Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kmečki fant, ki sploh še ni star 15 let, že vozi traktorje in viličarja

Kmečki fant, ki sploh še ni star 15 let, že vozi traktorje in viličarja

V naši vasi en kmečki fant (sin od kmeta, ki ima kmetijo) že vozi traktorje in viličarja. Ta pa je še zelo mlad in vsekakor premlad za vožnjo tovrstnih vozil. Neuradno sem izvedela, da je star komaj 13 let! Tudi po videzu sodeč bi mu dala približno toliko let. In kaj je še bolj zaskrbljujoče? Fantič vozi ta vozila kar po celotni vasi, ki mimogrede ni tako majhna. Kaj pa, če se kaj zgodi? Npr. Izgubi nadzor nad vozilom in povzroči prometno nesrečo. Po možnosti še koga zbije, povozi. Pa kaj je temu fotru?! A se sploh zaveda, da s tem tako sina kot ostale ljudi spravlja v veliko nevarnost?! Si ne upam sploh predstavljati, do kakšne tragedije lahko pride. 🙁

do 14. leta lahko dela otrok kar hoče in sploh ne bo odgovarjal. Mogoče starši za zanemarjanje otroka al pa še to ne.

Normalno in po pravilih ni, je pa pogost pojav.

Večina teh fantov zna veliko bolje obvladati traktor kot veliko odraslih z izpiti svoje avtomobile.

P.S.: Pred časom sem videla kakšnih 10 let starega fantiča, ki je tako spretno peljal manjši traktor s prikolico vzvratno po ozkem dovozu po hribu navzdol, da sem mu prav zavidala, ko sem ga opazovala. Res pa je to bilo ob eni samotni cesti.

Vsaj delavne navade ima in ni kot večina poženščenih pobov.

Normalno in po pravilih ni, je pa pogost pojav.

Večina teh fantov zna veliko bolje obvladati traktor kot veliko odraslih z izpiti svoje avtomobile.

P.S.: Pred časom sem videla kakšnih 10 let starega fantiča, ki je tako spretno peljal manjši traktor s prikolico vzvratno po ozkem dovozu po hribu navzdol, da sem mu prav zavidala, ko sem ga opazovala. Res pa je to bilo ob eni samotni cesti.
[/quote]

pri nas je pa en 12 letnik do smrti povozil osebo, pa 10 letnik do smrti svojega bratca. smo jim vsi folž.

Normalno in po pravilih ni, je pa pogost pojav.

Večina teh fantov zna veliko bolje obvladati traktor kot veliko odraslih z izpiti svoje avtomobile.

P.S.: Pred časom sem videla kakšnih 10 let starega fantiča, ki je tako spretno peljal manjši traktor s prikolico vzvratno po ozkem dovozu po hribu navzdol, da sem mu prav zavidala, ko sem ga opazovala. Res pa je to bilo ob eni samotni cesti.
[/quote]

pri nas je pa en 12 letnik do smrti povozil osebo, pa 10 letnik do smrti svojega bratca. smo jim vsi folž.
[/quote]

Verjamem.
Enako ste verjetno fauš vsem odraslim, ki z izpitom ali brez naredijo nesrečo.

Naš pa že od 5 leta vozi motokros, sedaj pri 12 letih ima tako mrcino, da bi vas mimozice itak kap, da ne napišem kaj dela s tem motorjem in kje se vozi! Huhhhh, pa ga socialno in policija še nista vzeli 😉

No, tole pač ne drži.
Otrok do dopolnjenega sedmega leta ne odgovarja za povzročeno škodo, ampak zanj odgovarjajo starši (objektivna odgovornost).
Otrok med sedmim in štirinajstim letom načeloma ne odgovarja, razen če se dokaže, da je bil zmožen razsojati. Odgovarjajo starši, razen če dokažejo, da je škoda nastala brez njihove krivde.
Otrok po dopolnjenem štirinajstem letu odgovarja v celoti.

Ja je kar pogosto. Ni pa v redu. Oz, ni panike, dokler se kaj ne zgodi. Mulci nimajo dovolj pameti, da bi lahko predvidevali kaj se lahko zgodi. Na cesti nimajo kaj počet, na njivah, pa naj počnejo kar hočejo.

No, tole pač ne drži.
Otrok do dopolnjenega sedmega leta ne odgovarja za povzročeno škodo, ampak zanj odgovarjajo starši (objektivna odgovornost).
Otrok med sedmim in štirinajstim letom načeloma ne odgovarja, razen če se dokaže, da je bil zmožen razsojati. Odgovarjajo starši, razen če dokažejo, da je škoda nastala brez njihove krivde.
Otrok po dopolnjenem štirinajstem letu odgovarja v celoti.
[/quote]

to morda velja v ZDA, pri nas do 14. leta nikakor ni nihče kazensko odgovoren. Po 14. letu pa delno.

No, tole pač ne drži.
Otrok do dopolnjenega sedmega leta ne odgovarja za povzročeno škodo, ampak zanj odgovarjajo starši (objektivna odgovornost).
Otrok med sedmim in štirinajstim letom načeloma ne odgovarja, razen če se dokaže, da je bil zmožen razsojati. Odgovarjajo starši, razen če dokažejo, da je škoda nastala brez njihove krivde.
Otrok po dopolnjenem štirinajstem letu odgovarja v celoti.
[/quote]

to morda velja v ZDA, pri nas do 14. leta nikakor ni nihče kazensko odgovoren. Po 14. letu pa delno.
[/quote]

Aja? A ti poznaš samo in zgolj kazensko odgovornost?
Preberi so člene 141 – 146 Obligacijskega zakonika.

to morda velja v ZDA, pri nas do 14. leta nikakor ni nihče kazensko odgovoren. Po 14. letu pa delno.
[/quote]

Aja? A ti poznaš samo in zgolj kazensko odgovornost?
Preberi so člene 141 – 146 Obligacijskega zakonika.
[/quote]

hočeš reči, da lahko 12 letniku predpišeš kakršno koli kazen?

In pa še 137. člen OZ, ki pravi:

1) Mladoletnik do dopolnjenega sedmega leta ne odgovarja za škodo, ki jo povzroči.

(2) Mladoletnik od dopolnjenega sedmega do dopolnjenega štirinajstega leta ne odgovarja za škodo, razen če se dokaže, da je bil pri povzročitvi škode zmožen razsojati.

(3) Mladoletnik z dopolnjenimi štirinajstimi leti odgovarja po splošnih pravilih o odgovornosti za škodo.


In kaj bi ti??
Dala mulcu motiko, koso, grablje in kar je še tega orodja, pa marš na njivo/travnik/ v gozd????
Sploh pa, kaj se seliš na vas, če ne preneseš??

saj pravim in s čim bo odgovarjal?

Aja? A ti poznaš samo in zgolj kazensko odgovornost?
Preberi so člene 141 – 146 Obligacijskega zakonika.
[/quote]

hočeš reči, da lahko 12 letniku predpišeš kakršno koli kazen?
[/quote]

Res poznaš samo kazensko odgovornost? Ozek domet imaš…..

hočeš reči, da lahko 12 letniku predpišeš kakršno koli kazen?
[/quote]

Res poznaš samo kazensko odgovornost? Ozek domet imaš…..
[/quote]

pa odgovori že, kako boš 12 letniku izrekla kazen, določila odškodnino…..

Normalno in po pravilih ni, je pa pogost pojav.

Večina teh fantov zna veliko bolje obvladati traktor kot veliko odraslih z izpiti svoje avtomobile.

P.S.: Pred časom sem videla kakšnih 10 let starega fantiča, ki je tako spretno peljal manjši traktor s prikolico vzvratno po ozkem dovozu po hribu navzdol, da sem mu prav zavidala, ko sem ga opazovala. Res pa je to bilo ob eni samotni cesti.
[/quote]

pri nas je pa en 12 letnik do smrti povozil osebo, pa 10 letnik do smrti svojega bratca. smo jim vsi folž.
[/quote]

Naj ugibam, dolenjska?


In kaj bi ti??
Dala mulcu motiko, koso, grablje in kar je še tega orodja, pa marš na njivo/travnik/ v gozd????
Sploh pa, kaj se seliš na vas, če ne preneseš??
[/quote]
Umiri konje. Vsak naj počne tisto, za kar je odgovoren. Cesta ni prostor za otroke v traktorjih.

Res poznaš samo kazensko odgovornost? Ozek domet imaš…..
[/quote]

pa odgovori že, kako boš 12 letniku izrekla kazen, določila odškodnino…..
[/quote]

Ne bom, ker nisem sodišče. Ne boš verjela, ampak too je naloga sodišča, ne pa vaških pravičnic in mon, ki bi delile pravico po svoje.

pa odgovori že, kako boš 12 letniku izrekla kazen, določila odškodnino…..
[/quote]

Ne bom, ker nisem sodišče. Ne boš verjela, ampak too je naloga sodišča, ne pa vaških pravičnic in mon, ki bi delile pravico po svoje.
[/quote]

ti pa ravno nimaš izkušenj s slovenskimi sodišči….

saj pravim in s čim bo odgovarjal?
[/quote]
Ma ata gnar.

Ja, tako je bilo že včasih. Edina razlika je pa ta, da se danes eni glihtolk stari mulci še pri nonah varjejo med počitnicami, ko bi morali že znati kaj postorit.
Smo v obdobju velikega razkola. Otroci nič ne smejo, ker je hitro lahko kaj narobe. V šolo jih do ne vem kdaj morajo vozit starši, sami ne smejo biti doma… Po drugi strani šole zahtevajo in stokajo ker otroci niso samostojni.
Ja, na vaseh je hvalabogu drugače. Saj če otrok vozi traktor po glavni cesti, res ni prav. Da ga pa pelje po njivi, pa samo kaže da pač ni take vrste sonček, ki bi doma na tablici visel.
Kaj ti misliš, da to ni nevarno? Da internet ali TV res ne predstavljata nevarnosti???

Meni se to ne zdi čudno, k er sem ob tem odrasla. Sem doma iz kmetije na pohorju in sva oba z bratom že predolgo 10 letom znala voziti traktor in manevrirati z ostalimi stroji. To pač ponotranjis če te oče skoraj kot dojenčka posadili na krilo ali na volan traktorja medtem ko spravlja seno recimo. Smo odrasli s tem. Logično da se komu zdi to čudno. Danes imam sama 10 letnega otroka ki vozi kosilnico in manjsi traktor s prikolico a nekateri njegovi vrstniki ne znajo samo odpret konzerve rib tako so zaviti v vato preskrbnih mam.

Neuradno si izvedela, da je star 13? Kako pa se to izve uradno?

Za traktor gredo lahko izpit delat pri 16.

New Report

Close