Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek PRIČELA SEM TEČI – KAK NASVET

PRIČELA SEM TEČI – KAK NASVET

že nekaj let vsakodnevno pešačim, to pomeni hitra hoja cca. 5 km. Pred nekaj dnevi sem pričela s tekom. Rekla sem si…nič štopanja, nič programa, ampak da vidim koliko pač telo zmore, in da bom poslušala telo, ne predpisov. Pa sem pretekla 3 km, tekla 25 minut, brez pavze. To mi je z lahkoto uspelo danes že peti dan.
In sem dobila voljo. E…in sedaj bi potrebovala kak nasvet? Kako naprej? a naj ostanem pri tem času in teh km….ali stopnjujem…ali naj grem vsak dan ali ne?

prosim vašo pomoč, če imate s tem izkušnje. Aja, naj povem, stara sem 44 let, težka 69 kg, visoka 168 cm…če je to sploh kakšno merilo. 🙂

Ene dobre superge, dobra glasba v ušesa in to je to. Aja, pa ne nehaj, ko pride jesen/zima, ker takrat se začne največji užitek ;).

Začni lepo počasi, obremenitve stopnjuj šele po kakem mesecu (sklepi), več kot 3X na teden ne laufaj. Če boš to upoštevala, ne boš imela težav, največja napaka je, da začneš prehitro in se telo ne odpočije.

nova
Uredništvo priporoča

3km v 25min po definiciji niti ni tek (+10km/h)…

Bravo, pridna! Nadaljuj, tako kot si začela … Ko ti bo čas za te tri km padel na dobrih 20 minut, je pa čas, da stopnjuješ.
Stopnjuješ oboje, včasih km, včasih čas in greš manj km. Ampak na tvoji stopnji je nepomembno, samo da greš. Če greš samo 5 km in v takem tempu, greš komot vsak dan oziroma čim pogosteje.

Pazi na hidracijo! Pij veliko vode. Ni treba ravno med tekom, ampak prej in potem pa le. Sploh potem. Glasbo odsvetujem, ker so tekači, ki ne slišijo prometa, zelo nevarni sebi in okolici. To bi morali pravzaprav prepovedat tako pri pešcih/tekačih kot kolesarjih. Tudi v gozdu oziroma v naravi. Moraš slišati, kaj se dogaja okrog tebe.

Bklje začeti počasi in biti potem hiter.
To sem tudi jaz spoznal, ko sem se spomladi zagnal in dobil vnetje pokostnice, sedaj še nisem 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, cisto lepo je začela.

Sedaj ti teči po 3-5km in stopnjuj tempo, ko bo okoli 5min na km pa razmisli v povečanju razdalje, če si tega želiš, vendar ne prehitro (1km na tedeb je maksimum).
Pri teku moraš vse delati postopoma, drugače so poškodbe.

Bravo, čestitke!

Naj ti napiše/svetuje nekdo ki ima več izkušenj s tem, se s tekom ukvarja.

Meni kot premalo, manj izkušeni…bi mi bilo pomembno, da bi to vzdrževala, torejne prekinila, preizkusila svoje moči in se prilagajala-oboje.

Ko sem sama tekla, sem imela merilec, tomi je tudi veliko pomenilo. Torej merilnik srčnega utripa. In še vedno mi deluje ura Polar.

Za moje pojme, si bolj počasna. Ampak nič hudega zaradi tega. Ne vem o tvojih zdrav. omejitvah, ne o tvoji pripravljenosti, nič.
Bodi sama sebi merilo in vztrajaj, ne se naveličat, ne obupat, ne se primerjat z drugimi.
Najdi svoj ritem.
Sedaj poleti pazi na dovolj tekočine in zunanjo temperaturo..

Pred leti še kot študentka, ko je bilo tako poletje toplo, večeri soparni, topli…sem tekla, večinoma na stadionu od 21.30 ali 22h do 23.30. Torej uro in pol teka. Je pa to tudi vzdržljivost in dosti krogov po stadionu, veliko število, moja motivacija. Pa vmes sem se tudi s kolegico pogovarjala, del poti…Pa se je lahko vsak postavil na trepalnice zakaj tako pozno…pred spanjem ne ipd..ja dokler se še po teku sprehodiš,narediš vaje, ohladiš, prideš domov, stuširaš,…greš spat je hitro 0.30 ali 1ura ponoči.
Mene ni nič motilo takrat tako pozno, sedaj bi me že. Takrat sem pa uživala in vztrajala, to se je prepletalo.

Dobra si. Jaz pretečem 300 metrov in ne morem več. Potem pa 3 dni musker fiber.

Glej, da teces zgodaj zjutraj in da dovolj pines!

Kdaj tekači tečete? Jaz sem od februarja, do te grozne vročine, ko se mi enostavno ne da več, ker je prevroče.

Kaj bi dala za tiste čase nazaj. :)))))
4-6x na teden po 1.5 uro teka vsakič. Vmes le pavza za malo vode spit in wc.

Zakaj stadion? Ker ni bilo nekih primernih poti zvečer, asfalt je itak bolj neprimeren in soparen bil.
Stadion so pa zvečer “zalivali” in tek okrog je bil le lažji :)))

Pa nisem ves čas enakomerno tekla, vmes tudi bolj intenzivno, intervalno.
Sedaj sebe vsak dan glodam, ker tistih časov več ni. Noro pogrešam :((

Tako da, punca, te podpiram, pogumno!

tečt grem ob 4.30 zjutraj. Zraven gre moj kuža, ki je moj največji motivator. Da, sem pa počasna, se strinjam.

Vau, 4:30. Daj ti raje meni povej, kako se spraviš ob taki uri iz postelje :)?
Meni sicer športati ni problem, ampak vstajati pa je.

V Poletu (priloga Dela in Novic pa tudi na spletu so) je kup tem o teku. Včasih pa v raznih trgovinah (Hofer, Tuš..) prodajajo knjige na temo teka za par evrov. So fajn nasveti noter. Veliko je tega.
Ampak res pa občudujem vse, ki vstajate zgodaj. Ni mi problem teči, kolesarit, vse mogoče, ampak pri vstajanju zgodaj zjutraj pa mi ne gre.

Moram pa reči, da je fajn brati temo, kjer so posti tako pozitivni.

Enako. Čas, ko sem nekoč planirala teči največ, dejansko ne tečem nič. Da bi vstajala ob štirih zjutraj pač ne gre, ker hodim spat precej po polnoči. Zvečer in ponoči pa še vedno vse preveč buhti od pregretosti.

Bklje začeti počasi in biti potem hiter.
To sem tudi jaz spoznal, ko sem se spomladi zagnal in dobil vnetje pokostnice, sedaj še nisem 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, cisto lepo je začela.

Sedaj ti teči po 3-5km in stopnjuj tempo, ko bo okoli 5min na km pa razmisli v povečanju razdalje, če si tega želiš, vendar ne prehitro (1km na tedeb je maksimum).
Pri teku moraš vse delati postopoma, drugače so poškodbe.
[/quote]

5 min na km je za rekreativko že kar zelo zelo soliden rezultat. Tega ne bo dosegla nikoli. To je utopija in za to moraš ornk trenirat. Ornk, načrtno, vodeno.

Polmaraton 21 km naj rezultat 52 min (važička:) Za vajo tečem bolj počasi, recimo okrog 4-5 min na km. Nič se ne štopam, samo na približno. Do 5x na teden, ne več, ker se mora telo oddahnit. Razdalja v hrib dobre 3 km, po ravnem dobre 5 km. Za vajo pred polmaratoni sem tekla do 10 km na dan 3x na teden (zdaj na te organizirane teke sicer ne hodim več, ker je v zadnjih letih vse postalo ful pompozno, oh in sploh, včasih pa smo se zbrali in šli v Trst, v Ljubljano, pa na druge teke in je bilo čist drugačno vzdušje, danes pa že vsak, ki se tam nariše, misli, kaj je).
V glavnem ima vsak svoj tempo in dolžino, važno je, da se lotiš. Jaz edino pozimi ne tečem več, če je premrzlo ali dež, ker sem enkrat dobila pljučnico. Tudi vnetje pokostnice sem že doživela, vendar je bila za to kriva nepravilna (preveč obrabljena obutev), tako da pri obutvi nikar ne šparat, se s tem šparaš na sebi. Hidracija je važna, itak. Slušalke so pa nevarne, vsaj jaz jih ne uporabljam, pa tečem tudi po gozdu in po manjših cestah.

Vzela si si razdaljo 5 km,kolikor mores preteci,naprej hodi do cilja torej daj ces celo zacrtano pot.Ko bos z lahkoto / rezervo pretekla vseh 5 km si podaljsaj pot na recimo 8 km.Spet preteci kolikor mores ostalo prehodi do razdalje 8 km .Itd podaljsuj do kolikor lahko oz. kolikor imas casa.
Rabis res udobno obutev in VEDNO! se pred tekom zagrej misice in pij dovolj tekocine…

Polmaraton 52 minut … verjetno 1 ura 52, ker si sicer svetovna prvakinja.

sem jutranji človek. Ni mi težava se spravit iz postelje. Zbudim se, raztegnem in sem že pokonci. Jutra so tako čudovita, sveže je, začne se danit, predvsem pa vse miruje. S kužkom grem vedno tako zgodaj na sprehod. No, da ne bo pomote, pozimi ne. Takrat se še ne dani 🙂

Predlagam, da nadaljuješ, kot si začela, počasi in dolgoročno.
Največ trikrat na teden, po malo in malo… ne trudi se preveč stopnjevati in ne trudi se dosegati ciljev ostalih tekačev… z veliki cilji sicer kilogrami hitro kopnijo, vendar tek kmalu ni več užitek in se sprevrže po gonjo za rezultati, s forsiranjem pa kmalu pridejo zraven poškodbe, pa smo spet na začetku: potreben je počitek, pa še denar za zdravnike gre.

Tako, da bravo za vnemo, počasi in z užitkom;)) Pa srečno!

Pozdravljeni,

tudi jaz sem se spravila teč, in sicer po programu Run 10k. Gre za program, ki te v 10. tednih ‘usposobi’ za 10 km tek. Program je tak (primeri), da tečeš 3 x tedensko:

1. dan teka
Ogrevanje 4 min
Tek 2 min + hoja 3 min
Tek 2 min + hoja 2 min
(Tek 3 min + hoja 2 min) x 3
Tek 3 min + hoja 3 min
Tek 3 min
Ohlajanje 3 min

Sledi dan počitka

2. dan teka:
Ogrevanje 4 min
Tek 2 min + hoja 3 min
Tek 2 min + hoja 2 min
(Tek 3 min + hoja 2 min) x 4
Tek 3 min + hoja 3 min
Tek 3 min
Ohlajanje 4 min

Dan počitka

3. dan teka
Ogrevanje 4 min
(Tek 3 min + hoja 2 min) x 2
(Tek 3 min + hoja 1 min) x 5
Tek 3 min
Ohlajanje 5 min

No, meni se zaustavi že pri 1. dnevu teka in ga ponavljam tudi po 1 teden. Čeprav sem začetnica, sem sama nad sabo razočarana, ker se nikakor ne premaknem. Tečem pozno zvečer, ko se ohladi. Kakšen nasvet, kako nadaljevati, da me ne mine veselje? Zaenkrat sem še motivirana.

Hvala.

Meni se za začetnike zdi veliko bolj enostaven 13.tedenski program teka za začetnike (https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?t=5294348). Problem z motivacijo imaš po moje zato, ker prehitro tečeš in se preveč utrudiš, da bi z veseljem nadaljevala. Teci res zelo počasi, tako da bi se lahko pogovarjala vmes (jaz včasih kar sama s sabo govorim, ko se nočem preveč zagnat) in absolutno si privošči počitek. Zelo znan slovenski tekaški trener za začetnike priporoča celo še lažji trening, kot sta omenjena dva in le 2x tedenski trening in res zelo, zelo počasi naprej…

Predvsem je pa bistveno, da se zavedaš, zakaj tečeš. Če to počneš zaradi drugih, te bo kmalu minilo, ali pa se boš poškodovala in v tem primeru je bolje, da si najdeš drug šport, ki te bo veselil. Kajti bistvo rekreacije ni v doseganju full hudih rezultatov, ampak v rednosti in uživanju.

Srečno!

Kaj bi dala za tiste čase nazaj. :)))))
4-6x na teden po 1.5 uro teka vsakič. Vmes le pavza za malo vode spit in wc.

Zakaj stadion? Ker ni bilo nekih primernih poti zvečer, asfalt je itak bolj neprimeren in soparen bil.
Stadion so pa zvečer “zalivali” in tek okrog je bil le lažji :)))

Pa nisem ves čas enakomerno tekla, vmes tudi bolj intenzivno, intervalno.
Sedaj sebe vsak dan glodam, ker tistih časov več ni. Noro pogrešam :((

Tako da, punca, te podpiram, pogumno!
[/quote]

to ni noben tek, uro in pol je premalo, pa postadjonu se ne teče, nikoli slišala

Priporočam, da vsakič vzameš s seboj tudi solzivec.

Kaj bi dala za tiste čase nazaj. :)))))
4-6x na teden po 1.5 uro teka vsakič. Vmes le pavza za malo vode spit in wc.

Zakaj stadion? Ker ni bilo nekih primernih poti zvečer, asfalt je itak bolj neprimeren in soparen bil.
Stadion so pa zvečer “zalivali” in tek okrog je bil le lažji :)))

Pa nisem ves čas enakomerno tekla, vmes tudi bolj intenzivno, intervalno.
Sedaj sebe vsak dan glodam, ker tistih časov več ni. Noro pogrešam :((

Tako da, punca, te podpiram, pogumno!
[/quote]

to ni noben tek, uro in pol je premalo, pa postadjonu se ne teče, nikoli slišala
[/quote]

Meni je to takrat ustrezalo in mi je bilo res dovolj. Več ne bi.

Zakaj stadion? Bilo je poletje in pač zunaj toplo, (temp. tudi 29 stop. ob 22h) :(( zato stadion ker je le nekoliko osvetljen, prazen in meni je bilo okej. Pa glede na to da so “zalivali travo na igrišču” se je lažje teklo… mimo… :)))
(to ni bistveno, lahko tudi ne bi napisala, ampak včasih sem s sabo vzela malo in je lepo, na zraku mirno spala, ko ni bilo vseeno tako toplo zunaj, ker doma ne bi mogla ostat sama, zato je bila ta lokacija zelo idealna, mirna, varna) :)))

Približno, tako na pamet (imam v enem drugem stanovanju, vse zabeleženo v beležki ), računaj da je krog 400m in teh krogov je bilo 40+.
V povprečju 17-19km, včasih tudi 21. Odvisno od časa, volje, večerne utrujenosti…
Če pa se mi res ni dalo ali sem imela kakšne zdr.težave sem prispela do 15km. (je pa to bilo bolj redko)

Največji problem mi je bilo štet kroge…včasih sem kakšnega po št.spustila. Ker sem bila čisto v tek zatopljena, potem sem našla sistem štetja toliko krogov. Ker 45 krogov in več oz 47, se pa tudi ne da kar tako ne preštet (vmes se spozabiš)/pretečt…

Naj kolegica ki je bila z mano, je pretekla ene 3-5 krogov, vmes hodila,…tako da sem bila sama v tem, čeprav sem jo spodbujala, pa ni bilo nekega večjega interesa in ne zmogljivosti…

Druga pot ob igrišču sicer dolžine 1km je bila lepša, ampak ni bila primerna v večernih, poznih urah.

Za lažjo orientacijo ti zaokrožim 45-47 krogov. Tebi odgovor in malo okrog tega 🙂

Koliko pa ti pretečeš? 100km?? 😉

New Report

Close