Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Barca prosim pomoč – 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} lastnica firme

Barca prosim pomoč – 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} lastnica firme

Spoštovana Barca,
Prosim, če mi lahko pomagaš.
A je res, če si 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} lastnik firme in če nikoli nisem bila zaposlena v njej, da mi ne pripada nadomestilo za brezposelnost, saj bom dobila zaradi tehnološkega viška po 25 letih odpoved. Lastnica sem firme, kjer je celo življenje v njej zaposlen samo moj mož, jaz nikoli, sem pa 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} lastnica (D.o.o.-ja). Tako mi pravijo v službi. A je to res?
Hvala za pomoč in odgovor.

lastništvo firme ni pomembno toliko, kot to, kdo je hkrati tudi direktor
v primeru da si direktor, in izgubiš polno zaposlitev, te mora firma obvezno prijavit v zavarovanje in pol tudi verjetno res ne moreš dobit nadomestila.

ziher pa nisem, kako to sovpada. če si na zavodu s pravico do nadomestila, potem neko zavarovanje je

Ne, direktor firme je moj partner. Nikoli nisem bila zaposlena v firmi, saj on služi denar za svoje stroške in svoj OD. Zaposlena sem 25 let redno v bančništvu in sedaj mi sledi odpoved ( tehnološki višek)….

Ne, direktor firme je moj partner. Nikoli nisem bila zaposlena v firmi, saj on služi denar za svoje stroške in svoj OD. Zaposlena sem 25 let redno v bančništvu in sedaj mi sledi odpoved ( tehnološki višek)….[/quote]

pol se nimaš kaj bat. nadomestilo za brezposelnost ti pripada zaradi tega, ker si plačevala zavarovanje in ni socialni transfer, da bi se upoštevalo poleg še premoženje.

Ne, direktor firme je moj partner. Nikoli nisem bila zaposlena v firmi, saj on služi denar za svoje stroške in svoj OD. Zaposlena sem 25 let redno v bančništvu in sedaj mi sledi odpoved ( tehnološki višek)….[/quote]

pol se nimaš kaj bat. nadomestilo za brezposelnost ti pripada zaradi tega, ker si plačevala zavarovanje in ni socialni transfer, da bi se upoštevalo poleg še premoženje.[/quote]
Hvala za tvojo odgovor oz. mnenje
Upam, da je tako. Lahko noč.

Raje se pozanimaj na ZZRS, ce se prav spomnem direktor ne dobi nadomestila, ce spremenis status v prokurista potem pa.

2x piše, da ona ni direktor.

Vprašaj na zavod. Pri teh družbah je še vedno veliko nejasnosti in zavod bo vsekakor preverjal
lastništvo. Glede na to, da nisi direktor, bi ti nadomestilo moralo pripadati.

Sicer pa lahko lastništvo z notarskim zapisom preneseš na moža.

Prenos lastništva d.o.o.-ja ni čisto zastonj, saj se poleg zdaj stroškov notarja upošteva še naprej glede dohodnine, prenos kapitalskih deležev tako pri njej kot pri možu.

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO1239
Če gre, se sklicuj na drugo alinejo 16.člena

Hvala ta odgovor ter lp.

golo lastništvo deleža v firmi, brez da v njej dejansko delaš (se pravi lastništvo kapitalskih deležev) te še ne naredi samozaposlenega.
pol bi bil to problem za vsakega, ki bi imel kako delnico….

prenos kapitalskega deleža med zakoncema pa nima učinkov na kapitalski dobiček (dohodnino), ker lahko narediš odlog ugotavljanja kapitalskega dobička. – na strani žene bi bil odlog ugotavljanja kapitalskega dobička – torej ga ni, na strani moža pa tudi ne more biti davka na darilo, ker gre za prvi dedni red.

golo lastništvo deleža v firmi, brez da v njej dejansko delaš (se pravi lastništvo kapitalskih deležev) te še ne naredi samozaposlenega.
pol bi bil to problem za vsakega, ki bi imel kako delnico….

prenos kapitalskega deleža med zakoncema pa nima učinkov na kapitalski dobiček (dohodnino), ker lahko narediš odlog ugotavljanja kapitalskega dobička. – na strani žene bi bil odlog ugotavljanja kapitalskega dobička – torej ga ni, na strani moža pa tudi ne more biti davka na darilo, ker gre za prvi dedni red.[/quote]

Člen ne govori samo o samozaposlenih, ampak tudi o lastnikih/solastnikih gospodarskih družb…

Zato pa pravim, naj se ob prijavi sklicuje na ta člen, saj je bila zavarovana na drugi osnovi (ker marsikje komplicirajo, če se želi prijaviti lastnik podjetja).
Je pa dejstvo, da ko bo poteklo nadomestilo, bo morala sama plačevati OZZ kot lastnik podjetja.

golo lastništvo deleža v firmi, brez da v njej dejansko delaš (se pravi lastništvo kapitalskih deležev) te še ne naredi samozaposlenega.
pol bi bil to problem za vsakega, ki bi imel kako delnico….

prenos kapitalskega deleža med zakoncema pa nima učinkov na kapitalski dobiček (dohodnino), ker lahko narediš odlog ugotavljanja kapitalskega dobička. – na strani žene bi bil odlog ugotavljanja kapitalskega dobička – torej ga ni, na strani moža pa tudi ne more biti davka na darilo, ker gre za prvi dedni red.[/quote]

Člen ne govori samo o samozaposlenih, ampak tudi o lastnikih/solastnikih gospodarskih družb…

Zato pa pravim, naj se ob prijavi sklicuje na ta člen, saj je bila zavarovana na drugi osnovi (ker marsikje komplicirajo, če se želi prijaviti lastnik podjetja).
Je pa dejstvo, da ko bo poteklo nadomestilo, bo morala sama plačevati OZZ kot lastnik podjetja.[/quote]

maš prav, sem spregledala tisti del.

Če ste 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} lastnik podjetja v katerem niste zaposleni, se lahko ob izpolnjevanju vseh pogojev prijavite v evidenco brezposelnih oseb.

V evidenco brezposelnih oseb pa se ne more prijaviti oseba, za katero je iz vpogleda v sodni register razvidno, da je:
• družbenik d.o.o., ki ima samo enega družbenika (pod podatkom Družbeniki je vpisana samo ta oseba z imenom, priimkom in prebivališčem) in
• ki je obenem vpisana tudi kot oseba, pooblaščena za zastopanje te družbe po zakonu (oseba vpisana pod podatkom Osebe, pooblaščene za zastopanje z imenom, priimkom in prebivališčem in Vrsto zastopstva: direktor).

Denarno nadomestilo lahko pridobi oseba, če:
• se prijavi pri Zavodu RS za zaposlovanje v 30 dneh po prenehanju obveznega zavarovanja in vloži zahtevo za uveljavitev pravice do denarnega nadomestila,
• je bila pred nastankom brezposelnosti zavarovana za primer brezposelnosti najmanj 9 mesecev v zadnjih 24 mesecih (oseba mlajša od 30 let najmanj 6 mesecev v zadnjih 24 mesecih),
• so bili plačani prispevki za zavarovanje za primer brezposelnosti (izjema so osebe, ki so bile v zavarovanje vključene na podlagi delovnega razmerja, delodajalec kot zavezanec za plačilo pa prispevkov ni plačal),
• je brezposelna oseba in ji delovno razmerje ni prenehalo po njeni krivdi ali volji ter izpolnjuje druge z zakonom določene pogoje.

Več informacij o denarnem nadomestilu vam je na voljo v dokumentu Denarno nadomestilo med brezposelnostjo.

V času upravičenosti do nadomestila Zavod plačuje tudi obvezne socialne prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zavarovanje za starševsko varstvo, zavarovanje za primer brezposelnosti in osnovno zdravstveno zavarovanje.

Se pravi, da ji pripada “borza”!
Zakaj pa si bo morala sam (seveda po poteku nadomestila) plačevati ozz, saj če se prijavi na socialno…

Ja, pripada nadomestilo.
Vsi druzbeniki pa se morajo vkljuciti v obvezno zdravstveno zavarovanje kot druzbeniki s podlago 103 in ne kot ostali brezposelni, ki sami placujejo OZZ.

Hvala Barca in vsem, ki ste bili pripravljeni, da mi pomagate s svojimi nasveti.
Lepo pozdravljeni.

Se navezujem na tole temo, ki sem jo našla, ko sem iskala odgovor na svoje vprašanje, namreč lastnik in direktor podjetja ter nadomestilo za brezposelnost. Zanima me naslednje: direktor in večinski lastnik podjetja se zaposli v drugem podjetju, ki ga čim hitreje potem “iz poslovnih razlogov” odpusti. Zanima me, ali je ta bivši direktor in še vedno lastnik podjetja upravičen do nadomestila za brezposelnost, ker seveda je z aviona vidno, da se je šel na kratko zaposlit drugam samo zato, da bi prišel do nadomestila za brezposelnost. Seveda bi pa v svojem podjetju še kar naprej delal (formalno “na črno”). Kaj menite oziroma kaj o tem pravi zakonodaja? Je taka “telovadba” in v bistvu izigravanje pravil legalno in dovoljeno?

New Report

Close