Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Fakulteta za elektrotehniko

Fakulteta za elektrotehniko

Pozdravljeni!
Sem dijak 4. letnika gimnazije in se moram odločiti kaj iti studirat. Zanima me če ima morda kdo izkušnje s študijem na elektrotehniški fakulteti LJ. Kakšna je zahtevnost koliko porabis za ucenje kaksne so zaposlitvene moznosti itd. Smer me zanima fiziko in matematiko imam vsa 4 leta odlicno(5) torej s tem nimam tezav, zanima pa me ce bom morda imel tezave pri tehničnih predmetih glede na to da sem gimnazijec.
Lp

Naj greš na elektro ali fiziko/matematiko, ti bo šok v vsakem primeru. Na prvih predavanjih boš buljil kot tele in se počutil kot popolni bebec, ker ne boš imel pojma, o čem predavatelj govori!
Potem pa, če boš vsaj nekaj sproti delal, se povezal s sošolci, delal skupaj z njimi, boš mogoče našel rdečo nit, za zeleno vejo bo pa treba kar nekaj presedet za knjigami.
Ti faksi niso brez razloga najtežji in poleg učenja potrebuješ tudi nekaj sposobnosti razumevanja snovi, povezovanja, nekaj abstraktnega načina razmišljanja. Se pa da delat in diplomirat, ni tak bav bav.

Zaposlitev je pa kar precej možna, na elektro faksu jih v 3. leniku že kar nekaj dela na svojem področju preko študenta, fiziki so itak ful zaposljivi, matematiki tudi kolikor toliko.

Zdravo,

na voljo imaš vsš in uni študija. Glavna razlika je, da je univerzitetni študij precej bolj teoretičen in zahtevnejši.
Dobro znanje matematike in fizike zelo pomaga, ampak kljub temu je treba kar pridno študirat, da narediš. Tisti, ki jim je to področje všeč in so na faksu tudi uspešni precj zlahka najdejo zaposlitev. Je pa res, da ni več tako, kot je bilo včasih …

Če te kaj bolj specifičnega zanima, pa še vprašaj.

Lp

nova
Uredništvo priporoča

Ne bos imel tezav, ce ti matematika zares siba. Tam je res ogromno fizike in matematike. Osnove elektrotehnike so recimo matematicno podani fizikalni problemi. Ostalo se bos pa ucil ko zmesan. Pac moras nadoknadit 4 leta elektro srednje sole. (elektronski elementi, principi delovanja vezij, elektronska vezja, itd…)

Ce pa bi sel samo zaradi denarja, pa raje ne it. Stromarijo smo studirali tisti, ki nam je strom hobi. Ker edino tako z veseljem delas v tej branzi. Edino, ce mislis potem zajadrat v managerske vode in gledat na vse skupaj z viska.

Naravoslovci vsi takoj dobijo sluzbe. Problem je z druzboslovci.

Ok, partner je bil na uni elektro v LJ, pa nadaljeval še na znanstvenem magisteriju tam.
Pravi, da če si redno hodil na predavanja, delal sproti, ni noben bav-bav. Je pa res, da je hodil že na srednjo šolo na elektro-tehnično.

Je pa tudi res, da kar nekaj fakultet organizira uvajalne tečaje pred začetkom študijskega leta, nameni so tistim, ki strokovnih znanj nimajo iz srednje šole.

Zanima me UNI smer. Morda veste kako je s predmeti, kateri so najtežji? Zanima me tudi kako potekajo predavanja, kdaj se ponavadi začnejo, kdaj končajo, so povsod obvezna?
Lp

Urniki: http://urnik.fe.uni-lj.si/

Urnike imaš razdeljene na predavanja, avditorne vaje (reševanje nalog, priprave na izpit) in laboratorijske vaje.

Mani sta mi bila v prvem letniku najtežja matematika in osnove elektrotehnike. Sem pa šel na elektrofaks iz gimnazije.

Lp

Ce te stvar zanima in se s tem kot hobij ukvarjas ze zdaj ne bos imel tezav, ce pa se ti zdi pac to cool in se bos iz tega razloga vpisal pa bo tezka..

Kaj pa multimedija? Pozna kdo?

Nic kaj prevec uporabno glede zaposlitve, glej na prihodnost 🙂

Pozdravljeni!
Sem gimnzijka in se trenutno odločam za študij. Dobro mi gredo naravoslovni predmeti, predvsem fizika (imam zlato vegovo priznanje in fiziko vsa leta odlično), zato je mojo pozornost pritegnil tudi študij elektrotehnike. Zanima pa ma kako je z ženskami v tej stroki? Ali je kasneje težje najti zaposlitev?

Pozdravljeni!
Sem gimnzijka in se trenutno odločam za študij. Dobro mi gredo naravoslovni predmeti, predvsem fizika (imam zlato šefanovo priznanje in fiziko vsa leta odlično), zato je mojo pozornost pritegnil tudi študij elektrotehnike. Zanima pa ma kako je z ženskami v tej stroki? Ali je kasneje težje najti zaposlitev?

Kako misliš težje? Da je ženski težje najti zaposlitev, kot moškemu? Ne.

Ko sem doma povedala za to idejo, niso bili preveč navdušeni, češ da me ne bodo “jemali resno”…

Kako se je pa tebi zdelo študirat? Kako zahteven je bil študij? Si šla študirat iz gimnazije ali sredje elektro šole?

Če boš pokazala znanje, te bodo že jemali resno. Moraš pa imeti trdo kožo. Štromarji so zabavni ljudje, a zaradi njihovih šal ne smeš biti užaljena. Najbolje, da se takemu vicu nasmeješ:
A veš, kako se delijo ženske?
Na lepe in grde.
Kako se delijo grde?
Na tiste, ki hodijo na elektro in tiste, ki hodijo na strojno.

Kot inženir elektrotehnike ti lahko povem da so ženske v našem poklicu zelo cenjene in tudi precej uspešne. Zato kar, za službo se ti verjetno ne bo za bati če boš dobra na faksu. Da jih ne jemljejo resno pa verjetno govorijo tisti ki nimajo realne slike.

Moja sestrična je inženir elektrotehnike. Bila je top študentka, službo dobila, kjer je hotela, tudi v tujini, danes je na enem od vodilnih položajev v odličnem in znanem podjetju (ne bom omenjala imena, ker ga res čisto vsi poznajo). Tako da ni ovir za sposobne ženske:)

Mi lahko mogoče kaj več poveste o teh uvajalnih tečajih? Kje najdem kakšen podatek?

Če obvladaš matematiko in fiziko, ti ne bo problem elektrotehnika. Ko sem jaz študiral, so univerzitetni študij v 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zaključili vsi iz gimnazije in le kakih 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} tistih, ki so prišli iz elektro srednje šole. Če si punca, te bodo itak nosili na rokah 🙂
Večina predmetov je ali matematika ali fizika in to zna biti problem predvsem za tiste iz elektro srednje šole. Dobiti službo ni noben problem. Sam sem bil že po 14 dnevih po diplomi zaposlen za nedoločen čas. Če ne dobiš zaposlitve v elektro industriji, te zaposlijo kot informatika. Poznavanje računalništva/programskih jezikov je pri študije elektrotehnike nujno, saj moraš sam izdelovati programe za reševanje raznih nalog, enačb, problemov itd. Nihče te ne vpraša ali znaš – moraš znat (od drugega letnika dalje).

V mojih letih je bil to neobvezni repetitorij srednješolske matematike, ki so ga začeli izvajati oktobra. Matematiki sta bili v prvem letniku huda selekcijska predmeta in fakulteta je hotela brucem olajšati začetek študija.

Problem je bil v tem, da je bil ta repetitirij bistveno manj zahteven kot redna matematika, tako da ga ni imelo smisla obiskovati.

Ne drzi glih tko no

Odgovor na objavo uporabnika
101, 26.03.2018 ob 19:32

Pozdravljeni!
Sem gimnzijka in se trenutno odločam za študij. Dobro mi gredo naravoslovni predmeti, predvsem fizika (imam zlato šefanovo priznanje in fiziko vsa leta odlično), zato je mojo pozornost pritegnil tudi študij elektrotehnike. Zanima pa ma kako je z ženskami v tej stroki? Ali je kasneje težje najti zaposlitev?

Mislim da so se časi kar spremenili in je kar nekaj punc. Jaz sem bila edina v letniku. In ja včasih ni zabavno. Tudi potem v službi včasih ne. So pa po pravici vedno imeli več za povedati kakšni v prodaji ipd. pri nas na mene. Sploh ta povezava videz pamet, se jim očitno zdi zabavno reči joj preden sem te spoznal sem mislil da imaš škrge ipd.. Kolegi ing. so super ljudje. Imam res odličen kolektiv. Včasih se malo pohecamo, ampak nikoli zlobno. Res super ljudje. S službo ni bilo problemov. Sem pa v IT. Trenutno imamo dve študentki preko študenta. To tudi tebi predlagam, da se vključiš že med študijem (zadnji letnik recimo) v kakšno podjetje. Mi do sedaj samo enega nismo zaposlili. Najdi smer med študijem ki te zanima, naredi kakšen certifikat – dobra zaposlitev zagotovljena. Pri nas se plače za začetnike začnejo okoli 2k bruto. Takoj ko kakšen certifikat narediš se poviša. Po parih letih izkušenj imaš odlično odskočno desko za tujino če te to zanima. Vso srečo.

Srednješolska matematika ni M od prave (univerzitetne) matematike.
Tisto, kar učijo v OŠ in SŠ ni matematika, ampak je računstvo oziroma matematične METODE.

“Prava matematika” ni računstvo, ampak so izreki in dokazi.

Matematika se začne s praznim prostorom, ki nima niti dimenzij niti metrike, prav ničesar. Potem se na podlagi nekaj aksiomov ustvari dimenzije, metrike, množice, … da imaš na koncu sploh s čim računati, kar učijo v OŠ in SŠ.

Prava matematika je bolj podobna filozofiji kot računstvu.

New Report

Close