Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Fakulteta za organizacijske vede

Fakulteta za organizacijske vede

Zdravo!
Prijateljica se je vpisala na Fakulteto za organizacijske vede v Kranju. Zanima jo poslovanje, vodenje, upravljanje, organiziranje in zato se mi zdi, da je izbrala pravi faks zase, a ko komurkoli pove, na kateri faks bo hodila se ji posmehne in jo pogleda nekoliko zviška ter, da pripombo v stilu: “Daj se ti rajši vpiši na kakšen resen faks, saj nisi neumna” ali pa “To boš samo vrgla proč 5 let, na koncu pa ne boš imela nič od tega” “Za ta faks še veze niso dovolj, službe ne boš nikoli dobila”. Mene je vse to kar nekoliko presenetilo, prijateljica pa pravi, da se sama za to ne sekira, saj je bil faks pred 20 leti res slab, po prenovi pa temu ni več tako, niti ni tako zelo lahek oz. neuporaben. Nekoliko spoštovanja med študenti menda izgublja tudi zato, ker ni v Ljubljani, temveč v Kranju (čeprav je uradno del Mariborske univerze).
A njeno mnenje je nekoliko subjektivno, saj si ona res želi študirati gor, zdaj pa me zanima, kakšne so vaše izkušnje, mnenje… Je faks res tako neuporaben in lahek? Seveda možnosti za zaposlitev verjetno ne morejo biti tako visoke, a to pa itak nikjer niso, razen pri izrazito tehničnih in naravoslovnih faksih (za katere pa vsi ljudje pač niso). Nenavadno je, da take pripombe navadno dajejo ekonomisti, FDVjovci in študentje upravne fakultete, zato me še toliko bolj zanima, če so možnosti za zaposlitev iz te fakultete res toliko manjše kot jih bo imel recimo nekdo, ki bo zdelal FDV, ekonomsko, upravno, pedagoško (kakšen razredni pouk, dvopredmetne študije..), fakulteto za socialno delo ali pa kakšen program (pa ne mislim kakšnega težkega jezikoslovja, prevajalstva…) na filofaksu. Ne mislim nič poniževati teh faksov, samo to so nekako tisti, na katere se lahko nekdo brez naravoslovne žilice vpiše in me zanima ali je Fakulteta za organizacijske vede res toliko lažja in manj zaposljiva od zgoraj naštetih.
Vesela bom vsake pripombe, komentarja, tudi govoric in osebnih mnenj, še posebej pa bi rada izkušnje kakih bivših študentov…
Lepo nedeljo vam želim!

baje tam študirajo bolj te organizacijske stvari, kaj pa vem, ne poznam, menda je ena med ” lažjimi” ampak je verjetno mal pretiravanje okoli tega 🙂

FOV je po mojih izkusnjah precej podoben ostalim slovenskim fakultetam. Za razliko od drugih, ki so ponavadi precej akademsko usmerjeni, je morda v primeru FOV celo prednost, da se je razvil iz visje sole in je veliko povdarka na aplikativnih znanjih. Zaposljivost FOV-ovcem mislim, da ni predstavljala kakih tezav, vsaj v ne tako daljnji preteklosti ne. Kar zna biti na FOV motece je trzna usmerjenost in posledicna preobremenjenost profesorjev, ki se pozna tudi vcasih na predavanjih kot mehanicnost, apatija in na izpitih v obliki razlicnih kapric. Suma sumarum: vse, kar je moc doziveti tudi drugje.

Sestra študirala tam. Baje ni tako težko, je pa dosti matematike. Ona je precej pogrešala študentsko življenje in dogajanje. Študirala je pa tisto kadrovsko smer, nevem točno kaj. Službo je dobila takoj po magisteriju, je mela srečo, ker je delala prakso v firmi, kjer so jo zaposlili, ker so glih rabil nekoga. Dela pa zdej z zaposlenimi, organizira seminarje, predavanja, dovolilnice dela, obrazce rihta.. Njej je v redu, čeprav je v resnici ene vrste tajnica. Drugače pa menda ni tako težko dobit dela, se morš pa znat spromovirat.

Kaj pa v bistvu sploh je razlika med ekonomsko in tem faksom? A ni tko da lahko delaš iste stvari z obema oz. da si kar podobno zaposliv? Nevem pa kaj se majo FDVjevci za usajat, ker tok nezaposlivga faksa kt je njihov pa zlepa ne najdeš.

Fakulteta je na “slabem” glasu iz dveh razlogov:
V časov prejšnega sistema je bil študij managementa že v osnovi obravnavnavan kot nekaj nazadnjaško kapitalističnega. Zaradi tega razloga se tudi imenuje “Organizacijske vede”.
Pred 30-40 leti se je baje izvajal izredni študij, ki je bil resnično dvomljive kvalitete.

Kakorkoli tej časi so sicer minili. Očitno določene stvari ostanejo zakoreninjene več generacij 🙂

Po težavnosti je fax verjetno nekje na nivoju EF. Definitivno je precej težji, kakor večina smeri na FDV, UF,…

Če bi radi resnično zahtevno fakulteto se vpišitie na FMF, MF, FRI, SF ali EF. Pa tudi to ne bo garancija, da boste uspešni na profesionalnem okolju. Za to slednje je potrebno še marsikaj drugega,.. nekaterih stvari se niti ne-da naučiti.

Tam je en padel :/
Po stopnicah 😀

Imajo prav. Samo beži stran od te šole. Zaposlitve nikoli ne boš dobila. Razen, če se ti gre samo za izobrazbo in drugega nič. Ampak tako je kot drugi pravijo: ko boš povedala katero šolo imaš končano, se ti bodo samo smejali :-))))

V našem podjetju je zaposlenih nekaj oseb s to izobrazbo. Pa se jim nihče ne smeji, niti ne delajo nič slabše kot marsikater ekonomist, andrgog… Torej?

pa so vrata. 😀

Čim dle proč

Veze, veze, vezice….. a eden izmed njih si ti ? :-))))))))
Kar verjemi, da se vsak ampak VSAK nasmehne, ko sliši za ta faks.

Ko damo v našem podjetju oglas za delo se nanj prijavi vse živo in na koncu vedno izbiramo med ekonomisti in FOVjevci. Mi je čisto vseeno, kateri faks imajo (z področja, ki ga delamo seveda), pri nas šteje znanje in izkušnje, tega pa FOVjevcem v povprečju ne manjka (se najde kak biser, ampak jaz sem večinima zadovoljnia tako z študenti na praksi kot tudi z zaposlenimi). Dejstvo pa je, da če bi bil faks v Ljubljani bi imel še enkrat več vpisa in spoštovanja kot ga ima zdaj. Tako pa so diplomanti (med laiki seveda, nam v firamh je jasno, kakšna je situacija) še vedno označeni za “Kranjsko sorbono”, ki nima pojma. Žal.

Moje izkušnje?

Z nekaj sošolci iz SŠ sem se vpisal na EF v Ljubljani. Nekateri smo naredili v roku. Tisti, ki niso so šli v Maribor na EF. Tam jih je tudi nekaj naredilo. Tisti, ki niso naredili tam, so šli v Kranj. Tam so naredili še preostali.

Smešno pa je bilo, da so potem trdili, da je isto težak kot v LJ EF:))

Kar se pa zaposlitevnih možnosti tiče pa na koncu šteje samo sposobnost človeka. Meni kot direktorju podjetja je popolnoma vseeno, kateri faks je kdo naredil. Šteje le to, da mi zaposleni dela dobiček na njegovo plačo med 1000 in 2000 euri.

PODPIS!
Je pa vprašanje, koliko let nazaj je bilo to, ker tudi v Kranju ne naredijo več ravno vsi.

New Report

Close