Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Tudi danes so službe, ne samo nekoč

Tudi danes so službe, ne samo nekoč

Pogosto pravite, da včasih so bile službe, danes pa jih ni. Pa je res tako?
Ja, včasih je bilo komot dobiti službo, za tekočim trakom, ni problema. V gradbeništvu zidarska dela ni problema.
Je danes kaj drugače? Kar naprej iščejo kovinarje, strugarje, CNC operaterje, delavce za tekoči trak, zidarje, pomagače zidarjem.
Cel kup takih del opravljajo tujci, ker domačih ni.
Res pa, da je težko priti do fine službice. Ampak nekoč so bili zadovoljni s službo kot zidarji ali pa za tekočim trakom ali pa kot čistilke.
Jaz priznam, da s tako službo nisem zadovoljna, samo jaz ne jamram, da je bilo včasih bolje, ker me delo v tovarni, kar so naši predniki največ počeli, ne mika.
Priznam, da hočem kaj boljšega. Naši starši pa niso bili tako zbirčni.

Zakaj jemljejo tujce? Misliš, da je vzrok v lenobi Slovencev?

Še sanja se ti ne, koliko je izkoriščanja, kršitev delovnopravne zakonodaje. Tujce je lažje nat***** kot domačine, saj ne poznajo jezika, zakonodaje. Pridejo v Slovenijo, čez nekaj mesecev se vrnejo. Brez plačila. Tega je OGROMNO.

Naši starši so imeli službe s plačo, ki je zadostovala za dostojno življenje. Danes so najnižje plače navadna mizerija, ki ne zadošča za preživetje, zato ne govori, da so ljudje zbirčni. Ne morejo si privoščiti, da bi delali zastonj, razumeš?!

nova
Uredništvo priporoča

Res je tega je ogromno.
Pa ni povsod tako kot pišeš. Sem z območja, kjer je dosti kmetij, takih ta konkretnih. Vzamejo raje Romune kot Slovence. Ker Slovenci pogosto pridejo, jim plačajo zdravniški pregled, ki je seveda drag. Pridej potem enkrat, dvakrat delat pa jih ni več blizu. Romuni pa pridno delajo.

Pa dosti je takih del, ko nihče noče delat: zidarska dela, kovinarstvo. To skoz iščejo.
Čistilke, vidiš veliko Slovenk? Jaz jih ne. Ne pred 30 leti, ne danes. Ne v gospodarstvu, ne v JU. Podobno je s smetarji, tudi pred 30, 40 leti, sami tujci, danes isto.

Pa ne v naši tako opevani samostojni demokraciji, noooo…

Naši starši so imeli službe s plačo, ki je zadostovala za dostojno življenje. Danes so najnižje plače navadna mizerija, ki ne zadošča za preživetje, zato ne govori, da so ljudje zbirčni. Ne morejo si privoščiti, da bi delali zastonj, razumeš?![/quote]

Jaz pa sem zbirčna. In verjamem, da jih je še veliko drugih izbirčnih.
Plače so res nizke. Res pa je, da jaz nisem zadovoljna, da bi imela samo za hrano in bivanje kot recimo moja mama, ki je bila navadna delavka. Niti nočem, da bi me šef zmerjal, kot je bila pri njih navada. Jaz hočem dostojno obanšanje šefa. Jaz hočem na dopust v ZDA, Avstarlijo. Jaz hočem avto, kolo, smuči, vse to hočem imet. Mama pa nič od tega ni imela. So bistvene razlike kaj je bilo dostojno življenje nekoč in kaj je danes. Danes pač vsak hoče imet TV, telefon, internet, avto… včasih pa so bili z manj zadovoljni.

Pa ne v naši tako opevani samostojni demokraciji, noooo…[/quote]

Tudi v tako opevani Nemčji se podobno dogaja. Zadnjič je bil ravno en tak primer. Lastnik firme pa je bil Slovenec. Ampak je gor imel firmo in je okrog prenašal tuje delavce, z juga, tudi Slovence.

Moja starša sta bila oba zaposlena v Muri. Navadna delavca, končana OŠ. S svojima plačama sta živela kot kralja – zgradila hišo, vikend, kupila zemljo, gozd; vsak svoj nov avto na 8 let, 2x letno na počitnice, vzgojila in izobrazila sta 3 otroke (vsi UNI dipl).

Od vseh treh imam službo v Slo samo jaz – ostala dva sta šla v tujino za kruhom. Nimam minimalca (tako kot moja starša), pa si ne morem kupiti niti ene usrane garsonjere, o novem avtu lahko samo sanjam. Nekoč si bil za vsako delo dostojno plačan! Danes pa????

Moja mama (samohranilka, ker se oče ni hotel brigat za otroke) je bila tudi navadna delavka v podobni firmi kot je Mura. Nikoli nobenega izleta, ker je morala ves denar dati v gradnjo hiše. Za tiste kredite, ki jih niso nikoli vračali, je bila prepozna. Tako, da je morala vso plača dati v gradnjo. Nikoli se ni šminkala, nikoli pila, nikoli nismo imeli novih oblačil. Je striktno vse varčevala. Tako, da toliko o tej fenomenalni plači. Res pa je, da ji nihče ni nič pomagal. Je morala vse sama plačat, kupit. V penzijo je šla v začetku 90ih. Ima pa cca. 400€. Tako, da močno dvomim, da so bile tiste plače res tako bajne. Ker takrat se je štelo 10 najboljših let za penzijo in osnova je bila dosti več{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} kot danes.


To niso službe, ampak suženjstva. Tujci, recimo Bosanci, živijo v samskih sobah, kjer jih je več skupaj. Delajo vsak dan po 12 ur in še sobote, za 4 evre na uro. Ne dobijo regresa….
Služba pa bi ti naj omogočila neko dostojno žvljenje.


To niso službe, ampak suženjstva. Tujci, recimo Bosanci, živijo v samskih sobah, kjer jih je več skupaj. Delajo vsak dan po 12 ur in še sobote, za 4 evre na uro. Ne dobijo regresa….
Služba pa bi ti naj omogočila neko dostojno žvljenje.[/quote]

Ne bo držalo. Pri nas imamo snažilko iz BIH. Ok ženska, živi čisto normalno življenje.
Tako, da ni povsod tako. Pa nisem še videla kaj veliko Slovenk, da so snažilke.
Saj ne rečem, da so to visoke plače, ker so res nizke.
In se strinjam, da so prenizke. Da bi moral biti minimalec vsaj 900€. S tem se vse strinjam.
AMpak dejstvo je, da tiste službe nekoč tudi niso bile tako super.
Pač vem kako je morala mama v tovarni delat. Nadiranje, zmerajanje, slabi delovni pogoji, zdravju škodljivo, delo ob sobotah, pogosto neki dodatni delovniki, ker so bili kot prispevki za Kosovo pa za kak zdravsteni dom pa za inkubator. V glavnem kar naprej neki podaljšani delovni tedni.
Res pa je, da so bili v tistih časih drugačna merila za dostojno življenje. Zdaj imamo pa povsem drugčana merila, zato nam take plače kot nekoč in razmere ne ustrezajo. Ja, priznam, da se tega ne bi šla, kar so morali početi nekoč.
Jaz priznam, da sem zbirčna, da mi tak način življenja kot so ga imeli takrat, ni dovolj, da hočem več, dosti več.

Ko sem kot otrok gledala kako morata starša, sosedje, znanci garati v službi (v bistvu nisem poznala koga, ki ne bi bil navaden delavec, vsaj tako bolj od blizu ne), sem dobila motivacijo za učenje. Vedno sem si rekla, da bom naredila vse, da ne bom na takem kot so oni.
Tudi mama mi je vedno govorila, da v tovarno pa ne. Da naj naredim vse, samo, da bom dobila boljšo službo.
Tako, da ne obsojam nikogar, da noče takih zanič delovnih razmer z zanič plačo.
Samo povedat hočem, da tudi nekoč niso bile te službe tako fensi kot eni mislijo. So bile še kako garaške.


To niso službe, ampak suženjstva. Tujci, recimo Bosanci, živijo v samskih sobah, kjer jih je več skupaj. Delajo vsak dan po 12 ur in še sobote, za 4 evre na uro. Ne dobijo regresa….
Služba pa bi ti naj omogočila neko dostojno žvljenje.[/quote]

Ne bo držalo. Pri nas imamo snažilko iz BIH. Ok ženska, živi čisto normalno življenje.
Tako, da ni povsod tako. Pa nisem še videla kaj veliko Slovenk, da so snažilke.
Saj ne rečem, da so to visoke plače, ker so res nizke.
In se strinjam, da so prenizke. Da bi moral biti minimalec vsaj 900€. S tem se vse strinjam.
AMpak dejstvo je, da tiste službe nekoč tudi niso bile tako super.
Pač vem kako je morala mama v tovarni delat. Nadiranje, zmerajanje, slabi delovni pogoji, zdravju škodljivo, delo ob sobotah, pogosto neki dodatni delovniki, ker so bili kot prispevki za Kosovo pa za kak zdravsteni dom pa za inkubator. V glavnem kar naprej neki podaljšani delovni tedni.
Res pa je, da so bili v tistih časih drugačna merila za dostojno življenje. Zdaj imamo pa povsem drugčana merila, zato nam take plače kot nekoč in razmere ne ustrezajo. Ja, priznam, da se tega ne bi šla, kar so morali početi nekoč.
Jaz priznam, da sem zbirčna, da mi tak način življenja kot so ga imeli takrat, ni dovolj, da hočem več, dosti več.[/quote]
Bo držalo. Pri nas so službe, ki so tako slabo plačane, da je treba popoldne fušat, da si lahko privoščiš službo.

Res je tega je ogromno.
Pa ni povsod tako kot pišeš. Sem z območja, kjer je dosti kmetij, takih ta konkretnih. Vzamejo raje Romune kot Slovence. Ker Slovenci pogosto pridejo, jim plačajo zdravniški pregled, ki je seveda drag. Pridej potem enkrat, dvakrat delat pa jih ni več blizu. Romuni pa pridno delajo.

Pa dosti je takih del, ko nihče noče delat: zidarska dela, kovinarstvo. To skoz iščejo.
Čistilke, vidiš veliko Slovenk? Jaz jih ne. Ne pred 30 leti, ne danes. Ne v gospodarstvu, ne v JU. Podobno je s smetarji, tudi pred 30, 40 leti, sami tujci, danes isto.[/quote]Ne nakladaj bedarij in ne govori o stvareh o katerih nimaš pojma.Romune in Bolgare raje firme vzamejo preko agencij,ker so pripravljeni delati za 2,5 eura na uro.Živijo v eni sobici njih 10,brez gretja in se prehranjuje z paštetami in mesnimi narezki,da bi kakšen euro poslali domov družini.Tisti,ki smo pa rojeni v Sloveniji in živimo tukaj,za tak denar ne moreš delati,ker enostavno ne moreš preživeti.Zato vse Slovenske firme,raje njih najemajo,ker so pripravljeni delati po 12 ur vsak dan,za majhen denar.Nekdo,ki pa tukaj ima družino ne more biti firmam na voljo 24 ur na dan,za razliko od njih.

Moja mama (samohranilka, ker se oče ni hotel brigat za otroke) je bila tudi navadna delavka v podobni firmi kot je Mura. Nikoli nobenega izleta, ker je morala ves denar dati v gradnjo hiše. Za tiste kredite, ki jih niso nikoli vračali, je bila prepozna. Tako, da je morala vso plača dati v gradnjo. Nikoli se ni šminkala, nikoli pila, nikoli nismo imeli novih oblačil. Je striktno vse varčevala. Tako, da toliko o tej fenomenalni plači. Res pa je, da ji nihče ni nič pomagal. Je morala vse sama plačat, kupit. V penzijo je šla v začetku 90ih. Ima pa cca. 400€. Tako, da močno dvomim, da so bile tiste plače res tako bajne. Ker takrat se je štelo 10 najboljših let za penzijo in osnova je bila dosti več{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} kot danes.[/quote]

Oprosti, ampak dokazala si nasprotno od tega, kar si hotela dokazati. Najti mi danes navadno delavko v tovarni, ki lahko zgradi hišo. Lahko še bolj striktno varčuje, ampak ji ne bo uspelo. Danes samohranilka, ki je navadna delavka v tovarni, ne more preživeti, pa če ji hišo nekdo šenka.


To niso službe, ampak suženjstva. Tujci, recimo Bosanci, živijo v samskih sobah, kjer jih je več skupaj. Delajo vsak dan po 12 ur in še sobote, za 4 evre na uro. Ne dobijo regresa….
Služba pa bi ti naj omogočila neko dostojno žvljenje.[/quote]

Ne bo držalo. Pri nas imamo snažilko iz BIH. Ok ženska, živi čisto normalno življenje.
Tako, da ni povsod tako. Pa nisem še videla kaj veliko Slovenk, da so snažilke.
Saj ne rečem, da so to visoke plače, ker so res nizke.
In se strinjam, da so prenizke. Da bi moral biti minimalec vsaj 900€. S tem se vse strinjam.
AMpak dejstvo je, da tiste službe nekoč tudi niso bile tako super.
Pač vem kako je morala mama v tovarni delat. Nadiranje, zmerajanje, slabi delovni pogoji, zdravju škodljivo, delo ob sobotah, pogosto neki dodatni delovniki, ker so bili kot prispevki za Kosovo pa za kak zdravsteni dom pa za inkubator. V glavnem kar naprej neki podaljšani delovni tedni.
Res pa je, da so bili v tistih časih drugačna merila za dostojno življenje. Zdaj imamo pa povsem drugčana merila, zato nam take plače kot nekoč in razmere ne ustrezajo. Ja, priznam, da se tega ne bi šla, kar so morali početi nekoč.
Jaz priznam, da sem zbirčna, da mi tak način življenja kot so ga imeli takrat, ni dovolj, da hočem več, dosti več.[/quote]
Kje pa ti živiš ? Nisi še videla slovenske snažilke ? Malo bluziš. 🙂
Dandanes je veliko več stresa, mobinga, višje norme…kot pa včasih.
In za delavsko plačo si lahko privoščiš le životarjenje.

jaz kar verjamem.
to je bilo takrat, ko je babica pojedla volka, lovec pa Rdečo kapico.
Mura si pa zaradi svoje radodarnosti še danes ni opomogla…

Moja mama (samohranilka, ker se oče ni hotel brigat za otroke) je bila tudi navadna delavka v podobni firmi kot je Mura. Nikoli nobenega izleta, ker je morala ves denar dati v gradnjo hiše. Za tiste kredite, ki jih niso nikoli vračali, je bila prepozna. Tako, da je morala vso plača dati v gradnjo. Nikoli se ni šminkala, nikoli pila, nikoli nismo imeli novih oblačil. Je striktno vse varčevala. Tako, da toliko o tej fenomenalni plači. Res pa je, da ji nihče ni nič pomagal. Je morala vse sama plačat, kupit. V penzijo je šla v začetku 90ih. Ima pa cca. 400€. Tako, da močno dvomim, da so bile tiste plače res tako bajne. Ker takrat se je štelo 10 najboljših let za penzijo in osnova je bila dosti več{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} kot danes.[/quote]

Oprosti, ampak dokazala si nasprotno od tega, kar si hotela dokazati. Najti mi danes navadno delavko v tovarni, ki lahko zgradi hišo. Lahko še bolj striktno varčuje, ampak ji ne bo uspelo. Danes samohranilka, ki je navadna delavka v tovarni, ne more preživeti, pa če ji hišo nekdo šenka.[/quote]

Veš imeli smo pa ponošena oblačila z druge roke, nismo imeli vode, nismo imeli WC, nismo imeli telfona, nismo imeli postelje, nismo imeli avta, da ne naštevam naprej. Se ti še zdi, da je bila plača delavke tako bajna? In ne ni šlo za alkohol, ni šlo za cigarete, ne za kozmetiko, nobene šminke, nobenih afnarij.

Ne bo držalo. Pri nas imamo snažilko iz BIH. Ok ženska, živi čisto normalno življenje.
Tako, da ni povsod tako. Pa nisem še videla kaj veliko Slovenk, da so snažilke.
Saj ne rečem, da so to visoke plače, ker so res nizke.
In se strinjam, da so prenizke. Da bi moral biti minimalec vsaj 900€. S tem se vse strinjam.
AMpak dejstvo je, da tiste službe nekoč tudi niso bile tako super.
Pač vem kako je morala mama v tovarni delat. Nadiranje, zmerajanje, slabi delovni pogoji, zdravju škodljivo, delo ob sobotah, pogosto neki dodatni delovniki, ker so bili kot prispevki za Kosovo pa za kak zdravsteni dom pa za inkubator. V glavnem kar naprej neki podaljšani delovni tedni.
Res pa je, da so bili v tistih časih drugačna merila za dostojno življenje. Zdaj imamo pa povsem drugčana merila, zato nam take plače kot nekoč in razmere ne ustrezajo. Ja, priznam, da se tega ne bi šla, kar so morali početi nekoč.
Jaz priznam, da sem zbirčna, da mi tak način življenja kot so ga imeli takrat, ni dovolj, da hočem več, dosti več.[/quote]
Kje pa ti živiš ? Nisi še videla slovenske snažilke ? Malo bluziš. 🙂
Dandanes je veliko več stresa, mobinga, višje norme…kot pa včasih.
In za delavsko plačo si lahko privoščiš le životarjenje.[/quote]

V šolah smo imeli snažilke vedno z juga. V nekaj službah, kar sem bila, tudi. Tako, da so res redkost Slovenke.
Jaz primerjam moje službe, jih je bilo kar nekaj (pa dosti sem delala preko študenta) in kako je morala mama delat v tovarni. In nisem nikjer doživela takega stresa kot ga je ona doživljala, nikjer me niso tako nadirali kot so njih, nikjer nisem doživlljala takega poniževanja. Pa ne pravim, da delavci ne doživljajo tega danes. Pravim le, da se je to dogajalo tudi včasih.
Ja, tudi včasih smo ob delavski plači le životarili.
Se strinjam, da so plače prenizke. So bila pa tudi nekoč zanič. Verjetno ne vse, tako kot tudi danes ne vse.
Ves čas govorim za primer moje mame, očeta, sosedov, ljudi, ki sem jih bolj poznala in so bili vsi navadni delavci. Pa jim ni bilo tako lepo.

Moja mama (samohranilka, ker se oče ni hotel brigat za otroke) je bila tudi navadna delavka v podobni firmi kot je Mura. Nikoli nobenega izleta, ker je morala ves denar dati v gradnjo hiše. Za tiste kredite, ki jih niso nikoli vračali, je bila prepozna. Tako, da je morala vso plača dati v gradnjo. Nikoli se ni šminkala, nikoli pila, nikoli nismo imeli novih oblačil. Je striktno vse varčevala. Tako, da toliko o tej fenomenalni plači. Res pa je, da ji nihče ni nič pomagal. Je morala vse sama plačat, kupit. V penzijo je šla v začetku 90ih. Ima pa cca. 400€. Tako, da močno dvomim, da so bile tiste plače res tako bajne. Ker takrat se je štelo 10 najboljših let za penzijo in osnova je bila dosti več{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} kot danes.[/quote]
Kakšno nakladanje. Pljuvaš po sistemu, v katerem je lahko samohranilka z delavsko plačo gradila hišo. Me zanima, katera samohranilka lahko danes z delavsko plačo gradi hišo ?
Še za položnice nima.
Nihče ne trdi, da včasih ni bilo mobinga. A vseeno ga je bilo veliko manj, kot dandanes.

Oprosti, ampak dokazala si nasprotno od tega, kar si hotela dokazati. Najti mi danes navadno delavko v tovarni, ki lahko zgradi hišo. Lahko še bolj striktno varčuje, ampak ji ne bo uspelo. Danes samohranilka, ki je navadna delavka v tovarni, ne more preživeti, pa če ji hišo nekdo šenka.[/quote]

Veš imeli smo pa ponošena oblačila z druge roke, nismo imeli vode, nismo imeli WC, nismo imeli telfona, nismo imeli postelje, nismo imeli avta, da ne naštevam naprej. Se ti še zdi, da je bila plača delavke tako bajna? In ne ni šlo za alkohol, ni šlo za cigarete, ne za kozmetiko, nobene šminke, nobenih afnarij.[/quote]

Zakaj ste pa hišo gradili, če za posteljo niste imeli? Danes gre mama samohranilka z otroki v socialno občinsko stanovanje, ne gradi hiše. Nihče ni rekel, da so bile plače bajne, so pa vsi nekako prišlo do strehe nad glavo. Če je nekdo moral imeti hišo, se je seveda zapletlo. Kaj je narobe pa z oblačili iz druge roke? Moj otrok ima praktično vse iz druge roke, ko moj otrok ponosi, dam jaz naprej in nekdo nosi potem iz tretje roke. Ne jaz ne mamica, ki vzame obleke od mene, nisva socialna primera. Samo se nama neumno zdi kupovati obleke, če jih dobiva in če tem oblekam čisto nič ne manjka.

Moja mama (samohranilka, ker se oče ni hotel brigat za otroke) je bila tudi navadna delavka v podobni firmi kot je Mura. Nikoli nobenega izleta, ker je morala ves denar dati v gradnjo hiše. Za tiste kredite, ki jih niso nikoli vračali, je bila prepozna. Tako, da je morala vso plača dati v gradnjo. Nikoli se ni šminkala, nikoli pila, nikoli nismo imeli novih oblačil. Je striktno vse varčevala. Tako, da toliko o tej fenomenalni plači. Res pa je, da ji nihče ni nič pomagal. Je morala vse sama plačat, kupit. V penzijo je šla v začetku 90ih. Ima pa cca. 400€. Tako, da močno dvomim, da so bile tiste plače res tako bajne. Ker takrat se je štelo 10 najboljših let za penzijo in osnova je bila dosti več{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} kot danes.[/quote]
Kakšno nakladanje. Pljuvaš po sistemu, v katerem je lahko samohranilka z delavsko plačo gradila hišo. Me zanima, katera samohranilka lahko danes z delavsko plačo gradi hišo ?
Še za položnice nima.
Nihče ne trdi, da včasih ni bilo mobinga. A vseeno ga je bilo veliko manj, kot dandanes.[/quote]Kar se tiče tebe Robi,vsaka ti čast,za vse povedano tukaj.Tudi sam sem navaden delavec in vse to,kar si povedal drži,ker vem iz lastnih izkušenj.Kar se pa tiče tebe avtorica,to meglo,ki jo tukaj prodajaš,lahko prodajaš nekomu,ki ni navaden delavec v današnjih časih in ,ki nima pojma o temu kot je več kot očitno,da tudi ti nimaš blage veze o čemu pišeš.

Ah te kaj duši v balončku?

Tudi v tistih cajtih navadna delavka ni gradila hiše, če je ni porival kakšen bogat ali več navadmih moških. To je vsa skrivnost.

No, že to, koliko je danes služ in koliko jih je bilo v Jugi, je velika razlika, ker v Jugi si v 60-70 laho delal do malice v eni firmi, po malici pa v drugi. Tudi v Avstriji in Nemčiji je bilo tako. Je to danes sploh mogoče?
Druga stvar so plače. Moja mama je imela tako mizerno plačo, da ima danes nekaj čez 300€ penzije. Poznaš koga s 300€ penzije za polno delovno dobo? Ne, a ne? Bila je ena redkih s tako mizerno plačo. Danes so pa vse delavske plače tako mizerne, da bodo čez 20 let vsi imeli 200€ pokojnine. Pa ni poanta v pokojnini, ampak v plači, s katero lahko preživiš samo, če prejemaš še sto nekih socialnih transferjev. Je plača temu namenjena, da si socialni problem in ne preživiš brez socialne pomoči, kljub temu, da delaš?

New Report

Close