Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek DOMAČ KRUH – kje delam napako?

DOMAČ KRUH – kje delam napako?

Jaz imam en podolgovat model/pekač za kruh. Ker edino tako spečem top štruco.

Veste kaj mene živcira. Dam pol kile moke, pol kvasa + olje, sol, sladkor + voda. To zmešam kar z vilico, vlijem/stresem v ta pekač.

Dam v rahlo – res na minimum segreto pečico, da mi ni treba pazit na prepih pa toplo…… za pol ure.
Testa je v pekaču v začetku na 1/3, v pol ure se dvigne do vrha.
Samo potem:

– ni tak, da bi narasel kot….. balon, ampak se kar razlije čez rob.

Mi lahko poveste, kaj delam narobe? Hvala!

premehko testo in premajhen pekač;
Jaz pustim testo najprej vzhajati v plastični posodi s pokrovom (namenjena prav za vzhajanje) , nato še enkrat pregnetem in šele nato v pekač in pečico.

Vzhajanje testa v pečici je ena večjih neumnosti, ki jih lahko narediš, če hočeš domač kruh.
Testo naj bi prvič vzhajalo v posodi, kjer ga zamesiš, in šele, ko ga drugič premesiš po kakšni uri, ga daš v pekač in še enkrat vzhajaš.
Če dodaš v maso za testo še kak nariban ali spasiran kuhan krompir, bo kruh še bolj rahel in dalj časa “svež”!
Tako nekako ga pečem že 30+ let, pa vedno uspe!
Tisto kar delaš ti je “črnogorc” oz. kruh za lenuhe!
Testa NIKOLI ne mešaš/mesiš s kovinskim predmetom. Kruh dela ROKA ne moka!

Jaz tudi vzhajam v plasticni posodi, enkrat ali dvakrat in potem oblikujem hlebcek in dam se kaksne cetrt ure vzhajat, potem pa na pleh, ga potlacim dol, naredim zareze in dam pect.

Vsem hvala!
Ja, to se strinjam, da z vilico (ali mikserjem) ne bom več.

Lahko poveš, zakaj je rahlo segreta pečica neumnost za vzhajanje?

Je pa res, da delam kruh ‘za lenuhe’ :-)))! Meni se res ne da mesit, pa moko po pultu, pa čakat pa vzhajat pa še enkrat pregnest…..2 uri dela in potem 1 uro pucanja. Sem pač pogruntala tak sistem – ampak kruh je dober!

Zakaj gre čez rob modela, namesto da bi se ‘napihnil’, dvignil kot balon?

Vsem hvala!
Ja, to se strinjam, da z vilico (ali mikserjem) ne bom več.

Lahko poveš, zakaj je rahlo segreta pečica neumnost za vzhajanje?

Je pa res, da delam kruh ‘za lenuhe’ :-)))! Meni se res ne da mesit, pa moko po pultu, pa čakat pa vzhajat pa še enkrat pregnest…..2 uri dela in potem 1 uro pucanja. Sem pač pogruntala tak sistem – ampak kruh je dober!

Zakaj gre čez rob modela, namesto da bi se ‘napihnil’, dvignil kot balon?[/quote]

Premehko testo, pa premajhen pekač Če bi bili testo čvrstejše bi se dvignilo. Torej če se tu zdi po tvojem receptu dober uporabi le večji pekač ali dva takšna kot jih imaš sedaj.


Ker je vzhajanje v pečici neumnost! Kvasovke ima svoj “življenski” ciklus, ki ga ti podreš.
Sicer pa delaj “črnogorca” in ne jamraj!

Vsem hvala!
Ja, to se strinjam, da z vilico (ali mikserjem) ne bom več.

Lahko poveš, zakaj je rahlo segreta pečica neumnost za vzhajanje?

Je pa res, da delam kruh ‘za lenuhe’ :-)))! Meni se res ne da mesit, pa moko po pultu, pa čakat pa vzhajat pa še enkrat pregnest…..2 uri dela in potem 1 uro pucanja. Sem pač pogruntala tak sistem – ampak kruh je dober!

Zakaj gre čez rob modela, namesto da bi se ‘napihnil’, dvignil kot balon?[/quote]

Premehko testo, pa premajhen pekač Če bi bili testo čvrstejše bi se dvignilo. Torej če se tu zdi po tvojem receptu dober uporabi le večji pekač ali dva takšna kot jih imaš sedaj.[/quote]

Hvala stokrat! To sem rabila. In res ste mi pomagali. Hvala in lep dan vam želim.

Kruh moraš dobro pregnetit z rokam. Dat, da vzhaja v posodi in potem daj v dobro ogreto pečico.

Testo, ki si ga delala z vilicam je premehko.

To se strinjam, da kruh dela ROKA – samo mene zelo križ boli in mi tisto mesenje ne gre več. Tudi jaz uporabim mikser… – potem pa testo vzhaja v plastični posodi. ponavadi 2x, nato še na pekaču 1x. Zmeraj mi ne rata, včasih pa super. Odvisno od tega, če sem pravo gostoto “ujela” – no, ponavadi jo.

Moj kuhinjski robot dela čisto ok testo. Ne vem zakaj bi se morala matrat, če to dela namesto mene stroj?

Meni kruh vedno super uspe. Ga pa delam klasično – mesim z rokami. To naredim zelo hitro, nato ga dam vzhajat. Ko je vzhajan, ga še enkrat zmesim in dam še enkrat vzhajat, nato pa v pečico.
Sestavine: moka, sol, kvas in tekočina (jaz dam mleko namesto vode) in tudi par žlic olja.
Tako že leta in leta.
Kruh res naredi ROKA in ne MOKA in pa veliko ljubezni.

Ko sem pekla kruh v pekaču za kruh (kruhomat) se je tudi meni razlival čez rob. Menda preveč vode. Odkar mesim na roke, mi lepo ratujejo tako hlebčki kot štruce

Zdravo,

Gnetenje kruha je proces ki poveže niti glutena, kar daje kruhu strukturo… tako tvoj “kruh za lenuhe” brez uporabe posebnih tehnik ne bo nikoli stal po konci… Eventuelno bi lahko pred vzhajanjem naredila avtolizo ( enake kolicine (masa) vode in moke zmešaš BREZ KVASA in pustiš cca pol ure. To poveže gluten pred gnetenjem. Vendar bo pri tako krtakih casih fermentacije in vzhajanja se vedno potrebno nekaj gnetenja. Kruhi za lenuhe kjer je potrebno malo gnetenja pa zahtevajo veliko casa( min 7h samo za fermentacijo in vzhajanje) V kolikor se želite nauciti peči super kruh in pa spoznati procese ki se odvijajo toplo priporocam knjigo avtorja Ken Forkish – flour water salt yeast po kateri sem drasticno izboljsal rezultate Vaš link

Hvala!
Res ste se našli pravi čas, ker jaz pečem samo čez vikend. In se vam hvaležna za nasvet.

In bom iskrena. Po nasvetih zgoraj sem dala manj moke, manj vsega……… pa je bil rezultat isti.
Bo res treba pregnest na roke, počakat in potem še enkrat pregnest z ljubeznijo :).

Se slišimo čez en teden. Lep pozdrav vsem!

Če je testo premehko, mu je treba odvzeti samo vodo. Če daš tudi manj moke, je logično, da bo enak rezultat.

New Report

Close