Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek V katerih primerih je žrtev mobinga na delovnem mestu sama kriva, da je bila žrtev mobinga?

V katerih primerih je žrtev mobinga na delovnem mestu sama kriva, da je bila žrtev mobinga?

V katerih primerih je žrtev mobinga na delovnem mestu sama kriva, da je bila žrtev mobinga?

teh primerov ni razen v Robijevi glavi – kot je zaslediti v eni temi.

Ker nekdo, ki je odgovoren in spoštljiv nikoli ne bo mobingiral drugega. Torej, tisti, ki mobingira se sam za to odloči in odgovarja sam za tako odločitev in torej ne more biti žrtev kriva za to, kar se je on samovoljno in zavestno odločil za izvajanje nasilja.

Odvisno od pogleda. Lahko je samo v vseh, lahko pa samo v nobenem.

Če je nekdo sam kriv za svoje značajske lastnosti, potem v vseh. Če pa ni, potem pa v nobenem. Ker se pač spravljajo na šibkejše osebnosti.

Če se pogovarjamo o pravem mobingu, seveda, ne o tistem, ko nekoga nekdo enkrat ozmerja in je to že kar mobing.

nova
Uredništvo priporoča

Jaz pa bi tukaj rad vprašal, nekaj bolj detajlnih način ocenjevanja mobinga.

Tole kopiram iz strani: http://www.mobing.si/slo/45_mobing_dejanj.html

Prof.dr. Leyman je z načrtnim raziskovalnim delom ter preučevanjem mobinga identificiral kar 45 značilnih pojavnih oblik, ki jih je razvrstil v pet preglednejših skupin:

SKUPINA DEJANJA

I. Napadi zoper izražanje oz. komuniciranje
1. Omejevanje možnosti komuniciranja s strani nadrejenega
2. Prekinjanje govora, jemanje besede
3. Omejevanje možnosti komuniciranja s strani sodelavcev
4. Kričanje oz. zmerjanje
5. Nenehno kritiziranje dela
6. Kritiziranje osebnega življenja
7. Nadlegovanje po telefonu
8. Verbalne grožnje in pritiski
9. Pisne grožnje
10. Izmikanje neposrednim kontaktom, odklonilne geste in pogledi
11. Dajanje nejasnih pripomb

II. Ogrožanje osebnih socialnih stikov
12. z mobirancem se nihče več noče pogovarjati
13. ignoriraje , če žrtev koga sama nagovori
14. premestitev v slab delovni prostor, ki je stran od sodelavcev
15. sodelavcem je prepovedano komuniciranje z mobirancem,
16. splošna ignoranca zaposlenih v podjetju

III. Ogrožanje ter napadi zoper osebni ugled
17. obrekovanje za hrbtom
18. širjenje neresničnih govoric
19. poskusi smešenja žrtve
20. izražanje domnev, da je žrtev psihični bolnik
21. poskusi prisile v psihiatrični pregled
22. norčevanje iz telesnih hib
23. oponašanje vedenja z namenom, da se nekoga smeši
24. napad na politično oz. versko prepričanje žrtve
25. norčevanje iz zasebnega življenja
26. norčevanje iz narodnosti
27. siljenje k opravljanju nalog, ki žalijo samozavest mobiranca
28. delovne napore se ocenjuje napačno oz. žaljivo
29. dvom v poslovne odločitve žrtve
30. žrtev je pogosto deležna kletvic in obcesnih izrazov
31. mobirana oseba je deležena poskusov spolnega zbliževanja in različnih »spolnih ponudb«

IV. Napadi in onemogočanje kvalitetnega dela
32. Mobiranec ne dobiva novih delovnih nalog
33. Odvzete so mu delovne naloge, žrtev si tudi sama ne more najti več dela
34. Dodeljevanje nalog, ki so daleč pod sposobnostjo žrtve
35. Dodeljevanje nalog, ki so pod nivojem kvalifikacije žrtve
36. Dodeljevanje novih nalog, pogosteje kot drugim sodelavcem
37. Dodeljevanje nalog, ki žalijo dostojanstvo
38. Dodeljevanje nalog nad nivojem klvalifikacije z namenom diskreditacije

V. Napadi zoper zdravje
39. Dodeljevanje zdravju škodljivih nalog
40. Grožnje s fizičnim nasiljem
41. Uporaba lažjega fizičnega nasilja z namenom, da se žrtev »disciplinira«
42. Fizično zlorabljanje
43. Namerno povzročanje škode in stroškov posamezniku
44. Namerno povzročanje psihične škode doma ali na delovnem mestu
45. Spolni napadi

Nekatere definicije so jasne kot beli dan, nekatere pa so izjemno mejne zgodbe in stvar interpretacije.

Tako, da vprašanje,kdaj si sam kriv ali je sploh možno, da si sam kriv?

primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

Mobing sploh ne obstaja,to se mobingirancu v glavi zakuha.Vsak ki je mobingiran,obtožen neresnic,se o njem širijo neresnice si je popolnoma sam kriv.

Ti delaš dobra dela,te spoštujejo,vsi te imajo radi,jaz ljubosumen,te ne prenesem,kdo si ti,da si boljša od mene in te zajebavam,ti popizdiš in te jaz prijavim,da si izvedla mobing nad mano z verbalnim nasiljem.Tako da si ti kriva.To je jasno kot beli dan.

Dobrota je sirota če ne veš.

Ampak pozitivno je da karma opravi svoje.Tako da ti kot nedolžen uspeš,krivec pa dejansko nastrada in strada z vsakim slabim dejanjem,kot so bolezni,nesreče,sovražnost,..


Ti si tipična neodgovorna žrtev in zato posledično vedno žrtev.
Še mojih komentarjev ne boš nikoli pozabila, kaj šele nekega mobinga.
Jaz sem že zdavnaj pozabil, kaj sem napisal v neki temi. Ti se celo življenje sekiraš in obremenjuješ zaradi nekih komentarjev in se smiliš sama sebi.

Res je, nekatere definicije so nejasne.

Preprosteje bi bilo, če bi te definicije, ki so nejasne, dali v okvir “namerno zajebavanje človeka zaradi zajebavanja samega”

Potem bi bilo najbrž jasneje.
Ker dvom v poslovne odločitve je resda kdaj tudi upravičen. Če je pa dvom zaradi dvoma samega, potem je stvar bolj jasna.

Ponavadi naj bi bili žrtev mobinga ljudje, ki so nesamozavestni, bolj plašni, introvertirani in se ne znajo postaviti zase. Skratka ljudje, ki so bolj občutljivi, senzibilni. Takšni se tudi težje branijo in se jh mobing bolj dotakne, kot nekoga ki je samozavesten in se zna postaviti zase. Sicer pa ljudje, ki mobing izvajajo, naj bi to delali načrtno in si ponavadi izberejo za žrtev bolj labilne in občutljive ljudi, s katerimi lažje maipulirajo in jih tudi ustrahujejo ter nad njimi izvajajo določen mobing.

Če ne daš dela ali če mu daš delo, ki je pod njegovim novojem, je to mobing?

Če ga ne pogledaš pravilno? Če nočeš imeti kontakta…vse to je mobing.

primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

Zelo se strinjam.
To, da se nekdo izzivlja nad drugimi in manipulira, je itak nedopustno, ampak to je odraz njegovega ljigavega znacaja.
To, da podlezes, je pa odraz tvojega znacaja.

Delala sem v firmi,mkjer je bil nad csemi nami izvajan mobing, eni smo podlegli, eni koncali na zdravljenju, enim pa ni bilo nic. Ko zdaj gledam nazaj, ja, bilo je grozno hudo, vsaj zame, ampak dobila sem zivljenjsko lekcijo in zdaj vem, kako ravnati v takih primerih in mobing pri meni ne pali vec.

Žrtev mobinga na delovnem mestu, je žrtev mobinga tako dolgo, kot to sama dopušča.


Ti si tipična neodgovorna žrtev in zato posledično vedno žrtev.
Še mojih komentarjev ne boš nikoli pozabila, kaj šele nekega mobinga.
Jaz sem že zdavnaj pozabil, kaj sem napisal v neki temi. Ti se celo življenje sekiraš in obremenjuješ zaradi nekih komentarjev in se smiliš sama sebi.[/quote]

zdaj bo ena za tvoj ego – ne domišljaj si no, da se kdo zaradi tvojih žalitev in osebnih napadov nanj, dejansko sekira, ne domišljaj si no, da kdo upošteva tvoje besede, še manj da si jih jamlje k srcu. čeprav verjetno pa to res zato počneš, ker ti je namen dotolči in ponižati človeka… ampak to največ pove o tebi samam, čeprav se še tako trudiš ponižati in diskreditirati sogovornika.

Če boste pozorni boste opazili, da je mobinga bistveno več kot zgleda na prvi pogled. Kdo in zakaj izvaja mobing? Razlogi so različni, zelo prikriti in dostikrat zasebne interese lahko šele kasneje vidimo.

Dejanja iz skupine III so zelo pogosta.


Ti si tipična neodgovorna žrtev in zato posledično vedno žrtev.
Še mojih komentarjev ne boš nikoli pozabila, kaj šele nekega mobinga.
Jaz sem že zdavnaj pozabil, kaj sem napisal v neki temi. Ti se celo življenje sekiraš in obremenjuješ zaradi nekih komentarjev in se smiliš sama sebi.[/quote]

zdaj bo ena za tvoj ego – ne domišljaj si no, da se kdo zaradi tvojih žalitev in osebnih napadov nanj, dejansko sekira, ne domišljaj si no, da kdo upošteva tvoje besede, še manj da si jih jamlje k srcu. čeprav verjetno pa to res zato počneš, ker ti je namen dotolči in ponižati človeka… ampak to največ pove o tebi samam, čeprav se še tako trudiš ponižati in diskreditirati sogovornika.[/quote]
Ti si tista, ki določa moj namen.
Sicer pa slaba samotolažba. 🙂

Vem, kaj hočeš povedati in se strinjam. Tudi beseda mobing je lahko, in tudi je, zlorabljena.

Če mu ne daš dela z namenom zajebavanja. Če mu namenoma daš delo pod njegovim nivojem z namenom zajebavanja. Če ga ignoriraš z namenom zajebavanja.

Recimo imaš nekega super sposobnega računalničarja, ki pa ti gre na živce in ga iz tega razloga redno pošilajš čistit wc-je samo zato, da bi ga zajebaval, ne zato, ker je nujno potrebno takoj zdaj počistit wc.

zdaj bo ena za tvoj ego – ne domišljaj si no, da se kdo zaradi tvojih žalitev in osebnih napadov nanj, dejansko sekira, ne domišljaj si no, da kdo upošteva tvoje besede, še manj da si jih jamlje k srcu. čeprav verjetno pa to res zato počneš, ker ti je namen dotolči in ponižati človeka… ampak to največ pove o tebi samam, čeprav se še tako trudiš ponižati in diskreditirati sogovornika.[/quote]
Ti si tista, ki določa moj namen.
Sicer pa slaba samotolažba. :)[/quote]
ne ti ka kažeš skozi svoje komentarje – zdaj ponovno z zadnjim stavkom… kar nadaljuj in si privošči užitek… mene ne gane – pravzarprav me že zanima kaj slabega in neg. si boš sedaj izmislil na moj račun – ajde, pokaži se, da vidimo koliko si zmožen in spoosben :)))


Tako je.
Podobno je tam, kjer ženska vztraja z nasilnežem ali alkoholikom.
Žrtev se ne zna postaviti zase, ne zna prav reagirati, ne zna se osvoboditi svojih vzorcev zaradi katerih je sploh v odnosu z nasilnežem.
Pogosto celo trdi, da ima takšnega moškega še vedno rada.
Nesamozavestnim osebam tudi ne smeš nič takšnega povedati, saj se za vsako malenkost že počuti napadena, ogrožena, ponižana……

Pod to se podpišem in se v celoti strinjam.

Mobing na delovnem mestu?

Spet nekaj rdečega. Ha, ha

Če nimate jajc ali jajčnikov pač poslušajte take ali drugačne opazke.

POSTAVITE SE ZASE. To pa ne? Prav vam je. Naj vas še bolj …..


Si tipičen primer ženske, ki se znova in znova vrača k pijancu in nasilnežu ter ga provocira, da bo lahko še naprej jokala kako je ona uboga žrtev nasilnega moškega 🙂

Žalostno je to, da nekateri zaradi trpinčenja na delovnem mestu izgubijo zdravje in pristanejo celo na pomirjevalih. Žrtev se mora naučiti postaviti zase in znati reči NE.


Si tipičen primer ženske, ki se znova in znova vrača k pijancu in nasilnežu ter ga provocira, da bo lahko še naprej jokala kako je ona uboga žrtev nasilnega moškega :)[/quote]
kaj ne poveš – a tebe pa Primož pusti jasnovidno komentirat tukaj -ker ostale namreč briše??? čudno to,pa takšen talen imaš… v nulo si zadel… imam doma a veš pijanca, ki me pretepa in jaz hodim jokat na mon in vsakič znova upam,d a me boš ti prebral, da bom tobila dvoj vrhunski strokovni komentar, ki temelji na popolnem in edinstvenem psihološkem znanju, brez katerega ljudje ne morejo živeti. Edino le ti imaš to znanje in lahko daješ prave uvide – vsi ostali so nula… tako,d a daj še no – napiši še kaj kar veš o meni…. se veselim :))) samo paru da te primož ne briše , ker maš takšne sposobnosti vrhunskega jasnovidca :)))
Aja dej dej še povej ker sn po rvoje tolk motena a si haluciniram zdaj pijanca ali nasilneža ali res obstaja, ker si ti tak rekel?
Ali pač ta tvoj komentar leti na najino konverzacijo in priznavaš, da si ti tisti”nasilnež” v svojih poniževalnih komentarjih…
kaj o sebi si se že razpisal o svoji psihološki analizi?

Z veseljem te berem naprej :))


Si tipičen primer ženske, ki se znova in znova vrača k pijancu in nasilnežu ter ga provocira, da bo lahko še naprej jokala kako je ona uboga žrtev nasilnega moškega :)[/quote]

Ti pa tipičen primer nasilneža, ki zagrabi. 🙂

Ste vedeli, da je tudi tako obnašanje čisto naravno?

V naravi je celo precej hujše. Opice se lahko odločijo, da jim ena opica v skupini ni všeč in jo tako dolgo maltretirajo, dokler je ne ubijejo.

Mogoče imate tudi tisti, ki pravite, da so si mobingiranci sami krivi, na nek način prav. Mogoče je tudi to ostanek nagona, da se vrsto očisti slabših genov. Čeprav…. potem bi vi, ki pravite, da so si mobingiranci sami krivi, morali imeti enak odnos tudi do vseh ostalih tako ali drugaeč prizadetih in manj sposobnih, ki že v osnovi ne bi smeli preživeti, ampak so zaradi napredne medicine.

New Report

Close