Forum.Over.Net

Starševski čvek

Je moj očim dedek mojega otroka?

Default avatar

znucan dedek

kot čutite je napisal/a:

Tudi dedek se lahko znuca, sploh če non stop servisira tuje vnuke. Na koncu mu zmanjka energije, časa in denarja za lastne vnuke. Preverjeno na lastni koži.
To se zgodi ponavadi zgodi vsem dedkom, ki živijo z ženskami, ki so biološke in svojim vnukom predane babice. Enostavno jih potegnejo v to svojo vlogo. Razlogi za to so pravzaprav logični. Otroci, še posebej hčerke, se ponavadi za pomoč pri varstvu otrok in podobno, najraje obrnejo na mamo in če ta živi z novim moškim je ta hočeš nočeš nenehno obkrožen z njenimi vnuki. Da bi njegovi otroci njega obremenjevali v enaki meri je bolj malo verjetno. Najbrž svoje otroke pošljejo k njegovi bivši ženi in po možnosti tudi k njenemu novemu partnerju, če ga ima. Ti nepravi dedki imajo zagotovo radi te nebiološke vnuke, dejstvo pa je, da jih je v to vlogo prisilila specifična življenjska situacija. Vsaj v našem primeru je bilo tako, da je oče imel tuje vnuke iskreno rad, čeprav ga niso klicali dedek. Res pa je tudi, da je vedno obžaloval, da ne more več časa preživeti s svojimi pravimi vnuki, da z njimi nima takšnega odnosa kot bi ga lahko imel, če bi bila ta družinska razmerja nekoliko drugačna. Žal je tako in tudi sama sem to sprejela kot dejstvo. Naredila sem vse, kar sem lahko, da ima moj otrok kolikor toliko dober stik s svojim dedkom. Je pa jasno, da je moja vloga v njihovem domu bistveno drugačna kot vloga hčerke očetove partnerke iz prejšnje zveze. Ona je v tisti hiši odraščala, tja gre lahko kadarkoli, njeni otroci so nenehno tam s svojo babico. In mojim očetom. Jaz ne morem kar tako vdirat v ta njihov svet. Oče je pri nas doma vedno dobrodošel, kadarkoli lahko pride na obisk k svojemu vnuku, pa ne pride ravno pogosto, če že, pa pride sam, brez partnerke. Pogosto mu tudi zaradi vseh obveznosti z vnuki njegove partnerke enostavno zmanjkuje časa. To me je na začetku zelo bolelo, a sem se na koncu sprijaznila s tem, da je moj oče sedaj pač bolj del neke druge družine kot pa družine, ki jo je pustil za sabo. Z njegovo partnerko imam normalen odnos, a mi na konec pameti ne pride, da bi jo moj otrok klical babica. Ona je že od lastnih vnukov tako utrujena, da se, tudi če bi hotela, niti ne more razdajat še mojemu otroku. To me en moti, moti me samo, ko kdaj pri otroku zaznam, da je nekoliko razočaran, da dedek nima vedno časa zanj, tudi za stvari, ki jih sicer redno počne z vnuki svoje partnerke. Takrat mi je pa res žal, da ni bolj prisoten v življenju mojega otroka. Toda kaj lahko sploh naredim v tem primeru?
Default avatar

naj bodo enakovredni

kaj si smešna je napisal/a:
To je vse razumljivo. Ampak da odnosi funkcionirajo in so dobro zastavljeni, bi tudi ta babica, ki je tako zelo angažirala partnerja okoli vnukov, morala malo več iniciative pokazat do partnerjevih vnukov.
To tudi vsi tuji terapevti poudarjajo, da je za dobre odnose v "step family" pomembno, da dedki in babice enako tretirajo biološke in nebiološke vnuke, torej grandchildren in step-grandchildren. Tudi glede obdarovanja in vsega.

To je vsekakor pohvalno, da nekdo lepo skrbi za svoje nebiološke vnuke. S tem ni nič narobe. Narobe je, če njegova partnerka nima podobnega odnosa do njegovih vnukov ali če mu celo preprečuje stike z njegovimi vnuki. In v mnogih primerih je tako. To pa je daleč od ok.

https://www.popsugar.com/moms/Rules-Eng ... s-27335251
Default avatar

čččč

Drugače pa ima slovenščina eno tako lepo predpono, ki pomeni "nepravi", to je PA. Pastorka je neprava hči, panoga je neprava noga ... Torej imamo padedi in pababi. Če je res tako pomembno.