Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek obiski in bonton

obiski in bonton

Hej!

Najprej me zanima,če je tukaj kdo iz ”stroke” glede bontona. In sicer ….recimo pridejo k vam obiski na kosilo ali na prigrizek. In postavite jedi na mizo…..ali je res da si naj bi najprej postregli obiski(domači naj bi pa počakali,da si ostali vsi postrežejo). Vem da je brez veze,vendar me vseeno zanimajo mnenja.

hvala lepa

Seveda, samoumevno. Še otroci to vedo.

Ne vem sicer, kakšna so pravila bontona, se mi pa zdi vljudno, da se prej postreže gostom, ne da najprej domači planejo po hrani.
Tako je pri nas in tako je, kadar sva midva kje na obisku.

Odvisno od navade, nekje je navada, da si najprej gazda postreže in s tem da vedet, da je čas za pojedino, drugje pa, da si najprej gost postreže.
Pri nas se ne gremo ne eno, ne drugo, najprej dobi za jest pes, da ne skače okoli mize, potem nafilamo krožnike otrokom, odrasli pa kakor kdo pride na vrsto.

No naša mati je zelo natančna in je rekla da pač po moževi strani vključno z njim nimajo nobene olike in takoj planejo po hrani tako doma kot tudi drugje. Samo pri tašči pač tašča reče,da miza nudi in da se vzame.Ne more pozabiti, ko so bili na obisku pri tašči in ko je prinesla na mizo so pač začeli tast,moj in brat…..joj in kaj je hujšega….. Jaz otroke že učim kakor ste napisali in tudi vzgojena sem tako(prednost imajo gosti). Mojega pa pač ne morem spremenit na silo.

Ko imaš doma na kosilu 10 ali več ljudi (oboji starši in recimo brat in sestra z družinama je hitro 12 gostov, pa vsi domači), nima kaj sedet za mizo in planit po hrani, ampak naj streže, se bo hitro naučil bontona.

Jaz družinskih večerij ne štejem na “goste” in na “domače”, ker smo vsi domači.
Drugače pa seveda, gost ima prednost, dobi prvi, dobi najlepše kose, zanj se skrbi, da
ima vedno vsega dovolj.

Gostiš ljudi zaradi bontona, ali, ker jih želiš gostiti?

Hmmm,sem še malo premišljevala…..Pri tašči so se vsi moški posedli za mizo in čakali na kosilo,mama je pa znosila na mizo. In če je kaj manjkalo so ji rekli naj gre iskat. Ko sem bila jaz tam,sem ji pa ves čas pomagala. In ko so pojedli so vsi vstali in šli po svoje. Nihče ni nič pomagal,kaj šede da bi svoje pospravil. Po koncu sem pospravila jaz. No mojega sem že toliko , da sedaj pospravimo vsi skupaj .

Jaz že gostim druge,ker si jih želim ob sebi…ampak ko pride pa mati moram pa vedno paziti kaj delam,kako delam,kaj rečem….če ne jih pa potem poslušam.

Gostitelj postreže gostu. Najprej.
Šele kasneje sebi.
Repete si potem gost sam naloži.

Pri naši hiši je še za časa življenja mojih starih staršev veljalo, da je gost postrežen pred domačimi. V tistih časih še nismo vedeli za bonton.

Pri naši hiši je še za časa življenja mojih starih staršev veljalo, da je gost postrežen pred domačimi. V tistih časih še nismo vedeli za bonton.

Po klasičnem bontonu se najprej postreže gosta oz. gost sme prvi poseč po zajemalki …

Če je gostov toliko, da se na mizo prinese več kot ena skupna posoda, potem začnejo z nadevom ljudje, ki so dobili skupno posodo: stvar dogovora kdo bo prvi zajel. Ponekod pa se najde tudi nekdo, ki vsem po vrsti lepo nadeva. Če si postrežen v gostilni ali restavraciji, potem počakaš, da ti natakar nadeva (bolj fensi restavracije) oz se dogovorite, kdo bo prvi okrog skupne posode zajel ven. Tisti bolj odločnega karakterja so prvi, tisti sramežljivi kasneje. V višjih družbah dajo prednost otrokom oz. gentlmani dajo prednost damam.
Zato je na porokah, maturancih in valetah normalno, da gost začne jesti takoj, ko dobi svojo porcijo, čeprav še ostali čakajo. Se pa tudi tukaj zgodi, da nekdo počaka dokler vsi prvi sosedi po sedežnem redu ne dobijo jed na mizo – to ni nujno.

Domač bonton predvsem na kmetijah in bolj konzervativnih družinah zapoveduje, da si najprej nadeva oz. vzame jed gospodar. Če so gostje pri mizi, mu le ti sledijo in na koncu domači.

Odvisno je pa tudi, koga šteješ za gosta 🙂

Sami hlapci v lastnem domu. Vabite si domov neke ljudi in jim strežete. Jaz nimam obiskov, postrežem samo sebi. Kdor pride k meni, pa je tako domač, da sam ve, kje je hladilnik.

Saj vedet za bonton ne pomeni, da imaš določeno knjigo na polici.


Ja, jed se najprej postreže gostu, ampak mora gost počakati, da sede tudi gostitelj, šele nato se začne jesti.
Tudi ko strežejo drugi, natakarji, gostje počakajo, da začne jesti gostitelj.

Kmetje ali Bosanci? Kaj drugega si ne znam predstavljat.

Sramota. Ko jaz pridem k mami na kosilo, si umijem roke, vprašam, če je treba še kaj nardit, potem skupaj znosiva na mizo in pojeva. Te mačistične drekače, ki sedijo za mizo in čakajo, d ajih ženska postreže pa, ni čudno, d ajih babe vse našutirajo sčasoma.

Kmetje ali Bosanci? Kaj drugega si ne znam predstavljat.[/quote]

Je navada tudi kar lepo pri klenih Slovencih.

New Report

Close