Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Koliko metrov od ceste moras biti, da omogocis macki varen izpust?

Koliko metrov od ceste moras biti, da omogocis macki varen izpust?

Pozdravljeni. Vidim da se veliko muckom isce dom z varnim izpustom ven. Zanima me, kaj se smatra pod okolje kjer je mozen varen izpust? Cesta oddaljena 50m, dlje? Kako dalec gredo macki(kastrirani/streilizirani), ki se jih spusti ven za ca.2 uri dnevno, drugace so notri? Razmisljam o posvojitvi notranje/zunanjega mucka, doma sem sicer ob cesti z omejitvijo 90, ampak je cesta ca.80m stran, do ceste pa je travnik,sadovnjak, njiva.Navzgor ni nobene ceste vec. Ce macek ne bi hodil dol do tiste ceste, bi mu lahko omogocila varen izpust za urco ali dve dnevno, ampak ker bi bil to moj prvi muc, ne vem, kako dalec bi sel?

Moje osebno mnenje je, da je 80 metrov zelo kratka razdalja do ceste z visoko hitrostno omejitvijo. Če imaš možnost postavi vsaj kako ograjo, da se bo mačka navadila hodit v drugo smer, če že misliš, da je izpust nujen.

Varen izpust pomeni dvoje:
-mačko na povodec in jo pelješ na sprehod. Mogoče se sliši smešno, ampak nekoč so se smejali tistim ljudem, ki so pse dajali na povodec – zdaj pa je to zahtevano.
-mački s primerno (mačjo) ogrado zagradiš del zunanje površine, kjer se lahko varno giblje, ne more pa pobegniti. Ni sicer enostavno, se pa splača tole narediti. Še najbolje pa je, da imaš tako kot mi: varen izpust za mačke se drži enega dela hiše, tam imajo pa mačke tudi loputo na vratih. Torej se lahko same gibljejo notri in ven. Je pa potrebno zavarovati del hiše, da ne bi mačka po hiši splezala in pobegnila ven. Mačja ograda je dovolj visoka, da je mačka ne preskoči, na vrhu ima pa narejeno varovalo, da ne more preplezati na drugo stran.

Če upoštevaš varen izpust, potem je vseeno kako blizu ali daleč je cesta.

Zakaj oddaljenost od ceste ni edina mirodajna zahteva?
Varen izpust ne pomeni samo, da mačka ne bo zbežala pod avto. To pomeni, da je mačka zavarovana pred drugimi živali, potepanjem po gozdu … Ker cesta ni edina nevarna zanjo.

Ne vem, ce ti lahko pomagam, zato moje izkusnje.

Odvisno od okolice in macka. Macek ima svoj teritorij, ki ga bo obredel, ali pa tudi ne. Ti dam primere. Mi smo s prvim mackom ziveli v mestu. Nasa ulica je bila mirna, a na koncu ulice, 50 m stran je bila velika in zelo prometna cesta. K nam se je priselil od sosedov iz ulice. Vsak dan je obredel teritorij kakih 70x70m. Potem smo se preselili na vas in tam je obredel celo vas. Zivljenjska doba 17+ let. Umrl doma zaradi bolezni.

Nas drugi macek je iz zavetisca. Ce bo docakal pomlad (je bolan), jih bo imel 18. On ne gre dlje kot 10m od hise. Tudi ko je bil v najboljsi formi je najraje sedel pod drevesom pred hiso in se ni res nikoli potepal.
Tretja muca je pritepenka od kdove kje. Pri nas je 8 mesecev. Poleti je imela teritorij kakih 70 x 80m. Cel dan bi bila zunaj, ce bi bilo po njenem. Zdaj, ko se je shladilo, noce vec ven, sploh, ko je bil sneg. Gre na prag posedet za nekaj minut, potem pa smuk nazaj v hiso.

Smo pa zraven ceste na meji naselja, kjer se hitrost z 90 zmanjsa na 50, tako da jih vecina se prileti z vecjo hitrostjo, na drugo stran je vas, na 3. in 4. stran pa travniki in pasniki. Nasemu prvemu macku, ki se je hodil potepat, travniki in pasniki niso bili zanimivi, vas pa ja. Mogoce tudi zaradi drugih mackov v vasi. Kako macki dolocajo teritorij, ne vem. Verjetno mora biti na njem kaj zanimivega za pojest in kaksno dobro skrivalisce pred nevarnostjo. Ampak garancije ni. Nasi macki vsi srecno in dolgo zivijo, sosedom malo naprej je avto povozil ze dva, drugim sosedom enega, od tretjih se je pa njihov novi, lepi, izkljucno hisni macek po nekaj mesecih letos poleti med nogami zmuznil ven iz hise in ga nikoli vec niso videli. Res ni garancije. In ni pravila, ne glede na kakor uradna pravila.

Sprasujem se, kako bos macku dopovedala, da mora biti cez 2 uri nazaj. Tale nasa ta tretja je poleti prisla noter samo jest. Ce ji das hrano ob tocno dolocenem casu, a bo sicer lacna, bo prisla ob tistem casu ali malo prej. To ti garantiram na podlagi izkusenj. Macki imajo v sebi precej natancen obcutek za cas, ampak traja vec mesecev doslednosti, da se navadijo na tocno doloceno uro.

Mački lahko gredo zelo daleč, še zlasti, če so na lovu, ker svojo žrtev spustijo in jo potem lovijo. 80 metrov do tako hitre ceste je premalo.
Pišeš tudi, da bi spustila muco ven za dve urci. Kdo ti jamči, da bo po dveh urah prišla mačka nazaj?
Ko gre, gre. Ni to pes, ki prileti na živžg.

Seveda lahko ti mački med svojimi vrnimi izpusti hodijo srat na sosedove gredice, markirajo prav povsod itd…..vsi sosedje bodo strašno hvaležni

Samo zate, aurora borealis. Da ti ne bo dolgcas, smo ti dale nekaj za premlevat.

Ja, sosedovi hodijo pa k nam. Temu se rece fer izmenjava.
Samo psa, ki nas je vsak dan pocastil s svojim produktom, ni vec. Ne vem, a se je odselil ali umrl.


Premlevale ste ve koze do konca zmešane in to take neumne kozlarije, da jih res premore le danšnja ničvredna popolnoma zabita in usekana babja rit.
[/quote]

A ni lepo, kako skrbimo zate?

Normalne macje poti so okrog 500 m, mislim pa, da so tudi 2 km ze izmerili. Razen tega proste macke morijo ptice, tudi ogrozene vrste, pa mimogrede navlecejo kake parazite ali bolezni. Povodec ali ograda sta prava resitev, kot je napisala Pasja prehrana.

Aha, dobro da vem, sploh tisto boldano. Nezaslišano, res.

Ko oči zaspijo Se angeli zbudijo (Jan P.)

Aha, dobro da vem, sploh tisto boldano. Nezaslišano, res.
[/quote]

Ne vem, kaj ti ni jasno. Proste domace macke so nadloga za okolje. Skoraj taka kot bedasti ljudje.

Ne vem, kaj ti ni jasno. Proste domace macke so nadloga za okolje. Skoraj taka kot bedasti ljudje.
[/quote]

Pol si pa ti zelo velika nadloga, tu in tam.

Da naredim iz mačka takega pohabljenca, ga raje sploh nimam. Potem pa rečejo, da živali v cirkusu trpijo, nič bolj in manj kot vaši mački na štrikcu.

Ce bom rekla, da so potepuski psi problem, volk in lisica pa ne, itak ne boste razumeli. Tako kot ne razumete, da ris ni problem, potepuska macka pa je. Zato te debate nima smisla nadaljevati.

Mi imamo muco za posvojit… podarimo… bila je najdencek, nekdo jo je odvrgel… zdaj je stara ze ok. devet mesec… je zelo lepa, tigrasta, navajena na macje stranisce, saj je vecinoma noter… ce te zanima, oz. kogarkoli drugega, naj mi javi na [email protected]


Če bom rekla, da moj zunanji prostohodeč muc ni potepuški, bi razumela ali ne?

So ti že vse napisali, pa da dodam še nekaj. Če želiš mačko spuščati kasneje, jo imej vsaj na začetku na povodcu na parceli. Tako se bo najbrž navadila, kje je doma in kje naj ostaja. To seveda ne bo preprečilo, da bo šla dlje od parcele, možno pa je, da bo ostajala na tem območju.

Drugače pa mačke res ne moreš prisiliti, da bo zunaj le 2 uri, lahko pa ji ne daš hrane prej, preden gre ven. Tako se bo hitreje vrnila.=)

Uboge mačke.

Ne vem kaj komplicirate. Mačke so dovolj brihtne da preživijo zunaj. Naš, recimo je tako priden, da razmišljam, da bi mu kupil psa.


Jp, sem prav moral danes it v špar, kjer je največ bab, tudi če drugače ne hodim ob nedeljah v trgovino, da vidim ali se je vsem babam do konca sfuzlalo. Na srečo se ni, so še vedno enake.

Ampak vseeno, še dolgo boš sam, ker je čedalje več “pametnih” kot so te z mački na povodcih. 🙂


Jp, sem prav moral danes it v špar, kjer je največ bab, tudi če drugače ne hodim ob nedeljah v trgovino, da vidim ali se je vsem babam do konca sfuzlalo. Na srečo se ni, so še vedno enake.

Ampak vseeno, še dolgo boš sam, ker je čedalje več “pametnih” kot so te z mački na povodcih. 🙂
[/quote]

Itak. Do konca. Za razliko od mnogih, v to nisem prisiljen in verjetno zaradi tega ne trpim:-))

Itak. Do konca. Za razliko od mnogih, v to nisem prisiljen in verjetno zaradi tega ne trpim:-))
[/quote]
V primerjavi s tem , če bi imel eno tako z mačko na povodcu doma, res ne. 🙂

Al res no, si ni za predstavljat za kam so sploh še te čisto zmešane babje betice in kdo za vraga to ustvari?

Tole je bilo prijavljeno pred parimi urami, pa še vedno krasi ta forum.
Se torej vodstvo foruma z moderatorji vred strinja s primitivnim zmerjanjem žensk?
A bo treba počasi vplesti kakšne uradne institucije ? Prijave drugam, kakor moderatorjem?

80m je absolutno prekratko.
Moje gredo 200-300 m in še to samo zato, ker je polmer posestva tolikšen, potem pa je okoli in okoli gozd, kamor pač ne gredo rade, zato gredo le do meje z gozdom. Sem 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, da bi šle še dlje, če bi lahko oz. ne bi bilo gozda, saj jih pogosto vidim hoditi prav ob robu gozda.
Tako da v tvojem primeru ti zelo odsvetujem nenadzorovan izpust ven. Sicer pa dandanes že obstajajo oprsnice in povodci za mačke in marsikdo gre s svojo mačko na sprehod kot s psom.

New Report

Close