Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek krasno družbeno varstvo telesno in duševno prizadetih oseb imamo!

krasno družbeno varstvo telesno in duševno prizadetih oseb imamo!

Jaz imam težko invalidnost že od rojstva – sem na vozičku in imam prirojeno srčno napako, zaradi katere ne smem biti izpostavljen naporom, tako da delati ne morem. Imam nadomestilo po zakonu o družbenem varstvu telesno in duševno prizadetih oseb, ki pa je tako pičlo, da bog pomagaj. Država pričakuje, da preživim z 288,89 eur, dodatek za tujo pomoč pa je namenjen plačilu družinskega pomočnika in ga dejansko sploh ne dobim… Ta znesek, ki ga dobim, je enak znesku denarne socialne pomoči, ki jo dobijo brezposelni, ki so zmožni za delo, ki lahko ob ustreznem trudu najdejo službo. Jaz le-tega ne morem. Zdaj pa naj preživim s to mizerijo. Ja, krasno družbeno varstvo telesno in duševno prizadetih oseb imamo.

Govorim o tem: http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/sociala/nadomestilo_za_invalidnost/

Še bolj žalostno je, da je navedeni znesek že nižji kot znaša znesek denarne socialne pomoči, ki znaša 292,56 EUR: http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/sociala/denarna_socialna_pomoc/

Meni se zdi to nezaslišano, da smo mi, ki zaradi objektivnih okoliščin ne moremo delati, prisiljeni k životarjenju. Ok je, da se tako nizek znesek nameni tistim, ki nočejo delati in raje živijo od socialne pomoči, ok je, da se s tako nizkim zneskom ljudi odvrača od tega, da bi viseli na socialki in se jih spodbuja, da si iščejo delo. Kaj pa mi, ki ne moremo delati? Kaj naj storimo? Crknemo? Za nas so takšni zneski nezaslišani. Nam bi se moralo nakloniti sredstva, ki bi zadoščala za preživetje in ne bi bila pod pragom revščine. Razumem pa, da si pokojnine nisem prislužil z delom in si je tudi ne morem, ampak en minimum bi pa mi, ki iz objektivnih razlogov nismo mogli zaslužiti pokojnine z delom, vendarle lahko dobili, glede na to, da smo socialna država.

Kako misliš, da ne dobiš dodatka za tujo pomoč? Ga sploh ne dobiš ali je ta dodatek pač samo nakazan direktno pomočniku?
Če slednje, je to popolnoma enako kot bi nekdo rekel, da dobi izplačano samo minimalno plačo, ker 200€ kredita dobi direktno banka.


Da, dodatek za tujo pomoč je izplačan direktno pomočniku.

Če bi dobil znesek v višini minimalne plače neto, tj. 600 EUR, bi bil vesel. Tako pa dobim samo 288,89 EUR. Barca, povejte mi prosim, kako naj s tem denarjem živim? Kako naj se osamosvojim, imam svoje življenje (z osebno asistenco sicer), a vendarle? Nemogoče. Najemnine neprofitne so zelo visoke. Ne morem s tem denarjem preživeti. Tudi doplačilo za moj voziček je tolikšno, da presega znesek denarja, ki ga dobim v petih letih… Rabim namreč zelo dober voziček, da ne dobim preležanin, pa vzglavnik, ipd. Tisto, kar plača zdravstveno zavarovanje, je samo minimum.

nova
Uredništvo priporoča

Se povsem strinjam z Sandi_H!
Ti ljudje si niso sami krivi da ne morejo delat, in dodatek bi se lahko malo dvignil, da bi lahko potem takšni ljudje imeli vsaj približno dostojanstveno življenje, ne pa da je potrebno zdaj gledati na vsak cent.
Med temi ki pa prejemajo denarno socialno pomoč pa se najde veliko takšnih, ki sploh nimajo nikakršnega interesa da bi šli delat, ob tem pa je ministrica še napovedala da se bo še zvišalo in s tem bodo taki ljudje imeli še manjšo skrb da bi si enkrat bilo potrebno kakšno delo poiskati.
Zakaj pa se nikoli to ne more zvišati? Bi bilo pametneje to zvišati kot pa le denarno socialno pomoč, saj bi ti ljudje rade volje delali pa ne morejo zaradi razlogov na katere sami nimajo vpliva.

Napak razumeš pojem socialna država.

Tudi npr vodovodno podjetje dela na tem, da je vodovodnega omrežja čimveč, ker ima od tega dobiček.

Enako je s socialno državo, interes ji je da je socialcev čimveč, ker ima od tega več dobička.

Ocitno ti glava deluje, da lahko pises tele poste. Potem ti ocitno tudi roke sluzijo ali pa imas dober pripomocek za pisanje.
So ljudje, ki so desetletja garali in postali invalidi zaradi tezkega dela in poskodb. So tudi invalidi, ki nimajo moznosti delati, ker jim niti roke ne sluzijo.
Ampak, da se ti tako pritozujes, pa ocitno hkrati zmores delo na racunalniku, se je pa za zamisliti. Sem za to, da se zvisa financno pomoc za tiste res dela nesposobne. Dandanes je veliko dela od doma in z racunalniki. Res cisto nic ne mores delati? Napisati knjigo, ker ocitno rad pises … Znajdi se, zivimo v kapitalizmu in ne socializmu. Ko bos pokazal, da lahko svoje jamranje in pisarjenje po starsevskem preusmeris v kaksno boljso dejavnost, ki ti bo prinesla kak evro, se bo pa tudi z moje strani spremenilo razmisljanje. Za zgled si vzemi Anjo, ki je slepa, 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} invalid 1. kategorije, pa dela.

Pozdravljeni.

Imam hči, ki je prav tako invalid. Sicer ima zmerno motnjo v duševnem razvoju. Telesno ženska umsko otrok. je kolikortoliko samostojna, vendar potrebuje pomoč druge osebe. Skrbi me, kaj bo ko naju z možem ne bo. S takim minimalnim zneskom ne more nikamor, razen, če bo finančno odgovoren njen brat. Kar pa ponovno ni fer.

Zgleda da sta se zdaj nadomestilo za invalidnost ter dodatek za tujo nego in pomoč nekoliko zvišala.

http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/sociala/nadomestilo_za_invalidnost/

Zakon o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb invalidnim osebam zagotavlja pravice do varstva v splošnih in posebnih socialno varstvenih zavodih in varstva v drugi družini, vendar je spet vprašanje kako se “usedejo” na dedovanje pri osebi katera trenutno ni lastnik ničesar.

Ne meči vseh ljudi v isti koš! Zlasti pa ne invalidov!
Je svinjarija ja to, prve klase.Zraven pa to :

http://nova24tv.si/slovenija/ljudje/sovrazna-kulturnica-svetlana-makarovic-ima-vec-kot-1800-evrov-privilegirane-pokojnine/

Pri takšnih ljudeh ki za normalno življenje potrebujejo samo malo več denarja je treba varčevati, da se lahko potem takšnim ljudem dodeli čim večje vsote denarja.


Ja, a ne. Kar knjigo naj napiše, kaj pa je to takega. Pa doma naj jo na printerju natisne, ene 500 izvodov, da bojo platnice trde naj gre pa v spar po kartonske škatle. Pa takšne primerjave: kot da bi tebi nekdo rekel, saj lahko smučaš, pa smučaj kot Tina, boš poln denarja. Ljudi ki so celo življenje za nekaj prikrajšani metati v isti koš…Na drugi strani pa nekim bančnikom miljon! samo odpravnine. Invalidom pa pametujmo kamo pa kaj. Da ti slabo rata…

Po prizadevanjih varuhinje človekovih pravic, ge. Vlaste Nussdorfer, so znesek te invalidne zdaj vezali na povprečno plačo in znaša eno tretjino povprečne plače v Sloveniji. Trenutno je to okrog 380 EUR.

Sklepam, da ji bo po smrti enega od vaju pripadala družinska pokojnina. Na tejle povezavi https://www.zpiz.si/cms/?ids=content&inf=329 namreč piše:

Otrok, ki je postal popolnoma nezmožen za delo do starosti, do katere mu je zagotovljena družinska pokojnina (do 15. leta) oziroma do konca šolanja (največ do dopolnjenega 26. leta), ima pravico do družinske pokojnine, dokler traja takšna nezmožnost.

Delovna opravilnost,pa da te ni sram!!!!
Kaj se ti izgovarjaš,da avtor lahko piše na računalnik??????Jaz tudi lahko tipkam z eno roko,pa nimam niti enega dne delovne dobe,pa sem že 45,pa imam ravno tako odločbo o statusu invalida po Zakonu o telesno in duševno prizadetih osebah.Ker sem spastična že od otroštva.Od kapi!
Povej mi ti,čemu to sploh služi??Ali lahko s tako odločbo sploh iščeš službo?Ne moreš,ker si nezaposljiv!
Pa kaj ta butasti kapitalizem zraven štuliš?Zamisli se malo!!

Ampak, častna beseda,vedno se najde kakšen skret,ki podre vse ostalo.

V naši preljubi Sloveniji, bi ukinila nadomestilo za brezposelne, oz. bi jim naložila javna dela, da bi ga zaslužili. V glavnem so dalj časa brezposelni sami lenuharji, ki občasno še mal pokšeftajo tako, da imajo več kot tisti, ki delajo in prejemajo minimalca.
Izjeme so starejši delavci, ljudje ki so zaradi starosti težje zaposljivi, ostanejo pa brez dela zaradi propada podjetja. Pri nas je veliko lažne sociale, ljudi smo odvadili delat. Dela je dovolj samo delat je treba.
Zelo krivično je, da invalid, ki je hendikipiran in ne more delat dobi manj kot en propadli narkoman, ki nikoli ni delal, nima niti dneva delovne dobe in dobiva socialno pomoč.

Zdej pa v napad, ker opažam, da so na tem monu v velikem številu socialci, ki se jim ne ljubi delat in raje vlečejo raznorazne bonitete na račun delavnih državljanov.

Upravicena si do varstvenega dodatka, tko da …

Da je neclovesko in nespostljivo prejeti znesek v tej visini :(. Zelim,da bi vam bilo bolje. Varstven dodatek je ena malenkost potem pa upam,da se se kaj/kako dodatno najde. Srecno!


Če bi lahko delal, bi že zdavnaj šel delat. Nisem nekdo, ki se mu ne ljubi delat.

Res nesramen post. Glava mi deluje, ampak povej mi ti, ali bi ti zaposlil osebo, ki se hitro utrudi in potrebuje veliko počitka in ne more delati niti štiri ure neprekinjeno, da o psihičnih naporih niti ne govorim? Včasih zaradi utrujenosti, ker moje telo deluje drugače kot pri zdravih, mladih ljudeh, ves dan preležim na negovalni postelji, bratova žena pa skrbi zame. Ne morem si tega privoščiti v službi. Tam je treba delati in to hitro.

Znesek je sramotno nizek in na tem področju je država grozljivo mačehovska. Poznam primer, najprej je šel v tujino oče, da je ustvaril osnovne pogoje bivanja za družino, nato je za seboj vzel družino. Sociala je tam bistveno boljše porihtana, dobili so mnogo več invalidskih sredstev in pripomočkov kot v Sloveniji, tako da bodo otroku vsaj približno lahko zagotovili dostojno življenje, ko njiju več ne bo. To možnost ste zamudili, predlog gre tistim, ki imate sami invalidne otroke, da naredite kaj, dokler še je čas, ker naša država za njih ne bo ravno poskrbela.
Tebi bi pa predlagala, da se povežeš z zavodom za zaposlovanje. Ravno zadnjič sem govorila z enim gospodom, da kar spodbujajo integracijo invalidnih oseb v družbo. Poskusi, morda ti financirajo kakšne tečaje za opravila, ki bi jih bil sposoben. Imaš kar nekaj aplikacij, ki bi jih morda res lahko uporabljal od doma. Plačujejo tudi šolanja in ker marsikaj poteka tudi na daljavo, bi ti morda uspelo tudi priti do izobrazbe. Ne gre samo za denar, gre enostavno za to, da ovrednotiš svoj dan, da občutiš, da si lahko vsaj približno enakovreden član družbe, četudi si invalid. Za sebe in za svojo dušo.

Se popolnoma strinjam.

Zdaj bi naj po novem zakonu znašalo nadomestilo za invalidnost seštevek socialne pomoči in varstvenega dodatka. Se bo potem nadomestilo za invalidnost isto spreminjalo kot socialna pomoč in varstveni dodatek?

Ma še mal počakte da se še to kar je sesuje, ni več daleč. Vam ne bo jamr nič pomagal, se bo treba znajt vsak kakor ve in zna.

Ko se bo sesulo, se bo na evropski ravni. Slovenija je majhna, 2 miliojna, to nič ni. Majhno evropsko mestece, vse skupaj.

Dodatek za pomoč se ne nakazuje drugi osebi. Tašča dobiva dodatek za pomoč in postrežbo, ker je nepokretna. Dobiva ga na svoj račun. Na SPIZ je potrebno oddati vlogo.

New Report

Close