NEKATRI (nekateri, ne vsi) vinarji rešujejo tako, da iz tega slabega grozdja naredijo sladka vina, ker sladkor pač prikriva hlapne kisline in ostale neželjene priokuse.
Pravi ljubitelji in poznavalci vin obožujejo suha vina. Sladka pač takrat ob sladicah, da malo cmokajo zraven. Je pa res da naj vsak pije kar mu paše.
[/quote]

Ko začne grozdje – vino enkrat CIKAT, mu ni več pomoči za vino, ampak samo še zakis. Ne piši neumnosti.

Nisem imela v mislih, da je teta oh in sploh zaradi tega, ker pije belo sladko vino. Meni je ona kar nekaj. Ampak vsi v njeni druzini jo tako opevajo, kot, da je ne vem kaj. Ces, ce kdo kaj ve ali zna, je to ta teta.

Pa še to
Jaz nikoli ne bi kupil vina iz trgovinskih polic kot so, Špar, Mercator, Lidl itd…..ker vino ki na teh policah stoji in čaka kupca po leto dni ali več, na svetlobi, preveliki toploti itd…je zanič. Definitivno. Vino se mora hranit v temnem prostoru pri konstantni temperaturi in da ne doživi temperaturnih ter svetlobnih in drugih klimatskih šokov. Vino je živa stvar.
Če hočete pit dobro vino, kupujte vina v vinotekah, vinskih kleteh ali direktno od vinogradnika- vinarja. Najboljša so odprta vina, direktno iz cisterne. Že samo stekleničenje vina, uniči pravi karakter vina. Je pa res da odprto vino potem zahteva stalno nego in spremljanje vsebnosti žvepla itd…Stekleničeno vino je pač vino, ki je pripravljeno za transport in čakanje na kupca na trgovinskih policah. Kemije še pa še…Ampak tako pač oblasti zahtevajo.

Ko začne grozdje – vino enkrat CIKAT, mu ni več pomoči za vino, ampak samo še zakis. Ne piši neumnosti.
[/quote]
Ti si tisti, ki pišeš neumnosti.
Ciknjeno vino tudi za kis ni več dobro. Ciknjen kis je zanič. Tudi žganje iz ciknjenega vina je zanič. Če je vino močno ciknjeno, je samo še za zlit v kanal. Sicer nekateri tudi to pijejo, ampak …
V vsakem vinu je določena stopnja cika (hlapnih kislin) Vsakem. Nekaj cika se prinese že iz vinograda.

S tem se pa žal ne morem strinjat. V prvem delu ti dam sicer delno prav, je pač treba vedet, katera vina imajo večji obrat in katere dlje časa visijo na policah.

Ampak, da so pa najboljša odprta vina, pa sori, tukaj gre pa tvoja kredibilnost po gobe.

A seveda je res.
Se jaz nekaj malega ukvarjam z vinarstvom in zadeve malo obvladam veš. Tako da ne rabiš ti meni bučk prodajat.
Ja, res je, da k določeni jedi paše specifično vino. Ampak k sladkem vinu gredo jedi kot so sladice, potice, sadje itd….
Če ješ npr suhe mesnate jedi, ali pečenko, pršut itd… potem tukaj sladko vino nima kaj iskat.
Sicer ti lahko zraven piješ kar hočeš, ampak to ne pomeni da si neki kulinarik in da znaš uživati v kombinaciji okusov.
[/quote]
Glede na to, da sem napisala “k vsaki hrani drugo vino. Pri sladici vsekakor ne istega kot pri glavni jedi”, a ni logično, da poleg pečenka ali pršuta ne bom pila sladkega vina?

S tem se pa žal ne morem strinjat. V prvem delu ti dam sicer delno prav, je pač treba vedet, katera vina imajo večji obrat in katere dlje časa visijo na policah.

Ampak, da so pa najboljša odprta vina, pa sori, tukaj gre pa tvoja kredibilnost po gobe.
[/quote]
Kakor hočeš.
Ampak zdrava kmečka pamet bi ti morala velevat, da se mora stekleničena vina pripraviti in zaščititi na klimatske spremembe, transport itd…. In s čim misliš da se zaščiti takšna vina, ki gredo v steklenice in potem v trgovino. Kemijo. Verjemi, ker tudi jaz tako delam. Ker pač moram. In zato vem, kaj vse je traba v stekleničeno vino še dolit, da ostane določen čas v steklenici užitno. Kot vsako živilo, ki se pripravi za konzerviranje.
Če ti obožuješ okuse konzervansov, žvepla itd…..potem je tebi pač takšno vino boljše. Ni boljšega vina, kot tisto, ki gre v kozarec direktno iz zdravega soda oziroma cisterne. Samo kaj, ko pa potrošnik ne more hodit vinogradniku v klet za vsak kozarec.
Tako to je dragi moji.

New Report

Close