Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali bi imeli otroka v takšnem primeru?

Ali bi imeli otroka v takšnem primeru?

Situacija je taka.S fantom živiva v najemniškem stanovanju, stroški so 450 eur na mesec (in ja, stanovanje je 1-sobno kar je že prvi problem). Jaz imam službo za določen čas, vendar zelo rizično, vedno sem v dvomih ali bodo podaljšali ali ne. Fant ima isto za dč, vendar bolj zanesljivo, verjetno ga bodo vzeli za ndč. Skupni prihodki so okoli 2000 EUR, privarčevanih imava par tisoč eur. Stara sva 28 let, rada bi imela otroka. Njegovi starši ne pomagajo popolnoma nič (pa imajo), moji prispevajo približno 50 eur na mesec (več ne morejo).

Bi šli v takem primeru v to, da imate otroka? Težko mi je, ker sem vedno imela v glavi vsaj to, da bom mela zagotovljeno streho nad glavo, ko pride otrok pa še ni tako.

V bistvu me je strah stroškov, ki jih “pridela” otrok. Treba je kupiti voziček, posteljico pa nonstop nova oblačila… In glede na to, da vsaj njegovi starši ne pomagajo sedaj nič, predvidevam da tudi potem ne bodo. S pomočjo staršev bi še nekako upala v to.

Zaslužita 2000 in starši vama morajo pomagat?

nova
Uredništvo priporoča

Ne, ne bi.

vse za otroka
od vozičja, cunj, ni da ni, dobiš skoraj novo, odlično ohranjeno na bolhi, po zelo nizki ceni.
Npr komplet voziček, lupinca, košara, torba od peg perega za 200 €
komplet cunj 0-6 mes za simboličnih 50 € itd…
To te naj ne skrbi, če seveda nimaš predsodka.

Nič od tega, kar naštevaš, ni nujno kupiti novo. In mnogi starši ne kupijo. Jaz sem kupila voziček za 50 evrov, posteljici sem dobila celo dve in sem eno dala naprej, oblačila sem dobila od prijateljic in dajem naprej prijateljicam. Otrok seveda stane, marsikaj za otroka stane, ampak našteto pa res ni treba, da postane velik strošek. Seveda pa lahko vztrajaš pri vozičku za več kot 1000 evrov.

Sta povsem nezrela za kaj takega (ali pa vsaj ti), glede na to, da ti je glavni očitek to, da starši (seveda njegovi), ne pomagajo nič. Zakaj bi vama morali pomagati? Pri vajinih dohodkih?


Kot prvo, starši res niso dolžni prispevat k budžetu tamladih. Ne glede na to, da imajo. OK, če bi ravno šlo za pomoč v kakih kritičnih situacijah, ampak pri dohodkih 2.000 evrov mesečno pa ni ravno krize.
Kot drugo, so pa to tako osebne zadeve, da se morata odločit izključno ti in tvoj partner.

Zdajle je 2000 eur, kaj bo čez par mesecev je pa vprašanje. In biti v najemu z majhnim otrokom in ne veš kako boš odplačeval najem bi ravno luštno. Starši pa naj bi pomagali po svojih najboljših močeh. Vedo, da najini službi nista za nedoločen čas in kakšne stroške imava. Poznam primere, ko starši v celoti financirajo najem tako da pssst.


Menjaj starše.
Ali pa partnerja.


Kdaj misliš pa odrast? jaz poznam pa veeeeeliko več primerov, ko otroci odrastejo, se odselijo in se nič več ne igrajo odraslih, ampak to tudi postanejo. Vidva se šele igrata.

Bolj kot vse ostalo bi mene zanimalo kakšen je partner. Sta sposobna imeti otroka? Se zavedata kaj bo to prineslo? Se poznata dovolj dobro?
Finančno stojita dobro. Kot so napisale, tudi z rabljenimi stvarmi se pride skozi.

*** lupus pilum mutat, non mentem *** ** malus omnia in malum verit **

poznam primere, ko starši ob maturi kupijo svojemu otroku stanovanje ali avto, a to še ne pomeni, da je njihova dolžnost … a razumeš?

Sem ravno hotela napisat, da na njunem mestu ne bi imela otroka, pa ne zaradi financ, ampak zaradi nezrelosti!

IMATA 2 JURJA DOHODKA IN STARŠI TI DAJEJO 50€ NA MESEC?????? Več ne zmorejo….

Mi trije smo potem živi le po nekem čudežu, ker imamo 1.800€ dohodka, 500€ kredita in študenta, ki dela res zelo občasno, saj študira na enem težjem faksu. Pa privarčevanih nimamo samo par jurjev, ampak bi preživeli leto dve popolnoma brez dohodkov.

dokler nimaš svojega stanovanja, ne imejta otroka
dokler ne odrasteta, ne imejta otroka
dokler pričakujeta pomoč od drugih, ne imejta otroka

No, no. Dejstvo je da večina babic in dedkov pomaga tamladim, sploh ko imajo otroka. Veliko stvari kupijo babice in dedki. In če že zdaj ne dajeta nič… dvomim da bosta potem kaj drugačna.


Če dajeta zdaj po 50 evr na mesec, je to super. Vidva morata privarčevat tudi kar nekajkrat 100 evr. In to je tisto, kar je viška. Če sta varčna, bi bilo tudi za najdražji voziček, tudi slučajno pa ni potreben. Če se boš potrudila z dojenjem, odpade strošek AM, večina cunjic je zelo poceni. Vrtec zna pa kar biti cifra, ker sta kar pri denarju. Kaj pa še bo, ne ve pa nobeden.

Pa povej, zakaj bi morala dajati?


Hm, zanimivo kako imamo različne predstave. To, da imata oba službi za DČ, od katerih ena ob nosečnosti zagotovo gre (porodniška pa vprašanje kolikšna bi bila, če sploh), ostane torej ena, pa najemnina 450 EUR mesečno, je daleč od dobrega finančnega stanja. Ja, starši res niso DOLŽNI pomagat, ampak je pa lepo, če. Sploh pri vnukih. Kar se tiče opreme za dojenčka – ne vem, ali res eni živite samo na račun drugih? Kar tako dobite obleke, opremo? Tudi tisto je enkrat nekdo moral kupiti, a ne? Vi pač ne, vi se pač šlepate na druge. Potem pa se zgražate nad punco, ki vsaj malo bolj trezno razmišlja glede otrok in finančnega stanja?!? Kdo je tu otročji?

Dedki in babice imajo tako male pokojnine, da bi težko pomagali.
Razen občasno kake zelenjave iz domačega vrta ne morem pričakovati, da mi kakorkoli financirali. Službe danes so, jutri jih ni. Stanovanje tudi.. Leta bežijo, nosečnost je vedno bolj tvegana, vedno težje je zanosit…
Problem je, ker se v to kar zaletijo, po porodu pa se ugotovi, da imata s partnerjem popolnoma različne interese.

*** lupus pilum mutat, non mentem *** ** malus omnia in malum verit **

Boš pa dal svojim lastnim vnukom! Jaz komaj čakam, da jih dobim, da jih razvajam, seveda tudi kaj kupim. Menda ne bom prišla na obisk praznih rok. Pomagaš kolikor lahko, tudi če ta mladi imajo službe. Kaj pa je teh 2000 eur na mesec (glede na verjetno visok kredit v prihodnosti) in še nestabilno službo.

Jaz bi v tvoji koži ob eni stalni in zanesljivi službi (in stalnem in zanesljivem partnerju) imela otroka. No, vsaj midva sva ga v taki situaciji imela 🙂 Po prvem otroku (sem ga imela nekaj mesecev po diplomi) sem po preteku porodniške dobila prvo službo, za 10 mesecev. Potem sva imela še enega otroka, potem sem dobila drugo službo (za ndč), nato sva imela še tretjega otroka, jaz menjala službo za dč, nato še enkrat za dč in nato še enkrat za ndč. Vmes je mož izguibl službo, bil tudi brez, zdaj na dč.
Vmes sva se še 2x selila iz najema v najem, danes v svojem stanovanju, z dolgoletnim kreditom seveda.

Če bi čakala na to, da se vse poštima, še danes pri skoraj 40-ih še ne bi imela nobenega otroka. Eni si tega (“najprej štalca pol pa kravca”) pač ne moremo privoščiti. Pa po malo daljši poti, a ne?

Kar pogumno!


Hm, zanimivo kako imamo različne predstave. To, da imata oba službi za DČ, od katerih ena ob nosečnosti zagotovo gre (porodniška pa vprašanje kolikšna bi bila, če sploh), ostane torej ena, pa najemnina 450 EUR mesečno, je daleč od dobrega finančnega stanja. Ja, starši res niso DOLŽNI pomagat, ampak je pa lepo, če. Sploh pri vnukih. Kar se tiče opreme za dojenčka – ne vem, ali res eni živite samo na račun drugih? Kar tako dobite obleke, opremo? Tudi tisto je enkrat nekdo moral kupiti, a ne? Vi pač ne, vi se pač šlepate na druge. Potem pa se zgražate nad punco, ki vsaj malo bolj trezno razmišlja glede otrok in finančnega stanja?!? Kdo je tu otročji?[/quote]

Na Bolhi ponavadi prodajajo rabljeno. No, kaj malega se tudi podari. Tako da ni zastonj in ne, če kupiš rabljeno iz oglasa, ne zažiraš nikogar. Madona no, kakšne zverižene predstave imate nekateri!

Porodniška pri pogodbi za DČ je enaka kot pri NČ, če so izpolnjeni časovni pogoji.

Strinjam se pa v toliko, da ne bi bilo neumno počakat, ali bo fant dobil pogodbo za NČ.


Hm, zanimivo kako imamo različne predstave. To, da imata oba službi za DČ, od katerih ena ob nosečnosti zagotovo gre (porodniška pa vprašanje kolikšna bi bila, če sploh), ostane torej ena, pa najemnina 450 EUR mesečno, je daleč od dobrega finančnega stanja. Ja, starši res niso DOLŽNI pomagat, ampak je pa lepo, če. Sploh pri vnukih. Kar se tiče opreme za dojenčka – ne vem, ali res eni živite samo na račun drugih? Kar tako dobite obleke, opremo? Tudi tisto je enkrat nekdo moral kupiti, a ne? Vi pač ne, vi se pač šlepate na druge. Potem pa se zgražate nad punco, ki vsaj malo bolj trezno razmišlja glede otrok in finančnega stanja?!? Kdo je tu otročji?[/quote]

Na Bolhi ponavadi prodajajo rabljeno. No, kaj malega se tudi podari. Tako da ni zastonj in ne, če kupiš rabljeno iz oglasa, ne zažiraš nikogar. Madona no, kakšne zverižene predstave imate nekateri!

Porodniška pri pogodbi za DČ je enaka kot pri NČ, če so izpolnjeni časovni pogoji.

Strinjam se pa v toliko, da ne bi bilo neumno počakat, ali bo fant dobil pogodbo za NČ.[/quote]
Zgoraj ena piše, da je ogromno stvari dobila. Kot da to pomeni, da jih kar vsi. Na to se nanaša moj zapis. Glede porodniške pa je vprašanje ravno to – če izpolnjuje časovni pogoj. Pa tudi to ni zanemarljivo, da je porodniška dejansko precej nižja od plače, ker dobi npr. višje potne stroške in maksimalen regres za malico. Takšna praksa je še vedno precej pogosta pri nas.
Ko upoštevaš to, pa finančno stanje ni tako rožnato. Sploh ob predpostavki, da tudi fant nima službe za NDČ.

A poznaš starše, ki v celoti plačujejo najemnino tamladim? Ma bejži! Jim lahko prosim v mojem imenu sporočiš da si kronani osli?

New Report

Close