Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek A ima lastnik kostanja sploh kakšne pravice, ali…

A ima lastnik kostanja sploh kakšne pravice, ali…

….ima lastnik kostanja samo dolžnosti, da skrbi za svoj gozd plačuje davke itd….
Namreč, zalotil sem kradljivce kostanja, ki so na moji parceli kradli kostanj.
Ko sem jim lepo vljudno rekel, da je ta kostanj moj in da ne pustim, da mi kradejo kostanj, ker bi ga tudi sam rad nekaj nabral zase, so oni lepo pobirali moj kostanj naprej in mi rekli, da imajo zakonsko pravico, da nabirajo gozdne sadeže kjer hočejo.
Kaj lahko sploh naredim v tem primeru? Naj pustim, da drugi jedo in kradejo moj kostanj, sam pa si naj grem kostanj zase na plac kupit?

Tvoji gozdni ” obiskovalci” imajo prav.
Z zakonom je dovoljeno nabirati gozdne sadeže, seveda v določeni količini in ne za nadaljno prodajo.

Preberi si zakon. Tako pač je. Gozda tudi ne smeš ogradit.
Lahko pa vstaneš sredi noči in prehitiš nabiralce! 🙂


A tem, ki kradejo MOJ kostanj, se po novem reče obiskovalci in nabiralci?
Kaj pa, če jaz v kostanj vstavim petardo? Uno pasjo?
Lahko to nardim?


Kako moraš označiti svojo posest, da preprečiš dostop najdeš na strani MKGP. Googlal boš pa kar sam, ker se meni ne da iskati!

V Sloveniji je tolk kostanja, da ga je za vse dost. Sama hosta. Naber ga pri sosedu, sigurno je boljši kot tvoj.


Torej, če pride na dan rabutat več “pobiralcev” in vsak zase nabere “dovoljeno” količino in za sproti, ravno tako poberejo ves kostanj, da zame ne ostane nič, je to vse zakonito dovoljeno in pošteno.

Koliko pa je “dovoljeno” nabrat kostanja? Kilo, dve, tri….za vsakega zakonitega lopova?


A jaz naj grem k sosedu krast, da bodo tisti, ki sploh nimajo svojega kostanja, lahko kradli pri meni?
Kaj pa če jaz z injekcijo v kostanj vbrizgam kakšna “odvajalna” sredstva, da se bodo potem ti lopovi krast “odvadili”
To smem narest?

Če bi kaj hodila v gozd, bi videla, da je vsako leto manj kostanja. Vsaj v naših koncih se že skoraj suši, ( muha – ko gledaš spomladi liste je v skoraj vsakem buba).
Je pa res, nabiralništvo je dovoljeno povsod, do največ 2 kilograma, lastnik pa lahko nabere več, oz. pobere vse, če ga kdo drug ne prehiti in tudi proda, če želi.


Če jaz zalotim tega lopova, ki mi krade MOJ kostanj, ali jaz lahko zahtevam, da mi nakradeni kostanj, ki je MOJ kostanj, vrne?
Ne smem?


Za gozd skrbis in placujes davke zaradi lesa. Nihce razen tebe ne sme podreti drevesa in ga odpeljati iz gozda. Plodove in zelisca pa lahko vsak nabira, seveda v razumnih kolicinah in da ne dela skode.

Zanimivo. Nikoli se ne pojavljajo lastnisko besne teme spomladi, ko ljudje plenijo zvoncke in ne poleti, ko grabljajo borovnice, kar je oboje res skodljivo. Al zaradi tega kostanja, ki ni vas, razen drevesa, bi pa sli na barikade.

Drugo je, ce imas gospodarski nasad, kot sadovnjak. Ampak tam je tudi davek drugacen kot za gozd.

a ti si pred ohoho leti dejansko posadil ta kostanj? na svoji “travnik” parceli? da imaš zdaj svojo kostanjevo hosto??


Za gozd skrbis in placujes davke zaradi lesa. Nihce razen tebe ne sme podreti drevesa in ga odpeljati iz gozda. Plodove in zelisca pa lahko vsak nabira, seveda v razumnih kolicinah in da ne dela skode.

Zanimivo. Nikoli se ne pojavljajo lastnisko besne teme spomladi, ko ljudje plenijo zvoncke in ne poleti, ko grabljajo borovnice, kar je oboje res skodljivo. Al zaradi tega kostanja, ki ni vas, razen drevesa, bi pa sli na barikade.

Drugo je, ce imas gospodarski nasad, kot sadovnjak. Ampak tam je tudi davek drugacen kot za gozd.[/quote]
In zakaj jaz ne bi smel imeti pravice, da zaužijem plodove SVOJEGA gozda?
A sem jaz dolžen vzeti v službi dopust, da bom lahko plod iz lastnega gozda sproti pobral?
Če vsak lopov nabere kostanja, kot ti praviš, v razumnih količinah, meni prav tako ne ostane nič, ker teh razumnih količin je veliko, ker je tudi lopovov veliko in potem lastniku prav tako ne ostane nič.

Še noben mi ni odgovoril, ali je meni, kot lastniku kostanja, dovoljeno v kostanj vbrizgati¨”odvajalna” sredstva?
Sicer je pa zakon butast, da glava peče.
Les praviš, da pa ne smejo krast?
Jaz kostanja nimam zaradi lesa, jaz imam kostanj zaradi njegovega ploda. In kostanjev plod je kostanj oziroma njegov sadež.


Za gozd skrbis in placujes davke zaradi lesa. Nihce razen tebe ne sme podreti drevesa in ga odpeljati iz gozda. Plodove in zelisca pa lahko vsak nabira, seveda v razumnih kolicinah in da ne dela skode.

Zanimivo. Nikoli se ne pojavljajo lastnisko besne teme spomladi, ko ljudje plenijo zvoncke in ne poleti, ko grabljajo borovnice, kar je oboje res skodljivo. Al zaradi tega kostanja, ki ni vas, razen drevesa, bi pa sli na barikade.

Drugo je, ce imas gospodarski nasad, kot sadovnjak. Ampak tam je tudi davek drugacen kot za gozd.[/quote]
In zakaj jaz ne bi smel imeti pravice, da zaužijem plodove SVOJEGA gozda?
A sem jaz dolžen vzeti v službi dopust, da bom lahko plod iz lastnega gozda sproti pobral?
Če vsak lopov nabere kostanja, kot ti praviš, v razumnih količinah, meni prav tako ne ostane nič, ker teh razumnih količin je veliko, ker je tudi lopovov veliko in potem lastniku prav tako ne ostane nič.

Še noben mi ni odgovoril, ali je meni, kot lastniku kostanja, dovoljeno v kostanj vbrizgati¨”odvajalna” sredstva?
Sicer je pa zakon butast, da glava peče.
Les praviš, da pa ne smejo krast?
Jaz kostanja nimam zaradi lesa, jaz imam kostanj zaradi njegovega ploda. In kostanjev plod je kostanj oziroma njegov sadež.[/quote]

Če si sam/tvoj prednik nasadil kostanjeva drevesa, se to smatra kot nasad, potem imaš pravico prepovedati nabiranje kostanjev, sicer ne.
V svojem gozdu nimaš pravice omejevati gibanja obiskovalcev, nabiralcev, . . . , če bo padla pa kakšna veja komu na glavo, pa odgovarjaš!

Ta pravica sprehajalcev/nabiralcev je ostanek socializma, kjer je bilo vse last vseh! Pojdite nabiralci/sprehajalci v AT v gozd če si upate! V AT je gozd dejanko zasebna lastnina in če se želite v njem gibati/nabirati, morete za dovoljenje vprašati lastnika!

In kaj ima veze, kdo je kostanj posadil? Mogoče ga je na mojo parcelno lastnino posadila veverica, ali polh…? Kaj ma to veze, kdo je kostanj posadil na mojo parcelo.
Kaj pa , če na moji parceli zraste, češnja, ki jo je zasadila ptica ali če na moji parceli zraste jablana, hruška, sliva, oreh itd…….a imajo tudi v teh primerih lopovi več pravic kot pa jaz, kot lastnik parcele?
Koliko jabolk, češenj, sliv, orehov… vsak lopov lahko narabuta, da bo ta narabutana količina še v razumnih količinah? A dokler na jablani visi še zadnje jabolko, lahko vsi po mili volji nabirajo?

V gozdu se lahko vsak sprehaja, nabira cvetje, mah, praprot, borovnice, gobe, kostanj, storže… Pika.
V nasadu, kjer si sadil rože, grmovnice, borovnice, kostanje, se vidi, da je urejen nasad, je ograjen, nima nihče vstopa. Pika.

Sprijazni se, tako dovoljuje/prepoveduje zakon (in tudi logika).

če je fizično izvedljivo postavi ograjo, ne se sekirat za razne predpise……začasno ograjo za časa kostanja lahko postaviš brez skrbi. druga opcija je, da postaviš table…PAZI MINE…….
tretja opcije je z vilami nagnat golazen mestno, ki mislli, da je vse njihovo.

legalna možnost je, da je zadeva v registru vpisana kot sadovnjak in ne gozd….takrat lahko ogradiš brez problema…..ne moreš pa potem notri imet še bukev in hrastov.

Opa. Sema začutil biznis. Ta vikend se odpravimo v akcijo. En avtobus ljudi, cca 50, vsak pobere 2kg. Torej 100kg kostanja, po 8€ = 800€. Če bomo pridni, še v nedeljo 800, in nato v Komendo na stojnico.


postavi znak z opozoriliom , da se gre za zasebno posest in da prehod ni dovoljen, znak naj bo dobro viden, ko pridejo na tvojo posest nepovabljeni pokliči policijo da jih popiše


A tebi je to logično, da drugi pokradejo plod, ki je MOJA last? Logično je to za te? Ker jaz kostanja nimam zaradi lesa, jaz imam kostanj zaradi ploda. čudno ne?
Se ti vidi, da si tipično dete komunizma.

In ti, kot, “razgledana” birokratka boš gotovo vedela, če imam jaz pravico od lopova zahtevat kostanj nazaj, če ga zalotim pri pobiranju?

Posekaj, če že ti nimaš nič od njega, naj še drugi nimajo.


postavi znak z opozoriliom , da se gre za zasebno posest in da prehod ni dovoljen, znak naj bo dobro viden, ko pridejo na tvojo posest nepovabljeni pokliči policijo da jih popiše[/quote]
Že že, ampak lopovi se zelo dobro zavedajo, da policija ne bo prišla takoj in da bodo oni lahko mirno še vsaj pol ure kostanj pobirali, potem pa odpujsali drugam krast in policija bo prišla prepozno.
A imam lopove pravico fizično zadržat?


A tebi je to logično, da drugi pokradejo plod, ki je MOJA last? Logično je to za te? Ker jaz kostanja nimam zaradi lesa, jaz imam kostanj zaradi ploda. čudno ne?
Se ti vidi, da si tipično dete komunizma.

In ti, kot, “razgledana” birokratka boš gotovo vedela, če imam jaz pravico od lopova zahtevat kostanj nazaj, če ga zalotim pri pobiranju?[/quote]

Plodovi niso tvoja last, nisi ga ti posadil, ga ne obrezuješ, ne gnojiš, ne obrezuješ, skratka, drevo bi raslo, tudi če tebe ne bi bilo ali pa bi bil lastnik zemlje nekdo drug.

Če pa imaš nasad na kmetijski zemlji (ne v gozdu), ki si ga sadil, pa imaš pravico ga ograditi in prepovedati dostop.


Če jaz zalotim tega lopova, ki mi krade MOJ kostanj, ali jaz lahko zahtevam, da mi nakradeni kostanj, ki je MOJ kostanj, vrne?
Ne smem?[/quote]
Lahko ga kupiš od njega. Ker ti TVOJ, nikoli ni bil TVOJ. 😉

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345


Barčica, ne bo držalo! Le pravilno je treba označiti, pa v gmajno ne sme nihče razen lastnika in tistega, ki mu lastnik dovoli! Ajde izbrskaj si to z neta, da ne boš v zmoti!

New Report

Close