Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek 24 kur je ubilo dvojino!

24 kur je ubilo dvojino!

Koliko staršev ima mala Neža?

http://www.24ur.com/bin/video.php?media_id=61915569&section_id=2&article_id=4111947

Itak sama ćefurjad brez občutka za SLOVENSKi jezik, odraščali v fužinšćini, fužilnik jim je domač..

V čem je problem, predhodnika?
Naj se oglasi tule kakšna profesorica slovenščine, prosim! Ker jaz ne bom znala obrazložiti strokovno.
Ampak, 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vem, da pozna sloveščina samo izraz starši (množina) in nikakor ednine in z njo povezane posledično povezane dvojine! Čeprav v medijih velikokrat zasledimo izraz starš (npr. “Na govorilne ure je prišel starš”) – tega slovenski jezik ne pozna!! Bolj pravilno:” Eden od staršev je prišel na govorilne ure”.

nova
Uredništvo priporoča

Še nekaj primerov.

Pravilno: Markovi straši so odšli na dopust. In nikakor ne: Markova starša sta odšla na dopust.
Pravilno: Starši so mu kupili darilo. In ne: Starša sta mu kupila darilo.
Pravilno: Markovi starši so že ostareli. In ne: Markova starša sta že ostarela.

tudi jaz sem do nedavnega tako misila, torej da je ok samo oblika starši. Ampak se ta edninska oblika vedno bolj uporablja in Slovar novejšega besedja jo je zajel med gesla in tam ni označena kot pogovarna oblika, kakor je označena v SSKJ, kjer jo tudi najdemo.

spet priporočam: fran.si
tam je krasen nabor slovarjev v elektronski obliki in se vse najde.

Oba starši so mu umrli v prometni nesreči.

Tako je!

Rece se : Starsi so mu umrli v prometni nesreci.
Oba starsa sta mu umrla v prometni nesreci.

Oboje je pravilno, tako da avtor teme nima prav!

Še fumnike zapopadeš, in boš prava 😉

New Report

Close