Najdi forum

Zakaj?

Zakaj Slovenija ni Švica se sprašuje veleposlanik gospod Grobovšek?

Ker naši politiki ne švicajo in naši ekonomisti et co bankirji razlagajo, kar ne znajo.

Ko sem se še ukvarjal s podjetništvom v Švici, sem Švicarjem dopovedoval, da jih bomo Slovenci prehiteli po levi in desni, takoj ko se bomo naveličali socializma in planskega gospodarstva. Kajti, sem rekel, Slovenec, ki je voljan delati, nikoli ne reče NE pa tudi, če je do cilja še toliko ovinkov kot na Vršič. Včasih tudi, če tvega, da bo zletel iz ovinka. Švicar bo v takem primeru rekel »es geht nicht« (ne gre). Cesta mora biti ravna in pregledna.

V vsakem dobrem poslu je tudi nekaj tveganja in tu avtohtoni Slovenec Švicarja v ovinku prehiti.

Pred 15 leti sem pripeljal v Ajdovščino k Pipistrelu podpredsednika največjega evropskega koncerna EADS, ki je med drugim tudi lastnik AIRBAS-a. Po ogledu tovarne je dejal: «Mi v AIRBAS-u na tako majhnem prostoru in tako skromnimi sredstvi nismo sposobni tega narediti«. Podobnih zgodb imam na zalogi vsaj še deset (Akrapovič, Batagelj, Škrabec, itd.). Tudi sam sem zaslužil veliko denarja s slovensko inovacijo (Femina Cones), ki sem jo predstavil v Švici in tržil po celem svetu. Doma zanjo ni bilo posluha!

Prepričan sem, da smo Slovenci med najinovativnejšimi narodi na svetu. Tudi naše okolje se je temu , kot kaže, prilagodilo. Davno tega sva s prijateljem Pavlom Larronge-m iz Hamburga muharila na Soči. Ko je ujel prekrasno soško postrv, je pokleknil na prod ob vodi, dvignil roke v nebo in rekel: »Kaj ste vi naredili za Boga, da vam je ustvaril ta nebesa na zemlji?«. Z nama je bil tudi njegov najboljši prijatelj Max Schmelling, predvojni svetovni boksarski prvak!

Nimamo več planskega gospodarstva, imamo demokracijo, ekonomija pa šepa, smo za tistimi, ki so nas še do nedavnega gledali v hrbet. Lahko bi bili vsaj Slovaška.

Mnogi pravijo, da nas je povozila tajkunizacija in pohlep tistih, ki so jih naše banke nekontrolirano »zalivale«. NEZNANJE, je moja teza. Ne tajkunizacija in pohlep. Če bi namreč tako zvani tajkuni vedeli kaj delajo in kaj jih na koncu čaka, tega ne bi počeli. To niso »hrabri« ljudje, kot na pr. bančni ropar, ki se zaveda kriminalnega delovanja. So samo vase zavarovani neznalci, menedžerji leta. So bankirji, ki ne poznajo obrestnega računa, kaj šele oceniti realnost predložene investicije. So potrjevalci megalomalskih projektov. So ministri za VSE! So upravljalci, ki discont zamenjujejo z dobičkom. So ekonomisti, ki so denacializacijo zamenjali s »prihvatizacijo«. Tisti ekonomisti, ki nam iz TV ekranov in na univerzah razlagajo, kje smo grešili in kaj bi morali storiti, pa nismo. Kaj za hudiča ne stopi pred množico eden od teh strokovnjakov in reče: »Storite to in to, da bomo zmanjšali naš javni dolg ali povrnili ugled propadajočemu podjetju, na.pr. Cimosu«. Ta naj bo bogato poplačan in spoštovan, kot n.pr. g. Colarič iz Krke, če projekt uspe. V nasprotnem primeru pa naj se nikoli več ne pokaže na TV zaslonih ali v predavalnicah. Podjetniki smo dobili plačilo za uporaben izdelek, za »škart« smo morali denar vrniti!

Vse zgoraj našteto pa je banka Slovenije neuspešno nadzirala itd. In na koncu so še politiki, ki vso to čorbo servirajo sodržavljanom, kot uspešno upravljanje z državo. Seveda je po sredi tudi nekaj neplaniranega kriminala, ki pa ne presega svetovnega povprečja. Poudarjam »NEZNANJE, NEZNANJE!«. Pohlep pride kasneje, ko je tajkun že žrtev svojega neznanja.

Ljubljana, 27. feb. 2017

Kje so časi, ko smo imeli polno gospodarstvo, zaposlitve, …..

Maks Tajnikar se je nekaj trudil v praksi …

Tole bi znal biti eden od najbolj realnih pogledov na stvar zadnje čase. Mi je kar všeč – oz. mi ni, ker je žalosten opis žalostnega stanja duha.


Realen pogled?
Kje imamo kakšno demokracijo?
Vlada mafija in lopovi so dobro vedeli kaj počnejo. Ni se šlo za nobeno neznanje. Neznanje je to nakladanje in opravičevanje zločinov.

Kar solze so mi stopile v oči.
Res je. Predvidevam, da tako imenovani tajkuni še sami niso vedeli, da bodo s tako lahkoto in zaslepljenostjo obogateli. Seveda pa na tuj račun. Državljani pa…

Tipični primer so državna in občinska podjetja. Sedaj Nigrad v Mariboru in županova sodelava s Kitajci. Samo cuzanje in plačkanje.
Ko pride narod v stik s “skupno lastnino” vidi samo kraja in kako okrasti državo, občino.

Naj gre vse v pičkomaterino. Ropanje bank. Sedaj pa s tujci dobiček.

Mislim, da nam znanja ne primanjkuje, ga imamo ogromno. Ampak se nikomur ne da vec s tem ukvarjat, ker je vsak poskus nesmiselno delo brez rezultatov.
Nor. Janseva vlada je zaposlila Mrkaica, ki je usel takoj, ko je videl, da se z naso vlado ne da delat.

New Report

Close