Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek v škripcih

v škripcih

Pripravljam pogostitev s kosilom, popoldanskimi prigrizki za cca. 40 ljudi, ob nekem družinskem dogodku.
Vem, da je v družini diabetik, sta tudi 2 s celiakijo. Problem pa je, ker sem izvedela, da se v eni družini prehranjujejo izključno vegansko. Pri pripravi hrane tudi ne uporabljajo prav nobenih maščob. Sta pa poleg tega 2, ki sta na LCHF dieti.
Kako sploh pripraviti jedilnik, da bodo vsi zadovoljni? Poleg tega ima tašča še žolčne kamne in mora pri hrani zelo paziti.

Nameravala sem narediti klasično govejo in gobovo juho ter zelenjavno kremno.
Pri prilogah pa se mi kar malo ustavi.
Najraje bi vse skupaj odpovedala, a v restavracijah je problem predvsem priprava hrane brez glutena. Prav zato sem nameravala vse narediti doma.

Kot prvo, kako stroga sta celiakaša? Preneseta vsaj toliko glutena, kolikor ga v jed pride z navzkrižno kontaminacijo? To se prvo pozanimaj in predvsem povej, da ti že lahko skuhaš jed brez glutena, ampak, da pa ne moreš preprečiti navzkrižne kontaminacije, že zato ne, ker se v tvoji kuhinji uporabljajo tudi živila z glutenom.

Juhe, so OK. Čeprav bi se jaz izognila gobovi, ker ta bo verjetno bolj ali manj iz vrečke, oz. ne vem, kje bi sedaj dobila sveže gobe za juho.

Glavne jedi, jaz bi naredila en (oz. več) kosov mesa pečenih v pečici, to se pravi, telečjo, svinjsko ali puranje krače – ali pa v posodi počasi dušeno/pečeno govedino – to je minimalno dela.

Zraven – pečen mladi krompir in še kakšno zelenjavno prilogo, ki je tako brez glutena kot veganska, hvaležen recimo je ratatouile, ker se dela sam, edino sezona ni še ravno.

Samo 40 oseb je kar veliko. Za kapacitete domače kuhinje, že skoraj preveliko, ker po mojem bi potrebovala vsaj 2 pečici.

Ali pa narediž golaž, mogoče kakšno bolj fenskivarianto ala beef bourguignon ali kaj podobnega.
Pa za vegane neko zelenjavno varianto, že zgoraj omenjen ratotoulile ali kaj podobnega.

40 ljudi je za doma res veliko. Imaš prostor, boste na vrtu?

Boste vsi naenkrat jedli, ali vsaj malce porazporejeno, ker kakorkoli obračam – težko verjamem, da ti bo uspelo, razen, če nimaš hiše kot iz ameriških filmov. Kam boš posadila 40 ljudi, da jim bo vsaj približno udobno?

Glede kosila – čeprav res lahko veliko stvari narediš vnaprej, kje boš to hranila do postrežbe.

Že samo juha, za eno osebo se računa 2-3 dcl. Če vzameš spodjo mero, je to 8 litrov juhe. Če jo razdeliš, sta to dva 5 litrska lonca. To zasede več kot pol hladilnika. In ko dva 5 l lonca greješ na štedilniku, tam ni prostora za kaj dosti drugega in traja dolgo, da se segreje.

Pa potem solate in vse. Zgoraj predlaga pečen krompir, za 40 ljudi, ga potrebuješ vsaj 10 kg, kje boš to spekla, če imaš v pečici meso, ki ga spet potrebuješ ene 10 kg, če ne še več, če so zraven kosti.

Ti čestitam za pogum, ampak resno dvomim, da ti bo uspelo. Razen, če imaš res veliko kuhinjo, dve pečici oz. štedilnika in dovolj dovolj velikih loncev.

Drugo je, če se greste piknik, to bi se dalo, nič nisi napisala.

nova
Uredništvo priporoča

Če imaš doma prostor ti predlagam catering, pa naj se oni spopadejo z menijem.

A to imate prav kosilo? Jaz bi rajši naredila bolj piknik varianto brez juhe. Tam pa narediš nekaj vrst pečenega mesa, ki ga lahko dopoldan spečeš v pečici in pustiš na toplem. Potem pa en kup različnih solat. Kruh za posebne diete pa je najlažje kupit, prav tako nekaj peciva. Za sladice pa pripraviš običajno pecivo in kup sadja. Vsaj jaz bi to tako speljala, ker drugače se bo zelo težko vse izšlo.


Sem imela nekaj mesecev nazaj eno podobno zadevo s samo 30 ljudmi. Najprej sem tiste z dietami poklicala in se pogovorila kaj smejo in kako se jim lahko približam.
Nikakor se nisem šla toplega kosila, ker nimam profesionalne kuhinje. Za ostale sem spekla nekaj mesnih štruc in napohala purana. Naredila sem tudi francosko, krompirjevo in fižolovo solato s česnom. Poleg tega sem spekla kruh s pršutom, jajcem in baziliko. Zraven pa kup peciva, ki se ga da speči v naprej. Pa pijača, torta… Nobeden ni šel lačen. in seveda smo se zelo potrudili s programom, ki je trajal skoraj 4 ure, ki so minile kot bi trenil. Vsem je bilo zelo luštno.

In ne glede kaj boš rekla, meni se zdi pogostitev 40 ljudi neumnost.

Če pa, se pa ne sekiraj. In regiji in ostali se iz tega kar pripravljaš lahko pogostijo.
Drugače pa jim kar takoj reči: čao


Saj ni vprašala za lovsko pojedino, ajme meni!!

Ja, res je bolj piknik varianta. V vrtni letni kuhinji s pokrito teraso. Nekaj stolov in miz si bomo pač sposodili.
Juhe nameravam skuhati zjutraj, potem govejo samo zakuhati, ostalo pogreti.
Panirano meso na različne načine nameravam tudi narediti zjutraj, enako štefani pečenko in svinjko ribico v listnatem testu.
Za sproti bomo pekli zelenjavo in meso. Predpripravljene solate (paradižnikova, krompirjeva, zelena, zeljna, ….) bodo počakale v hladilniku. Enako dušena ajdova kaša.
Pomfri bomo naredili zunaj v fritezi, mlince bom naredila zjutraj in jih potem samo pogrela. Ajdove in skutine štruklje bom naredila prejšnji dan, potem samo narezala in pogrela.
V bistvu mi bo najtežje pripraviti za veganske obroke brez maščob. Je zanje dovolj npr. samo narezana sveža zelenjava, dušena ajdova kaša…?
Upam, da mi bo – nam bo, uspelo.
Hvala za nasvete.
Bom poskušala čim manj komplicirati.

Kako vse zjutraj.ponfri zjutraj aaaaa

Tole me pa razbesni do amena!!! Kako stroga sta celaikaša???!!!
Piši o tem, kar poznaš! Z zdravjem se ni za igrat!
Celiakija je kronična bolezen, ob kateri CELO življenje pač ne smeš uživati glutena. Ne gre se za “strogost” ali kakorkoli to pač poimenuješ, ampak za igranje z rusko ruleto. Ves gluten, vsak prekršek se nekje nalaga in lahko privede celo do raka. Pa je pri tem vseeno ali celiakaš trenutno občuti prekršek ali ne. Lahko gre vidno mimo brez problemov, v notranjosti pa se kup(ček) le nalaga …
Boš ti odgovoren/na za njegovo smrt?

PS: preberi si kaj o celiakiji, pa še o čem, če želiš deliti pametne nasvete.

Seveda je dovolj. Kot je za mesojedce dovolj samo narezana sveža poli salama.

Take bedarije pa še ne. Za 40 ljudi je primerno edino v dobri gostilni, kjer se prej zmeniš za vse, ki imajo kakšno dieto. Doma je to nemogoče narediti dobro in udobno, potem pa še tri dni pospravljaš, čistiš in pomivaš.
Ga ni denarja, da bi mene kdo v kaj takega pripravil. Toliko se pa že cenim.
Sem pa bila kot otrok na kmetih na ohceti. Tam je bilo ogromno ljudi, vendar je tam cela vas pekla in kuhala, pri vsaki hiši so naredili nekaj. Nekje juhe, drugje krompir, eni pohanje, drugi pečenke, priprava miz spet tretji. Enako so pomagali pri čiščenju potem. Tole tvoje je pa kr neki. Vse zjutraj skuhano, postano, na približno…

Pomfri bo pekla zunaj, ne zjutraj

Tole me pa razbesni do amena!!! Kako stroga sta celaikaša???!!!
Piši o tem, kar poznaš! Z zdravjem se ni za igrat!
Celiakija je kronična bolezen, ob kateri CELO življenje pač ne smeš uživati glutena. Ne gre se za “strogost” ali kakorkoli to pač poimenuješ, ampak za igranje z rusko ruleto. Ves gluten, vsak prekršek se nekje nalaga in lahko privede celo do raka. Pa je pri tem vseeno ali celiakaš trenutno občuti prekršek ali ne. Lahko gre vidno mimo brez problemov, v notranjosti pa se kup(ček) le nalaga …
Boš ti odgovoren/na za njegovo smrt?

PS: preberi si kaj o celiakiji, pa še o čem, če želiš deliti pametne nasvete.[/quote]

Ne vem, ali si sama celiakašica ali ne, ampak jeziš se lahko potem kvečjemu na svoje sotrpine. Verjemi, da o celiakiji vem marsikaj. Iz izkušenj pa tudi vem, da nekateri pravijo da, ne komplicirajo (in teh je večina) in bodo pojedli obrok brez glutena, tudi če je bil pripravljen v kuhinji, kjer se normalno uporabljajo živila z glutenom.

Spet drugi, pa ne. In pri teh se lahko na glavo postavi in pripravi ne vem kaj, pa ne bodo jedli. Zato sem ji svetovala, naj jih raje vpraša.

Zato, ker mi je kristalno jasno, da popolnoma brez glutena lahko delaš samo v kuhinji, kjer se glutenskih živil ne uporablja. Vse ostalo je že riziko.

Mogoče sem se malce narobe izrazila, to vzamem na znanje, ampak besna si pa popolnoma brez veze.

Skuhati za 40 ljudi in to še za ljudi z dietami, jih postreči in nato še vse pospraviti, ni mačji kašelj. Še posebej, če nameravaš to narediti popolnoma sama.
Domnevam, da boste imeli birmo ali pa sv.obhajilo.
Vprašam se: je res vredno se toliko martrati, sekirati in se tako gnati? Kaj boš imela od praznika? Ostal ti bo edino spomin na to, kako si bila smrtno utrujena in koliko časa si še pospravljala. Poleg tega moraš imeti tudi ustrezen prostor.
Pozanimajte se na kakšnem kmečkem turizmu, cene niso tako visoke, pa tudi ponudba je kar velika. To je samo moj predlog. Razmislite!

Moje mnenje.
LCHF je modna muha enoletnica,njim se niti pod tocko razno ne bi prilagajala,naj se preseravajo doma.
Vegani tudi.Pri ponujeni hrani bodo ze nasli nekaj zase-ce ne,pa v oarih urah ne bodo umrli.Pa ne bodi neumna,da bi narocevala se kaksno specialno torto za njih,itak ne bodo jedlu,ce ne bo rezana z pravim nozem,ce ne bo na pravem krozniku,ce bo v radiju 500m meso…Se preseravajo,nespostljivo do gostiteljev.
Diabetik odlicno pozna sebe in hrano,bo jedel,kar mu ustreza.
Celiakasi so edini,ki bi se jim prilagajala,njih bi pa vprasala,kaj jedo in pika.

Konec!

Moje mnenje.
LCHF je modna muha enoletnica,njim se niti pod tocko razno ne bi prilagajala,naj se preseravajo doma.
Vegani tudi.Pri ponujeni hrani bodo ze nasli nekaj zase-ce ne,pa v oarih urah ne bodo umrli.Pa ne bodi neumna,da bi narocevala se kaksno specialno torto za njih,itak ne bodo jedlu,ce ne bo rezana z pravim nozem,ce ne bo na pravem krozniku,ce bo v radiju 500m meso…Se preseravajo,nespostljivo do gostiteljev.
Diabetik odlicno pozna sebe in hrano,bo jedel,kar mu ustreza.
Celiakasi so edini,ki bi se jim prilagajala,njih bi pa vprasala,kaj jedo in pika.

Konec![/quote] Hvala. saj bom res kar tako naredila.

Takole: del goveje juhe pusti nezakuhan, daj not samo narezano jusno zelenjavo. Gobovo juho si predstavljam iz suhih in zamrznjenih gob, zgostis jo lahko z naribanim ali pretlacenim krompirjem ali z rizevo moko ali s koruznim skrobom.
Speci nekaj vrst mesa, od piscancjega fileja do svinjskih reber. Pohanega ne delaj, je prevec nevarno motoviliti po kuhinji in po mizi z drobtinami. Naredi prazen krompir (skuhas ga lahko prejsnji vecer) na olju, za tasco posebej brez cebule. Pa riz z grahom. Korenasto in gomoljno zelenjavo (rumeno in rdece korenje, koleraba, gomolj zelene) narezi na kocke, pokuhaj 5 minut v slani vodi, speri pod hladno vodo in ko rabis, preprazi na olju ali kokosovi masti. Dan prej skuhaj polento in jo razgrni po namascenem pekacu. Ko rabis, narezes na primerne kocke in popeces na malo olivnega olja, zraven das v ponev vrsicek rozmarina in list ali dva zajblja.
Solate bolj obstojne, npr zeljno, fizolovo (tudi iz zamrznjenega strocjega fizola lahko), pa nekaj zelenjave narezi kar tako, npr kumare, papriko, stebelno zeleno, pa cesnjev paradiznik uporabi, da ni treba rezat in packat ta velikih, ki v tem casu niti niso dobri.
Za sladico pa naredi tufahije (jabolka z orehi, poisci recept na netu), s tem, da uporabis nesladkano rastlinsko “smetano” in jo za diabetika sladkas s sladilom.
Ce nisem kje falila, imas s tem jedilnikom pokrite vse zahteve, pa razmeroma malo dela. Se vedno pa rabis za 40 porcij ogromne lonce in ogromno prostora.

New Report

Close