Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Tudi verski prazniki se pišejo z malo začetnico, razen enega!

Tudi verski prazniki se pišejo z malo začetnico, razen enega!

Vsi verski prazniki se pišejo z malo začetnico, razen če so izpeljani iz osebnega imena (Marijino vnebovzetje)!

Prosim, če (predvsem verniki) upoštevate to slovnično pravilo!

Mislim, da obstaja pravilo, ki dovoljuje zapis z veliko začetnico, če se daje stvari nek večji pomen.
Včasih so nas učili, da se praznik zapisuje z veliko začetnico. Če si npr. mislil na praznik, si zapisal Novo leto, če si pa mislil na naslednje leto, pa si zapisal novo leto.

Ne vem sicer od kdaj velja to pravilo, saj imam občutek, kot bi se še v času šole učili drugače, imam jih pa 45. No, morda se pa motim. Mogoče kdo ve, od kdaj to velja, ker bo morda lažje ugotovit, zakaj prihaja do takih težav?

Tega se pa res tudi jaz spomnim.

Jaz jih imam 40 in so nas učili zapisa z malo.

Mislim, da do nesporazumov prihaja zato, ker se verniki ne strinjajo s slovničnimi pravili.

Napišem lahko nevtralen primer: spoštujem Naravo.
Ampak to še ne pomeni, da je prav, razen če spoštujem nekoga s tem imenom, ne narave nasploh 🙂

Božič vem da se piše z malo, mene moti, najraje bi z veliko napisal, kako pa se piše Velika noč me zanima. Mislim, da z veliko!?

Ta pravila se spreminjajo.Včasih smo pisali vse z veliko, zdaj že nekaj časa z malo.

zanimivo, da sem v tretjem razredu, res da pred mnogimi leti, dobil cvek pri Slovenskem jeziku, ker sem napisal Dan republike z malo začetnico.
da bi pa napisal božič, si niti pomisliti nisem upal.

je pa gornji primer edini, kjer sem Božič napisal z malo začetnico in te napake ne bom nikoli več ponovil.

Bolnik si, bolano v glavi!!!

Jaz bom Božič in Velika noč še naprej pisala z veliko začetnico. Zdaj pa se zaradi mene lahko na glavo postavljaš, avtorica.

Tudi jaz v bolj privatnem pisanju pišem z veliko. Ne vem sicer kam uvrstiti tale čvek, a se mi zdi osebno bolje, da tudi tule pišem z veliko, saj ne gre za neko uradno pisanje. Ko gre pa zares uradne dopise, se sicer trudim slediti pravilom, čeprav se kot kaže ta spreminjajo.

Včasih smo pri krajevnih imenih, sestavljenih iz dveh besed, pa je bila druga beseda recimo gorica, to pisali z malo, pa se sedaj piše z veliko. Torej? Pa da se razumemo, mi dol visi za vse verske praznike.

Od l. 1950 se vsi prazniki (razen Prešernov dan in Marijino vnebovzetje) pišejo z malo, po enem pravopisu prej (l. 1935) je bilo pa res dovoljeno oboje, z malo in z veliko.
Tako, da tisti, ki trdite, da so vas v šoli učili, da se novo leto piše z veliko, ste najbrž letnik 1945 ali starejši 🙂

Sicer nisem avtorica, a verjamem, da se zaradi tebe nihče ne bo postavlja na glavo – v bistvu samo ti izpadeš nevedna in samo upam, da te svoje nevednosti potem ne širiš naprej na svoje otroke …
Res ne razumem ljudi, ki se NE želijo nečesa naučiti.

Jaz pravila nalašč ne upoštevam, čeprav vem zanj. Velja za vse praznike, ne le verski, čeprav sem verna.

Saj slovnice se ni treba držati kot pijanec plota, če imaš za to tehten razlog. Vedno sem npr. pisala, da sem Izolanka, tudi ko je bilo slovnično pravilno zgolj Izolčanka ali Izoljanka (za kar nihče, ki živi v 20 km radiju od Izole, sploh nima besed). Enako kot še vedno olju, ki ga pridelujemo, rečem olivno in ne oljčno.

Slovnica in pravopis se spreminjata, nista vklesana v kamen.

zanimivo, da sem v tretjem razredu, res da pred mnogimi leti, dobil cvek pri Slovenskem jeziku, ker sem napisal Dan republike z malo začetnico.
da bi pa napisal božič, si niti pomisliti nisem upal.

je pa gornji primer edini, kjer sem Božič napisal z malo začetnico in te napake ne bom nikoli več ponovil.[/quote]

Ne bo drzalo. Cveke dobijo tisti, ki slovenski jezik pisejo z veliko.

Madona, šavrinka, ki živi par km stran od tebe, te bo za ušesa! :-))))

Madona, šavrinka, ki živi par km stran od tebe, te bo za ušesa! :-))))[/quote]

Na par km razdalje bo težko dosegla moja ušesa 😉 Nič nimam proti tistim, ki rečejo oljčno – meni se zdi čisto primerno. Ampak ne dovolim pa, da meni nekdo narekuje, da moram rečt oljčno, če vsi moji nonoti rečejo olivno. Mislim, da bi lahko obe skupini lepo sobivali in bi bil mir.

zanimivo, da sem v tretjem razredu, res da pred mnogimi leti, dobil cvek pri Slovenskem jeziku, ker sem napisal Dan republike z malo začetnico.
da bi pa napisal božič, si niti pomisliti nisem upal.

je pa gornji primer edini, kjer sem Božič napisal z malo začetnico in te napake ne bom nikoli več ponovil.[/quote]

Ne bo drzalo. Cveke dobijo tisti, ki slovenski jezik pisejo z veliko.[/quote]

nemški in srpski pišem z malo, Slovenski je pa nekaj več…

Z vsakim odgovorom je cvek bolj jasen.

Srbski, ne srpski.

Z vsakim odgovorom je cvek bolj jasen.

Srbski, ne srpski.[/quote]

vprašaj kakega srba, potem pa talaj ocene!

Z vsakim odgovorom je cvek bolj jasen.

Srbski, ne srpski.[/quote]

vprašaj kakega srba, potem pa talaj ocene![/quote]

Pomojem je imela v mislih cvek iz slovenščine, ne srbščine. Za ocene iz slovenščine pa Srbi niso ravno avtoriteta 🙂

Z vsakim odgovorom je cvek bolj jasen.

Srbski, ne srpski.[/quote]

Hahhahahahahahahahaa

Z vsakim odgovorom je cvek bolj jasen.

Srbski, ne srpski.[/quote]

vprašaj kakega srba, potem pa talaj ocene![/quote]

Srb se piše z veliko. Cvek je še bolj jasen. Pri nas se reče srbski jezik. Že res, da se v Srbiji reče in zapiše srpski, ampak tukaj menda debatiramo o slovenskem jeziku.

vprašaj kakega srba, potem pa talaj ocene![/quote]

Srb se piše z veliko. Cvek je še bolj jasen. Pri nas se reče srbski jezik. Že res, da se v Srbiji reče in zapiše srpski, ampak tukaj menda debatiramo o slovenskem jeziku.[/quote]

imam dobrega prijatelja med srbi, zato iz spoštovanja do njega pišem као што говори.

žogca se piše z malo, če že poučuješ slovnico.

New Report

Close