Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zgodovina pokrivanja ženskih glav

Zgodovina pokrivanja ženskih glav

Pokrivanje ženskih glav izhaja direktno iz zgodnjega krščanstva, prvi zapisi
so iz Korintijcev ( direktnih učencev apostola Pavla) ki so zapovedali, da
morajo biti ženske ob obredih v cervi pokritih glav, moški pa odkritih. Utemeljili
so to tako (po Pavlu) , da je moški pokoren direktno bogu, torej moli z odkrito glavo,
ženska pa je najprej pokorna možu, nato pa bogu, torej to pokaže z pokrito glavo.
(Pavel: Kristus je glava moža, mož je glava žene)
Enako uči Tomaž Akvinski in še kar nekaj cerkvenih zapisov iz zgodnjih let krščanstva.

Pokrivanje glave se direktno enači z podrejenostjo. Enak pomen se je prenesel iz
cerkvenega obredja v vsakodnevno življenje – dekle so ob poroki pokrili s pajčolanom
(in jo še danes) s tem je sprejela nadvlado moža, postala je njegova lastnina, šla
je v njegovo hišo, še danes sprejme tudi njegovo ime.
Vse tiste bolj ali manj smešne čipkaste ali iz blaga čepice, ki jih vidimo v filmih o
preteklosti, nosijo poročene žene – to je bilo prepoznavno znamenje, da je ženska
poročena, da je sprejela nadvlado in avtoriteto moža – pokrila si je glavo.
V cerkvah se je pokrivanje glav žensk začelo opuščati šele v 20. stoletju, v veliko
deželah (Rusija, Ukrajina, Poljska, Albanija, Grčija) pa to še vedno velja, sploh ob
večjih cerkvenih praznikih je pa obvezno.

Muslimani so pokrivanje prevzeli od kristjanov, malo so ga spremenili in
prilagodili (kot pravzaprav večji del Korana) in so ga tudi uporabljali bolj ali
manj dosledno, pač glede na politično stanje in razvitost držav.
To, kar se zdaj dogaja z drugo ali celo tretjo generacijo v Evropi rojenih
muslimanov, ki uvajajo stroga merila za pokrivanje, je spet zgolj politično
sredstvo, neke vrste zastava širjenja islama in nima kaj
dosti skupnega s pravo vero.

Meni zelo ljub pesnik Janez Menart je v vni svojih pesmi med drugim zapisal:
“….križev ne smemo razbiti,
križi morajo sami segniti…”
in to drži tudi za burke. Ženske se morajo same začeti zavedati, da njihova
vloga ni v podrejanju moškim, da je pokrivanje žensk od nekdaj direkten znak
njihovega zasužnejvanja in podrejenosti in se postopoma, zavestno in mirno
znebiti teh ponižujočih oblačil. Ampak – to morajo narediti same, ne pa da jih
slačijo policaji.

Ženske so si same krive, nekatere (govorim za islam) HOČEJO biti same zakrite. Ravno danes je bila ena od njih na CNN-u in je razlagala o tem škandalu, ko so policaji prisilili eno muslimanko, da se je morala na francoski plaži sleči. Gostja na TV-ju je bila ogorčena, češ da gre za kršenje ŽENSKIH pravic. Da ženske SAME hočejo biti v burkinijih, pa jim je to onemogočeno. A se niso ženske že dovolj borile za pravice žensk, zdaj pa še te pravice nimajo, da bi bile v burkiniju na plaži???

Nisem vedela, kaj naj si mislim. Šlo je pa za neko muslimansko izobraženko. Če ima ona tako mnenje, kaj naj šele mislijo ali rečejo tiste, ki so navadne ženske iz vasi, nikakršne študirane intelektualke…

Podpis.

nova
Uredništvo priporoča

Nisem še videla, da bi policaji katero slačili.

one na Zahodu nekako nikakor ne pridejo do tega. Pa saj se že pri nas govori, da se pokrivajo za denar. To ni nič drugega kot politična izjava in provociranje, zato je kar prav, da se to ne dovoli.

Evo in po tem se vidi ženska dvoličnost. Vse bi naredile, samo da ujamejo moškega. Same silijo v ne vem kakšno poroko, si prostovoljno pokrijejo glavo, potem pa hočejo imeti v družini glavno besedo.

Mislim, da nisi ravno pozorno prebrala, kar sem napisala.
Ženske morajo same priti do tega, kot smo prišle na zahodu.
Same se morajo zavedati, da ga ni moškega (ok, razen YSL ) , ki bi lahko ženski
ukazoval, kako naj bo oblečena in kako ne.
Ona brani ravno to pravico – da je ženska oblečena kakor sama hoče.
Da bo pa sama hotela zneti žaklje in rute – je pa še daljša pot, ker mora prej
razumeti, da ruta ni volja žensk, ampak tradicionalni znak podrejenosti moškim.

Mislim, da nisi ravno pozorno prebrala, kar sem napisala.
Ženske morajo same priti do tega, kot smo prišle na zahodu.
Same se morajo zavedati, da ga ni moškega (ok, razen YSL ) , ki bi lahko ženski
ukazoval, kako naj bo oblečena in kako ne.
Ona brani ravno to pravico – da je ženska oblečena kakor sama hoče.
Da bo pa sama hotela zneti žaklje in rute – je pa še daljša pot, ker mora prej
razumeti, da ruta ni volja žensk, ampak tradicionalni znak podrejenosti moškim
.[/quote]

Se strinjam, ženske morajo do tega priti same. V islamu bo to trajalo nekaj sto let, ne samo nekaj desetletij.

Evo in po tem se vidi ženska dvoličnost. Vse bi naredile, samo da ujamejo moškega. Same silijo v ne vem kakšno poroko, si prostovoljno pokrijejo glavo, potem pa hočejo imeti v družini glavno besedo.[/quote]

Zadnje čase je obratno – moški bi naredili vse, da bi se punca poročila z njimi,
pa imajo deklice čedalje manj interesa.
Verjetrno jim je vroče v glavo.

Mislim, da nisi ravno pozorno prebrala, kar sem napisala.
Ženske morajo same priti do tega, kot smo prišle na zahodu.
Same se morajo zavedati, da ga ni moškega (ok, razen YSL ) , ki bi lahko ženski
ukazoval, kako naj bo oblečena in kako ne.
Ona brani ravno to pravico – da je ženska oblečena kakor sama hoče.
Da bo pa sama hotela zneti žaklje in rute – je pa še daljša pot, ker mora prej
razumeti, da ruta ni volja žensk, ampak tradicionalni znak podrejenosti moškim
.[/quote]

Se strinjam, ženske morajo do tega priti same. V islamu bo to trajalo nekaj sto let, ne samo nekaj desetletij.[/quote]

Ni nujno. V preteklosti je bila že nekajkrat dovolj ena generacija.
Poglej krščanstvo. Moja babica (in stare tete) brez rute niso znale nikamor.
V islamu Bosna, Iran, Ruske province… so bile že zelo sproščene (in
nepokrite) pod eno vlado, pa spet pokrite pod drugo.
Gre za politiko in ženske (in njihova oblačila) so orodje in zastave teh politik.

Mislim, da nisi ravno pozorno prebrala, kar sem napisala.
Ženske morajo same priti do tega, kot smo prišle na zahodu.
Same se morajo zavedati, da ga ni moškega (ok, razen YSL ) , ki bi lahko ženski
ukazoval, kako naj bo oblečena in kako ne.
Ona brani ravno to pravico – da je ženska oblečena kakor sama hoče.
Da bo pa sama hotela zneti žaklje in rute – je pa še daljša pot, ker mora prej
razumeti, da ruta ni volja žensk, ampak tradicionalni znak podrejenosti moškim.[/quote]
Whatever. Naj prihajajo do snemanja žakljev v svojih državah, tukaj pa se majo za prilagodit.

Jaz sem pa mislila, da je črna ruta primerna zgolj za prikrivanje narastka.

Mislim, da nisi ravno pozorno prebrala, kar sem napisala.
Ženske morajo same priti do tega, kot smo prišle na zahodu.
Same se morajo zavedati, da ga ni moškega (ok, razen YSL ) , ki bi lahko ženski
ukazoval, kako naj bo oblečena in kako ne.
Ona brani ravno to pravico – da je ženska oblečena kakor sama hoče.
Da bo pa sama hotela zneti žaklje in rute – je pa še daljša pot, ker mora prej
razumeti, da ruta ni volja žensk, ampak tradicionalni znak podrejenosti moškim.[/quote]
Whatever. Naj prihajajo do snemanja žakljev v svojih državah, tukaj pa se majo za prilagodit.[/quote]

Ja? Prilagodit? Čemu pa?
KRŠČANSKI TRADICIJI pokrivanja glav?


Whatever. Naj prihajajo do snemanja žakljev v svojih državah, tukaj pa se majo za prilagodit.[/quote]

Ja? Prilagodit? Čemu pa?
KRŠČANSKI TRADICIJI pokrivanja glav?[/quote]
Ker ženske na Zahodu hodijo celo leto s pokritimi glavami iz kao verskih razlogov?

Za to, da so se ženske na zahodu postavile na svoje noge in se izvile izpod komande moških, sta bili potrebni (in “zaslužni”) dve svetovni vojni in (vojaška) industrija, ki je potrebovala delovno silo – ni prav nič motilo, če so bile to ženske. Ni pa nikakršen kompliment za muslimane, da se niso sposobni iz zgodovine ničesar naučiti in da potrebujejo še tretjo svetovno vojno za to, kar bi lahko mirno prekopirali od zahoda. Ker korak za korakom hodijo po isti poti – in tudi rezultat bo isti, samo tistih 72 devic ne bo, ker tudi muslimanska nebesa niso zastonj bordel.

bolj se bomo vtikali v to, kar imajo oblečeno, bolj bodo imeli “veselje” točno to natakniti nase

in še podpis pod obrazložitev pokrivanja v prvem zapisu; včasih se je reklo, da je dekle “prišlo pod avbo”, kar je pomenilo, da se je poročila (avba je vrsta pokrivala)

ŽENSKE iz ”vzhoda” – PROTI nikabu
http://www.telegraph.co.uk/news/religion/10323303/I-was-forced-to-wear-the-veil-and-I-wish-no-other-woman-had-to-suffer-it.html
As someone who grew up in Muslim countries, and who was forced to wear the niqab in my late teens when I moved from Sudan to Saudi Arabia, I found it an unpleasant and initially traumatic experience.

ŽENSKE iz ”zahoda” ZA nikab:
http://www.downvids.net/woman-in-niqab-want-to-impose-sharia-on-uk-citizens-858223.html

Ja? Prilagodit? Čemu pa?
KRŠČANSKI TRADICIJI pokrivanja glav?[/quote]
Ker ženske na Zahodu hodijo celo leto s pokritimi glavami iz kao verskih razlogov?[/quote]

Krščanstvo po dolžini trajanja pokrivanja ženskih glav “šiša” muslimane za
kakšnih 500 let. Give or take.

Jp, hvala za razlago. Kdor bo hotel razumeti, bo razumel. Kdor bo se naprej vztrajal pri nadomescanju enega nasilja z drugim, pa mu zal ni pomoci. Med temi so tudi vrli Slovenci in Slovenke, ki jih tako zelo moti meter tekstila, nic jih pa ne moti, da se za zenske uporablja priimek v svojilni obliki (Novakova, Korenova…)

Se strinjam, ženske morajo do tega priti same. V islamu bo to trajalo nekaj sto let, ne samo nekaj desetletij.[/quote]

Ni nujno. V preteklosti je bila že nekajkrat dovolj ena generacija.
Poglej krščanstvo. Moja babica (in stare tete) brez rute niso znale nikamor.
V islamu Bosna, Iran, Ruske province… so bile že zelo sproščene (in
nepokrite) pod eno vlado, pa spet pokrite pod drugo.
Gre za politiko in ženske (in njihova oblačila) so orodje in zastave teh politik.[/quote]
Potem pa so bile tvoja babica in tete zelo zelo starokopitne. Moji babici, celo prababica se nikoli niso pokrivale. Pravzaprav sem redkokje videla pokrite ženske. Kvečjemu pozimi, ko je bilo hladno, je imela kakšna debelejšo ruto na glavi. Drugače nikjer in nikoli, pa sem s podeželja.

In zakaj zahodnjake tako zelo “motijo” rute in pokrivala?
Enostavno, da se jim ni treba ukvarjati (se ubadati, se vtikati) v veliko bolj
pereče probleme.
Zakaj se recimo ne uvedejo raje ukrepi, ki bi takoj ukinili vso državno pomoč
in doklade družini, ki je predčasno vzela punčko iz šole?
Zakaj se družinam punčk, za katere se na zdravniškem pregledu ugotovi, da so
obrezane, nemudoma ne vzame otrok, se jih ne obsodi za mučenje otroka?
Zakaj se sodno ne preganja tistih, ki deklice prodajo v zakon z veliko starejšimi
moškimi?
Prvič je za to treva nekaj jajc, drugič se to nikomur ne da, saj gre itak samo za
ženske.

Ne. Je treba rute grdo gledat, pa burkinije slačit.

Ni nujno. V preteklosti je bila že nekajkrat dovolj ena generacija.
Poglej krščanstvo. Moja babica (in stare tete) brez rute niso znale nikamor.
V islamu Bosna, Iran, Ruske province… so bile že zelo sproščene (in
nepokrite) pod eno vlado, pa spet pokrite pod drugo.
Gre za politiko in ženske (in njihova oblačila) so orodje in zastave teh politik.[/quote]
Potem pa so bile tvoja babica in tete zelo zelo starokopitne. Moji babici, celo prababica se nikoli niso pokrivale. Pravzaprav sem redkokje videla pokrite ženske. Kvečjemu pozimi, ko je bilo hladno, je imela kakšna debelejšo ruto na glavi. Drugače nikjer in nikoli, pa sem s podeželja.[/quote]

Verjetno sem par let starejša od tebe, moje izkušnje so pa z Dolenjskega.
Ena moja babica je šla po vojni v mesto in rute ni nikoli nosila.
In ne, niso bile starokopitne, enake so bile drugim ženskam v vasi. Brez rute si
jih ujel kdaj doma, če so šle pa ven ali zlasti v cerkev, pa vedno z ruto.


Otroka ni problem vzet, ampak, kaj pa potem?


Otroka ni problem vzet, ampak, kaj pa potem?[/quote]
Pa genitalij tudi ne moreš rekonstruirat.


Otroka ni problem vzet, ampak, kaj pa potem?[/quote]

Sem mislila, da je jasno.
Ni cilj jemanje otrok, cilj je, da se tako početje ustavi. Če posledic ni, potem
se bo nadaljevalo. Če bodo posledice (neugodne seveda) potem bodo menda
nehali, a ne?

New Report

Close