Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kako odstaviti dudo pri otroku

kako odstaviti dudo pri otroku

Pozdravljeni!
Sem mlada mamica , ki ima dve hčerkici, stari 4 leta in dojenčico staro dva meseca. Imam en zelo velik problem, in sicer, starejše hčerke ne morem odvadit od dude. Problem je v tem, da sva jo z možem že odvadila, potem pa jo je na počitnicah pri dedku in babici od njiju zopet izsilila, da sta ji jo kupila. Ves čas ima dudo v ustih, razen ponoči, ko zaspi jo da iz ust. Zjutraj, ko se zbudi pa jo ima zopet v ustih.
Prosim za pomoč in kakšen dober nasvet, kako jo odvaditi.

Lep pozdrav obupana mamica.

Mogoče ti moja zgodba ne bo pomagala, ampak moja mama se je v eni situaciji zelo dobro znašla. V navalu neke jeze, sem dudo odvrgla, mama mi je pa nato rekla, da je muca videla da si dude več ne želim in jo je odnesla. Od tega dne naprej dude ni bilo več, ne vem če sem sploh še silila 🙂

Pri mojih se niso obnesle ne muce, ne miške, ne pokopavanje, ne odmetavanje, ne … pač, sem vzela in rekla,da dude več ne bo. Upor, tuljenje, jaz ignoranca, potem pa mir. Za zmeraj. Gre za 4 leta starega otroka, ki bo “nič več” razumel, seveda pa ne nujno strinjal.

Nisem si mislila, da je tak problem vzeti dudo otroku. Ko se odločiš, da je čas, da gre duda stran, otroku poveš, da je za dudo prevelik in fertig. V življenju bo treba še marsikdaj od otroka zahtevati, da počne stvari, ki mu ne bodo všeč. Mar se boste za vsako domačo nalogo igrali muce in miške?

Kako pa to sprejmejo v vrtcu..ce hodi v vrtec seveda?
Sicer pa moja izkusnja …. sin je bil strasen odvisnik od dude. Okoli leta in pol smo vsakic ko je zel kaj povedati z dudo v ustih rekli da ga ne razumemo tako da je sam zacel dudo dajati iz ust ko je govoril.Tako se je pocasi odvadil dude cez dan..imel jo je vse manj in manj. Za spanje pa pri dveh..ko je tretjic preboleval angino in smo mu razlozili da je bolan ker so skratje na dudi in ga zato boli grlo. Tako da dude ne bo vec ker zelimo da je zdrav. Ni bil navdusen ampak se je sprijaznil. Zelo je bil ponosen ko sva vsakomur povedala da ne rabi vec dude in ko je bil pohvaljen. Sploh s strani zdravnice, zobozdravnice…Ko jo je zvecer zelel smo preusmerjali pozornost in uvedli nove rutine pred spanjem. Ceprav sem bila prepricana da bo hudo smo izpeljali brez solz.
Odlociti se boste morali vi,ker otrok se ne bo sam. Kaksen pristop ubrat pa tezko svetujem ker otroka najbolj poznate sami. Morda s pohvalo,nagrado,preusmerjanjem pozornosti… Pri stirih otrok razume skoraj vse in ce mu razlozite zakaj je zgodba z dudo zakljucena bo razumel. Samo sami morate vedeti zakaj ji dude ne zelite vec dati in zakaj jo je do sedaj lahko imela. Ko razcistite pri sebi bo steklo…

Glede na to, da ste dudo že uspešno ukinili, pomeni, da je duda povezana s čim psihičnim. ker imate dojenčka (in s tem je veliko dela na začetku), ima starejša hči težave s sprejetjem sestrice. Četudi ne kaže na ljubosumnost in zavračanje – še ne pomeni, da se je povsem prilagodila novi situaciji.
Zato dudo vzemite takoj proč, in ignorirajte njeno izsiljevanje. Tudi babici in dedku povejte, naj si ne drzneta kupiti nove. Sicer boste imeli na koncu težave z njima in ne s samo dudo.

Nujno pa se psovetite starejši deklici. Očitno ji manjka več crklanja oz. se še ni navadila, da ga bo morala deliti. Delajte v tej smeri, da se bo otrok psihično dobro počutil v novo nastali situaciji (nov družinski član). Za več nasvetov pa bi potrebovala boljši opis, kako ste starejšo hčer pripravili na prihod sestrice. Ter kakšen je bil prej odnos, vsakdan … Koliko pozornosti je imela starejša pred prihodom sestrice od vas in očeta. Je drugi otrok naporen in ste premalo naspani za dnevne aktivnosti? … Že če si boste sami odgovorili na ta vprašanja, boste morda bližje reševanju situacije. Kar pa ni odvajanje od dude – dudo lahko gre ta trenutek stran. Ampak prilagajanju in navajanju novi situaciji.
Lepo pa se mi zdi, da babica in dedek vzameta starejšo v varstvo – s takimi starimi starši boste lažje šli čez težave, ki jih prinese navajanje na novega člana med otroci.

spredaj odreži dudo. Čisto, čisto malo cuclja pusti. Ko hoče dudo jo daj. Sama jo bo zavrgla, ker ne bo marala odrezane. Večkrat bo prišla, vedno ji daj dudo. Tako se bo sama odločila, da je ne mara.
Če ima več dud, jih pač vse odrežete. Muca, porednica, je odgriznila.

Zakaj jih sploh navajate na dudo?


V bistvu imaš prav, da dojenček dude ne bi potreboval, če bi vzgoja dojenčak in malčka potekala “naravno”. Dude so pač priročen pripomoček staršem. Razvile so se v časih, ko so starši morali veliko delati, časa za otroke ni bilo. Sedaj je pa to enostavno del vzgoej dojenčka, brez dude je nekaj zelo čudnega – zato večinoma vsi tiščijo dude svojim otrokom. Jaz osebno jih nisem nobenemu od mojih otrok.

Jaz osebno sem jo “ponudila” ker bi bil sicer 24/7 na joski. Ce ni bilo naravno pac ni bilo… Nisem bila zato nic manj z otrokom, niti se z njim kaj manj ukvarjala. Ce bi slo brez bi bilo seveda super…ampak nekje je bila pac meja ko mi ni vec zneslo. Da pa nekateri starsi kupijejo razlicne dude ker je otrok ne sprejme pa tudi meni ni bilo nikoli jasno…hb ce je noce..zakaj silit.

Otrok sam od sebe vrže stran dudo. Ravno takrat, ko se nehaš sekirati, zakaj ima še dudo. Saj nobeden ni v prvi razred z dudo prišel, a ne?

Če mene vprašate “Nobelovo nagrado bi dal tistemu geniju, ki je izumil dudo.” Sem imela v porodnišnici eno vzgojno uro od babic, kako se otroka ne sme “navaditi” na dudo. Sem se odločila, da jaz bom tako perfect, da bo moj otrok brez dude.

Takojci mi je ati že dudo dostavil, za katero sem bila prepričana, da jo jaz tako perfect mati ne bom potrebovala.

Živela duda in tisti genij, ki jo je izumil. Zdaj si pa dajte duška,

Kot prvo, vsaka stvar ob svojem času. Če se zamudi, je veliko težje. Če bi dudo vzeli dvoletniku, bi bilo veliko lažje kot zdaj. Vendar ima tako velik otrok določene privilegije proti majhnemu dojenčku. Npr. risanke so za velike punce, duda pa za dojenčke, odloči se. Ampak to ste zamudili. Mogoče kolo, rolerji, smučke, skiro, nekaj kar še nima, pa bi želela imeti. Potem pa naj se sama odloči. Če je velika, lahko ima rolerje, vendar ne more imeti dude.Drugače pa naj ima dudo in naj bo majhna. Naj premisli.
Lahko pa ji pripovedujete zgodbice kaj je ena duda naredila nekemu otroku- uničila mu je zobe..

Ne vem če sicer paše to v tole temo…ampak jaz sem sesala prst vse do 1. letnika gimnazije. Naskrivaj seveda, vendar so me stokrat dobili in so me kregali. Zakaj sem to počela, še zdaj ne vem.
Ni pa nujno to znak neke stiske kot nekateri pišete…z mano je vse v redu, sem čisto po JUS-u, sem doštudirala, imam službo in družino, sem zdrava (psihično in fizično), zobje so super, pa sem že v letih, ko to ni več samoumevno.

No, sesanje prsta do najstniških let vsekakor ni normalno. Morda je šlo za kakšno podzavestno stisko, ki se je niti danes ne zavedaš?

Dudo enostavno vzameš in pika. Starima staršema pa zabičaš, da je ne kupujeta več. Pa kako jima je sploh padlo na pamet, da sta jo kupila?!?
V glavnem pa tako – duda ni nič groznega in je še vedno milijonkrat boljša kot pa sesanje palca. Tisto je šele težko odvaditi.

naj zamenja za kakšno lepo igračo.
našemu je muca odnesla, drugega smo nafintirali da jih je dal dojenčici, samo sta bila mlajša.

Mojima otrokoma je duda pomenila veliko in vzela sem jima jo tam okoli treh let. Moja mama se je jezila name, češ vi imate cigarete, iščete druga zadovoljstva otroku, ki me je duda tudi zadovoljstvo pa to jemljete.
Babica sem in ena izmed mojih vnukinj je imela tudi dudo nadvse rada in se z njo pocrkljala. Stari so ji jo vzeli okoli četrtega leta, pri meni pa si jo je zaželela in sem jo kupila. Ko jo je imela v ustih je imela slabo vest in opominjala me je naj pazim če prihajajo starši, da jo je takoj skrila. Bolel me je ta njen strah zato sem ji lepo povedala, da še nihče ni šel z dudo in plenicami v šolo, zato naj se pri meni kar crklja z njo. Malo pred šolo je sama pozabila nanjo.
Ni mi žal da sem tako ravnala.


In če se punca ne bi odvadila? Naivno je verjeti, da šolarji nimajo več dud in plenic. Večina res ne, so pa takšni, ki imajo eno ali drugo še dolgo. Pa to ni nov pojav, samo včasih se je to bolj skrivalo. V bistvu si bila zelo nesramna do svojih otrok. Njim ne zaupaš, da ravnajo prav pri vzgoji svojih otrok, zato jim spodkopavaš vzgojo. Zelo egoistično. A če bi vnukinja cuzala palec, bi tudi tako ravnala? Ne glede na morebitne posledice? Bi bila še tako zlata babi in jo potem dolga leta vodila k ortodontu? Veš, saj duda večinoma ne škoduje, včasih pa. A res ne znaš pocrkljat vnukinje drugače kot z razvado? A se ti res zdi, da je to ljubezen?


In če se punca ne bi odvadila? Naivno je verjeti, da šolarji nimajo več dud in plenic. Večina res ne, so pa takšni, ki imajo eno ali drugo še dolgo. Pa to ni nov pojav, samo včasih se je to bolj skrivalo. V bistvu si bila zelo nesramna do svojih otrok. Njim ne zaupaš, da ravnajo prav pri vzgoji svojih otrok, zato jim spodkopavaš vzgojo. Zelo egoistično. A če bi vnukinja cuzala palec, bi tudi tako ravnala? Ne glede na morebitne posledice? Bi bila še tako zlata babi in jo potem dolga leta vodila k ortodontu? Veš, saj duda večinoma ne škoduje, včasih pa. A res ne znaš pocrkljat vnukinje drugače kot z razvado? A se ti res zdi, da je to ljubezen?[/quote]

Ne gane me vaš komentar. Da še vedno bi tako ravnala, uporabljala svojo zdravo kmečko pamet in če kdo smatra, da sem nesramna, mi pač naj ne da otrok. Da bom imela vnuke z navodili kaj smem in kaj ne, gledala na list kako lahko v določeni stvari reagiram, kdaj lahko stopim levo in kdaj samo desno……Ne lomite ga.
Vnuki so pri meni zadovoljni, varni, ljubljeni, če mi jih kdo ne zaupa , naj jih ima doma in sam poskrbi zanje. BASTA!


In če se punca ne bi odvadila? Naivno je verjeti, da šolarji nimajo več dud in plenic. Večina res ne, so pa takšni, ki imajo eno ali drugo še dolgo. Pa to ni nov pojav, samo včasih se je to bolj skrivalo. V bistvu si bila zelo nesramna do svojih otrok. Njim ne zaupaš, da ravnajo prav pri vzgoji svojih otrok, zato jim spodkopavaš vzgojo. Zelo egoistično. A če bi vnukinja cuzala palec, bi tudi tako ravnala? Ne glede na morebitne posledice? Bi bila še tako zlata babi in jo potem dolga leta vodila k ortodontu? Veš, saj duda večinoma ne škoduje, včasih pa. A res ne znaš pocrkljat vnukinje drugače kot z razvado? A se ti res zdi, da je to ljubezen?[/quote]

Ne gane me vaš komentar. Da še vedno bi tako ravnala, uporabljala svojo zdravo kmečko pamet in če kdo smatra, da sem nesramna, mi pač naj ne da otrok. Da bom imela vnuke z navodili kaj smem in kaj ne, gledala na list kako lahko v določeni stvari reagiram, kdaj lahko stopim levo in kdaj samo desno……Ne lomite ga.
Vnuki so pri meni zadovoljni, varni, ljubljeni, če mi jih kdo ne zaupa , naj jih ima doma in sam poskrbi zanje. BASTA![/quote]

Res je. In zaradi podobnega odnosa in totalnega nespoštovanja mene in mojega moža, je moja mati ostala brez vnukov …


In če se punca ne bi odvadila? Naivno je verjeti, da šolarji nimajo več dud in plenic. Večina res ne, so pa takšni, ki imajo eno ali drugo še dolgo. Pa to ni nov pojav, samo včasih se je to bolj skrivalo. V bistvu si bila zelo nesramna do svojih otrok. Njim ne zaupaš, da ravnajo prav pri vzgoji svojih otrok, zato jim spodkopavaš vzgojo. Zelo egoistično. A če bi vnukinja cuzala palec, bi tudi tako ravnala? Ne glede na morebitne posledice? Bi bila še tako zlata babi in jo potem dolga leta vodila k ortodontu? Veš, saj duda večinoma ne škoduje, včasih pa. A res ne znaš pocrkljat vnukinje drugače kot z razvado? A se ti res zdi, da je to ljubezen?[/quote]

Ne gane me vaš komentar. Da še vedno bi tako ravnala, uporabljala svojo zdravo kmečko pamet in če kdo smatra, da sem nesramna, mi pač naj ne da otrok. Da bom imela vnuke z navodili kaj smem in kaj ne, gledala na list kako lahko v določeni stvari reagiram, kdaj lahko stopim levo in kdaj samo desno……Ne lomite ga.
Vnuki so pri meni zadovoljni, varni, ljubljeni, če mi jih kdo ne zaupa , naj jih ima doma in sam poskrbi zanje. BASTA![/quote]
Ojoj, nisem si mislila, da so babice lahko takšne čarovnice…


In če se punca ne bi odvadila? Naivno je verjeti, da šolarji nimajo več dud in plenic. Večina res ne, so pa takšni, ki imajo eno ali drugo še dolgo. Pa to ni nov pojav, samo včasih se je to bolj skrivalo. V bistvu si bila zelo nesramna do svojih otrok. Njim ne zaupaš, da ravnajo prav pri vzgoji svojih otrok, zato jim spodkopavaš vzgojo. Zelo egoistično. A če bi vnukinja cuzala palec, bi tudi tako ravnala? Ne glede na morebitne posledice? Bi bila še tako zlata babi in jo potem dolga leta vodila k ortodontu? Veš, saj duda večinoma ne škoduje, včasih pa. A res ne znaš pocrkljat vnukinje drugače kot z razvado? A se ti res zdi, da je to ljubezen?[/quote]

Ne gane me vaš komentar. Da še vedno bi tako ravnala, uporabljala svojo zdravo kmečko pamet in če kdo smatra, da sem nesramna, mi pač naj ne da otrok. Da bom imela vnuke z navodili kaj smem in kaj ne, gledala na list kako lahko v določeni stvari reagiram, kdaj lahko stopim levo in kdaj samo desno……Ne lomite ga.
Vnuki so pri meni zadovoljni, varni, ljubljeni, če mi jih kdo ne zaupa , naj jih ima doma in sam poskrbi zanje. BASTA![/quote]
Ojoj, nisem si mislila, da so nekatere babice lahko take čarovnice…

Kot prvo, odstavimo otroka in ne dude.
Kot drugo ne vem, zakaj navajate otroke na nekaj, od česar jih je potem treba odvajat?
Drugače pa – vzemi pelin, posvaljkaj ga med dlanmi, da spusti sok. V to namoči dudo.


Preverjeno ne pomaga vedno. Moj sine se je sicer malo kremžil, potem pa naprej cuzal.


Mi smo našo hitro odvadili, jaz sem dudo vzel in vrgel, zadeva zaključena, malo joka, mi ignore…

New Report

Close