Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Sem absolvent kako ne vračati štipendije

Sem absolvent kako ne vračati štipendije

Če ne magistriram do 1.10., bom moral vrniti skoraj 4000 € štipendije. Se da to kako zamrzniti?

potrudi se in diplomiraj, če je potrebno se marsikaj naredi 🙂

Pred leti sem bila jaz na istem, med študijem (podiplomskim sicer) sem imela otroka in mi enostavno ni zneslo, da bi pravi čas magistrirala (zmanjkalo mi je ene pol leta). No, pa mi je rekla takrat svetovalka, naj poziv k vračilu štipendije ignoniram, da itak bo trajalo pol leta, preden me bodo spet pozvali k vračilu (in mi zagrozili s tožbo). Da v tem času naj pa magistriram. In sem res, tik pred iztekokm tistega dodatnega pol leta, potem pa so mi ravno spet poslali, da me bodo tožili, če ne vrnem, a jaz sem imela svež pildek v roki s potrdilom o opravljenem študiju, sem poslala in je bilo vse ok.

AMpak to je bilo 10 let nazaj, mogoče so zdaj bolj ažurni (sem pa imela državno štipendijo).

nova
Uredništvo priporoča

Ni panike sploh
Pojdi na csd tam k majo stipendije cez.
Kokr pac rabis ti zrihtajo. Je jasno da nimas kesa ce bi imel ti nebi oni dajal stipendijo.
Tud jz sem se zmenila za zmrznit in ko sem dobila slizbo sem sla spet na csd in se zmenila za odplacilo v treh letih.dajala sem vsak mes kok sem lahko vsaj po 100e uglavnem ni panike sploh.
Nimajo ti kaj vzet zato se komot zmenis lahko tud za odpis.

Škoda, ker sem bil včeraj na CSDju in nisem nič vprašal glede vračanja. Sami so mi rekli samo, da je treba vračat za 2 leti nazaj … Seveda ne bodo sami ponudili najboljše rešitve zame. Bom mogel it kar še enkrat tja, pa jih vprašat, če se da kako zamrznit in za koliko časa, kako to sploh gre …


Mogoče pa v tem času magistriraš. Mentorja verjetno imaš, dispozicijo predvidevam tudi. Pa veselo na delo.
BTW. To, da moraš magistrirat do oktobra najbrž nisi danes izvedel?!?

Saj če sedaj no boš vrnil, se bo potem iz tvoje dediščine poplačalo.

Imam mentorja, imam dispozicijo. Samo vprašanje je, koliko gužve bo avgusta, ko pridejo profesorji z dopusta. Pa kako hitro bodo popravki in kolikokrat bo za popravit, preden bo zagovor, ki pa mora biti do 1.10. Pa vprašanje je, koliko bo gužve z zagovori drugih, vse je odvisno tudi od tega, koliko bodo imeli dela z drugimi, kdo bo na vrsti še pred mano …


In kaj ti brani v naslednjih tednih spisati še glavnino naloge, da boš med prvimi imel odobren zagovor?

Nečeloma ne bi smel biti problem, saj poanta je v tem, da si ti prejemal štipendijo za študiranje in diplomiranje/magistriranje in če ne magistriraš, potem je bi denar stran vržen in moraš vračat. A če magistriraš z nekaj mesečno zamudo pomeni da ti je pačmalo zmanjkalo, a da si le ta čas tudi študiral in ne gledal v luft.
Sicer je danes naša država malo zmešana in zna biti, da se bodo pri tebi pri tej štipendiji in zamudi meseca ali dveh držali vseh pik zakona in likenj, da ti izsilijo vračilo, ker se pač pri velikih roparjih naše države tega nemorejo držat… Bljak!
Pojdi na CSD in vprašaj, povej kako je in kaj se da urediti.

Zakon je tak, da moraš koncat študij do 30.9. Če ne, vračaš za dve leti. In ti nič ne pomaga, če potem diplomiraš, dolg bo kljub vsemu ostal.
Ko boš dobil odločbo o prenehanju z dolgom, pošlji prošnjo za odlog vračila. Ker vračaš za dve leti, ti lahko za dve leti odložijo. V času odloga vračaj po svojih možnostih, vsak mesec malo, če ti uspe. Sicer boš pač po dveh letih moral vrniti celoten znesek.
Če ga ne, te dajo v izvršbo na FURS.

Točno tako je, kot piše riblja čorba. Bodi siten na faksu, da dobiš pravočasno rok za zagovor. To je edini način, da se izogneš vračilu.
Žal je zakon butast in moraš vračati ne le za absolventa, ampak tudi za zadnji letnik.

Vprašanje je samo, ali bo uspelo profesorjem od druge polovice avgusta do septembra popraviti nalogo tako, da jo bom lahko oddal in imel zagovor. Težko, ane? Imate kakšne izkušnje?


Zakaj pa ne bi uspelo profesorjem?
Pa saj nisi edini študent, ki v tem času končuje študij.
In naloga mentorjev je, da naloge pregledujejo in diplomandom svetujejo pri njihovem delu.

A res? Ja, komaj čakajo, da bodo na vrat na nos pregledovali nalogo nekomu, ki prej ni mignil 1 leto. Ko je avtor začel prejemat štipendijo, je vedel kakšni so pogoji.


Zakaj pa ne bi uspelo profesorjem?
Pa saj nisi edini študent, ki v tem času končuje študij.
In naloga mentorjev je, da naloge pregledujejo in diplomandom svetujejo pri njihovem delu.
[/quote]
Ker imajo veliko drugega dela ali se jim ne da, recimo?
Meni je mentor magistrsko nalogo mirno pregledoval eno leto. Razne prošnje in grožnje niso zalegle. Pač je odgovoril, da je zelo zaseden in ima kopico zasebnih težav.


Zakaj pa ne bi uspelo profesorjem?
Pa saj nisi edini študent, ki v tem času končuje študij.
In naloga mentorjev je, da naloge pregledujejo in diplomandom svetujejo pri njihovem delu.
[/quote]
Ker imajo veliko drugega dela ali se jim ne da, recimo?
Meni je mentor magistrsko nalogo mirno pregledoval eno leto. Razne prošnje in grožnje niso zalegle. Pač je odgovoril, da je zelo zaseden in ima kopico zasebnih težav.
[/quote]

Imaš pravico zamenjati mentorja.

Pa saj avtor že ima nekaj stvari pripravljenih, torej ne začenja s čistega začetka in je z mentorjem že usklajeval zadeve glede diplome. Dva meseca konkretnega dela na nalogi je čisto dovolj časa za dokončanje spodobne naloge.
Veliko študentov diplomira septembra, profesorjem pa je tudi v interesu, da končajo študij.

Seveda pa lahko obstajajo izjeme, kot pri vseh poklicih.

Sem že čisto obupan. V navodilih za pripravo magistrskega dela piše, da se mentor odloči, kdaj je delo dovolj dobro za zagovor. Jaz pa magistrskega dela mentorju še nisem predočil. Zagovor bi rad imel septembra, saj je to nujno za ne-vračanje štipendije. Glede na lanske izkušnje je vsak mentor imel večinoma po 1 zagovor. Seveda prostost predavalnice ne pomeni, da mi bo mentor dovolil na zagovor. Groza.

https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2017-01-2224/pravilnik-o-spremembah-in-dopolnitvah-pravilnika-o-dodeljevanju-drzavnih-stipendij

Jaz sem v isti situaciji. Imam zagovor čez dva tedna. A to pomeni, da moram vračati štipendijo?
Sem končal nalogo že julija, a zaradi dopustov in nedostopnosti mentorja, prebiranja komisije, nisem mogel imeti prej zagovora..to res ni moja krivda 🙁 imam pa potrdilo, da sem je bila naloga prijavljena na zagovor 10.9. Upam, da to kaj pomaga… Kako si ti rešil?

Klikni na povezavo v postu pred tabo ☺️.

Sem, ja pa si ne znam čist razložit sprememb. mi lahko prosim ti? Hvala

Po starem so zahtevali zagovor do 30.9., od objave v UL 25.8.2017 pa lahko diplomiral/magistriras do 30.9.2018, brez da karkoli vračaš 🙂

Kaj, ma res? Je to 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} preverjena info? 🙂 Hvala za pojasnilo..

New Report

Close