Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kakšno se vam zdi koroško narečje?

Kakšno se vam zdi koroško narečje?

Torej, kakšno se vam zdi koroško narečje? Zakaj vam je všeč oziroma ni všeč?

Je šwa bica grta in se brauhava o šti podnpiršti. al.
he he, obvladam koroško, a ne.

Meni se zdi, kot da pojejo, pa tudi sicer mi je koroščina zanimiva.

_____________________________________________________________________________________________________________ V hitlerjanskih zadnjih sobah gostiln spet udarjajo drug po drugem, ti majhni rodovi na povodcih...
nova
Uredništvo priporoča

Meni je všeč, pravzaprav mi je vsako narečje všeč, razen mojega lastnega – se naveličaš, pa paše kaj drugačnega.

Moram reči, da je meni odvratno – tisto zaganjanje, ko vsako drugo besedo prvi del besede povejo na hitro, povem pa izgubijo ves zagon, se skoraj vstavijo in nekajkrat počasneje izustijo še zadnje črke neke besede, in pri na slednji besedi se zgodba ponovi…

Meni se zdijo kor raperji.

narečje je po svoje zanimivo. Lepo je prisluhniti, ko nič ne razumeš in misliš, da si nas drugem koncu sveta.

Sosedje so dobili na obisk korošce…
Povabili so me na kafe…in ta korošec reče:
Vsedi se dow 🙂
…pa so se tej sosedje tolk nasmejali, ker jim je bilo smešno…zakaj ” vsedi se dow? Ce je izraz “sedi”že itak, da se usedeš dol :))))

KoROško naREčje je lajaJOče 🙂 Zanimivo sicer.

VSTAVIJO se ??? Tole je pa res odvratno :-))))))))))))))))))))

kako pa veš, da je rekel z dvojnim v??

Zanimivo.
Govorci dvigajo in spuščajo ton govora sredi besede in ne nujno na koncu stavka, kot bi trenirali lestvice :).
Mislim, da je veliko korošcev pevcev – vsaj v Šentanelu, ki smo ga obiskali, je to precej razvito.

meni kot Korošici, ki živi že 25 let v ljubljani, koroško narečje milo rečeno ne zveni več prav v ušesih. polno ima popačenih nemških besed in ko grem z otroki na koroško jim moram dostikrat “prevajat” da vedo kaj sogovornik želi.

Meni je bilo kar zanimivo oziroma tudi vsec, do pred nekaj casa, ko sta na vrata k nam potrkala dva korošca, ki sta prodajala nek parni čistilec in on je kako besedo tako zavil po koroško, da jaz še sama sebe ne bi razumela, govoril pa tako ihtavo in na lestvico (en opis zgoraj je zelo dobro nazoren kako to izgleda), da ga nisi mogel ustaviti. Ona je bila malo manj zagreta ampak se vedno dovolj, da smo na koncu podlegli in kupitili ta jebiveter sranje za vec kot jurja eurov, seveda delno na obroke. Koncalo se je potem tako, da smo v roku, ko ima kupec še pravico, da zavrne kupljeni izdelek in zahteva kupnino, to zares storili in koroška buhtla sta morala priti iskat silno dober čistilec. Seveda sta vrnila kupnino, a bila sta tako užaljena in razocarana, da o prejsnji vnemi ni bilo sledi.
In nekako se mi je koroščina zazdela vsiljivo in nič več simpatično narečje.
Pa tudi k sosedovim hodi ena žlahta iz Koroške in posebno eden izmed njih mi je antipaticen, tako da so zares JEZIK TUDI LJUDJE.

Tudi v sami koroščini so razlike. Nekateri dejansko pojejo in jih je prijetno poslušati – sem spadajo tudi zamejski korošci, ki poleg tega še pogrkujejo in vse skupaj deluje simpatično.
Spet drugi pa res dobesedno lajajo, tega se hitro naveličaš.
Poseben primerek so taki, ki so šli na študij v Ljubljano in se trudijo, da bi govorili ljubljanščino, kar izpade smešno in nenaravno.

Slabše kot vsako narečje pa je nakladanje in nič-povedanje. To pa je vseslovenski pojav.


Meni, kot Korošici, ki že 37 let živi v Ljubljani, pa se vedno milo stori, ko slišim to narečje.
Seveda je polno popačenih nemških besed, tako kot je primorsko narečje polno italijanskih besed.
Moji otroci so navdušeni nad ritmiko govora, predvsem pa nad odprtostjo odnosov, ki še obstajajo med Korošci.
Pevci pa s(m)o Korošci, to pa!
Nekoč mi je en Primorec rekel, da je bil v vojski skupaj s Prekmurcem in sta se morala pogovarjati v srbohrvaščini, da sta se sploh razumela:) Tako je z narečji pri nas.

Prvo, kar mi je paslo na pamet: smešno.

Simpaticno. Ker ga slisim bolj poredko. Ce bi ga pa vsak dan, pa vprasanje, kaj bi si mislil. 🙂

Sicer pa bednih narecij ni, so le bedni osebki. Meni so vsa narecja zanimiva in prav vsako ima vec unkatnih besed, naglasevanja ali kaj podobnega, ki ga naredi zanimivega.

Bo Barca z linki povedala, kaj je prav:)

Slovenj Gradec z okolico ni Koroška, prav tako nas ne priznavajo Štajerci … spada pa npr.v koroško statistično regijo … in tudi naša govorica je drugačna kot pa npr.v Mežici, Črni …

https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?f=151&t=10428895&start=20 še link s kartami (smo o tem že velikokrat debatirali).

Slovenj Gradec z okolico ni Koroška, prav tako nas ne priznavajo Štajerci … spada pa npr.v koroško statistično regijo … in tudi naša govorica je drugačna kot pa npr.v Mežici, Črni …

https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?f=151&t=10428895&start=20 še link s kartami (smo o tem že velikokrat debatirali).
[/quote]
Pridna.

Slovenj Gradec z okolico ni Koroška, prav tako nas ne priznavajo Štajerci … spada pa npr.v koroško statistično regijo … in tudi naša govorica je drugačna kot pa npr.v Mežici, Črni …

https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?f=151&t=10428895&start=20 še link s kartami (smo o tem že velikokrat debatirali).
[/quote]
Hja, Slovengračani hočte bit na vseh področjih jara gospoda, zato vas Korošci ne ljubimo …

Ko se gre za kako resno stvar, bolje da mi ne govori Korošec, ker se vedno začnem smejat. :))

Pojoče luškano.

Rečeš Korosici naj se vsede in glej ga zlomka ona že leži!
Korosica pr….tak nekak

New Report

Close