Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Dojenček včasih bruhne pri čiščenju noska s sesalcem – kaj je narobe?

Dojenček včasih bruhne pri čiščenju noska s sesalcem – kaj je narobe?

Pozdravljeni,

z ženo imava 8 mesečno deklico, ki je sicer zdrava in srečna, ampak njen nosek je pogosto zamašen.

Takrat se drgne po nosu, sopiha skozi nos ali pa bolj pogosto požira slino (v grlu se ji verjetno zatakne sluz).

Ponavadi samo z vato in nekaj fiziološke raztopine zadevo urediva. Če pa to ne pomaga, pa uporabiva aspirator, ki se priklopi na sesalec (sesalna moč je zelo majhna, sem že večkrat poskusil na sebi).

Pred sesanjem ji dava 2-3 kapljice fiziološke raztopine, nato vstavim nastavek v nosnico in ga pustim delovati do 5 sekund. Čeprav je postopek zelo blag in neboleč, se malička dere, kot če bi ji kožo slačil. Cela je napeta, v obraz postane rdeča in zadržuje zrak. To človek mora videti, da lahko verjame, kakšno dretje je to.

Vsake toliko pa pri čiščenju silovito bruhne. Dam nekaj kaplic, jih požre, začnem sesati, nato pa med napenjanjem naenkrat bruhne. S tem sicer sčisti grlo, vendar je situacije zelo neprijetna za njo. Skrbi naju, da jo nehote dušiva ali kaj podobnega.

Mogoče ima kdo podobne izkušnje? Kaj bi lahko bilo narobe?

Hvala.

Če je nekaj nežno zate, to ne pomeni, da je takšno tudi za dojenčka.

Če veš, da je postopek punčki očitno neprijeten, zakaj ne poskusiti reševati problema z drugim pristopom?

Sesalec je nastavljen na najnižjo moč. Nižje ne gre. Sesanje je tako nežno, da se čudim, da sploh kaj očisti.

Drugi pristop je z vato in fiziološko raztopino. Ampak s tem ne moreš vedno temeljito očistiti noska. Tudi v bolnicah uporabljajo aspirator, ki sesa.

Jaz sem obema mojima otrokoma s čiščenjem nosu s sesalcem gotovo prihranila veliko vmetij ušes.
Kot rečeno sem jima tako čistila nos že od rojstva. Na začetku sta tulila, potem pa sta videla, da jima to izboljša počutje in sta kar sama zahtevala piha piha:).
Mogoče z ženo ne dasta dovolj fiziološke in potem predolgo sesata-kadar sem predolgo sesala, se otroku dvigne (kot bi hotel bruhniti). Predlagam, da ji v vsako nosnico dasta pol ampule fiziološke (najprej v eno, počakaš, da otrok zadiha in potem še v drugo) in potem sesata, ampak večkrat po malem, se pravi dve, tri sekunde, odmakneš in ponoviš.

Inhalator je zakon 🙂

Kupi Tonymer fizioliško za otroke. Jaz sem jim s tem čistila. Je pod pritiskom in fajn razprši, očisti in nisem nič sesala. Je pa tudi bilo nekaj dretja, ja.
Ampak zrastejo…..

Če so taki problemi z aspiratorjem na sesalec, potem pač uporabljajta aspirator, ki ne deluje preko sesalca. Mi smo uporabljali physiodose aspirator na vdih. Enkrat smo bili s tamalo v bolnici in so ji tam očistili nos s tistim njihovim sesalnikom, pa jo je skoraj konec od hudega. Iz nosu so povlekli veliko smrklja in tudi krvi, saj ji je počila kapilara.

V šoli za starše so nas opozarjali, da je aspirator, ki se ga priključi na sesalec, lahko pregrob in je pri tem potrebna velika previdnost. A vam tega niso povedali?

Sploh je fajn, če je le možno, da nego izvajaš na otroku prijazen način. Ona očitno to sesanje dojema kot hud stres in če obstaja prijaznejša pot, jo je pametno ubrati. Pa ne glede na to, kako fajn se sesanje obnese pri kakšnem drugem otroku ali kako nedolžno se zdi nam odraslim.

Ko daš kapljice v nos, gredo v grlo n silijo na kašelj iz kašla pa bruhanje, sploh če si ves v kričanju in jokanju. A tega pa nisi poskusil na sebi?
Obstajajo razpršilci za nos, je močnejši pritisk in bolje sčistijo, ti ni treba potem nič sesat iz nosa.
Obstajajo ročne pupice, s katero posesaš nosno vsebino.
8 mesecev, mogoče je že dovolj dojemljiva, da jo naučita pihat nos. Poskusita nekako skozi igro, zna bit, da dojame.

Jaz sicer za dojencka uporabljam aspirator na vdih. Otrok se prav tako kot tvoj dere in upira in tudi obcasno bruha.

Mi smo imeli aspirator le v skrajni sili, drugače pa20ml fiziološke. Poglej si na netu – imaš flaško, s katerlo lahko brizgneš (jaz sem za to uporabila ročni aspirator-kot majhna pumpica) – daš noter fiziološko, otroka daš v pokončen položaj nad umivalnik in mu v eno nosnoco špricneš fiziološko, kolikor gre – skozi drugo nosnoco pride smrklja, da se sprašuješ od kod. Potem ponoviš še z drugo nosnico. Meni se zdi to precej bolj učinkovito. Ena hči si je to potem delala sama.
Sesalec smo uporabili samo, če res ni šlo s tem.

Mogoce

Hvala za nasvet. Bova poskusila tako. Pa dala jo bova v sedeč položaj. Mogoče bo to tudi pomagalo.

drugačna
mama
Veliko preveč otrok konča v bolnici, ker se nosek ne čisti dovolj dobro. To nam je rekel pediater. S čiščenjem se praktično ne da pretiravati.

Imamo oba tipa aspiratorjev – za sesalec (https://www.babycenter.si/baby-vac-baby-aspirator-na-sesalnik-14702.html) in za na vdih (https://nakup.pikapolonica.com/-10–na-vse-izdelke-chicco/chicco-aspirator-physioclean-s-cevko/04904008003670823537).

Pri tistem za na vdih ustvarim večjo vlečno silo, kot na tistem, ki je na sesalcu. Obe sta sicer povsem varni. Naš pediater, ki je v poslu že skoraj 40 let, še ni imel primera, da bi starši z aspiratorjem poškodovali nosek.

Mene bolj skrbi to, če so otrokove dihalne poti normalne – ker glede na dretje in neudobje, je mogoče kaj na tem. Sicer imamo pregled ta teden, bomo to še enkrat omenili.

tudi
meni…
Bomo pogledali! Hvala.

Jaz sicer uporabljam to niveino fiziološko raztopino, ki jo dajeva otroku, zaradi alergij.

Hjjgh

Dobro vedeti, da nismo edini. Upam, da se vam, tako kot nam, stvar hitro uredi!

danes
ta
Bomo tudi preizkusili, hvala.

ko bo večja se bo sama ulegla in nos nastavila, saj vidi da potem bolje diha. vsaj špri nas je bilo tako.
fiziološka nekaj kapljic? mi samo dali kar po ampule v eno nosnico 🙂 po potrebi 2x.

Bomo poskusili z več. Nekaj moramo narediti. 🙂

New Report

Close