Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Stroški, ko se priselite k partnerju

Stroški, ko se priselite k partnerju

Tisti, ki ste se priselili k partnerju, ki ima lastno stanovanje. Kako ste si uredili glede stroškov?
Recimo, da imata oba cca. 1100€ plače. Tisti, ki ima stanovanje pa ima cca. 250€ kredita na mesec.
Kar se avtov tiče pa imata vsak svojega. In za vsak svojega skrbita.
Kako si potem razdelite skupne stroške? Tisti, ki ste se priselili, daste potem toliko več za skupne stroške ali pomagate plačevat kredit ali kako?

Stroški se delijo na pol. Kar se tiče kredita je pa tako, bi ti dala polovico zraven ali plačevala več stroškov? Sem za to, da se vse deli na pol in skupaj ustvarja. V primeru, ko nekdo nekaj ima že prej, se je treba vsest in predebatirat. Torej, če prišlek vlaga in pomaga plačevat kredit, kaj to pomeni za njega. Kak je njegov vložek in kaj ima ob morebitnem razhodu.

Sem v dilemi.
Če dava vsak pol za stroške. Recimo vsak 250€. Meni ostane od plače 850€. Njemu pa 600€, ker ima še kredit.
Nekako se mi zdi nepošteno, da dava vsak pol. Bi se počutila kot parazitka.

nova
Uredništvo priporoča

Drugače še ne živiva skupaj, bova pa v kratkem.
Jaz sem zdaj v najemu.

Kaj pa če imata še en skupen račun ali pa samo kuverto in vsak mesec položita gor/noter vsak recimo 400€ skupaj znese to 800€ in potem iz tega plačujeta kredit in vse stroške od elektrike, vode, hrane, ipd, kar ostane od tekočega meseca pa je tam za skupne dolgoročne plane…

Stroški se nič ne delijo na pol, ampak so vsi stroški od obeh in vsi prihodki od obeh. In iz tega naslova je čisto vseeno, ali plača nekaj eden ali drug in ali kaj več ostaja na enem računu v primerjavi z drugim. Tako se meni zdi normalno, saj bi sicer izpadlo, da sta dva skupaj iz čiste preračunljivosti, kot partnerstvo d.o.o. in bognedaj, da bi kdo kaj več plačal na račun drugega, imeti vsak svojo polico v hladilniku, če eden ne more na neko destinacijo na morje gre pač sam,… Nekje sem prebral, da je tudi kar nekaj takšnih preračunljivih škrtuhov – še vedno izhajam, da je bilo napisano zgolj hec, saj si takšnih oseb niti ne predstavljam…

Ne vem no? Kredit placuje za svoje stanovanje ne vajino. Lahko te po 10 letih skensla in ti nimas nic od tega, da si.mu placevala kredit. To se morata skupaj zmenir. Itak pa je meni to cudno njemu ostane toliko, meni toliko. Meni je ze to narobe. Po moje bi bilo ostane nana se 1450.
Ampak to sem jaz. Vem, da enim cisto stimajo locene finance.

Hja, če vsak dava enako v skupno malho, torej iz tega pokrijeva kredit, vse stroške, se sliši sicer fajn.
Samo en drug problem je: če se skregava recimo čez 10 let. Ima on stanovanje, jaz sem pa brez strehe nad glavo.

stroški so tekoča poraba – fer je, če jih pokrivata vsak 1/2 (neglede na dohodke)
premoženje (nepremičnina) pa je osebna last.
Dogovorita se kaj bo (bi bilo v primeru, da gresta narazen) s premoženjem.
Ker on odplačuje kredit lahko ostane premoženje njegovo tudi po razhodu.
Če pa meniš, da bi kaj ob razhodu “vzela s sabo” pa se zmenita kakšen delež je še za odplačati in kakšen delež imaš ti namen pokrivati v kreditu.
Lahko pa poguglaš o sodni praksi v primeru ločitve.

Sem v dilemi.
Če dava vsak pol za stroške. Recimo vsak 250€. Meni ostane od plače 850€. Njemu pa 600€, ker ima še kredit.
Nekako se mi zdi nepošteno, da dava vsak pol. Bi se počutila kot parazitka.[/quote]

Glej takole, če bi imel kredit za avto in bi se ti tudi vozila s tem avtom bi pač dala nekaj za ta kredit. Ker, če prav razumem pa ima kredit za stanovanje, ki bo njegovo ko ga odplača- le zakaj bi potem ti dajala zraven?! Razen, če ti napiše delež stanovanja. Poglej, nikoli ne veš kaj pride, tisti denar daj raje na kupček, pa bosta imela oba enako za zapraviti. Če bo veza do smrti uspešna itak je vse skupno, če pa moraš kdaj oditi pa imaš nekaj na računu za začetek. Bodi pametna.


Mislim, da ne razumeš niti avtorico in tudi ostalih. Gre za to da , ko se dva odločita za skupno življenje in ustvarjata iz nule, nikakor ni isto kot, da ima nekdo od prej neko premoženje oziroma nepremičnino. Seveda ne greš v zvezo z namenom, da se bo ta nekoč končala. Si predstavljaš, da si z nekom recimo 10 let, skupaj odplačata njegovo nepremičnino in potem gresta narazen? Kaj v tem primeru? Avtorica je zelo fer in v redu ženska pa vendar se mi zdi, da je vseeno treba realno razmišljat, ko gre za take pomembne odločitve.


Tako je in nič ni narobe s takim razmišljanjem.

Naj še omenim, da nisva več neka rosno mlada človeka, sva oba okrog 45. Pa že tudi kake slabe izkušnje glede denarnih zadev že imava za sabo. Tako, da se mogoče sliši kaj preračunljivo, ampak to je na podlagi izkušenj.

A nismo nekaj podobnega premlevali par mesecev nazaj, ko je ena jokala, da ji partner ne da zraven za njen kredit stanovanja oz. je spraševala, če mu naj računa najemnino namesto tega? Šlo pa je za iste zneske.

Sem v dilemi.
Če dava vsak pol za stroške. Recimo vsak 250€. Meni ostane od plače 850€. Njemu pa 600€, ker ima še kredit.
Nekako se mi zdi nepošteno, da dava vsak pol. Bi se počutila kot parazitka.[/quote]

Ni čisto tako, a ne? Njemu ostane 600 € PLUS stanovanje, tebi pa 850 € BREZ stanovanja.
Če se že greste kupčkat.


Mislim, da ne razumeš niti avtorico in tudi ostalih. Gre za to da , ko se dva odločita za skupno življenje in ustvarjata iz nule, nikakor ni isto kot, da ima nekdo od prej neko premoženje oziroma nepremičnino. Seveda ne greš v zvezo z namenom, da se bo ta nekoč končala. Si predstavljaš, da si z nekom recimo 10 let, skupaj odplačata njegovo nepremičnino in potem gresta narazen? Kaj v tem primeru? Avtorica je zelo fer in v redu ženska pa vendar se mi zdi, da je vseeno treba realno razmišljat, ko gre za take pomembne odločitve.[/quote]

S takšnim razmišljanjem je kar zelo narobe. Potem je najbolje, da sta vsak zase in se dobivata ko se dobivata in če gresta ob tem slučajno na pijačo, v kino, bosta vsak plačala svoje in tako bo avtorica najbolj pomirjena, da nebi slučajno kdo komu kaj plačal in bil s tem oškodovan. Ali ni zanimivo, da izpostavlja le gnar in to je zanjo pomembnejša stvar, ne pa na desetine drugih… Ta odnos je očitno ena sama preračunljivost. Verjetno razmišljata o skupnem bivanju tudi iz tega naslova – ne bo potrebno dvakrat plačevati TV, elektrike tudi ne bo krat dva,… Kje je meja te preračunljivosti – porabi ženska več vode pri kopanju, več elektrike za fen, bosta namontirala odštevalne števce na posamezne vtičnice, moški poje več – vaganje odrezanega kruha – ja, sliši se smešno, vendar je vse v istem kontekstu kot avtorica sprašuje. In če normalna oseba vse to razmisli, si bo res rekla, pa kaj je narobe z menoj, ali je res to bistvo odnosa, le kaj mi je bilo da sem sploh pomislila na to…
Sem identičnih let kot avtorica in


Mislim, da ne razumeš niti avtorico in tudi ostalih. Gre za to da , ko se dva odločita za skupno življenje in ustvarjata iz nule, nikakor ni isto kot, da ima nekdo od prej neko premoženje oziroma nepremičnino. Seveda ne greš v zvezo z namenom, da se bo ta nekoč končala. Si predstavljaš, da si z nekom recimo 10 let, skupaj odplačata njegovo nepremičnino in potem gresta narazen? Kaj v tem primeru? Avtorica je zelo fer in v redu ženska pa vendar se mi zdi, da je vseeno treba realno razmišljat, ko gre za take pomembne odločitve.[/quote]

S takšnim razmišljanjem je kar zelo narobe. Potem je najbolje, da sta vsak zase in se dobivata ko se dobivata in če gresta ob tem slučajno na pijačo, v kino, bosta vsak plačala svoje in tako bo avtorica najbolj pomirjena, da nebi slučajno kdo komu kaj plačal in bil s tem oškodovan. Ali ni zanimivo, da izpostavlja le gnar in to je zanjo pomembnejša stvar, ne pa na desetine drugih… Ta odnos je očitno ena sama preračunljivost. Verjetno razmišljata o skupnem bivanju tudi iz tega naslova – ne bo potrebno dvakrat plačevati TV, elektrike tudi ne bo krat dva,… Kje je meja te preračunljivosti – porabi ženska več vode pri kopanju, več elektrike za fen, bosta namontirala odštevalne števce na posamezne vtičnice, moški poje več – vaganje odrezanega kruha – ja, sliši se smešno, vendar je vse v istem kontekstu kot avtorica sprašuje. In če normalna oseba vse to razmisli, si bo res rekla, pa kaj je narobe z menoj, ali je res to bistvo odnosa, le kaj mi je bilo da sem sploh pomislila na to…
Sem identičnih let kot avtorica in[/quote]

In tvoj predlog je kakšen?

zakon, kjer ne gredo VSI stroški iz skupne vreče in VSI prihodki v to isto vrečo, se mi zdi brez smisla!

Midva:
lastništvo oba
denar skupaj v en žakelj in poraba z varčevanjem iz njega!

Smisla v najširšem pomenu ni. So pa izkušnje.
So to tvoje?

S takšnim razmišljanjem je kar zelo narobe. Potem je najbolje, da sta vsak zase in se dobivata ko se dobivata in če gresta ob tem slučajno na pijačo, v kino, bosta vsak plačala svoje in tako bo avtorica najbolj pomirjena, da nebi slučajno kdo komu kaj plačal in bil s tem oškodovan. Ali ni zanimivo, da izpostavlja le gnar in to je zanjo pomembnejša stvar, ne pa na desetine drugih… Ta odnos je očitno ena sama preračunljivost. Verjetno razmišljata o skupnem bivanju tudi iz tega naslova – ne bo potrebno dvakrat plačevati TV, elektrike tudi ne bo krat dva,… Kje je meja te preračunljivosti – porabi ženska več vode pri kopanju, več elektrike za fen, bosta namontirala odštevalne števce na posamezne vtičnice, moški poje več – vaganje odrezanega kruha – ja, sliši se smešno, vendar je vse v istem kontekstu kot avtorica sprašuje. In če normalna oseba vse to razmisli, si bo res rekla, pa kaj je narobe z menoj, ali je res to bistvo odnosa, le kaj mi je bilo da sem sploh pomislila na to…
Sem identičnih let kot avtorica in[/quote]

In tvoj predlog je kakšen?[/quote]

Pri nama je tudi tako, da nekega strasnega deljenja na moje in tvoje nikoli ni bilo. Nimava niti locenih racunov. Izhajava iz tega, koliko je na razpolago v najini malhi in kaj bi bilo smiselno za enega in drugega, glede na okoliscine.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

On plačuje svoj kredit, ti placas pol stroškov, saj verjetno te je sam povabil k sebi, se nisi sama, s ne? Tako ima on manjše tekoče stroške, ti pa zastonj najemnino. Oba profitirata. Ti pa začni namensko ob enem varcevati, npr. 300 eur/mesec (kolikor to pač znese), da bos imela za vsak primer, ce se vama slučajno ne izide, v 10 letih imaš lahko 35000 eur, če jih kam pametno nalozis, pa se več. Če nisi v Lj, si že na pol poti do manjšega stanovanja.

V primeru da se razideta čez recimo pet let, ti lahko zahtevaš da te izplača pol kredita plačanega v času ko sta živela skupaj. Zato bi bilo meni edino fer da tudi plačuješ pol tega kredita. Vse kar je ustvarjeno v času skupnega bivanja gre na pol ob ločitvi. Tudi poplačan kredit.
Drugače se pa lahko dogovorita da pač on plača kredit, ti pa položnice. Pa bo nekje tam tam. Najbolje da se vsedeta in pogovorita kako si bosta delila.

A če bi pa sama nekje v najemu živela, bi čez 10 let imela svojo streho nad glavo? Koliko pa je tega kredita {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} že odplačanega?

a s tipom se pa nočeš meniti, kako naj zgleda vajin finančni in lastniški del skupnosti?
btw: a ti svojega nimaš nič, da bi morda oddajala, ko se preseliš in del najemnine dala njemu kot najemnino?

New Report

Close