Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek za Barco- lepo prosim preberi

za Barco- lepo prosim preberi

Imam vprašanje zate, Barca, če mi lahko pomagaš. Se mi pa ful mudi, ker bom pisala po vsej verjetnosti pritožbo, pa imam samo še do jutri čas. In sicer:
delavec je bil dolgo na bolniški po 8 ur, potem je dobil odločbo da je na bolniški za 4 ure, 4 pa dela. Na to se je pritožil, ta čas je pa za te 4 ure koristil dopust. Zdaj pa pravijo, da tega ne more (4 ure dopust, 4 bolniška) in so mu prekinili bolniško.
A mogoče veš kako je s tem?

Seveda se lahko koristi 4 urni dopust ob 4 urni bolniški.
Le da je dan še vedno dan (kar pomeni nekdo dela 8 ur, koristi 5 dni in ne dela 40 ur, nekdo 4 ure v bolniški koristi 5 dni in ne dela 20 ur, 20 ur je itak v staležu).

Ej, hvala. Sem že res mislila, da se mi meša, ko so mi je sestra v ZD razlagala, da se mu v tem primeru bolniška prekine.

nova
Uredništvo priporoča

Barca, a mogoče veš kje to piše? ker zdaj me še na ZZZS hočejo prepričati, da temu ni tako.
Hvala

Naj ti oni pokazejo predpis, ki doloca, da se v primeru koriscenja dopusta bolniska prekine.

Drži kar ti je povedal zdravnik in zavod. Ker se dopust koristi po dnevih in ne po urah, ti na 1 dan dopusta obračunajo 8 ali 7 ur odvisno od vašega delovnika. Zato ti poleg dopusta ne morejo obračunati še 4 ure bolniške. 4 ure dopusta lahko obračunajo le v primeru zaposlitve za polovični delovni čas.

Ne drzi, ce je nekdo za 4 ure v bolniski in koristi dan dopusta, ima 4 ure bolnisko, 4 ure dopust in porabi za te 4 ure en dan dopusta.
Preverjeno, sem ze obracunavala tako in ni ne ZZZS ne kdo drug temu oporekal (le zaposlenega sem sama opozorila, da za 4 ure odsotnosti porabi cel dan dopusta, ceprav je bil zaposlen za 8 ur).

Barca, ne razlagi, če ne veš natančno!!! Kolikokrat zavedeš ljudi!

http://www.velenje.com/STROKOVNJAK3.php?fID=korosec&fID_vprasanje=7659

http://www.pravniki.info/viewtopic.php?p=39404&sid=c875a8d34269bfd396c4ecd7de57d99a

ZDR je tudi nov, a v clenu, ki doloca, da se dopust po dnevih in ne po urah, je ostal enak. ZZZS zakoni in pravila pa so se vedno isti.

Meni se zdi to kar pise Barca logicno. Kako bi sicer nekdo, ki ima stalez za 4 ure npr. celo leto sploh koristil dopust? Pa ne rect da takih ni, v nasi firmi jih je par. In tudi vem da se jim placa pol bolniska pol delo/dopust


….se dopust koristi po dnevih ….

To da se nekaj dela ne pomeni, da je tudi prav. V primeru kontrole bi imeli težave .

To da se nekaj dela ne pomeni, da je tudi prav. V primeru kontrole bi imeli težave .[/quote]

Nikakor, ZZZS določi, da je nekdo sposoben biti na delu 4 ure, 4 ure ima odobren stalež. In za čas, ko ni v staležu, ima pravico biti doma, ker je npr. praznik in ima obračunane 4 ure bolniške in 4 ure praznika, za čas dopusta pa 4 ure bolniške in 4 ure dopusta (in ga porabi cel dan).
Sem imela tako ZPIZ kot tudi FURS kontrole in tudi od ZZZS zahtevala refundacije in je bilo vedno brez težav.
Tudi zgornja pravna mnenja potrjujejo to, da je to OK.

To da se nekaj dela ne pomeni, da je tudi prav. V primeru kontrole bi imeli težave .[/quote]

Nikakor, ZZZS določi, da je nekdo sposoben biti na delu 4 ure, 4 ure ima odobren stalež. In za čas, ko ni v staležu, ima pravico biti doma, ker je npr. praznik in ima obračunane 4 ure bolniške in 4 ure praznika, za čas dopusta pa 4 ure bolniške in 4 ure dopusta (in ga porabi cel dan).
Sem imela tako ZPIZ kot tudi FURS kontrole in tudi od ZZZS zahtevala refundacije in je bilo vedno brez težav.
Tudi zgornja pravna mnenja potrjujejo to, da je to OK.[/quote]

Pri nas to dploh ne gre. Dokler je nekdo 4 ure v bolniskem staležu, sploh ne more dobiti dopusta, ker ga vodilni ne odobrijo. Kar je svinjarija. se je zgodilo, da je sodekavki dopust propadel zaradi take bolniške. Aja pa smo javna uprava.
Tako da se ne držijo povsod teh pravil, eno so zakoni, drugo je realno stanje.

Barca ima prav. Če je nekdo na bolniški 4 ure in sposoben delat 4, lahko koristi tudi dopust in je cel dan odsoten. Ker je pa dopust dopustno koristiti samo po dnevih, ne more 4 ure dopusta prenašat naprej, ampak je v tistem času njegov delovnik 4 ure in za te 4 ure porabi dan dopusta.

Nikakor, ZZZS določi, da je nekdo sposoben biti na delu 4 ure, 4 ure ima odobren stalež. In za čas, ko ni v staležu, ima pravico biti doma, ker je npr. praznik in ima obračunane 4 ure bolniške in 4 ure praznika, za čas dopusta pa 4 ure bolniške in 4 ure dopusta (in ga porabi cel dan).
Sem imela tako ZPIZ kot tudi FURS kontrole in tudi od ZZZS zahtevala refundacije in je bilo vedno brez težav.
Tudi zgornja pravna mnenja potrjujejo to, da je to OK.[/quote]

Pri nas to dploh ne gre. Dokler je nekdo 4 ure v bolniskem staležu, sploh ne more dobiti dopusta, ker ga vodilni ne odobrijo. Kar je svinjarija. se je zgodilo, da je sodekavki dopust propadel zaradi take bolniške. Aja pa smo javna uprava.
Tako da se ne držijo povsod teh pravil, eno so zakoni, drugo je realno stanje.[/quote]
Ne morejo biti pravila nad zakonom.
Pika.

Je pa treba včasih malo vztrajati, da se zakon upošteva tako, kot velja, ne tako, kot si ga nekdo (nepravilno) razlaga.

Nikakor, ZZZS določi, da je nekdo sposoben biti na delu 4 ure, 4 ure ima odobren stalež. In za čas, ko ni v staležu, ima pravico biti doma, ker je npr. praznik in ima obračunane 4 ure bolniške in 4 ure praznika, za čas dopusta pa 4 ure bolniške in 4 ure dopusta (in ga porabi cel dan).
Sem imela tako ZPIZ kot tudi FURS kontrole in tudi od ZZZS zahtevala refundacije in je bilo vedno brez težav.
Tudi zgornja pravna mnenja potrjujejo to, da je to OK.[/quote]

Pri nas to dploh ne gre. Dokler je nekdo 4 ure v bolniskem staležu, sploh ne more dobiti dopusta, ker ga vodilni ne odobrijo. Kar je svinjarija. se je zgodilo, da je sodekavki dopust propadel zaradi take bolniške. Aja pa smo javna uprava.
Tako da se ne držijo povsod teh pravil, eno so zakoni, drugo je realno stanje.[/quote]

Dopust po lastnem izboru je po ZDR-1 žal samo en dan in nadrejeni ga, če delovni proces zahteva opravljeno delo, dejansko žal sme zavrniti 🙁

to je še ena potuha za bleferje, ko mu narediš kontrolo bolniškega staleža je ravno tiste 4 ure na dopustu….bruh slovenija

Delodajalec sam itak ne sme opravljati kontrol bolniškega staleža + delodajalec ve, kdaj ima zaposleni dopust.
In tudi če je 4 ure v staležu, se mora še vedno ravnati po navodilih zdravnika.

New Report

Close