Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek invalidska upokojitev, nadomestilo iz ZPIZ-a

invalidska upokojitev, nadomestilo iz ZPIZ-a

Mama je dobila odloćbo, da ji pripada nadomestilo iz Zpiza za štiri ure. Dala je pa za invalidsko upokojitev. Torej jaz razumem, da so jo upokojili za štiri ure in bo dobila polovično pokojnino. Napisali so ji da morajo o višini še izračunat. Ji torej pripadajo še ugodnosti za nižje cene vozovnic za vlak .. kot upokojencem ali ne. Je ona sedaj upokojenka kot vsak drug ali je kaj drugače.

Če je nadomestilo ni pokojnina. Ker pokojnina ni nadomestilo. Verjetno bo do konca, da gre lahko v penzijo za 4 ure dobivala pač nadomestilo z Zpiza,potem gre pa v penzijo. Poznam nekaj ljudi,ki to prejemajo. Ne teče delovna doba, imaš pa zagotovljen denar za preživetje. Saj so ja morali povedati kako in kaj, sploh pa preberi odločbo. Če piše , da je invalidsko upokojena, potem je upokojena,če ne pa ne.

Če je nadomestilo ni pokojnina. Ker pokojnina ni nadomestilo. Verjetno bo do konca, da gre lahko v penzijo za 4 ure dobivala pač nadomestilo z Zpiza,potem gre pa v penzijo. Poznam nekaj ljudi,ki to prejemajo. Ne teče delovna doba, imaš pa zagotovljen denar za preživetje. Saj so ja morali povedati kako in kaj, sploh pa preberi odločbo. Če piše , da je invalidsko upokojena, potem je upokojena,če ne pa ne.
[/quote]To se pravi, da ni upokojena za 4 ure. Kako se pa temu potem reče? Mi je samo po telefonu povedala, nisem še videla odločbe. Njen status je torej kaj? Hvala za odgovore.

Kakšen je potem tvoj status?

Ni upokojenka, je pa invalidka in ji pripadajo pravice iz tega naslova. Za 4 ure bo se vedno hodila v sluzbo, delodajalec pa ji mora dati tako delo, da ustreza njenim omejitvam iz inv.odlocbe – ce ji je komisija omejitve napisala.

Mama je brezposelna sedaj, je vmes zbolela in jaz sem razumela, da bo sedaj polovično upokojena. Nisem pa videla odločbe. Sem ji rekla naj mi jo skopira in pošlje po pošti. Se pravi, da ni upokojena in ji ne pripadajo pravice iz ZPIZA, upokojenski regres in kar je še, samo nadomestilo. Lahko kdo več razloži.Hvala.

Mogoče Barca razloži. Kljub odločbi nisi upokojenec, temveč dobiš neko nadomestilo, statusa upokojenca pa nimaš. Ma prav nič ne razumem. Zna kdo po domače razložit.

bolezni sem invalidsko upokojena. Prejemam nadomestilo iz SPIZ-a cca 290.00 €.
To je moje in mi ne more nihče ukiniti. Ker nisem bila še nikoli v službi, bom po smrti enega od staršev
prejemala pokojnino oz.samo razliko med invalidskim nadomestilom in pokojnino starša (70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} pokojnnine.)
Se pa to invalidsko nadomestilo skoraj ne dviguje, že leta in leta ždi na mestu, čeprav piše, da se vsklajuje, tudi
regresa ni. Tako je v mojem primeru.

Svetujem, da si najprej preberete odločbo od ZPIZ-a.

Delovni invalid se je dolžan najkasneje v roku 30 dni po dokončnosti te odločbe prijaviti pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje.

Če je mama brezposelna, se bo morala najprej prijaviti na Zavod za zaposlovanje, kjer ji bodo dali potrdilo s katerim se bo potem lahko šla na ZPIZ prijaviti za delno nadomestilo. To bo prejemala vse dokler bo prijavljena na Zavodu (mora hoditi na Zavod, kadar je vabljena). V kolikor jo na Zavodu izbrišejo iz evidence brezposelnih, se ji ukine tudi delno nadomestilo, ki ga plačuje ZPIZ.

Primer:
Če je mama za 4 ure upokojena, ji ZPIZ izračuna na podlagi njene delovne dobe višino njene pokojnine. Ker je upokojena samo za polovični delovni čas dobi od ZPIZ-a delno nadomestilo, ki znaša polovico izračunane njene pokojnine in pa plačilo osnovnega zdravstvenega zavarovanja.

Mama je že prijavljena na zavodu. Ima 22 let delovne dobe, sedaj pa je tri leta brezposelna, ker je bila nazadnje zaposlena za določen čas. To nadomestilo torej ni pokojnina, torej posledično ni regresa.

Ne to ni pokojnina. To je delno nadomestilo (polovica njene pokojnine), ZPIZ pa ji plača tudi osnovno zdravstveno zavarovanje in ob letu tudi regres.

Hvala. Jutri grem k njej in bova skupaj pogledali. OK, ni mi pa jasen njen status. Upokojenka za polovični čas torej ni. Sem jo razumela, ko sta vlagali z zdravnico da bo upokojena za štiri ure.

New Report

Close