Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Koliko časa bi lahko bili terapevt?

Koliko časa bi lahko bili terapevt?

Če samo pomislim, na vedno ponavljajoča, skoraj identična vprašanja in “probleme”.. smo se zadnjič s prijatelji spraševali, koliko časa bi zdržali?
Sam sem nekako ugotovil, da bi nekje tretji dan dobil ”Rugljitis” in bi bil nekako enako nestrpno provokativen, kot on.

Zato vsem terapevtom, vrednih tega naziva (je žal veliko samooklicanih šarlatanov), se priklanjam in čestitam za veliko mero potrpežljivosti, tolerance in vztrajnosti.

De omnibus disputandum..

To je diagnoza, ne poklic.


Samo šarlatani?

Ali zgolj poklic terapevta ali pravazprav vsi poklici?
(Razen vašega, seveda.)

De omnibus disputandum..
nova
Uredništvo priporoča

Mah, najlažji poklic na svetu, pa še super plačan!

Ko delaš z ljudmi, pa nima veze, si v trgovini, gostilni, zdravstvu ali na kakem šalterju, se naposlušaš še in še in še, slišiš čuda stvari in če to zmoreš, zakaj ne bi zmogel biti terapevt?
Jaz prav razmišljam, da naredim tečaj in odprem terapevtsko ordinacijo.


Samo šarlatani?

Ali zgolj poklic terapevta ali pravazprav vsi poklici?
(Razen vašega, seveda.)
[/quote]
Da počneš, kar jaz delam, moraš bit kar fino počen:-)))


Samo šarlatani?

Ali zgolj poklic terapevta ali pravazprav vsi poklici?
(Razen vašega, seveda.)
[/quote]
Da počneš, kar jaz delam, moraš bit kar fino počen:-)))
[/quote]

Saj verjetno se večina ljudi to sprašuje: Kdo je tako butnjen, da bi opravljal (moj) poklic?

A je že Arabska pravljica to obrazložila. Allah, bog.. je imel dovolj nenehnih molitev ljudi, kjer so se pritoževali nad svojimi problemi, življenjem.. zato jih je vse skupaj povabil na hrib.
Vsak je moral vse svoje probleme, skrbi, težava stlačiti v malho. Ko so ljudje čakali vsak s svojo malho odloženo na tleh, je pristopil bog in rekel: “Vsak izmed vas si lahko vzame katero koli vrečo, ki je tu in se odpravi nazaj v dolino in svoje življenje.”
Vsak človek je vzel svojo malho in se odpravil nazaj.
Nihče ni vzel malhe težav drugega in pustil svoje 🙂

De omnibus disputandum..


Da počneš, kar jaz delam, moraš bit kar fino počen:-)))
[/quote]

Saj verjetno se večina ljudi to sprašuje: Kdo je tako butnjen, da bi opravljal (moj) poklic?

A je že Arabska pravljica to obrazložila. Allah, bog.. je imel dovolj nenehnih molitev ljudi, kjer so se pritoževali nad svojimi problemi, življenjem.. zato jih je vse skupaj povabil na hrib.
Vsak je moral vse svoje probleme, skrbi, težava stlačiti v malho. Ko so ljudje čakali vsak s svojo malho odloženo na tleh, je pristopil bog in rekel: “Vsak izmed vas si lahko vzame katero koli vrečo, ki je tu in se odpravi nazaj v dolino in svoje življenje.”
Vsak človek je vzel svojo malho in se odpravil nazaj.
Nihče ni vzel malhe težav drugega in pustil svoje 🙂
[/quote]
Že bolš je blo… pa smo jamral… kot pravi en župan.

Samo meni so vseeno fascinantni vsi ljudje, ki profesionalno in korektno opravljajo svoj poklic, ki jih poleg tega še veseli.
Terapevti (ne šarlatani) so eni takšnih.. eno je gostilniško jamranje za šankom, nekaj čisto drugo potrpežljivo usmerjanje začasno zmedenih ali izgubljenih.. en takšen duševni GPS.
Kjer pa so pritiski družbe, kapitala.. predpostavk, stereotipov.. ves čas kot ena borba z zmaji.. če ne že z mlini na veter?

De omnibus disputandum..

Vsako delo je zahtevno, če ga opravljaš, kot se spodobi. Sicer pa nisem odgovoril, ga ni denarja, da bi poslušal tuje jamranje. Imam svojega dovolj.

Novodobnih šarlatanov je vse več to izpodriva terapevte, ki s srcem delajo in predvsem pomagajo svojim klientom.
Ne morem pozabiti Andreja Marušiča, ki je h zdravljenju duševnih bolezni premostil mejo in stik med terapevtom in tistemu, kateremu prisluhne.
Žal se je prehitro poslovil, toda veliko mladih nadaljuje njegovo pot.
Pomoč pri terapevtu že dolgo ni več stigmatizirana. Ja delo je to…predvsem s srcem in dušo in marsikatera duša terapevta tega ne zdrži.

A veš, da so baje kelnerji najboljši psihoterapevti?
Kaj pa misliš, da delajo, kot da potrpežjivo usmerjajo zmedene in zgubljene duše?

A veš, da so baje kelnerji najboljši psihoterapevti?
Kaj pa misliš, da delajo, kot da potrpežjivo usmerjajo zmedene in zgubljene duše?
[/quote]

Natakar žal ni psihoterapevt.. še terapevt ni (razen v primeru, da je brezposeln psihiater, ki je poprijel za kelnarjenje)..
Kelnar tudi ni zdravnik, ko zbolimo ne gremo k kelnarju po zdravila.. tako tudi v teh problemih ne zaidemo k njim, temveč k specializiranim, izšolanim psiho-terapevtom.
Saj so tudi duhovniki, če niso pretirano versko indoktrinirani (dosti o njem izveš preko maše), lahko kvalitetni terapevti. Izobrazbo imajo.

H kelnarjem se gre jamrat.. brez namena karkoli spremeniti. Edini, ki je.. je ta, da svoje “sranje” malce premečeš na pleče drugega.. in kako nizko pravzaprav smo, pove že to, da zgolj zato, ker smo plačali eno pivo, se čutimo upravičeno, da izlijemo vse tegobe in težave na pult..

De omnibus disputandum..

Moja frizerka je najboljši psihoterapevt na svetu, pa še brezplačen povrhu.
Vsak petek ob 17 ih, ko se vsedem k njej na stol me vpraša:
“Kako si, je kaj novega?”
Medtem ko mi nežno umiva glavo in mi masira lasiše, se jaz zamislim nad njenim vprašanjem.
Medtem, ko mi ureja pričesko ji jaz povem – kako sem in kakšni so trenutni problemi – ter kaj sem ta teden novega doživela.
Moja ljuba frizerka me zavzeto posluša, mi prikimava in občasno poda svoje mnenje.
V eni uri sem lažja na duši in poleg tega imam še svežo pričesko.
Ne morem se odločiti zakaj tako rada grem k frizerju … zaradi urejene pričeske ali da mi nekdo resnično prisluhne in mi s svojim mnenjem dá misliti, ter pomaga pri usmerjanju iz težav, v kolikor jih imam.

A veš, da so baje kelnerji najboljši psihoterapevti?
Kaj pa misliš, da delajo, kot da potrpežjivo usmerjajo zmedene in zgubljene duše?
[/quote]

Natakar žal ni psihoterapevt.. še terapevt ni (razen v primeru, da je brezposeln psihiater, ki je poprijel za kelnarjenje)..
Kelnar tudi ni zdravnik, ko zbolimo ne gremo k kelnarju po zdravila.. tako tudi v teh problemih ne zaidemo k njim, temveč k specializiranim, izšolanim psiho-terapevtom.
Saj so tudi duhovniki, če niso pretirano versko indoktrinirani (dosti o njem izveš preko maše), lahko kvalitetni terapevti. Izobrazbo imajo.

H kelnarjem se gre jamrat.. brez namena karkoli spremeniti. Edini, ki je.. je ta, da svoje “sranje” malce premečeš na pleče drugega.. in kako nizko pravzaprav smo, pove že to, da zgolj zato, ker smo plačali eno pivo, se čutimo upravičeno, da izlijemo vse tegobe in težave na pult..
[/quote]

Ah, daj nehaj, no. Terapevt in zdravnik ni isto, večina terapevtov ni videla medicinske fakultete od daleč, kaj šele od znotraj. Danes za terapevta potrebuješ 6 mesečni tečaj in odpreš obrt. Kdo je pa dober? Po moje tisti, ki ima veliko lastnih življenjskih izkušenj, ki je dosgel stik s samim sabo in je predvsem prizemljen in moder človek. Pred 40. težko, da je kak terapevt dober.
Terapevti pa niso zdravniki in nimajo pooblastil, da bi predpisovali zdravila, njihovo delo je dejansko pogovorna terapija in ni potrebe po neki medicinski izobrazbi.

Včasih ljudje nismo potrebovali terapevtov, družili smo se z ljudmi, imeli smo dobre sosede, prijatelje, oštirje ki so se pogovarjali z nami, mi smo jim pojamrali, oni so pokimali, malenkost pokomentirali in glej, hudiča, ozdravljeni.
Danes nihče več nikogar ne vidi, kaj šele sliši in 3/4 ljudi bi potrebovalo terapevta.

Ena zgoraj omenja frizerko, tudi zelo pogosta vloga frizerja je psihoterapija. Vaške trgovinice tudi, trgovke tam so terapevtke. Meni je bila najboljši terapevt ena zelo stara gospa iz mamine rodne vasi, ženska je mogoče 5x v življenu stopila iz vasi, a je bila življenjsko modra in njen komentar je bil vedno tako realen in preprost, da si se zamislil in ugotovil, kako preprosto je v bistvu življenje…

Natakar žal ni psihoterapevt.. še terapevt ni (razen v primeru, da je brezposeln psihiater, ki je poprijel za kelnarjenje)..
Kelnar tudi ni zdravnik, ko zbolimo ne gremo k kelnarju po zdravila.. tako tudi v teh problemih ne zaidemo k njim, temveč k specializiranim, izšolanim psiho-terapevtom.
Saj so tudi duhovniki, če niso pretirano versko indoktrinirani (dosti o njem izveš preko maše), lahko kvalitetni terapevti. Izobrazbo imajo.

H kelnarjem se gre jamrat.. brez namena karkoli spremeniti. Edini, ki je.. je ta, da svoje “sranje” malce premečeš na pleče drugega.. in kako nizko pravzaprav smo, pove že to, da zgolj zato, ker smo plačali eno pivo, se čutimo upravičeno, da izlijemo vse tegobe in težave na pult..
[/quote]

Ah, daj nehaj, no. Terapevt in zdravnik ni isto, večina terapevtov ni videla medicinske fakultete od daleč, kaj šele od znotraj. Danes za terapevta potrebuješ 6 mesečni tečaj in odpreš obrt. Kdo je pa dober? Po moje tisti, ki ima veliko lastnih življenjskih izkušenj, ki je dosgel stik s samim sabo in je predvsem prizemljen in moder človek. Pred 40. težko, da je kak terapevt dober.
Terapevti pa niso zdravniki in nimajo pooblastil, da bi predpisovali zdravila, njihovo delo je dejansko pogovorna terapija in ni potrebe po neki medicinski izobrazbi.

Včasih ljudje nismo potrebovali terapevtov, družili smo se z ljudmi, imeli smo dobre sosede, prijatelje, oštirje ki so se pogovarjali z nami, mi smo jim pojamrali, oni so pokimali, malenkost pokomentirali in glej, hudiča, ozdravljeni.
Danes nihče več nikogar ne vidi, kaj šele sliši in 3/4 ljudi bi potrebovalo terapevta.

Ena zgoraj omenja frizerko, tudi zelo pogosta vloga frizerja je psihoterapija. Vaške trgovinice tudi, trgovke tam so terapevtke. Meni je bila najboljši terapevt ena zelo stara gospa iz mamine rodne vasi, ženska je mogoče 5x v življenu stopila iz vasi, a je bila življenjsko modra in njen komentar je bil vedno tako realen in preprost, da si se zamislil in ugotovil, kako preprosto je v bistvu življenje…
[/quote]

Včasih so njih ožigosali in žiga se niso nikoli znebili. Od takih ta glasnih kot ti.

Natakar žal ni psihoterapevt.. še terapevt ni (razen v primeru, da je brezposeln psihiater, ki je poprijel za kelnarjenje)..
Kelnar tudi ni zdravnik, ko zbolimo ne gremo k kelnarju po zdravila.. tako tudi v teh problemih ne zaidemo k njim, temveč k specializiranim, izšolanim psiho-terapevtom.
Saj so tudi duhovniki, če niso pretirano versko indoktrinirani (dosti o njem izveš preko maše), lahko kvalitetni terapevti. Izobrazbo imajo.

H kelnarjem se gre jamrat.. brez namena karkoli spremeniti. Edini, ki je.. je ta, da svoje “sranje” malce premečeš na pleče drugega.. in kako nizko pravzaprav smo, pove že to, da zgolj zato, ker smo plačali eno pivo, se čutimo upravičeno, da izlijemo vse tegobe in težave na pult..
[/quote]

Ah, daj nehaj, no. Terapevt in zdravnik ni isto, večina terapevtov ni videla medicinske fakultete od daleč, kaj šele od znotraj. Danes za terapevta potrebuješ 6 mesečni tečaj in odpreš obrt. Kdo je pa dober? Po moje tisti, ki ima veliko lastnih življenjskih izkušenj, ki je dosgel stik s samim sabo in je predvsem prizemljen in moder človek. Pred 40. težko, da je kak terapevt dober.
Terapevti pa niso zdravniki in nimajo pooblastil, da bi predpisovali zdravila, njihovo delo je dejansko pogovorna terapija in ni potrebe po neki medicinski izobrazbi.

Včasih ljudje nismo potrebovali terapevtov, družili smo se z ljudmi, imeli smo dobre sosede, prijatelje, oštirje ki so se pogovarjali z nami, mi smo jim pojamrali, oni so pokimali, malenkost pokomentirali in glej, hudiča, ozdravljeni.
Danes nihče več nikogar ne vidi, kaj šele sliši in 3/4 ljudi bi potrebovalo terapevta.

Ena zgoraj omenja frizerko, tudi zelo pogosta vloga frizerja je psihoterapija. Vaške trgovinice tudi, trgovke tam so terapevtke. Meni je bila najboljši terapevt ena zelo stara gospa iz mamine rodne vasi, ženska je mogoče 5x v življenu stopila iz vasi, a je bila življenjsko modra in njen komentar je bil vedno tako realen in preprost, da si se zamislil in ugotovil, kako preprosto je v bistvu življenje…
[/quote]

Terapevtov je več vrst, zato se splača prej preveriti refernce..

Psihiater zdravi duševne bolezni in težje duševne motnje. Postavi diagnozo in predpiše ustrezna zdravila, če je to seveda potrebno. Zdravila pa nikakor niso dovolj. Pacient nujno potrebuje še redne pogovore s sočutnim strokovnjakom. Če mu njegov psihiater tega ne more ponuditi in mu le predpisuje zdravila, je nujno, da si sočasno poišče še pomoč psihoterepevta. Lahko se vključi tudi v katero od skupin za ljudi s težavami v duševnem zdravju. Do psihiatra lahko pridete preko napotnice ali pa samoplačniško.

Psihologovo področje delovanja je zelo široko. Psihologi so zaposleni v šolah, vrtcih, domovih za ostare, podjetjih, vojski, zdravstvu itd. V primeru, ko boste iskali psihološko pomoč, boste najverjetneje naleteli na psihologa, ki je specializiral klinično psihologijo. Psiholog na podlagi vprašalnikov postavi diagnozo in skuša pomagati s psihološkim svetovanjem. Zdravil ne more predpisovati.

Psihoterepevt ne svetuje, saj psihoterapija ni svetovanje ampak proces, v katerem klient znova odkriva odcepljene in zanikane dele lastne psihe. Tako postopoma prihaja v stik s samim seboj in se osvobaja nezdravih čutenj in odnosov, ki so ga pripeljali v stisko. Psihoterapija temelji na varnem, sočutnem odnosu med klientom in terapevtem, ki postane model za varne odnose tudi zunaj terapevtske sobe. Da bi obiskali psihoterapevta ni treba, da ste »duševno bolni«, kot nekateri zmotno mislijo. Psihoterapijo iščejo ljudje, ki so se znašli v težki življenjski situaciji, imajo težave v odnosih, z osamljenostjo, samozavestjo, bi radi v življenju nekaj spremenili ipd. V Sloveniji trenutno obstaja 11 različnih psihoterapevtskih smeri, vendar je cilj pri vseh enak: izboljšati kvaliteto klientovega življenja. Področje psihoterapije je pri nas še precej neurejeno. Ker še nimamo zakona o psihoterapiji (si pa zanj prizadevamo), se lahko za psihoterapevte izdajajo tudi posamezniki, ki nimajo končanega nobenega priznanega programa. Na to bodite pozorni. Psihoterapevtska pomoč je večinoma samoplačniška.

Vir: http://psihoterapija-mr.si/razlika-med-psihiatrom-psihologom-in-psihoterapevtom.html

De omnibus disputandum..

Po tistem kar slišim od drugih poslušajo prvič, pa morda drugič. Potem ti tako ali tako predpišejo AD-je in naročijo na novo seanso, ki pa stane toliko in toliko. Torej, večji je zaslužek bolj ”poslušajo” , pa še to samo tiste za katere ocenijo, da se bodo vračali.
Ker bodimo pošteni, nikjer ne bi za 45 min zaslužili 50 ali več €.

A veš, da so baje kelnerji najboljši psihoterapevti?
Kaj pa misliš, da delajo, kot da potrpežjivo usmerjajo zmedene in zgubljene duše?
[/quote]

Natakar žal ni psihoterapevt.. še terapevt ni (razen v primeru, da je brezposeln psihiater, ki je poprijel za kelnarjenje)..
Kelnar tudi ni zdravnik, ko zbolimo ne gremo k kelnarju po zdravila.. tako tudi v teh problemih ne zaidemo k njim, temveč k specializiranim, izšolanim psiho-terapevtom.
Saj so tudi duhovniki, če niso pretirano versko indoktrinirani (dosti o njem izveš preko maše), lahko kvalitetni terapevti. Izobrazbo imajo.

H kelnarjem se gre jamrat.. brez namena karkoli spremeniti. Edini, ki je.. je ta, da svoje “sranje” malce premečeš na pleče drugega.. in kako nizko pravzaprav smo, pove že to, da zgolj zato, ker smo plačali eno pivo, se čutimo upravičeno, da izlijemo vse tegobe in težave na pult..
[/quote]

Dr. Perko, znan slovenski psiholog,v nekem članku v Oni, razlaga, da ti je lahko dober terapevt tudi branjevka na tržnici. Jamraš lahko tudi strokovnjaku. Vse je odvisno od posameznika. Če se nekdo noče pozdravit ali rešit težav, mu tudi bog ne more pomagat.

Natakar žal ni psihoterapevt.. še terapevt ni (razen v primeru, da je brezposeln psihiater, ki je poprijel za kelnarjenje)..
Kelnar tudi ni zdravnik, ko zbolimo ne gremo k kelnarju po zdravila.. tako tudi v teh problemih ne zaidemo k njim, temveč k specializiranim, izšolanim psiho-terapevtom.
Saj so tudi duhovniki, če niso pretirano versko indoktrinirani (dosti o njem izveš preko maše), lahko kvalitetni terapevti. Izobrazbo imajo.

H kelnarjem se gre jamrat.. brez namena karkoli spremeniti. Edini, ki je.. je ta, da svoje “sranje” malce premečeš na pleče drugega.. in kako nizko pravzaprav smo, pove že to, da zgolj zato, ker smo plačali eno pivo, se čutimo upravičeno, da izlijemo vse tegobe in težave na pult..
[/quote]

Dr. Perko, znan slovenski psiholog,v nekem članku v Oni, razlaga, da ti je lahko dober terapevt tudi branjevka na tržnici. Jamraš lahko tudi strokovnjaku. Vse je odvisno od posameznika. Če se nekdo noče pozdravit ali rešit težav, mu tudi bog ne more pomagat.
[/quote]

Jamranje nj terapija. In Rugljev neuradni naslednik, bi zelo težko enačil terapevta z branjevko. Tule je njegov intervju: http://www.onaplus.si/ne-jemljite-locenca

De omnibus disputandum..

Dr. Perko, znan slovenski psiholog,v nekem članku v Oni, razlaga, da ti je lahko dober terapevt tudi branjevka na tržnici. Jamraš lahko tudi strokovnjaku. Vse je odvisno od posameznika. Če se nekdo noče pozdravit ali rešit težav, mu tudi bog ne more pomagat.
[/quote]

Jamranje nj terapija. In Rugljev neuradni naslednik, bi zelo težko enačil terapevta z branjevko. Tule je njegov intervju: http://www.onaplus.si/ne-jemljite-locenca
[/quote]

Primerjaj samooklicane terapevte na forumu in izjave Ruglja v linku in mi povej, če se kaj dosti razlikujejo? Ja, se strinjam s Perkom, očitno je lahko vsakdo terapevt :).

https://www.dnevnik.si/299543

Dr. Perko, znan slovenski psiholog,v nekem članku v Oni, razlaga, da ti je lahko dober terapevt tudi branjevka na tržnici. Jamraš lahko tudi strokovnjaku. Vse je odvisno od posameznika. Če se nekdo noče pozdravit ali rešit težav, mu tudi bog ne more pomagat.
[/quote]

Jamranje nj terapija. In Rugljev neuradni naslednik, bi zelo težko enačil terapevta z branjevko. Tule je njegov intervju: http://www.onaplus.si/ne-jemljite-locenca
[/quote]

Seveda je jamranje terapija. Kaj pa drugega pocnes pri terapevtu?
Poanta je le, da ne jamras zaradi jamranja, ampak da das ven iz sebe, se s tem olajsas in ustvaris drug pogled na problem.
Kaj je drugace pri terapevtu, edino da te on vodi, vodi te pa lahko tudi modra branjevka.

New Report

Close