Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Povabilo le na cerkveni del poroke

Povabilo le na cerkveni del poroke

Naša družina je že 2 tedna povabljena na cerkveni del poroke, ki mu nato sledi še civilni del in pa svatba na drugi lokaciji. Cerkv je kar precej oddaljena, tam bo tudi mala pogostitev. Kakšno darilo se spodobi, da prinesemo?

spodobi se, da daste v pušico čim večjo vsoto (za cerkev in božje usmiljenje).
Mladoporočencema pa nič.

No, samo na cerkveni del ne vem, ce bi sla, mogoce, kam dalec vprasanje, morda ce bi zdruzili z izletom…
Podarila bi malenkost, okvir za porocno fotografijo recimo.

nova
Uredništvo priporoča

Jaz na tako poroko sploh ne bi šla. Ne vem kaj je to sedaj neka navada, da si povabljen samo na cerkveni del poroke? Meni se zdi to poniževalno in pika. A si manjvreden “svat”. Če bodoča mladoporočenca nimata sredstev za poroko, naj povabita samo najbližje na poroko in kosilo oz. povabita toliko ljudi, kolikor jima finance dopuščajo, da vse enako tretirajo. Kako pa to izgleda, da eni gredo naprej na fešto, drugi “manjvredni” pa lepo domov, ker niso več zaželeni oz. so zaželeni samo toliko da prinesejo darilo! Hvala lepa za tako povabilo!

Sem štajerka in živim na Gorenjskem. Nikoli ne bom razumela, še manj odobravala teh bednih fint na porokah in povem vam, da na Štajerskem še nisem bila na taki poroki, na Gorenjskem pa je možev sodelavec imel tako poroko in so se mi oni, ki so prišli samo na obred, dobesedno smilili. Kot da so nekaj manj in cel čas sem se spraševala, čemu jih je sploh povabil. Pri taki poroki in tolikih stroških nima za onih par dodatnih večerij al kaj? Bedarija in to tipična za Gorenjsko, res. Pa vem, da imajo načeloma povsod po Sloveniji take poroke, ampak kot rečeno, veliko bolj razširjeno je to na Gor. Tukaj slišim, da je skoraj vsaka poroka takšna, ki deli svate na manj in bolj pomembne. In vem, da se nihče ne počuti dobro, ki je med manj vrednimi, samo eni priznajo, eni pa ne.

Darilo? Čestitka in okvir za sliko ali kakšna podobna malenkost za 10-15 eur. Pa še to je preveč.

Nisem težka ali zamerljiva, a na tako poroko ne bi šla. Se strinjam s predhodnico, to je žaljivo, človeka povabiti na del poroke, ko je čas za veselje pa odsloviti. Sploh mi ni jasno kaj je to. Kot za rojstni dan, tudi ne povabiš ljudi, pridite mi čestitat, bolj pomembni lahko ostanejo na zabavi, drugi pa domov. Pač se je treba odločit, koga želiš zraven in koga ne, ne pa nekaj na pol.

Na takšno poroko ne bi šla niti pod razno. Da bi pa še darilo nosila, saj nisem zmešana. Če nisem toliko vredna, da me povabijo na komplet poroko, potem tudi z darilom ne bo nič.

Na takšno poroko ne bi šla niti pod razno. Da bi pa še darilo nosila, saj nisem zmešana. Če nisem toliko vredna, da me povabijo na komplet poroko, potem tudi z darilom ne bo nič.

Se popolnoma strinjam z napisanim. Sama na takšno poroko ne bi šla.

jaz sem pa šla, in to 2x. in res je bilo zelo ponižujoče, in to obakrat. Prvič je bilo tako, da so se po obredu zmotili, in so prinesli neke sladkarije na pladnjih, ki so bile mišljene za ta prave svate, namesto hrenovk v testu. Potem nas je pa moževa mati grdo gledala, ker smo zmazali tiste sladkarije. Drugič je bilo enako ponižujoče, ker sta se mladoporočenca kar na cerkvenih vratih poslovila od nas raje. Šla sem, ker sem se bala zamer. Zdaj, ko sem velika, me ne bi spravili več na kaj takega.

Sem bila pred leti na taki poroki (pa ravno na Gorenjskem :)). Tudi samo obred in potem domov. No prigrizek je bil.
Takrat nisem tako razmišljala. AMpak, če se sedaj spomnim. Ja, eni smo bili drugorazredni gostje. Vabljeni samo v cerkev ( s tem, da jaz drugače v cerkev sploh ne hodim, zato še toliko bolj mimo). Pa, da smo se pripeljali z Dolenjske.
Ne vem, v prihodnje ne bom več šla na take zadeve. Ni šans.

Drugače pa nesli smo nekaj drobnarij. Nekaj kolegov nas je bilo pa vem, da smo kupili neko ponev in še nekaj kuhinjskih reči. Nič kaj veliko. Recimo 10€, da je dal vsak. 4je smo pa bili.

tudi jaz se pridružujem vsem, ki ste mnenja, da so take poroke in način vabljenja mimo. Če se nekdo odloči za veliko poroko potem naj ima veliko poroko za vse.
Drugače pa naj naredi majhno poroko z najbližjimi in tiste povabi.
Tak stil mešano na žaru povabili bomo vse, gostili pa samo izbrane – to pa se mi zdi, samo golo nabiranje daril… kao pridite, prinesite darilo in potem pojdite, da nimamo stroškov z vami.
Prav takšno sporočilo se mi zdi, da dajeta mladoporočenca tem svatom, ki vas tako vabita in to mi je izredno grdo in tudi izkoriščevalsko.
Tako, da avtorica, po mojem ste vabljeni zgolj zaradi darila in ne zato, ker bi res z vami želeli se veseliti ob tem dogodku.
Jaz tudi ne bi šla. Pošlješ eno vizitko lepo s kakšnim lepim verzom in iskrenimi lepimi željami in to je to.

To naredijo zato, ker se ne želijo poročiti v prazni cerkvi ali dvorani. 20 ljudi v cerkvi ni nič. Pa ker želijo darila, nimajo pa dovolj denarja za večerjo za svate.

Ponižujoče. Od drugorazrednega svata pričakujejo, da si bo vzel prost dan, se pripeljal od daleč, lepo oblekel, bil statist, prinesel darilo, dobil en kruhek v zahvalo in adijo.

Tudi jaz se strinjam. Če je fešta, mora bit za vse. Eni bi morali samo bogato darilo prinest za kozarec soka in 2 piškota? Meni je to zelo preračunljivo, skoraj podlo.

Če boš šla, nesi lepo čestitko in kakšno malenkost za 5€. Dobesedno 5€!

Midva sva vabila vse na vse. Ker sva menila, da je tako prav. Povabila sva tiste, ki sva jih želela imeti ob sebi cel dan. Se jih je veliko nabralo, ampak sva imela, kljub konkretnim stroškom, nepozabno poroko. In tudi hodiva samo tja, kjer sva polnovredna svata in tudi prineseva polnovredno darilo.

Sem bila pred leti povabljena samo ne cerkveni del pa potem 15 minut pogostitev. Ostali naj bi šli potem na žurko jst pa takoj via domov. Nisem šla, ker se mi enostavno ni splačalo. Sori nebo šlo. Najprej 1 uro in pol vožnje v eno smer, potem 1 uro pa še malo tam in spet 1 uro in pol vožnje domov. Se je treba še oblečt, avto natankat, darilo kupit…brezveze. Jst naj bi za vse skupaj zapravila nekaj 100€ ter 4,5-5 ur za kaj točno? Da jo bom tam hvalila kako je lepa nevesta? Da bo ona darilo dobila, ker je pravkar storila tako zelo pomemben korak naprej? Da me bo potem dobesedno domov poslala? Ne hvala.

Tudi meni takšno deljenje svatov ni všeč. Če si povabljen na poroko, si povabljen na komplet poroko.
Jaz verjetno sploh ne bi šla, bi pa poslala čestitko in to je to.
Če gre morda za to, da na cerkveno poroko povabijo prijatelje, žlahto pa na fešto, se mi zdi veliko boljša rešitev to, da se za prijatelje naredi žurka kot dekliščina in fantovščina – lahko je vse skupaj.
Npr. na mojo civilno poroko je prišlo tudi nekaj prijateljev, ki sploh niso bili povabljeni (šlo je za poroko v ožjem krogu) in bila sem jih zelo vesela. Seveda od njih niti slučajno nisem pričakovala kakšnega darila.
Tako da polagam na srce vsem tistim, ki razmišljajo o tovrstni delitvi, da jim v vabila ne pišejo, kje imajo odprto knjigo želja ali da zbirajo denar za pač nekaj. Ker res upam, da od svatov, ki niso cel dan zraven, ne pričakujejo kakšnih daril.

Se popolnoma strinjam! Odlično napisano! Sama niti pod razno nebi šla.

Pa še to:
Zelo lepo se mi je zdelo na eni poroki, kjer sta bila mlada dva vidna člana vaške skupnosti. Zato sta povabila ogromno ljudi. Cerkev je bila nabita, pogostila pa sta vse svate in to konkretno. Svatje so vedeli, da ne morejo vsi v gostilno, ampak so pa dobili zabaven program z živo glasbo, igrice in skeče in bogato obložene pladnje z obilo šampanjca. Po cerkvenem delu je bila tako na župnjijskem vrtu več kot 2-urna zabava. Lepa zabava. Vsi so se najedli, razvedrili in imeli možnost malo poklepetati s tamladima dvema, ki sta po skečih krožila med svati.

V gostilno pa samo družina in najboljši prijatelji.
Ampak tista pogostitev po maši je bila KONKRETNO dražja od gostilne. Sta se res potrudila in vse svate bogato pogostila in domiselno razvedrila.

Kakšen je potem sploh smisel imeti žur na eni strani, gostilno pa na drugi? Čudno. Vsi na eno mesto, pa je.

Sem bil enkrat na taki, v Kamniku… fora pa je bila, da z mojo tega sploh vedela nisva, vabilo je bilo pač za poroko. Zrihtala sva varstvo za otroke, se peljala čez pol Slovenije, šla v cerkev na poroko, potem pa vsi k paru na dvorišče. Tam je bila mini pogostitev, čez nekaj časa pa smo se začeli malo gledati in čakati. Začutila sva, da očitno nisva več zaželjena in sva se pač poslovila. Sva pa kasneje izvedela, da je ohcet bila do jutra v neki gostilni, kamor so se odpeljali po odhodu nekaj “siromakov”.
Temu paru sva odkrito povedala, da sva jima zamerila. Pa niti ne toliko to, da nisva bila vabljena na ohcet, ampak dejstvo da nimata niti toliko jajc, da bi to povedala. Midva in še nekaj drugih smo izpadli kot i.dioto, ki so jih vsi čakali, da se končno skidajo.

Zanimivo bi bilo prebrati, kako razmišljajo tisti, ki take poroke organizirajo.

Pa ne smemo gledati samo negativno. Mlade dva sta si pač zamislila, da na cerkveno poroko povabita več ljudi in verjamem da od njih ne pričakujeta bajnih daril. Jih bosta pa lepo pogostila. Na drugi del pa verjetno gredo samo bljižnji in lahko da bo potem samo kosilo in ne neka bajna fešta z ansamblim, igricam itd. Vsi niso za te hece.
Lej zakaj pa ne pojdi saj zna biti lepo. Darilo pa morda v vrednosti 50 eur.

Pa saj bo pri cerkvi tudi mala pogostitev. Meni so bile ravno take poroke všeč. Cerkvena poroka je lepša od civilne, po poroki pa sproščen klepet ob pecivu in narezkih. To je mišljeno za prijatelje, ožje člane družine se povabi pa še na ohcet. Za darilo pa prineseš nekaj v manjši vrednosti. Na primer kako lepo vazo, foto album…

mladoporočenca sta očitno zelo verna in želita ta zakrament deliti tudi z drugimi. Če bo poroka veljavno sklenjena, potem ju lahko loči samo smrt. Ker bo to v cerkvi, je prav, da se da dar cerkvi, ki bo denar porabila za božje usmiljenje.
Spomnite se mladoporočencev v molitvi in jima zaželite milost v zakonu.

Jaz sem bila na takšni poroki, dvakrat.

Pri prvi je bilo tako, da nam je nevesta domov prinesla vabilo in povedala, da želi enkrat videti žlahto tudi na veselem dogodku, ne pa samo na pogrebih 🙂 Bilo nas je res veliko. Po cerkvenem delu so zunaj organizirali prijetno pogostitev, s kanapeji in podobnim. Tam smo se zadržali še kakšno uro, če ne več. Potem so šli tisti najbližji naprej – mislim, da jih je bilo vseh skupaj 20.

Na drugem smo imeli pa poroko na travniku pred cerkvijo, ker so se ravno takrat delala restavratorska dela in je bila cerkev zaprta. Povabljeni smo bili vsi iz vasi (majhna, povezana vas) in tudi tu smo imeli po maši pogostitev. Mladoporočenca sta od tam odšla na slikanje in potem naprej na slavje, kamor so bili povabljeni najbližnji prijatelji in sorodniki.

Obakrat smo prijatelji zbrali denar – po 10 eur na osebo. Prvič smo kupili bon za vikend paket v toplicah, v drugem primeru pa smo dali kar denar.

New Report

Close