Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek ŽIV.DOBA SE PODALJŠUJE? MENI SE NE ZDI!

ŽIV.DOBA SE PODALJŠUJE? MENI SE NE ZDI!

Povsod beremo da se živ.doba podaljšuje, delovna doba jasno tudi. Zanima me odkod prepričanje da živimo dlje? Toliko raka, tumorjev, smrtnih nesreč in umirajo mladi ali tisti srednjih let. Prav bolezni se pojavljajo največ pri srednji generaciji ali vsaj tam 45+. Se vam zdi da v povprečju res živimo dlje? Jaz mislim da ne.

Prav imaš. Ljudje umirajo tudi mladi, od bolezni, od nesreč, ter seveda od vojn.

Je se podaljševala, govorijo da se še vedno, pa očitno temu ni več tako in tudi ne kaž da bi se v bodoče, tko da so tudi tu kiksnili za napovedmi.

nova
Uredništvo priporoča

Hja, to lahko pomeni samo eno.

Da dolocen procent ljudi, ki se veca, zivi prek 90. Ker edino tako lahko pokrijejo vse tiste, ki umrejo stari okrog 60.

Jaz bi rad videl statistiko v razponu od recimo 40-70. Samo ta del. Pa da vidimo rezultate zadnjih 30 let, recimo..

Farbajo nas, da smo pomirjeni in živimo z zavestjo, da bomo še uhaha let, v resnici pa nas pobira na hitro. Pi 30 veliko že fejst osivelih, raznorazne zdravstvene težave, rak,…kolikor jaz gledam, jih ful umira, že od 40. dalje, če ne že prej. Genearcija od 60. let dalje, ni govora, da bomo kdaj 80, 90 let.

Statistični urad pozna marsikateri odgovor …
http://pxweb.stat.si/pxweb/Dialog/varval.asp?ma=05L1002S&ti=&path=../Database/Dem_soc/05_prebivalstvo/32_Umrljivost/05_05L10_umrli_SL/&lang=2

Statistični urad pozna marsikateri odgovor …
http://pxweb.stat.si/pxweb/Dialog/varval.asp?ma=05L1002S&ti=&path=../Database/Dem_soc/05_prebivalstvo/32_Umrljivost/05_05L10_umrli_SL/&lang=2[/quote]
Jp, res je, ampk ne o tem kar je vprašanje tukaj. Življenska doba se ne podaljšuje, če je recimo večja starost v po vprečju pri umrlih, to lahko tudi pomeni, da se prebivalsstvo stara in dejansko to pomeni to in da povprečno satrost umrlih višjo. Če realno pogledaš okoli sebe ne dočakajao ljudje nič višje starosti kot so jo pred desetim leti.

Tako da iz take poenostavljenege statistike res ne moreš te trditve dajat, enako počno pri globalnem segrevnju in zavajajo ljudi in še marsikje.

Statistični urad pozna marsikateri odgovor …
http://pxweb.stat.si/pxweb/Dialog/varval.asp?ma=05L1002S&ti=&path=../Database/Dem_soc/05_prebivalstvo/32_Umrljivost/05_05L10_umrli_SL/&lang=2[/quote]
Jp, res je, ampk ne o tem kar je vprašanje tukaj. Življenska doba se ne podaljšuje, če je recimo večja starost v po vprečju pri umrlih, to lahko tudi pomeni, da se prebivalsstvo stara in dejansko to pomeni to in da povprečno satrost umrlih višjo. Če realno pogledaš okoli sebe ne dočakajao ljudje nič višje starosti kot so jo pred desetim leti.

Tako da iz take poenostavljenege statistike res ne moreš te trditve dajat, enako počno pri globalnem segrevnju in zavajajo ljudi in še marsikje.[/quote]

Seveda je tako težko malo poklikati po ostalih podatkih SI-STAT-a in poiskati npr. še podatke o pričakovani starosti posameznih starostnih skupin ter ostale podatke, če želiš dobiti zahtevnejšo statistiko, kajne?

Drugače pa, ne, nimaš prav.
Da se prebivalstvo stara, kaže povprečna starost prebivalstva, ne pa povprečna starost, pri kateri prebivalstvo umira. Ta podatek pa kar lepo pokaže, da se pričakovana starost, pri kateri umiramo Slovenci, zvišuje.


Jp, res je, ampk ne o tem kar je vprašanje tukaj. Življenska doba se ne podaljšuje, če je recimo večja starost v po vprečju pri umrlih, to lahko tudi pomeni, da se prebivalsstvo stara in dejansko to pomeni to in da povprečno satrost umrlih višjo. Če realno pogledaš okoli sebe ne dočakajao ljudje nič višje starosti kot so jo pred desetim leti.

Tako da iz take poenostavljenege statistike res ne moreš te trditve dajat, enako počno pri globalnem segrevnju in zavajajo ljudi in še marsikje.[/quote]

Seveda je tako težko malo poklikati po ostalih podatkih SI-STAT-a in poiskati npr. še podatke o pričakovani starosti posameznih starostnih skupin ter ostale podatke, če želiš dobiti zahtevnejšo statistiko, kajne?

Drugače pa, ne, nimaš prav.
Da se prebivalstvo stara, kaže povprečna starost prebivalstva, ne pa povprečna starost, pri kateri prebivalstvo umira. Ta podatek pa kar lepo pokaže, da se pričakovana starost, pri kateri umiramo Slovenci, zvišuje.[/quote]Pa ni res, pol si prešpricala osnovnošolsko matematiko, žal.

In nič ni tako enostavno kot ti hočeš povedat. Če recimo trije doživijo 95 let veš za koliko to dvigne povprečje. Ni opazit tega kar napihujejo in zadnje čase se je že da marsikje prebrat, ravno par dni nazj sem bral da so se ušteli z napovedmi, bodisi namerno ali nenamerno.

Polna luna, če bo povprečna starost judi nižja, bo tudi povprečna starost umrlih nižja, ker bo umrlo več mlajših, bodisi zaradi bolezni, nesreč, tragedij. Kaj ti ni jasno? Zavajajo.

Seveda je tako težko malo poklikati po ostalih podatkih SI-STAT-a in poiskati npr. še podatke o pričakovani starosti posameznih starostnih skupin ter ostale podatke, če želiš dobiti zahtevnejšo statistiko, kajne?

Drugače pa, ne, nimaš prav.
Da se prebivalstvo stara, kaže povprečna starost prebivalstva, ne pa povprečna starost, pri kateri prebivalstvo umira. Ta podatek pa kar lepo pokaže, da se pričakovana starost, pri kateri umiramo Slovenci, zvišuje.[/quote]Pa ni res, pol si prešpricala osnovnošolsko matematiko, žal.

In nič ni tako enostavno kot ti hočeš povedat. Če recimo trije doživijo 95 let veš za koliko to dvigne povprečje. Ni opazit tega kar napihujejo in zadnje čase se je že da marsikje prebrat, ravno par dni nazj sem bral da so se ušteli z napovedmi, bodisi namerno ali nenamerno.[/quote]

Glej, sijoči, jaz ne pišem o napovedih, ampak o podatkih, ki jih statistični urad že več desetletij zbira (za nazaj!) in iz katerih se da razbrati določene trende.

O tem, kaj pomeni kateri podatek, pa imam kar prav, brez skrbi.

Pa ni res, pol si prešpricala osnovnošolsko matematiko, žal.

In nič ni tako enostavno kot ti hočeš povedat. Če recimo trije doživijo 95 let veš za koliko to dvigne povprečje. Ni opazit tega kar napihujejo in zadnje čase se je že da marsikje prebrat, ravno par dni nazj sem bral da so se ušteli z napovedmi, bodisi namerno ali nenamerno.[/quote]

Glej, sijoči, jaz ne pišem o napovedih, ampak o podatkih, ki jih statistični urad že več desetletij zbira (za nazaj!) in iz katerih se da razbrati določene trende.

O tem, kaj pomeni kateri podatek, pa imam kar prav, brez skrbi.[/quote]
Ja veš to kar ti hočejo pokazat, tako kot vsaka ovca, če pa premisliš, da potrebuješ malo več od teh podtkov, da bi izvedela dejansko stanje, potem bi pa vedela, da to kar kvasjo ne drži. Že če bi se bila sposobna ozret okoli sebe, bi vedela da ne drži.

Glej, sijoči, jaz ne pišem o napovedih, ampak o podatkih, ki jih statistični urad že več desetletij zbira (za nazaj!) in iz katerih se da razbrati določene trende.

O tem, kaj pomeni kateri podatek, pa imam kar prav, brez skrbi.[/quote]
Ja veš to kar ti hočejo pokazat, tako kot vsaka ovca, če pa premisliš, da potrebuješ malo več od teh podtkov, da bi izvedela dejansko stanje, potem bi pa vedela, da to kar kvasjo ne drži. Že če bi se bila sposobna ozret okoli sebe, bi vedela da ne drži.[/quote]

Kateri merjeni podatek ne drži?


Ja veš to kar ti hočejo pokazat, tako kot vsaka ovca, če pa premisliš, da potrebuješ malo več od teh podtkov, da bi izvedela dejansko stanje, potem bi pa vedela, da to kar kvasjo ne drži. Že če bi se bila sposobna ozret okoli sebe, bi vedela da ne drži.[/quote]

Kateri merjeni podatek ne drži?[/quote]
Iz teh podatkov ni moč razbrat tega kar kvasijo o podaljševanju življenske dobe in ti temu pritrjuješ. Sam podatek o starosti umrlih ti pač nič ne pove, če bi recimo živela samo populacija med 70 in 80 bi ta starost bila znatno višja kot pa če še živijo vse ostale populacije. Treba je tudi upoštevat znižanje smrti otrok, pa znižanje smrti pri nesrečah, kjer ljudje preživijo, sicer kot biljke s hudimi možganskimi okvarami in še kar nekaj podobnih reči od sevead osnovnega naprej, znižanje natalitete. Saj ti pravim, gre za osnovno logiko in matematiko, ki v tej statistiki ne vzdrži, ti pa ne mislim dopovedovat in se nateravat, če ne razumeš.

Kateri merjeni podatek ne drži?[/quote]
Iz teh podatkov ni moč razbrat tega kar kvasijo o podaljševanju življenske dobe in ti temu pritrjuješ. Sam podatek o starosti umrlih ti pač nič ne pove, če bi recimo živela samo populacija med 70 in 80 bi ta starost bila znatno višja kot pa če še živijo vse ostale populacije. Treba je tudi upoštevat znižanje smrti otrok, pa znižanje smrti pri nesrečah, kjer ljudje preživijo, sicer kot biljke s hudimi možganskimi okvarami in še kar nekaj podobnih reči od sevead osnovnega naprej, znižanje natalitete. Saj ti pravim, gre za osnovno logiko in matematiko, ki v tej statistiki ne vzdrži, ti pa ne mislim dopovedovat in se nateravat, če ne razumeš.[/quote]

Luna govorite o pričakovani starosti. Podatki se jemljejo za nazaj. Torej statistika dejanskega trenutnega stanja ne pozna, gre samo za predvidevanje na podlagi preteklosti, kot pravite sami za desetletja nazaj.
Zato se strinjam z polarnim, se je treba malo ozreti po sosedih in po sosedih na pokopališču in je hitro jasno, da se umira prej. Statistiko pa se da prirediti, po potrebah in po metodi izračuna.

V moji žlahti je bilo kar nekaj primerov, da so potomci umrli pred svojimi starši. V glavnem zaradi bolezni.

Elite prirejajo podatke, in mažejo oči javnosti,glede vsega, kar je pomembno, gospodarska rast, brezposelnost, rodnost, število samomorov, izseljevanje, število prejemnikov socialne, število prejemnikov minimalne plače.Plačani novinarčki, oziroma tisti na pogodbi, bodo napisali popolne nebuloze za svoj honorarček. Večkrat povedana laž postaja resnica. To je osnovno načelo vladajočih elit!

Moje mnenje, teza o podaljšani življenski dobi, je samo izgovor, za konstantno podaljšanje delovne dobe.Osnovno načelo neoliberalnega kapitalizma, delaj več za manj, v neskončnost.

Tudi jaz ne verjamem, da se življenjska doba povečuje. Zelo malo ljudi poznam, ki živijo več kot 80 let. V glavnem moški umirajo tam okoli 60 ali 65 leta, ali pa celo prej. Se pa v ZDA življenjska doba znižuje in bi rekla da se tudi tu. Je pa ogromno ljudi tudi kronično bolanih.

http://edition.cnn.com/2016/12/08/health/us-life-expectancy-down/

Tudi jaz mislim, da se življenjska doba niža in to hitro. Težav z pokojninami čez 30, 40 let ne bo več. Stari bodo umrli, novih ne bo kaj dosti, hkrati pa se še zvišuje delovna doba. dejstvo je, da umiramo prej zaradi bolezni, nesreč. Zdaj je precej dokaj starih, ti se starajo. Generacije tam po 1970 bodo še morda tako- tako, ostali pa niti približno ne bodo dočakali visoke starosti. V domovih za ostarele je že kar precej dokaj mladih ljudi.

Moje prepričanje izhaja iz statistike znancev, prijateljev in družine za dve do 3 generacije nazaj.

Moje prepričanje izhaja iz statistike znancev, prijateljev in družine za dve do 3 generacije nazaj.[/quote]
Nepopolni podatki. Živeli so v popolnoma drugačnih pogojih. Se bo vedelo šele čez par generacij.


Iz teh podatkov ni moč razbrat tega kar kvasijo o podaljševanju življenske dobe in ti temu pritrjuješ. Sam podatek o starosti umrlih ti pač nič ne pove, če bi recimo živela samo populacija med 70 in 80 bi ta starost bila znatno višja kot pa če še živijo vse ostale populacije. Treba je tudi upoštevat znižanje smrti otrok, pa znižanje smrti pri nesrečah, kjer ljudje preživijo, sicer kot biljke s hudimi možganskimi okvarami in še kar nekaj podobnih reči od sevead osnovnega naprej, znižanje natalitete. Saj ti pravim, gre za osnovno logiko in matematiko, ki v tej statistiki ne vzdrži, ti pa ne mislim dopovedovat in se nateravat, če ne razumeš.[/quote]

Luna govorite o pričakovani starosti. Podatki se jemljejo za nazaj. Torej statistika dejanskega trenutnega stanja ne pozna, gre samo za predvidevanje na podlagi preteklosti, kot pravite sami za desetletja nazaj.
Zato se strinjam z polarnim, se je treba malo ozreti po sosedih in po sosedih na pokopališču in je hitro jasno, da se umira prej. Statistiko pa se da prirediti, po potrebah in po metodi izračuna.[/quote]

Jaz res včasih ne razumem, ali nekateri ne znate brati ali je problem kaj drugega.
Kako se da merljive številke spremeniti? A so včasih smrt 2 žensk šteli za eno, smrt 1 moškega pa za 2 smrti ali kako?
:/

Podatki, ki jih že dolga desetletja sproti zbira SI-STAT, so aktualni merljivi podatki.
Torej, med drugim beležijo število smrti na dan, spol in točno starost umrlih. Iz teh podatkov se zelo hitro vidijo določene spremembe skozi čas do zdaj. Ti podatki so zelo točni.

Na osnovi merjenih podatkov in drugih kazalcev pa seveda delajo tudi manj zanesljive prognoze za naprej. Ti podatki pa so, kot statistiki tudi sami jasno napišejo, ocenjeni na podlagi nekih scenarijev.

O tem, kako se starostno in številčno spreminja število prebivalstva skozi čas za več kot 45 let nazaj, pa tudi, kakšna je o njihovem najbolj verjeten scenarij spreminjanja prebivalstva za nadaljnjih 60 let, imajo objavljeno tudi zelo nazorno prebivalstveno piramido. V okvirčku ‘Prikaži’ si lahko vklopite animacijo skozi čas.

Še povezava do prebivalstvene piramice za tiste, ki vam je brskanje po straneh statističnega urada španska vas:

http://www.stat.si/PopPiramida/Piramida2.asp

Polna luna, če se v ZDA življenjska doba krajša se tudi v Evropi.

New Report

Close