Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali je zdrav nacin zivljenja nujno drag?

Ali je zdrav nacin zivljenja nujno drag?

Med puncami moje starosti (med 20 in 30 let) opazam, da se jih vse vec odloca za ti. zdrav nacin zivljenja. To vkljucuje natancen jedilnik z izbranimi eko zivili in superzivili ter uzivanje razlicnih prehranskih dodatkov, obiske fitnesa, tiste najbolje situirane si najamejo tudi osebnega trenerja.
Moja situacija pa je taksna, prvi dve leti studija sem jedla na bone brez doplacila (se pravi hitra hrana ala pica, kebab, burek) med tednom in to samo ta obrok, za vikende doma pa sem jedla prevec. Nisem se basala s sladkarijami, problem je bil velikost porcij. In kile so sle gor. Potem je sledilo leto pavziranja z namenom, da zasluzim denar, veliko sem delala, jedla, ko sem lahko, obicajno pozno zvecer in prevec. Letos poleti sem bila totalno nezadovoljna s sabo, naklepala sem si cca 10kg ekstra (166cm, 65kg). No, sem se odlocila, da bom pa v tem studijskem letu stvari zastavila drugace. Splaniram si tedenski jedilnik, imam 4 obroke – zajtrk, malica, kosilo in vecerja, jem manjse porcije, sadje v prvi polovici dneva, ribe dvakrat tedensko papaline ali sardelice, meso imam dvakrat na teden, pogledam, kaj od manj mastnih delov je v akciji, jogurte kupujem navadne, zelenjavo uporabljam tako svezo kot zamrznjeno, odvisno od jedi, problem imam pri ogljikovih hidratih – testenine iz bele moke, navadna polenta, koruzni zdrob in jesprenj so kar cenejsi od raznih polnozrnatih zit… Trudim se cim vec polnozrnatega, vendar raje kupim se kaj beljakovinskega (skuta recimo) in s tem zapolnim tedenski budget. Ker sem primorana se vseeno nekaj oddelat preko servisa, veliko casa za telovadbo nimam, ko imam priloznost pa grem ven. Sem shujsala 3kg.
Nekatere punce so mnenja, da sem dalec od optimalne prehrane, da jem premalo vlaknin in polnozrnatih OH ter da je za kvalitetno zivljenje skoraj obvezno uzivanje dodatkov. Definitivno se prehranjujem bolj zdravo kot prej, ampak super zdravega si pa ne morem privoscit. Sploh ne vem vec, sem mislila, da sem na pravi poti…

Priporočam ti, da se informiraš na tej strani, si pogledaš film in njihovo FB stran. Jaz sem pred leti v enem mesecu shujšala 8 kg, ampak samo juicing z dodatkom spiruline in fitness.

https://www.forksoverknives.com

nova
Uredništvo priporoča

Ker prevec komplicirate. Kompliciranje pomeni stres, stres pa skrajsa zivljenje.

Jej tako kot tvoja babica in prababica: zelje, korenje, solato, fizol, jabolka, hruske, grozdje, ajdove zgance, jesprenj, proso, lan pa vsake kvatre kak kos mesa. To so tvoja super zivila. Za fitnes pa pes v sluzbo in domov.

Hehehe. Pišeš samo o hrani.
Zdrav naćin življenja je še marsikaj drugega kot hrana.

Superživila ni enako moderna živila. Tudi pri nas raste kar nekaj superživil, ampak niso tako moderna – npr. začimbe.

Drugače za rešit tvoj problem – ti imaš problem predvsem v začetnem strošku, ker ča kuhaš samo zase boš imela stvari za kar nekaj časa. Splača se npr. investirat v ovsene kosmiče ali pa v ajdovo in proseno kašo. Kupiš kilsko pakiranje in imaš za več kot en teden. Drugače pa od sadja in zelenjave kupuj čim bolj sezonsko (ker je najcenejša). Če imaš pečico si kruh lahko spečeš sama – npr. piringa.

Drugače z ješrenom ni nič narobe. Narediš ga z veliko zelenjave, lahko tudi brezmesnega in ga imaš za par krat.
Drugače pa tako kot ti je ena svetovala – pri zelo sedečem življenju tudi hoja dela čudeže – npr. greš iz LPP eno postajo prej dol, ne uporabljaš dvigala,…

S prehranskimi dodatki je tako, da se jih v črevesju absorbira zelo majhen delež – s kolikor toliko uravnoteženo prehrano dobiš vse, kar tvoje telo potrebuje in dodatki niso potrebni. To je samo moda, haska pa ni nobenega. Vitamin B12, ki je trenutno zelo moderen – če ugotovijo, da ti ga manjka, te nafilajo z injekcijami, in dobiš tako zalogo, da si kakšno leto preskrbljen. Tega z dodatki niti slučajno ne moreš doseči.

Polnozrnate bio testenine stanejo v Hoferju in Lidlu 1 evro 500 g, kar imaš ti za 6 kosil. Pripraviš jih lahko s popraženo zelenjavo in paradižnikom iz tetrapaka/konzerve, malo kisle smetane, sirovo omako … Kruha poješ en kos z nečim gor (malo sira, par rezin sveže kumare/paprike/solate in to zadostuje za večerjo.
Napisala si, da kupuješ navadne jogurte itd: kupuj polnomastne izdelke, ker so hranljivejši, pa raje pojej malo. Skuto npr. zmešaš z malo sadja (npr. banana, jabolko, jagodičevje, kar pač imaš) in je to obrok. To, kar ješ od rib, po mojem vseeno, če ne. Mesa v bistvu ne rabiš, če pa že, potem dejansko jej meso in ne salam, paštet itd.
Zelje: mehkejši del listov narežeš za solato, debelejši del lahko popražiš z malo čebule, skuhaš kašo/bulgur/ješprenj, primešaš podušeno zelje in je obrok.
Žitni polpeti – mešanica stane 1,7 evra, ven dobiš polpete za tri ali štiri kosila (lahko jih tudi zamrzneš), zraven malo zelenjave in je.

Ma lej, če hočš shujšat pejt u fitnes, plavat, tek.
Moja frendica je imela zmer ubijalski geštel, ampk jo je neki zjebal in ga trenutn nima. Hod pa zdele 4 na tedn u fitnes – treningi s trenerjem, 3 plavat, pa tut kombinra z tekom, tko da ne dvomim da ji neb uspel. Probi tko, boš shujšala. Pa hrano si ured.

Seveda je zdrav način življenja drag. Naš gospod župnik zelo pazi na zdravje in tako je tudi prav, na zdravju se ne sme šparat, vsaka župnija mora biti v zdravih rokah.


Zanimivo, da se večini duhovnih vodij ne mudi v raj:-))

Preden uporabim metodo tvoje prijateljice bi te prosila za pomoč pri naštetih odgovorih:
– je ta prijateljica imela zmer težave z kg?
– je od zmer športnica ali samo sedaj, ko hujša?

Sama se vse življenje borim s preveč kg, brez mišič, sam špeh. S športom se nisem ukvarjala, zato me zanima kako je s tvojo prijateljico, da vidim ali lahko uporabim enako metodo hujšanja?
Želim si shujšat in pridet do mišic.

Lepo pozdravljen

Preden uporabim metodo tvoje prijateljice bi te prosila za pomoč pri naštetih odgovorih:
– je ta prijateljica imela zmer težave z kg?
– je od zmer športnica ali samo sedaj, ko hujša?

Sama se vse življenje borim s preveč kg, brez mišič, sam špeh. S športom se nisem ukvarjala, zato me zanima kako je s tvojo prijateljico, da vidim ali lahko uporabim enako metodo hujšanja?
Želim si shujšat in pridet do mišic.

Lepo pozdravljen
[/quote]

Lej tko je:
– tale moje frenidca nikoli ni imela težav z kg. Zdele jo je neki zjebal.
– od zmeri je športnica. Trenirala borilne veščine, trenirala odbojko, smuča, tek, fitnes, itd.tko da je športnca po duši.
Pejt do osebnega trenerja in njega upraš.

Prava super hrana je recimo zelje, repa, solata, kumare, razno sadje… vse čim bolj lokalnega izvora.
Ne rabiš ti super hrane, ki ji rečejo super hrana, ker je to čisti nateg. Verjameš v to, da so neke jagode, žita, kaj vem kaj iz drugega konca sveta super hrana? Že izjemno dolg transport ti jasno kaže, da je to zanič hrana, ne pa super hrana. TI pa super izprani denarnico.
Zdrava hrana je pestra, mešana, čim bolj lokalna, veliko sadja in zelenjave. IN to je to. Ne nasedaj svojim kolegicam, ker so navadne tepke, ki jih modna industrija nateguje s super hrano, ki ni super hrana, ampak zanič hrana iz daljnih krajev, ki super prazni žepe.
Kaj pa kaj športanje? Imam občutek, da nič kaj ne športaš? Pa ne nek fitnes, ok saj je bolje kot nič, ampak raje kak pravi šport. Recimo tek, kolo, plavanje..

New Report

Close