Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek služnost

služnost

Kupili smo stanovanje v 2-stanovanjski hiši. Sosed pod nami (klet) ima dostop do svojega stanovanja po naši parceli, kar predstavlja 20 stopnic, ki jih rabimo mi za naš vrt 20m2 in sosed za stanovanje in vrt 50 m2.Ker želi stanovanje prodati, mora urediti služnost, ki do sedaj z bivšimi lastniki ni bila urejena. Pred kratkim smo naredili novo ograjo, adaptirali te stopnice, ki so bile iz kamna, torej zidarsko zravnali in oblekli v les.
Zanima me, ali je spodobno zahtevati od soseda,da prispeva del stroškov za ograjo in stopnice?
Predlagala sem jim, da gremo skupaj k notarju in to uredimo. Vendar niso želeli, saj imajo pravnika v sorodu in so zato sami sestavili pogodbo, kjer ni navedenih nobenih stroškov, vzdrževanje… torej v brezplačno. Po njihovem smo celo dolžni plačati polovico vseh strokov , ki bi nastali za vpis v zemljiško knjigo.
Bivši lastnik našega stanovanja je balkon podaljšal. 4 stebri stojijo na njihovi parceli (spodnji imajo streho, mi pa teraso). Ta del parcele je prav zaradi tega posega bivši lastnik našega stanovanja dal brezplačno spodnjim sosedom. Zanima me, ali mi rabimo za vzdrževanje teh stobrov, oz. terase služnost od spodnjih sosedov?
Pravzaprav stebri so od spodnjih in jih morajo oni vzdrževati, mi pa teraso.
Prosim za pomoč. Hvala, Marija

Sicer ne razumem čisto v celoti tvojega vprašanja, je malo zamotano napisano. Ampak vseeno, moj nasvet, ti polagam na srce. Pojdi do odvetnika, naj vse pregleda in svetuje kaj je najboljše za vas oz. kako urediti, da bo za vse večne čase in za vse prav. Da ne bo krega čez nekaj let. Ker če se bo lastnik zamenjal, bog vedi kdo bo to, kakšna oseba, lahko vam teži in zateži do konca. Bolje sedaj reskirati tistih nekaj 100 €| in zadevo razčistiti do konca, pa potem imeti mir. Tisle vaš sosed, ki ima pravnika v sorodu, meni verjemi, da je napisano tako, kot njemu paše…..
Govorim iz izkušenj, 20 let vlagala, sedaj ostala v bistvu brez vsega. Ker je šlo vse na “lepe oči” in zaupanje….

resnično je malo zamotano. Gre za to, da moramo dati služnost sp.sosedu na način, da bo mir za vse za večne čase. Zanima me predvsem ali je dolžen plačati sorazmeren delež stroškov (50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}?) za renoviranje stopnišča (zunanje stopnišče) in ograje. Ter kako je z vzdrževanjem v prihodnje.
Naše stanov. je v pritličju, zato te stopnice peljejo do našega vrta 20 m2 in sosedovega stanovanja in vrta 50 m2. Hočem povedati, da so te stopnice naše, na naši parceli predvsem pa jih rabijo sosedi za dostop do stanovanja, jaz pa samo za malo fliko vrta.
Mislim pa, da ker on rabi dostop, bi moral upoštevati mojo željo, da to naredi notar in seveda prevzame vse stroške do vpisa v ZK.
Zasledila sem tudi, da nekateri zaračunajo služnost.
Ja, hvala za odgovor. Moram k odvetniku. Je to tudi moj strošek?
Lp,Marija

New Report

Close