Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali bi znali razporediti vejice v teh treh povedih?

Ali bi znali razporediti vejice v teh treh povedih?

Spodaj so napisane tri povedi. Pri vseh pa manjkajo vejice. Ali bi znali vejice pravilno vstaviti? 🙂

Prva poved:

Letošnja letina bo slaba še zlasti če bo poletje sušno.

Druga poved:

To pomeni da če bo posel uspešen bomo obogateli.

Tretja poved:

Jutri bomo videli kakšno bo vreme in če bo to lepo bomo šli na izlet če pa ne bomo pa ostali doma.

Prva poved:

Letošnja letina bo slaba, še zlasti, če bo poletje sušno.

Druga poved:

To pomeni, da če bo posel uspešen, bomo obogateli.

Tretja poved:

Jutri bomo videli kakšno bo vreme in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne, bomo pa ostali doma.

Js bi naredila tako (pa nisem strokovnjak, upam da se bo našel kdo, ki me bo znal popraviti):

Letošnja letina bo slaba, še zlasti, če bo poletje sušno.

To pomeni, da če bo posel uspešen, bomo obogateli.

Jutri bomo videli, kakšno bo vreme in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne, bomo pa ostali doma.

virtualni strokovnjak
Letošnja letina bo slaba še zlasti, če bo poletje sušno.
To pomeni, da če bo posel uspešen, bomo obogateli.
Jutri bomo videli, kakšno bo vreme, in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne bomo pa ostali doma.

Letošnja letina bo slaba, še zlasti, če bo poletje sušno.

To pomeni, da če bo posel uspešen, bomo obogateli.

Jutri bomo videli kakšno bo vreme, in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne, bomo pa ostali doma.

bi pa dodala še sama laično pripombo,da so mi nekateri stavki zelo čudni.
To pomeni, da če bo posel uspešen, bomo obogateli. – tole bi jaz povedala brez “da”
Jutri bomo videli, kakšno bo vreme, in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne bomo pa ostali doma.
– Tukaj bi pa sploh drugače povedala npr. Bomo videli, kakšno vreme bo jutri in če bo lepo (brez to – ker se ve, da govorimo o vremenu), bomo šli na izlet, če ne bomo pa ostali doma (mi je preveč pa-jev na kupu).

Tako bi tud jaz postavla vejice. Edin mislm, da bi jo postavila tud v 3.povedi pred če
……..in, če bo to lepo,…… 🙂

Tako bi tud jaz postavla vejice. Edin mislm, da bi jo postavila tud v 3.povedi pred če
……..in, če bo to lepo,…… 🙂
[/quote]
pred če je zagotovo ni, ker pravilo pravi nekaj v tem smislu, da če sta dva veznika skupaj vmes ni vejice. To znanje sem tudi jaz pred časom slučajno obnovila, se je od oš tudi izgubilo, tako da sem si zdaj zapomnila 🙂

Tako bi tud jaz postavla vejice. Edin mislm, da bi jo postavila tud v 3.povedi pred če
……..in, če bo to lepo,…… 🙂
[/quote]
pred če je zagotovo ni, ker pravilo pravi nekaj v tem smislu, da če sta dva veznika skupaj vmes ni vejice. To znanje sem tudi jaz pred časom slučajno obnovila, se je od oš tudi izgubilo, tako da sem si zdaj zapomnila 🙂
[/quote]

Možn, ne vem, sicer sm slovnico imela ful rada, ampak mi je kljub temu, da nism še daleč od šole, šlo mal vn iz glave 😉
Zapomnila sm si: pred ki ko ker da če vejica skače 🙂

Edino gvakamola je napisala vse tri povedi pravilno.

Ostali pa: ponovi vajo!

Tipicna slavistka 😂

Druge povedi še vedno ni nihče pravilno napisal. Namig: Še ena vejica manjka. 🙂

Letošnja letina bo slaba, še zlasti, če bo poletje sušno.

To pomeni, da če bo posel uspešen, bomo obogateli.

Jutri bomo videli, kakšno bo vreme, in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne, bomo pa ostali doma.

Takole, zgornje vejice sem vnesel po svoji, v prejšnji temi opisani metodi. Prejšnjih odgovorov in komentarjev nisem nič gledal, kar priča o moji neizmerni samozavesti. Po oddaji prispevka pa grem malo poškilit, kaj pravite drugi.

🙂


no zanimivo… jaz sem stavke brez vejic vpisala v spletni prevajalnik amebis besana… glede na tvojo trditev – je spletni programski lektor napačen 🙂


no zanimivo… jaz sem stavke brez vejic vpisala v spletni prevajalnik amebis besana… glede na tvojo trditev – je spletni programski lektor napačen 🙂
[/quote]

Verjemi, ga ni programa in ga nikoli ne bo, ki bi znal 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} slovensko slovnico.


kako zdaj, če slavistka pravi, da je

gvakamola
napisala pravilno. če se še vi slavisti ne morete zmeniti o tem kaj je prav, kako naj potem mi laiki vemo in se naučimo :S


kako zdaj, če slavistka pravi, da je

gvakamola
napisala pravilno. če se še vi slavisti ne morete zmeniti o tem kaj je prav, kako naj potem mi laiki vemo in se naučimo :S
[/quote]

Tako je pravilno:

To pomeni, da, če bo posel uspešen, bomo obogateli.

Obrazložitev: Poved je sestavljena iz treh stavkov. Najprej je glavni stavek to pomeni. Nato sledi stavek da bomo obogateli, kjer se mora pred veznikom da napisati vejica, saj ta loči glavni stavek od odvisnega. Ker pa se je vmes vrinil stavek če bo posel uspešen, mora biti ta na obeh straneh obdan z vejico.

Hvala! ;))


kako zdaj, če slavistka pravi, da je

gvakamola
napisala pravilno. če se še vi slavisti ne morete zmeniti o tem kaj je prav, kako naj potem mi laiki vemo in se naučimo :S
[/quote]

Tako je pravilno:

To pomeni, da, če bo posel uspešen, bomo obogateli.

Obrazložitev: Poved je sestavljena iz treh stavkov. Najprej je glavni stavek to pomeni. Nato sledi stavek da bomo obogateli, kjer se mora pred veznikom da napisati vejica, saj ta loči glavni stavek od odvisnega. Ker pa se je vmes vrinil stavek če bo posel uspešen, mora biti ta na obeh straneh obdan z vejico.
[/quote]
a res – je res to pravilno – ker če gledam tole pravilo, potem tam ni vejice:
4. Vejice ne pišemo med deli večbesednega veznika niti je ne pišemo med več različnimi vezniki skupaj.

Medtem ko (= sestavljeni veznik, med deli ni vejice) je hodil po cesti, si je prepeval.
Očeta ni niti pogledal, kljub temu da (= sestavljeni veznik, vmes ni vejice) ga je ta ogovoril.
Vse sem uredil, tako da (= zveza dveh veznikov, vejica samo pred prvim) lahko mirno zaspiš.
Dobro veš, da če (= zveza dveh veznikov, vejica samo pred prvim veznikom) nič ne daš, tudi nič ne dobiš.
Sedaj odidi, in če (zveza dveh veznikov, vejica samo pred prvim) bo kaj narobe, te pokličem.
Če smem vprašati: si ti slavistka?

In po kateri logiki v povedi:

‘Jutri bomo videli kakšno bo vreme in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne, bomo pa ostali doma.’

pred kateri in za vreme ni vejice?

Hvala! ;))
[/quote]
sicer nisem slavistka, a vendar ti pred in v zadnjem stavku nisi napisala vejice – jaz se ne bom delala pametno z lastnim znanjem, ker sem laik – samo če gledam popravke spletnega lektorja (Amebis besana)
https://besana.amebis.si/preverjanje/
in pravila (spodaj), klepajoč po tem, bi tam morala biti:

Kdaj torej vejice NE pišemo?

1. Vejice navadno ne pišemo pred vezalnimi vezniki in, pa, ter.

Bodi tiho ter pojej svoje kosilo do konca.
Vse je potihnilo in slišati je bilo samo še dežne kaplje.
Povečerjal je pa se odpravil spat.
POZOR: Vejico pišemo, če se pred veznik vrine še kakšen stavek, npr. Bodi tiho, ker ne znaš povedati nič pametnega, ter pojej svoje kosilo do konca. Povečerjal je, kot ponavadi kruh z maslom, in se odpravil spat.
http://www.leemeta.si/blog/jezikovne-dileme/locila/vas-mucijo-vejice-2-del

Tudi ti jo ponovi! In vrni diplomo!

PRAVILNO:
Prva poved:

Letošnja letina bo slaba VEJICA še zlasti (VEJICA NI POTREBNA!) če bo poletje sušno.

Druga poved:

To pomeni VEJICA da če bo posel uspešen VEJICA bomo obogateli.

Tretja poved:

Jutri bomo videli VEJICA kakšno bo vreme VEJICA in če bo to lepo VEJICA bomo šli na izlet VEJICA če pa ne VEJICA bomo pa ostali doma.

Gvakamola pa je NAPAČNO napisala takole:
Prva poved:
Letošnja letina bo slaba, še zlasti, če bo poletje sušno. → NAPAČNO!
Druga poved:
To pomeni, da če bo posel uspešen, bomo obogateli.
Tretja poved:
Jutri bomo videli kakšno bo vreme in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne, bomo pa ostali doma. → NAPAČNO!

Tudi ti jo ponovi! In vrni diplomo!

PRAVILNO:
Prva poved:

Letošnja letina bo slaba VEJICA še zlasti (VEJICA NI POTREBNA!) če bo poletje sušno.

Druga poved:

To pomeni VEJICA da če bo posel uspešen VEJICA bomo obogateli.

Tretja poved:

Jutri bomo videli VEJICA kakšno bo vreme VEJICA in če bo to lepo VEJICA bomo šli na izlet VEJICA če pa ne VEJICA bomo pa ostali doma.

Gvakamola pa je NAPAČNO napisala takole:
Prva poved:
Letošnja letina bo slaba, še zlasti, če bo poletje sušno. → NAPAČNO!
Druga poved:
To pomeni, da če bo posel uspešen, bomo obogateli.
Tretja poved:
Jutri bomo videli kakšno bo vreme in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne, bomo pa ostali doma. → NAPAČNO!
[/quote]
Lepo. Sem ravno hotela oddati svojo resitev, ko je avtorica napisala, da je gvakamole odgovorila pravino. Nisem strokovnjakinja, ampak se mi je zdelo, da je tako, kot si zdaj ti napisala. Ali razmisljam prav, da je v v 3. povedi pred in vejica zato, ker mu sledi odvisni stavek?

Tudi ti jo ponovi! In vrni diplomo!

PRAVILNO:
Prva poved:

Letošnja letina bo slaba VEJICA še zlasti (VEJICA NI POTREBNA!) če bo poletje sušno.

Druga poved:

To pomeni VEJICA da če bo posel uspešen VEJICA bomo obogateli.

Tretja poved:

Jutri bomo videli VEJICA kakšno bo vreme VEJICA in če bo to lepo VEJICA bomo šli na izlet VEJICA če pa ne VEJICA bomo pa ostali doma.

Gvakamola pa je NAPAČNO napisala takole:
Prva poved:
Letošnja letina bo slaba, še zlasti, če bo poletje sušno. → NAPAČNO!
Druga poved:
To pomeni, da če bo posel uspešen, bomo obogateli.
Tretja poved:
Jutri bomo videli kakšno bo vreme in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne, bomo pa ostali doma. → NAPAČNO!
[/quote]
Lepo. Sem ravno hotela oddati svojo resitev, ko je avtorica napisala, da je gvakamole odgovorila pravino. Nisem strokovnjakinja, ampak se mi je zdelo, da je tako, kot si zdaj ti napisala. Ali razmisljam prav, da je v v 3. povedi pred in vejica zato, ker mu sledi odvisni stavek?
[/quote]
Glede tretje povedi: vejica pred IN seveda ni noben tabu! Pišemo jo pa, ker se prvi stavčni sklop konča: Jutri bomo videli, kakšno bo vreme. To je vse, kar “bomo jutri videli”. Na glagol “videli” se veže samo predmet (predmetni odvisnik) “kakšno bo vreme”. Z glagolom “videli” tako “in če bo to lepo” nima nobene zveze več. Zato vejica! Ker z vejico razločimo dva zaokrožena stavka, sploh ker je “kakšno bo vreme” odvisnik!
Drugače bi bilo npr. “Jutri bomo videli, kakšno bo vreme in kakšno morje”.
Podobno pa bi bilo npr.: “Bomo jutri videli, in če bo vse po sreči, gremo na morje.” To je sicer primer “vejica da ali ne”, ampak z vejico jasno razločimo območje, nad katerim ima vpliv glagol: eno področje je “bomo videli (glagol videti)”, drugo področje je “če bo (glagol biti)”, zato ju ločimo, ker veznik “in” preveč povezuje, zlasti vzročno posledično (npr. “Bomo jutri videli in se odločili” – tu “in” stavka povezuje: najprej bomo videli, potem se odločili. Dejanji sta izpeljani drugo iz drugega. “Če bo vse po sreči” pa uvaja novo oz. drugačno situacijo, ki ni več v tesni povezavi z “bomo videli”.)

Letošnja letina bo slaba, še zlasti če bo poletje sušno.
To pomeni, da če bo posel uspešen, bomo obogateli.
Jutri bomo videli, kakšno bo vreme, in če bo to lepo, bomo šli na izlet, če pa ne, bomo pa ostali doma.

Torej tako, kot pravi “gvakamola in slavistka – CVEK”.

New Report

Close