Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Glasbena pripravnica

Glasbena pripravnica

Otrok, star 6 let, ki gre septembra v prvi razred osnovne šole, kaže nek interes do glasbe, ima voljo in motivacijo, sam se uči igranja na flavto, ves dan se trudi držati prstke na tipkah in se sprehaja gor pa dol po stanovanju in dobesedno trobi, piska, ker pač ne zna, mi pa tudi ne, da bi ga naučili. Flavto ima eno tako iz Merkatorja, za 5e. Ta želja ga ne mine.
Odločili smo se, da ga vpišemo v glasbeno pripravnico. Sedaj pa se sprašujem kaj to sploh je, kakšen smisel ima taka pripravnica, kaj bo s tem pridobil.. Ne znam ocenit, če ima posluh ali ne… Jaz ga nimam, mož ga ima, ampak pri tako majhnem res ne znamo videt ali je kak talent ali ne… Poje dokaj lepo, preseneča me, da ima ritem, torej ne izgubi ritma in melodije, četudi poje brez spremljave radia, oziroma posnete pesmice…
Je glasbena pripravnica smiselna? Sprašujem, ker ni poceni. Ne bi pa rada otroka za kaj prikrajšala. Če ga tako zelo zanima…

V pripravnici pojejo,igrajo piščalko,vadijo ritem. Če ga glasba veseli in če razmišljate o vpisu v GŠ,potem naj gre v pripravnico.

Bistvena prednost je tudi v tem,da lahko brez omejitve izbere inštrument in bo avtomatično vpisan h kateremukoli inštrumentu brez sprejemnega testa. Ker nekateri inš. so tako polni,da ne prideš zraven. Kitara,flavta… prednost imajo pa učenci iz pripravnice.

Ne vem, ce to drzi, da imajo prednost oz se vpisejo brez izpita. V Kopru ne. Otroci opravljajo sprejemne tudi ce so hodili v pripravnico. Imajo nekateri morda malenkost prednosti le pri tem, da so v pripravnici ze vadili, peli, ploskali, spoznali razlicne instrumente, ritem itd,
. Potem pa cisto posteno na cakalno listo za izpit za sprejem na izbrani instrument. Oba moja otroka sta hodila v pripravnico in opravljala sprejemni izpit. Bila sta sprejeta, niso pa bili sprejeti vsi otroci, ki so hodili v pripravnico. Nekateri so poskusali celo vec let, pa niso sli skozi sprejemni. Nasprotno pa so opravljali in opravili izpit otroci, ki v pripravnico niso hodili.

nova
Uredništvo priporoča

V Lj nimajo otroci, ki so obiskovali pripravnico, nobene prednostii pred ostalimi. Sama učim v GŠ, pa nisem nobenega od treh svojihotok dala v glasbeno pred 3.r. OŠ. (podobno tudi kar nekaj sodelavk). Moda ti to kaj pove.


Ok, mi lahko namigneš kaj pomeni, da si ti dala šele v tretjem razredu v glasbeno? Ti to sigurno najbolj veš, veš kakšne načrte si imela s svojimi otroci, verjamem, da si jih tudi doma učila, tako da …
Zakaj naj bi starš, ki nima pojma o igranju in glasbi otroka vpisal v glasbeno v tretjem razredu?
Glede an to, da je glasbena draga, ne bi rada vrgla stran denarja. Morda potem raje otroka vpišem na karate! Ampak glede na to, da kaže interes in voljo – predvsem to mi je zanimivo – kaj zgubim s tem, da ga vpišem v pripravnico? In kaj pridobim? Mnenje učiteljice prosim.
Čemu je potem namenjena pripravnica? Pobiranju denarja?

Moj cilj pri vpisu otroka v glasbeno pripravnico je, da otrok spozna glasbo, nekaj inštrumentov, začuti, če mu je to všeč in če mu je… ali nadaljuje, ali pa se nekje privat uči igranja na inštrument. Želim pa, da se sam odloči. Saj se vidi kaj jim je všeč in kaj ne.
So moja pričakovanja realna?

Moja hči jo je obiskovala.Peli so, se učili igrat na blok flavto, igrali na Orffove instrumente.Naprej ni nadaljevala v glasbeni šoli, ker je enostavno nisem želela obremenjevati z enimi sprejemnimi izpiti, ampak je obiskovala privat glasbeno šolo, kjer si je izbrala instument po želji in napredovala toliko, kot je sama želela in zmogla.
Pri majhnem otroku je najbolj važno veselje do glasbe.in motivacija.In vaša, domača vzpodbuda.Ne priganjanje.
Seveda bo tvoj otrok pridobil.Največ pa je – da pridobi ljubezen do glasbe.Ki je hrana za dušo in srce!


Ok, mi lahko namigneš kaj pomeni, da si ti dala šele v tretjem razredu v glasbeno? Ti to sigurno najbolj veš, veš kakšne načrte si imela s svojimi otroci, verjamem, da si jih tudi doma učila, tako da …
Zakaj naj bi starš, ki nima pojma o igranju in glasbi otroka vpisal v glasbeno v tretjem razredu?
Glede an to, da je glasbena draga, ne bi rada vrgla stran denarja. Morda potem raje otroka vpišem na karate! Ampak glede na to, da kaže interes in voljo – predvsem to mi je zanimivo – kaj zgubim s tem, da ga vpišem v pripravnico? In kaj pridobim? Mnenje učiteljice prosim.
Čemu je potem namenjena pripravnica? Pobiranju denarja?

Moj cilj pri vpisu otroka v glasbeno pripravnico je, da otrok spozna glasbo, nekaj inštrumentov, začuti, če mu je to všeč in če mu je… ali nadaljuje, ali pa se nekje privat uči igranja na inštrument. Želim pa, da se sam odloči. Saj se vidi kaj jim je všeč in kaj ne.
So moja pričakovanja realna?
[/quote]

Ne, ne.Pripravnica ni namenjena pobiranju denarja, ampak uvajanje otroka v glasbo.Daj ga, zgubiti ne morete, kvečjemu pridobite.Sicer pa, pozanimaj se, kakšen je program.Saj ga morajo imeti napisanega -letni načrt.Itak je vsako leto skoraj enak -torej? Naj te seznanijo z njim pri vpisu.

Je v njem :petje ljudskih pesmi..
Igranje na Orffove instrumente?
Igranje na blok flavto?

Jaz bi se pozanimala na tvojem mestu.

Sicer pa tvojega otroka daš lahko tudi samo na privat učenje blok flavte, drugo leto pa na še kakšen drug instrument.Tako grozno drago pa spet ni.Sama hodim na privat glasbene ure harmonike in dam 13 evrov na eno šolsko uro.Samo zame.V enem letu sem se naučila zaigrati 20 pesmi in povem ti -ni mi žal…

Mi smo sina vpisali v glasbeno pripravljalnico zato, ker z možem nisva znala oceniti ali ima posluh ali ima talent oziroma zadostno željo, motivacijo.
V pripravljalnici je spoznal vse inštrumente, veliko so peli in na koncu tudi povadili kar je na sprejemnem izpitu. So pa morali tega opraviti enako kot vsi ostali. In tudi ga niso vsi opravili. Tako, da sama pripravljalnica ne omogoča direktnega vpisa.
Jaz mislim, da smo se odločili prav.
Mlajšega bomo isto vpisali im se potem odločali ali bo nadaljeval ali ne.

Vsekakor podpiram spoznavanje glasbe, ne podpiram pa odiranja in sprejemnih izpitov.
Sprejemci za v osnovno glasbeno šolo??? WTF?!
Jutri bodo sprejemni izpiti za vpis na fuzbal ali košarko, pa sprejemni za likovni krožek?!?!?!

Kje je tu veselje do glasbe? Kje je tu osnovno spoznavanje glasbe? Ja, nekaj je v obveznem šolskem programu, a roko na srce, to ni to.

Avtorica, ne vem, kaj naj ti svetujem, a če ti finance dopuščajo, mogoče v sodelovanju z drugimi starši, pač kakšna privat varianta, ko za 4-5 otrok najamete mogoče kakšnega študenta glasbe in ta otrkom predstavi osnove, inštrumente, jih nauči kaj konkretnega zaigrati ipd.

Ja, dugače pa podpiram vpis na karate ali judo, ker bo veliko več življenjskega odnesel od tega!

Podpiram oboje, karate ali judo in glasbo!
Tudi v glasbi je veliko življenjskega! In čudovitega.Kdor živi z glasbo, nosi v sebi hrano za srce in dušo!

Podpiram oboje, karate ali judo in glasbo!
Tudi v glasbi je veliko življenjskega! In čudovitega.Kdor živi z glasbo, nosi v sebi hrano za srce in dušo!
[/quote]

Hehe, nismo se razumeli, nima nič proti glasbi, podpiram spoznavanje glasbe, inštrumenov in sploh osnovno glasbeno izobrazbo.
Borilne veščine pa sem mislila, da gradijo karakter osebe, dajejo neko osnovno življenjsko popotnico, konec koncev, so tudi namenjene grajenju duha in telesa.

Podpiram oboje, karate ali judo in glasbo!
Tudi v glasbi je veliko življenjskega! In čudovitega.Kdor živi z glasbo, nosi v sebi hrano za srce in dušo!
[/quote]

Hehe, nismo se razumeli, nima nič proti glasbi, podpiram spoznavanje glasbe, inštrumenov in sploh osnovno glasbeno izobrazbo.
Borilne veščine pa sem mislila, da gradijo karakter osebe, dajejo neko osnovno življenjsko popotnico, konec koncev, so tudi namenjene grajenju duha in telesa.
[/quote]

Popolnoma se strinjam!

Draga avtorica Spoznavanje glasbe. Prebrala sem tvoje pisanje in bi ti nekaj stvari rada povedala.
Res je, da imamo ljudje različne interese, eni so bolj za šport, drugi za gledališko igro, tretji za slikanje, četrti za kuhanje, peti za popivanje in tako dalje. Težko razumem, zakaj meniš, da človek več odnese od športa, kot od glasbe. Težko razumem, zakaj bi po tvoje nekdo, ki je glasbeno nadarjen ali ima interes za glasbo, trenirati karate ali odbojko ali veslanje. Težko razumem, zakaj bi morali otroka siliti v nekaj takega. Tvoje razmišljanje je plitko.
To je prva stvar.

Druga stvar, jasno je, če se oprem na prvo točko mojega pisanja, da nimaš pojma, kako delujejo zadeve v javnem glasbenem izobraževanju. Glasbene šole so financirane od ministrstva, javne finance presihajo že dolgo, vedno in povsod se pa najprej začne rezati v umetnosti in izobraževanju. Od kar vem imajo glasbene šole omejena števila mest učencev, med drugim tudi zato, ker imajo omejeno število učiteljev. Zato ni mogoče, da bi se v glasbeno šolo vpisal vsak, ki bi imel pet minut časa in dvodnevni preblisk, da bi rad igral klavir, npr.

Prav je, da se v javno glasbeno šolo vpiše otrok, ki ima interes, željo, voljo IN TUDI nadarjenost. Verjemi, da je osip otrok v glasbeni šoli dejansko zelo majhen. To je še ena šola, poleg osnovne. To je delo, vaja, vztrajnost. Vsi, ki smo ali so obiskovali glasbeno šolo in vsi, ki vpisujemo ali vpisujejo otroke v glasbeno šolo, tega ne počnemo kar tako. Če bi na glasbenem preizkusu presodili, da moji otroci nimajo osnove posluha in ne bi opravil sprejemnega testa, bi jim bila globoko in za vse življenje hvaležna. Hvaležna za vse tiste ure, ki jih presedim v avtomobilu med vožnjo v glasbeno šolo v vseh vremenskih razmerah, za vse ure čakanja na parkiriščih med čakanjem, za vse ure hitenja na nastope, za vse ure ki jih moji otroci namenijo vajam – če bi vse to bilo popolnoma brezsmiselno. Zato pa sem hvaležna, da so opravili najprej pripravnico in nato sprejemni test, za vsako leto dela učiteljev z mojimi otroki, ker takih učiteljev, kot so v naši glasbeni šoli – če jih ne bi bilo, bi jih bilo treba iznajti, ker to so ljudje, ki jim z največjim veseljem zaupam svojega otroka v roke.

Na koncu še to – glasbena izobrazba nekega naroda je za mene zelo pomembna. Ne bom pisala zakaj, ker je težko prepričat druge, ki jim je glavno, da v ozadju nekaj svira.

Eni glasbo, drugi karate.Meni je všeč oboje.
Podpiram glasbeno pripravnico, glasbeno šolo pa samo v primeru, da je to res otrokova lastna želja in motivacija.
Za veselje in hobi pa priporočam privatno učenje instrumenta.Pravzaprav lahko tudi v privatnih glasbenih šolah dobiš spričevalo in potrdilo, če dovolj dobro napreduješ.Če ne , je pač za tvoje lastno veselje in hobi.In hvalabogu, da obstajajo privatne šole.Hvala lepa, da bi moral moj otrok ob osnovni šoli – izdelovati praktično še eno šolo.

Pa še to – posluh imamo prav vsi.Eni bolj razvitega, drugi malo manj.Tako nam je povedala naša profesorica glasbe na srednji šoli.
In avtorica, če tvoj otrok kaže veselje do glasbe in do instrumenta – nimaš kaj pomišljati.

Eni glasbo, drugi karate.Meni je všeč oboje.
Podpiram glasbeno pripravnico, glasbeno šolo pa samo v primeru, da je to res otrokova lastna želja in motivacija.
Za veselje in hobi pa priporočam privatno učenje instrumenta.Pravzaprav lahko tudi v privatnih glasbenih šolah dobiš spričevalo in potrdilo, če dovolj dobro napreduješ.Če ne , je pač za tvoje lastno veselje in hobi.In hvalabogu, da obstajajo privatne šole.Hvala lepa, da bi moral moj otrok ob osnovni šoli – izdelovati praktično še eno šolo.

Pa še to – posluh imamo prav vsi.Eni bolj razvitega, drugi malo manj.Tako nam je povedala naša profesorica glasbe na srednji šoli.
In avtorica, če tvoj otrok kaže veselje do glasbe in do instrumenta – nimaš kaj pomišljati.
[/quote]

Na kratko povzeto to, kar sem hotela napisati jaz in kar si med vrsticami napisala tudi ti – javno naj se izobražujejo (in to plačaš med drugim tudi ti) tisti, ki so opravili sprejemni izpit. Preko nastopov in organiziranih koncertov, predstavitev in zaključnih nastopov so ti otroci tudi dolžni svoje znanje predstaviti javnosti in tako z javnostjo (ki ga plačuje) tudi sodelovati.

Za hobi pa ne boš kot davkoplačevalka plačevala nekomu, ki ne loči tolkal od razbijanja pokrovk od loncev, kajne?

Malo pozno bom odgovorila na to temo, ampak verjamem, da se marsikateri starš to sprašuje. Otroka je smiselno vpisati takoj na inštrument tudi pred sedmim letom. Žal tega naš sistem glasbenega šolstva ne dopušča, pač pa je staršem ponudil glasbeno pripravnico, kar pa ni isto, kot če bi otroci hodili direktno k inštrumentu, šele tam se lahko razvija tudi ustrezna motorika za določen inštrument. Nekaj to sicer je…lahko bi bilo pa boljše, menim, da je individualni pouk primernejši, ampak to je moje mnenje:) Preberite si kaj o Suzuki metodi.

Dajte otroku priložnost če je tako navdušen nad flauto,kupitemu nekaj za začetnike kar ni predrago in pol bo viden rezultat.

Na kratko povzeto to, kar sem hotela napisati jaz in kar si med vrsticami napisala tudi ti – javno naj se izobražujejo (in to plačaš med drugim tudi ti) tisti, ki so opravili sprejemni izpit. Preko nastopov in organiziranih koncertov, predstavitev in zaključnih nastopov so ti otroci tudi dolžni svoje znanje predstaviti javnosti in tako z javnostjo (ki ga plačuje) tudi sodelovati.

Za hobi pa ne boš kot davkoplačevalka plačevala nekomu, ki ne loči tolkal od razbijanja pokrovk od loncev, kajne?
[/quote]

Zdaj bom spet malo razburila duhove s svojim stališčem, da sprejemni preizkusi na javnih glasbenih šolah ne vzdržijo, in so s tega vidika nezakoniti. Če bi se nekdo spustil v uveljavljanje pravice do vpisa, in oporekal rezultatov sprejemnih preizkusov, bi bil najbrž lahko uspešen. Glasbeno šolstvo je bilo včasih namenjeno izredno nadarjenim, sedaj besede “izredno” v zakonodaji več ni, in ker je to javno šolstvo, bi moralo biti dostopno vsakemu. Seveda bi se moralo temu prilagodit v programskem in metodološkem smislu, tako pa se je zakonodaja spremenila, programi pa kaj dosti ne. Ko sem želela opravljati strokovni izpit na to temo, mi je mentorica odsvetovala temo, češ da sprejemni preizkusi na glasbeni šoli niso upravičeni. Ker sem sama bila velikokrat v izpitnih komisijah, vem kako se dela, če je otrok premalo, se piše vse, če jih je preveč, se pa tudi točno ne ve, kaj naj se meri in kako, saj je glasbeni posluh nekaj, kar se razvija ob primernih metodah in oblikah dela. Zgodilo se je, da otrok ni naredil sprejemnega preizkusa, a so starši izsilili šolo, da so ga vpisali, sedaj je v svojem razredu najboljši. In to se zgodi velikokrat.

Ne vem tudi, od kje informacija, da je osipa v javnih glasbenih šolah malo. To ne drži čisto, mogoče prvi in drugi razred, potem pa se že začne, da se odločijo, da ne nadaljujejo šolanja, ne opravijo izpita itd.

Dokler bodo učitelji ščitili sistem, ki tudi njih same ustrahuje, ne bo prišlo do sprememb v prid izobraževanju otroka.

Zdaj bom spet malo razburila duhove s svojim stališčem, da sprejemni preizkusi na javnih glasbenih šolah ne vzdržijo, in so s tega vidika nezakoniti. Če bi se nekdo spustil v uveljavljanje pravice do vpisa, in oporekal rezultatov sprejemnih preizkusov, bi bil najbrž lahko uspešen. Glasbeno šolstvo je bilo včasih namenjeno izredno nadarjenim, sedaj besede “izredno” v zakonodaji več ni, in ker je to javno šolstvo, bi moralo biti dostopno vsakemu. Seveda bi se moralo temu prilagodit v programskem in metodološkem smislu, tako pa se je zakonodaja spremenila, programi pa kaj dosti ne. Ko sem želela opravljati strokovni izpit na to temo, mi je mentorica odsvetovala temo, češ da sprejemni preizkusi na glasbeni šoli niso upravičeni. Ker sem sama bila velikokrat v izpitnih komisijah, vem kako se dela, če je otrok premalo, se piše vse, če jih je preveč, se pa tudi točno ne ve, kaj naj se meri in kako, saj je glasbeni posluh nekaj, kar se razvija ob primernih metodah in oblikah dela. Zgodilo se je, da otrok ni naredil sprejemnega preizkusa, a so starši izsilili šolo, da so ga vpisali, sedaj je v svojem razredu najboljši. In to se zgodi velikokrat.

Ne vem tudi, od kje informacija, da je osipa v javnih glasbenih šolah malo. To ne drži čisto, mogoče prvi in drugi razred, potem pa se že začne, da se odločijo, da ne nadaljujejo šolanja, ne opravijo izpita itd.

Dokler bodo učitelji ščitili sistem, ki tudi njih same ustrahuje, ne bo prišlo do sprememb v prid izobraževanju otroka.
[/quote]

zakaj non stop vlačiš stare teme o glasbenih šolah na plan in se kregaš z duhovi, ki so to pisali pred x leti?

kaj so ti v vrtcu rekli, da nimaš posluha in ne moreš prebolet, ali kako??

New Report

Close