Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek O psihiatriji iz prve roke

O psihiatriji iz prve roke

Kar nekaj informacij o psihiatrijah sem ujela. Nekaj takrat, ko se mi še sanjalo ni, da bom to bolnišnico kdaj potrebovala, nekaj sem jih načrno iskala, ko sem se vse bolj približevala dejstvu in zavedanju, da se “tudi najboljšim lahko močno zalomi”…

Blazno sem se bala hospitalizacije. Ne le zaradi neizbežne stigme, ampak zaradi vseh neprijetnosti, ki bi jih naj bil, vsaj tako je marsikje prebrati in slišati, pacient deležen v tej “mučilnici”.
Celo tako hudo bi naj bilo, da se nekateri zavzemajo za razpustitev, ukinitev psihiatrij. Hm…

Sama pa lahkp po treh mesecih zdravljenja v Psihiatrični bolnišnici Ormož, povem le, da še nikoli nisem videla toliko prijaznih ljudi na kupu. Sestre, tehniki, strežnice, zdravniki, psihologinje, administracija, delovne terapevtke,… Noro, res!!!
Pa odlična hrana, raznovrstna, okusna.

Kljub zelo zelo različnim zdravstvenim težavam pacientov, osebje z vsemi hendla, in nikoli, prav nikoli ni čutiti, da je kateri medicinski sestri odveč delati 12 ur, priti v službo v nedeljo popoldne ali v nočno. Pa s plačo nedvomno niso nagrajene za svoj trud!

Ne glede na to, kaj potrebuješ, tudi kakšno fizično obolenje se pojavi, angina, črevesna viroza,…, je za človeka poskrbljeno takoj in strokovno.

Na delovni terapiji se terapevtka trudi v vsakem najti, vzbuditi ali obuditi njegova močna področja, mu pomagati, da izkoristi svoje potenciale. Da se ponovno počuti vrednega, sposobnega, zadovoljnega. Pa čeprav je v vsaki skupini cela paleta različnih ljudi; po sposobnostih, po vrsti in stopnji bolezni, po svojih zahtevah,… A terapevtke znajo!

Prav bedno sem se občasno počutila, ko sem fizično bolj kot ne zdrava sredi dneva ležala v postelji, okrog katere mi je čistila čistilka, zagotovo kdaj tudi utrujena, a vedno nasmejana, prijazna.

Če potrebuješ pogovor z zdravnikom, ga dobiš. Enako s socialno delavko in psihologinjo.

Resnično mi ni jasno, kje ste bili tisti, ki hospitalizacijo na psihiatriji opisujete kot hujšo moro svojega življenja

A zgroženost ob zdravilih, ki jih jemljem(o)?? Kaj čem(o); tudi večina onkoloških bolnikov sprejme kemoterapije in obsevanja, kljub vsem možnim posledicam, pa sladkorni bolnik inzulin. Ker človek, ko ni zdrav ali mu samo ni fajn, med vsem neugodnim izbere zase najmanj neugodno. In, ko gre za življenje ali smrt, se večina odloči za življenje. Torej sem tudi tu ena izmed mnogih.

A zakaj to.pišem? Da bi morda le komu, ki sam ne zmore več naprej, še nazaj ne, olajšala odločitev poiskati pomoč v bolnišnici. V psihiatrični bolnišnici. Da ljudje ne bi odlašali s pomočjo sebi zgolj zaradi (neresničnih) informacij, ki običajno itak prihajajo od tistih, ki (do zdaj!) psihiatrije niso potrebovali.

Veliko zdravja in dobrega počutja vsem!

no končno vidiš da ni nič hudega
drž se
pa alko stran

Veš, da se sploh ne spomnim, kdaj sem nazadnje užila alkohol, lani menda. Aja, letos pa še rum v kremšnitah. 😉

nova
Uredništvo priporoča

Ajej, ona Barbka bo spet imela delo.

A to je ta norišnica, kjer zaposleni kar sami lovijo morebitne nove paciente v primeru prazneih oddelkov kar zunaj z ulice z asistenco policistov???

ponovno zadovoljna
poprosim povej mi na kak način si dojela da si za not
men se zdiš po pisanju zelo prijzana in uredu
kako si se počutila, da si zdaj not oz si bila, če mi lahko mal opišeš
pa o čem si razmišljala
mogoče se vidiva


Pa tud pohotne nasilne kelnarce so aktivirane v času po martinovanju.

Predvidevam, da imaš le lažjo diagnozo in ti je zato le lažje. Maybe se motim. A bi koga posebej od zdravnikov pohvalila, za katero področje? Lep vikend.


Pa tud pohotne nasilne kelnarce so aktivirane v času po martinovanju.[/quote]

Zdaj zahtevam za primarno in sekundarno škodo, povzročeno s prisilno nezakonito hospitalizacijo v ormoški psihiatriji ob asistenci policistov, od zavarovalnice Triglav, kjer je ustanova zavarovana za dokazane strokovne napake, 13.000 eur, vendar pa je bil moj odvetnik Andrej Pitako v tej zahtevi v celoti zavrnjen! Zato sem odvetnika menjala, vendar ni veliko upanja glede na to norčevanje gospe Justinek iz triglava, tako da bo treba v dolgotrajno sojenje, vložitev kazenske ovadbe proti ormoškim psihiatrom in nevrologom, zaradi zlorabe uradnega položaja, kjer je zastaralni rok bistveno višji, pa tudi zahtevani odškodninski znesek bo seveda bistveno višji.

Tako je, vendar je kljub temu morala notri stanovati 3 mesece!

Pa mi naj nekdo pove, kateri sef, pa katera firma, to dovoljuje, da jim clovek tam notri pociva in okreva po 3 mesece v norisnici! Ne obstaja! Te iz sluzbe vrzejo. Sem mela sodelavko, zaposlena tudi ona za nedolocen cas, ki je sla prvo leto sluzbe noter v Ormozu za 3 mesece…. Ampak zal naslednje leto se ji je spet poslabsalo, pa so ji k antidepresivu dodali v tej ormoski ustanovi dodali antipsihotik, notri je ostala kar celih 5 do 6 mesecev – tokrat pa se ji je mocno vrtelo zaradi antipsihotika in ob vrnitvi nazaj na delovno mesto pa ji je sef rekel, da ne rabimo takih delavcev in je BILA ODPUSCENA! Celo danes je brez sluzbe. Evo to delajo tam v ormoski norisnici, pomagajo ljudme izgubiti varni dohodek, jih zaprejo noter, vazno da ima osebje sluzbo, ljudje jim pa niso vazni – kaj komu pomaga lepo obnasanje in domnevna prijaznost oseba, ce pa te ne spustijo ven in prides ven bolj zmesan kot si sel noter, pa kaksno zdravljenje je to, da zdravljeno osebo sef iz sluzbe vrze, ker se ji nonstop vrti?


Pa tud pohotne nasilne kelnarce so aktivirane v času po martinovanju.[/quote]

Zato sem odvetnika menjala, vendar ni veliko upanja glede na to norčevanje gospe Justinek iz triglava, tako da bo treba v dolgotrajno sojenje, vložitev kazenske ovadbe proti ormoškim psihiatrom in nevrologom, zaradi zlorabe uradnega položaja[/quote]
Ne pozabi na policaje. Če so sodelovali, so pač sokrivi, ane.

Zato sem odvetnika menjala, vendar ni veliko upanja glede na to norčevanje gospe Justinek iz triglava, tako da bo treba v dolgotrajno sojenje, vložitev kazenske ovadbe proti ormoškim psihiatrom in nevrologom, zaradi zlorabe uradnega položaja[/quote]
Ne pozabi na policaje. Če so sodelovali, so pač sokrivi, ane.[/quote] Ona bi že pozabila, policaji ne bodo pozabili sodelovat pri ponovni hospitalizaciji. Monica, da ne boš preveč not padla, v psihiatrijo namreč, dolgcajt in samota sta hudič, znata marsikaj povzročit 🙂

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................


Ne pozabi na policaje. Če so sodelovali, so pač sokrivi, ane.[/quote] Ona bi že pozabila, policaji ne bodo pozabili sodelovat pri ponovni hospitalizaciji. Monica, da ne boš preveč not padla, v psihiatrijo namreč, dolgcajt in samota sta hudič, znata marsikaj povzročit :-)[/quote]
Pa saj veš, da sem že zdavnaj not padla, tako, da ni možno, da bi še enkrat. Pa dolgcajt in samota nista imela nič pri tem.

Tako je, vendar je kljub temu morala notri stanovati 3 mesece!

Pa mi naj nekdo pove, kateri sef, pa katera firma, to dovoljuje, da jim clovek tam notri pociva in okreva po 3 mesece v norisnici! Ne obstaja! Te iz sluzbe vrzejo. Sem mela sodelavko, zaposlena tudi ona za nedolocen cas, ki je sla prvo leto sluzbe noter v Ormozu za 3 mesece…. Ampak zal naslednje leto se ji je spet poslabsalo, pa so ji k antidepresivu dodali v tej ormoski ustanovi dodali antipsihotik, notri je ostala kar celih 5 do 6 mesecev – tokrat pa se ji je mocno vrtelo zaradi antipsihotika in ob vrnitvi nazaj na delovno mesto pa ji je sef rekel, da ne rabimo takih delavcev in je BILA ODPUSCENA! Celo danes je brez sluzbe. Evo to delajo tam v ormoski norisnici, pomagajo ljudme izgubiti varni dohodek, jih zaprejo noter, vazno da ima osebje sluzbo, ljudje jim pa niso vazni – kaj komu pomaga lepo obnasanje in domnevna prijaznost oseba, ce pa te ne spustijo ven in prides ven bolj zmesan kot si sel noter, pa kaksno zdravljenje je to, da zdravljeno osebo sef iz sluzbe vrze, ker se ji nonstop vrti?[/quote]

Tako osebo bi tudi brez zdravljenja vrgli iz službe, ko bi se ji brez zdravil nekega dne dokončno odfuzlalo.

Utrujena, izčrpana, brezvoljna, pesimistična – kar mi ni blo v navadi, vedno več sama, potem več nikamor v svetlem, ne več k zdravniku, frizerju, na govorilno uro, v trgovino, nazadnje niti za volan in na sprehod v temi ne več.
Obtičala sem doma, izključno doma, kjer vsaj nisem imela napadov panike. Tesnobna sem bila pa ves čas.
Doma sem opravljala gospodinjska opravila, tudi na vrtu delala, kosila,…
A tako si nisem predstavljala preostanka, če bo vse po sreči, drugo polovico svojega življenja.
O čem sem razmišljala? O tem, da se moram spraviti iz te godlje. Vsi.moji poskusi odhoda od doma so se končali z napadi panike, kar je bil jasen.pokazatelj, da samo moja volja, trud ne bo dovolj.

Ja, sem prijazna. Pa še kakšno kvaliteto imam. 😉 A mi vse to ni nič pomagalo.

Res nimam psihoze. Bi mi pa bilo verjetno lažje, če bi se, kot shizofreniki, umaknila v svoj svet, namesto groze, ki sem jo konstantno občutila.

Seveda je 3-mesečno okrevanje bilo v dogovoru z zdravnico, nihče me k temu ni silil, niti nagovarjal ne.
Tisti, ki ste/so že bili hospitalizirani, vam/jim je najbrž poznan občutek, ko se.počutiš dovolj močnega za odpust; najprej si po izhodih čez vikend oddahneš, da si končno nazaj, v bolnici, v varnem okolju, v inkubatorju… Potem pa ti naenkrat ni več iti nazaj v bolnico. Postane ti tečno, dolgočasno, odveč. Ker si končno z dovolj energije in dovolj stabilen, da hočeš od življenja več, kot da ti za zidovi bolnišnice drugi odmerjajo čas. Kar ti je morda še prejšnji teden dajalo občutek varnosti…

Veliko bi jih izpostavila kot izredno strokovne in/ali prijazne.
Strežnica Vesna, tehnik Miha, tudi Luka, sestre Romana, Mariji, Anica, Petri, Polona,… Receptorka Severina. Delovne terapevtke vse po vrsti, Sanja, Vilma, Darja, obe Renati, Katica,…
Še vratar. Čistilci, vsi trije.
Uh, zagotovo sem jih veliko izpustila.
Za zdravnike sprašuješ?
Dr. Popova, dr. Logožarjeva, dr. Krmpotič – s temi sem pač imela kontakt.
Zame pa zmaga dr. Šešerko Muhičeva. Strokovna, pozorna, čuteča, posluša in sliši, vse ji je jasno na prvo žogo, naravna, dostopna, preprosta, direktna (kar včasih koga zmoti pri njej),… Vzdržljiva ful. Ko vidiš, koliko pacientov na dan sprejme – in vsakemu da občutek, da je tam samo zanj.

To so moje izkušnje in moje mnenje.

Boga reva a utrujena si bila, ja bogica, to pa res ni normalno, ne?? In potem pa si prisla tja noter k “sotrpinom”, itak da trpijo samo zaradi zdravil in stranskih ucinkov, zaradi katerih celo razlog prihoda noter verjetno izgubi pomen! Zapreti si se kar sama dala noter, ker ti je tako pasalo, da so ti stregli od spredaj in zadaj, ti pa si celo lezala s vsemi stirimi od sebe, mislim, hvala lepa za taksno.. Pa ceprav nisi ogrozala svojega zivljenja in ne tujega zivljenja, si bila zaprta 3 mesece notri, sama panicnost pac ne izpolnjuje pogoja za odvzem prostosti! Na podlagi prijaznosti osebja si ocitno dobila tako velikansko pozornosti, podpore in kimanja v stilu ” njeh njeh njeh res je tezko to nase zivljenje,ampak mi te razumemo”, da si se zaradi novo pridobljene pozornosti in samozavesti, verjetno izgubljene v domacih odnosih in s fantom, lahko toliko dvignila, da je odslej tvoje zivljenje super in truper! In tvoje zivljenje je postalo pravljica, tvoja pot pa zaradi vse dobljene “ljubezni” na psihiatriji , namesto s trnjem, s cvetjem posuta itn! Ves kaj ti? Res lahko te zgodbice prodajas komu drugemu, ce ze delas ocitno propagando za hospitalizacijo! In take zapise pisete nekateri celo v casu, ko je psihiatrija Ormoz veckrat prazna, zato tistih, ki pa so nnotir, nikakor ne izpustijo ven, velikokrat nima dovolj pacientov, ker tja po lastni volji noce nihce, razen tisti, ki se pocutijo popolnoma nemocne v boju z osebjem, ki jih od sebe naredi psiholosko odvisne in se vracajo iz navajenosti nanje, kadar se jim vec nic ne da ….

Boga reva a utrujena si bila, ja bogica, to pa res ni normalno, ne?? In potem pa si prisla tja noter k “sotrpinom”, itak da trpijo samo zaradi zdravil in stranskih ucinkov, zaradi katerih celo razlog prihoda noter verjetno izgubi pomen! Zapreti si se kar sama dala noter, ker ti je tako pasalo, da so ti stregli od spredaj in zadaj, ti pa si celo lezala s vsemi stirimi od sebe, mislim, hvala lepa za taksno.. Pa ceprav nisi ogrozala svojega zivljenja in ne tujega zivljenja, si bila zaprta 3 mesece notri, sama panicnost pac ne izpolnjuje pogoja za odvzem prostosti! Na podlagi prijaznosti osebja si ocitno dobila tako velikansko pozornosti, podpore in kimanja v stilu ” njeh njeh njeh res je tezko to nase zivljenje,ampak mi te razumemo”, da si se zaradi novo pridobljene pozornosti in samozavesti, verjetno izgubljene v domacih odnosih in s fantom, lahko toliko dvignila, da je odslej tvoje zivljenje super in truper! In tvoje zivljenje je postalo pravljica, tvoja pot pa zaradi vse dobljene “ljubezni” na psihiatriji , namesto s trnjem, s cvetjem posuta itn! Ves kaj ti? Res lahko te zgodbice prodajas komu drugemu, ce ze delas ocitno propagando za hospitalizacijo! In take zapise pisete nekateri celo v casu, ko je psihiatrija Ormoz veckrat prazna, zato tistih, ki pa so nnotir, nikakor ne izpustijo ven, velikokrat nima dovolj pacientov, ker tja po lastni volji noce nihce, razen tisti, ki se pocutijo popolnoma nemocne v boju z osebjem, ki jih od sebe naredi psiholosko odvisne in se vracajo iz navajenosti nanje, kadar se jim vec nic ne da ….[/quote]

Hehe
Tako nestrpna in negativna pa nisem bila niti takrat, ko mi je bilo najhuje.

Vse dobro!

Zdaj komaj berem, da si sla po lastni odlocitvi, vzamem del negativnega zapisa nazaj! Tako kot ti to opisujes, zidove, jaz sem tkat v tistih 2 dneh zares cutila samo zidove, zunaj pa so me cakale nujne obveznosti, vendar se nikakor ni dalo s predstpojnikom dr. Krmpotićem nic pogovoriti, saj me je 2 dni ignoriral, jaz pa stala kot klada kot ohromela pred vhodnimi vrati in prosila 2 dni za izpusttiev, ze to je bilo krsenje mojih pravic in prekoracitev zakonskega roka za prisilno zadrzanje! Motil me je odvzem prostosti . Od A do Ž sem tam obcutila samo strah in gnus in notranjo agonijo, posebno ko sem tam videla nemocne privezane ljudi, ki so nekateri zverinsko kricali. In ko pa so mi dali nezakonito injekcijo, verjetno zaradi prevelike mirnosti, so se zlagali, da sem stole metala, no takrat po injekcii pa mi je zaradi moje srcne napake skoraj odpovedalo srce! Zato so me raje kar sami ven izpustili, ker niso hoteli vec tezav. Spomnim se samo socutne sestre Anice, podle Lidije, socutne psihologinje Milene Srpak, napadalne vodje Tatjane, bistre vodje Romane, agresivnega Mitje, privoscljive dr.Logozarjeve, ignorantskega dr. Krmpotica, pa nekaj tecnih pacientk, res komaj komaj sm cakala na izpustitev, dobila sem vmes kao knjigo v sluzbi zaradi 2 plavih, tisti dan, bil je petek, sem poklicala sefa in mu napovedala, da pridem delat, da moj rok ni prekoracen, rekel je smoa :” Dbro, potme pa pridi.” Potem sem bla daj casa zrtev sikaniranja, kazali so name, da sem bla zaprta v norisnici in dobiala sem tezje naloge in bila za male naake kregana, ces, kot neresna delavka, ki vsake toliko nekam kar za 2 dni izgine, ce ji avto ne crkne, jo pa na policiji ali v norisnici zaprejo…

Nekaterim vam je odvzem prostosti pac vsem, kdor je kdaj bil zaprt, temu pa pac to ni vsec in mu ni primeren nacin za pomoc, pomagati se ne da.

O, joj!! 🙁
Žal mi je za tvojo izkušnjo, doživljanje!

Sama milina, kot da namesto tebe pise psihologinja, ki veckrat pise vse najlepse in romanticno o zivljenju za zidoi psihiatrije… kot da se tam ne dogaja prisilno pikanje v rit, fiksacija, ponizevanje, celo groznje in vpitje! Seveda, le zakaj ona to tako hvali, ki je sicer politicno korektna in zagovarja levico in istospolne poroke in vse liberalno, evo edino osvoboditve iz krempljev psihiatrije ne zaovarja, ki ji je nudila lep zivljenje in veliko denarja! Ja zato ker je tam spoznala lubceka, glavnega zdravnika, s kateRIm sta ze dolgo sta par. In sklepam, da sta bila ponavadi dezurna skupaj, za zelo debelimi zidovi zivela svoje zivljenje kot v pravljcnem gradu, skoraj vsi ljudje so pokorni, problematicni so itak za vsa slucaj privezani, vsi pa pol-zavestni, osebje v strahu pred njima pa popolnoma pokorno, onadva pa en na drugem jurisala!!! Uresnicitev najhujsih sprijenih in bolnih fantazij! Seveda potem pa oni tam govorijo brez sramote, mislec da narod tega ne ve, z romanticnim zanosom, vse druge prepricujejo, kako lepo zna biti zdravljenje in zivljenje v njihovi norisnici itn, ker tu gre za obrnjen pogled na stvari, izhajanje iz sebe. V resnici pa je v teh zidovih cutiti zgosceno grozo ter trpljenje vseh tam zdravljenih ljudi, to odseva ven iz zidov in to ustanovo je treba zapreti ! Koliko ljudi so noter zaprli s pomocjo policije in jih prisilno zdravili, grdo z njii ravnali, zapirali, priklpali za mreze namestili samo na podlagi usten zahteve ali zelje kaksnega starega komunista, policist,a sodnika, ali drugega veljaka,koliko politicnih zrtev so s prisilo naredili umetno za hude bolenike, jim unicili dusevno in telesno zdravje, na njih preizkusali zdravila, koliko ljudi so v tej ustanovi v vseh nacinih unicili v nekdanjem sistemu!

Seveda ni vse.prelestno in čudovito in bleščeče. Tega tudibsama ne trdim.
A v življenju smo hvaležni za tisto, kar je dobrega, ane?!

Ti, norijo kaj storit, ne misliš, da bi bilo zdaj že pametno, da nehaš z imeni. Saj veš, da ne bo padla še kaka hospitalizacija ali obisk čuze. Ali še kakega jurja kazni. V tvoje dobro.

Mi je vseeno zaradi vsega prestanega, res bi bilo zanje bolje, da so se mi iskreno opravicili in priznali sodelovanje ptujskih policistov, ker imam za to dokaze. Od Ministrstva za zdravje je ta “cudovita” ustanova dobila OPOMIN, zaradi nezakonite hospitalizacije, siljenja v zdravljenje, nezakonitega posega v telo z injekcijo, ce pa ne bodo placali 13.000 eur, ki jih je dolocil odvetnik Pitako, pa takoj grem proti njim v kazensko ovadbo zaradi zlorabe polozaja, malomarnega zdravljenja, krsitve moje fizicne nedotakljivosti, ker zakonski rok ni pretekel. In oni pa me lahko v zapor spravijo samo zaradi opravljanja, simfanja. Jaz jim nisem nic naredila , oni pa so! Tako da se imajo cas z zavarovalnico Triglav in s to ignorantsko Justinekovo tam primerno pogovoriti, kako se bodo v mojem primeru odlocili. In ker sem jaz po srcu ekstremna, zato se lahko v primeru propada cisto vsega zanje konca bistveno slabse, torej ne le zame, ampak za vse, pa bodo sele potem vse psihiatricne ustanove razumele nauk, kaj smejo, cesa ne smejo -vsaj dokazano napako bodo odslej priznale in zanjo odgovarale tudi financno, ker tako od njih zahteva tud Zakon o pacientovih pravicah! Nobena ustanova pa niti psihiatricna, nima pravice krsiti Zakona, nobenega, za to odgovarja!

Evo tocno to je problem, kar pises, da psihiatrija neki osebi “predpise” njeno bolezen, zdaj pa pises, da poznajo celo prognozo v primeru nezdravljenja, cepav je VSAK CLOVEK ZASE SVET in da zasluzi denar od njenega zdravljenja s prisilnim pridrzanjem, da opravici lastni obstoj in lastne sluzbe (srednje osebje npr. prislanjanje na steno, dokler ni cas, da nekoga pokorijo s prisilno injekcijo) in je*be se jim za osebo, na zunaj pa narejeno prijazni, v resnici pa bolnike simfajo v smislu, kdo potrbuje vec pozornosti in da je to treba sklenslat itn.

Pred javnostjo in drugii zdravniki pa se domisljavo predstavljajo kot nekaksni resitelji zivljenja in usode, vendar je to vse laganje, saj kdor namerava samomor naredit, ga bo naredil, pa kdor je zmesan, ostane zmesan, ce ne prej, pa po izhodu iz norisnice vzame usodo v svoje roke, gre pod vlak ali se obesi itn. Pa res imajo sreco, da jim nihce ne izpusti ustanove v zrak in da nihce ne prekine zacaranega kroga hospitalizacije, poslabsanja, okrevanja, poslabsanja, hospitalizacije, poslabsanja, okrevanja, hospitalizacije itn. Res NIKOGAR NI RESILA PSIHIATRIJA, KI IMA RESEN NAMEN UMORIT SEBE ALI DRUGE IZ MASCEVANJA – NIKOGAR!

New Report

Close