Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Najem stanovanja v hiši, nakup hiše z neznanci..?

Najem stanovanja v hiši, nakup hiše z neznanci..?

Spet imam nepremičninsko vprašanje, ker še vedno iščem rešitev, ideje, nasvete.
Tisti, ki vam ni, da bi živeli v bloku, bi šli v najem stanovanja v hiši? ALi pa celo v nakup pol hiše?
S tem, da bi bilo ločen vhod. Skupno pa verjetno ogrevanje. Števci in te zadeve ločene.
Zelo si želim živeti v hiši, ne v bloku pa seveda se mi ustavi pri denarju.
Razmišljam o varianti nakupa neke hiše pa potem o oddaji enega nadstropja nekomu v najem, ne vem pa, če je to realno, če ljudi take variante sploh zanimajo.
Nakup pol hiše bi bil tudi ok, če bi koga takega poznala.
Težava je, da na trgu so hiše v prodaji, ampak zame krepko prevelike. Zato razmišljam o zgornjih idejah.
Dobrodošle seveda ideje, kritike, izkušnje pa sploh.

Polno stanovanj se prodaja v hišah, s tem kupiš pol ali tretjino hiše. Pa ponavadi so ta stanovanja cenejša kot blokovska.
Sama ne bi kupila, imam rada vse račune svoje oz.upravnika, ki to deli. Ne bi se rada z ostalimi lastniki pregovarjala.

Saj verjetno poznaš tisti pregovor, da v španovini še pes crkne. Ne bi se spuščala v nakup stanovanja v hiši, namreč gledano dolgoročno je to totalna muka. Hišo je potrebno vzdrževati, tako notranjost kot zunanjost in navsezadnje tudi okolico. Predstavljaj si, da si ti želiš urejene okolice hiše, solastniku hiše je pa popolnoma vseeno kakšno je zunaj in vse delo prepusti tebi. Dalje so tukaj pikniki in podobna druženja pred hišo – si prepričana, da bo “mirnejšemu” solastniku všeč direndaj? Raje išči manjšo, enodružinsko hišo kot pa solastništvo v večstanovanjski hiši.

nova
Uredništvo priporoča

Ja, tudi iščem stanovanje v hiši pa nič takega ne najdem. No, kar sem našla je občutno prestaro. Več kot sto let stare hiše oz. vile. Kaj zanimivega pa žal nisem našla. Iščem pa tudi to.
Iščem seveda tudi manjše hiše, ampak vse so krepko prevelike. Gledam tudi bivalne vikende.

V katerem delu Slovenije pa iščeš? Teh oglasov je polno na nepremičninah.

Vseeno ti to odsvetujem. Poznam to od blizu in ti povem, da ti ne privoščim teh problemov.

Recimo gledam en primer hiše, ki ima dve povsem ločeni stanovanji, ločeni vhodi, števci.
Eno stanovanje je 120 kvadratnih metrov, drugo 40. Pa potem vsak svojo garažo.
Jaz bi recimo kupila hišo. Imela stanovanje 40 kvadratov. Oddala pa večjega. Samo ne vem, če bi bil interes za najem takega stanovanja.

V katerem delu Slovenije pa iščeš? Teh oglasov je polno na nepremičninah.

Vseeno ti to odsvetujem. Poznam to od blizu in ti povem, da ti ne privoščim teh problemov.[/quote]

Misliš, če sta dva lastnika hiše ali, če si sam lastnik in oddajaš del hiše ali obe situaciji?

Praviš, da nimaš denarja za celo hišo. Kako bi potem to kupila in oddajala eno stanovanje?
Poleg tega se moraš zavedati, da stanovanj v hiši, ki bi imela vse ločeno, skorajda ni. V oglasih napišejo, da ima vsako stanovanje svoje števce. Ima, odštevalne (ne vem, če je to pravo ime). Nima pa “pravih” števcev. Potem to izgleda tako, da ti Elektro pošlje eno položnico za obe stanovanji, vi pa potem delite naprej. Kaj ti to pomaga, če ti sosed noče plačati? Kako ga boš terjal?

Praviš, da nimaš denarja za celo hišo. Kako bi potem to kupila in oddajala eno stanovanje?
Poleg tega se moraš zavedati, da stanovanj v hiši, ki bi imela vse ločeno, skorajda ni. V oglasih napišejo, da ima vsako stanovanje svoje števce. Ima, odštevalne (ne vem, če je to pravo ime). Nima pa “pravih” števcev. Potem to izgleda tako, da ti Elektro pošlje eno položnico za obe stanovanji, vi pa potem delite naprej. Kaj ti to pomaga, če ti sosed noče plačati? Kako ga boš terjal?[/quote]

Najraje bi seveda kupila malo hišo, če bi našla, ampak mi še ni uspelo.
Če bi pa večjo, bi morala imeti večji kredit. Če bi imela podnajmenika, bi imela pokrit del kredita.
Števce bi imela pa jaz striktno ločene. Ne odštevalnih števcev, ampak povsem ločene.

Da se razumemo. To je samo ena od idej. Kako priti do tega, da bi živela v hiši. Ne bi živela v bloku. Zato iščem ideje kako živeti v hiši, čeprav nimam denarja za nakup cele hiše oz. če bi jo kupila, bi nujno rabila podnajmenike.

Praviš, da nimaš denarja za celo hišo. Kako bi potem to kupila in oddajala eno stanovanje?
Poleg tega se moraš zavedati, da stanovanj v hiši, ki bi imela vse ločeno, skorajda ni. V oglasih napišejo, da ima vsako stanovanje svoje števce. Ima, odštevalne (ne vem, če je to pravo ime). Nima pa “pravih” števcev. Potem to izgleda tako, da ti Elektro pošlje eno položnico za obe stanovanji, vi pa potem delite naprej. Kaj ti to pomaga, če ti sosed noče plačati? Kako ga boš terjal?[/quote]

Najraje bi seveda kupila malo hišo, če bi našla, ampak mi še ni uspelo.
Če bi pa večjo, bi morala imeti večji kredit. Če bi imela podnajmenika, bi imela pokrit del kredita.
Števce bi imela pa jaz striktno ločene. Ne odštevalnih števcev, ampak povsem ločene.

Da se razumemo. To je samo ena od idej. Kako priti do tega, da bi živela v hiši. Ne bi živela v bloku. Zato iščem ideje kako živeti v hiši, čeprav nimam denarja za nakup cele hiše oz. če bi jo kupila, bi nujno rabila podnajmenike.[/quote]

Do popolnoma ločenih števcev ni lahko priti. Glede oddajanja je pa vse odvisno od lokacije. Še vedno nisi povedala, v katerem delu Slovenije iščeš.

Bom ponovila – idejo ti odsvetujem. Ne le zaradi števcev, tudi zaradi vzdrževanja hiše in okolice.

ah dejte no
a ste čisto izgubil zaupanje v soljudi.
Pa sej nismo vsi pokvarjeni in guljofivi no.
jaz bi se upala podat v atako zadevo.pač imam nos za ljudi in verjamem v dobro
kaj mislite da ta na drugi strani, ni prestrašen kakšna je ta oseba ki predlaga kaj takega .
ah dajte no mir
malo zaupanja , vam pa res ne škodi.

avtorica, kje iščeš hiško
a bi jo rada prav kupila ali bi šla mogočle v najem
jaz poznam malo hiško, ki jo bojo dajali v najem aprila
sam od kod si in do kod bi šla živet.
smo tudi poštenjaki na tem svetu

Sem iz Mozirja

hiška je v celju

Pri nakupih, odločitvah, ki imajo velike posledice, se zanašaš na intuicijo, zaupaš v soljudi?
Čestitam!!!
Čez pet let bomo pa na MON brali temo “Streha zamaka, spodnji sosed noče plačati popravila” ali “Spodnji sosed ne želi plačevati položnic. Kaj naj storim?”.

Praviš, da nimaš denarja za celo hišo. Kako bi potem to kupila in oddajala eno stanovanje?
Poleg tega se moraš zavedati, da stanovanj v hiši, ki bi imela vse ločeno, skorajda ni. V oglasih napišejo, da ima vsako stanovanje svoje števce. Ima, odštevalne (ne vem, če je to pravo ime). Nima pa “pravih” števcev. Potem to izgleda tako, da ti Elektro pošlje eno položnico za obe stanovanji, vi pa potem delite naprej. Kaj ti to pomaga, če ti sosed noče plačati? Kako ga boš terjal?[/quote]

Najraje bi seveda kupila malo hišo, če bi našla, ampak mi še ni uspelo.
Če bi pa večjo, bi morala imeti večji kredit. Če bi imela podnajmenika, bi imela pokrit del kredita.
Števce bi imela pa jaz striktno ločene. Ne odštevalnih števcev, ampak povsem ločene.

Da se razumemo. To je samo ena od idej. Kako priti do tega, da bi živela v hiši. Ne bi živela v bloku. Zato iščem ideje kako živeti v hiši, čeprav nimam denarja za nakup cele hiše oz. če bi jo kupila, bi nujno rabila podnajmenike.[/quote]
Ni tako preprosto.
OK, vsako stanovanje svoj števec. Kaj pa skupna elektrika, kdo bo pristal, da bo na njegovem števcu in njegovem računu?
In kako boš vzdrževala hišo? Veš koliko stane novo kritje strehe, nova fasada?

Lahko imaš še tak nos za ljudi, pa ti nič ne pomaga.
Solastnik pa se lahko tudi zamenja.
Sploh pa ne gre samo za poštenje, ampak en kup logističnih stvari, kjer se lahko zatakne. Skupni stroški in deljenje njih, čiščenje skupnih prostorov in okolice hiše, parkiranje, hišni red…

Ogromno se prodaja stanovanj v hišah, ne vem kako da nič ne najdeš. Pogosto etažna lastnina ni urejena, kupiš pač delež hiše. Jaz nikoli ne bi šla v tak nakup.
Hočem vedet, kaj je moje. Tudi položnice hocem svoje. Čisti računi pac.

Zanimiva razmišljanja. Hvala, da delite to z mano.
Kako pa to v blokih uredijo? Ko je še več strank?
Zanima me nakup, ne najem.

Mogoče, ker čekiram le nepremicnine.net? Pa tako po mestu pogledam, ko imajo agencije razne oglase. Čeprav jih imajo tudi na omenjenem portalu.

Oprosti, tebi pa osnovne stvari niso jasne. Blok je čisto druga zgodba … V vsakem primeru – če boš kupovala, si najdi človeka, ki se vsaj malo spozna na nepremičnine.

Kje pa je v Celju kakšna majhna hiška? Lahko kakšen link ? Hvala…

Oprosti, tebi pa osnovne stvari niso jasne. Blok je čisto druga zgodba … V vsakem primeru – če boš kupovala, si najdi človeka, ki se vsaj malo spozna na nepremičnine.[/quote]

Če bi se spoznala, ne bi spraševala :).
Ker pa se ne spoznam, zato sprašujem :).

Nobenega odgovora pa ni bilo glede tega, kar me najbolj zanima:
najem/oddaja stanovanja v hiši.
Razmišljam o nakupu hiše in oddajanju stanovanja v tej hiši. Ampak ne vem ali je v to smer sploh realno razmišljat. Če ljudje sploh najemajo stanovanja v hiši.

Na kratko – v bloku so stvari ločene. Ali po števcih ali po deležih ali po osebah. Dobiš svoj račun elektro podjetja, komunale ali pa razdelilnik stroškov, ki ga naredi upravnik. Upravnika seveda plačuješ obvezno. Nabira se rezervni sklad – plačuješ nek znesek v fond iz katerega se potem krijejo popravila strehe, fasade, instalacij. Tega pri hiši nimaš in ko je potrebno naekrat zbrati 10.000 evrov na stanovanje za obnovo strehe, je problem.

Ti bi kupila hišo in eno stanovanje oddajala. Je možno, ni pa idealno. Najbolj je važna lokacija, v Ljubljani se taka stanovanja oddajo, v odročnih krajih bolj težko. Poleg tega so navadno najemnine nižje v primerjavi z najemninami v bloku. Prav zaradi skupnih, neločenih stroškov in dejstva, da živi lastnik pod ali nad tabo. In ta ima vpliv na račune, na ogrevanje, na vse… Tudi najemniki imajo radi svoj mir in čiste račune.

Ni idealno. Idealno bi iblo, če bi imela dovolj denarja za lastno hišo, kjer bi bivala sama. Ker pa tako ni, iščem pa druge ideje, rešitve.

To je nek brain storming ali kako naj rečem. Razmišljam, mi pade na pamet kaka ideja pa mi je fajn, če še kdo drug kaj pove na to temo.
Več ljudi, več izkušenj, znanj.

New Report

Close