Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Je sukrin zdravo sladilo?

Je sukrin zdravo sladilo?

Ali je to spet en nadomestek, ki je še bolj nezdrav od sladkorja? O njem sem slišala le od ene zdravilke, da ni OK, ker je beljen – to je pa tudi vse, kar vem o njem.

Sukrin je naravna zadeva!!!zadevo pridobivajo iz sladkornega alkohola..brez kalorij,GI 0….nisem ziher,ce vse to drzi,pojdi na njihovo stran pa bos ugotovila,kaj pa kako.Zanima me kateri alternativo cukru ponuja ta zdravilka,da pljuva po suk.?

Mislim, lej, sliši se dobro, ampak če misliš, da potem lahko v miru grešiš in ješ na tone sladkarij, se motiš. Poleg tega ima v velikih količinah stranske učinke, podobno kot umetna sladila (napenjanje):

https://en.wikipedia.org/wiki/Erythritol

Ponekod piše, da ga pridobivajo iz koruze, pa stavim, da ne iz eko bio, se pravi iz ene najcenejših surovin, kar jih imamo na planetu na voljo (koruzni slad že danes dodajajo namesto sladkorja, ker je cenejši). Taki nadomestki so okej, če jih uporabljaš v zmernih količinah, imaš normalno prehrano in normalne prehranske vzorce, torej da se ne prenajedaš.

nova
Uredništvo priporoča

Zdrav zagotovo ni, v najboljšem primeru je neškodljiv.

Gre za sladkorni alkohol, ki ga pridobivajo iz glukoze s pomočjo posebnih kvasovk. Glede beljenja nimam pojma, ampak saj je tudi navadni sladkor beljen.

Prednost sukrina (oz. eritirola) je v tem, da za razliko od ostalih sladkornih alkoholov nima odvajalnega učinka (oz. se ta pojavi pri res visokih odmerkih), zna pa pri posameznikih povzročat slabost.

Res je, da nima kalorij in da ne vpliva na krvni sladkor. V določenih vrstah sadja je tudi naravno prisoten.

Vseeno pa ne moremo trditi, da nima vpliva na telo. Vsa brezsladkorna sladila v telesu povzročijo hormonsko zmedo. Ker možgani ob sladkem okusu ne čakajo, da se krvni sladkor dvigne, da sprostijo inzulin, ampak to naredijo že ob sami zaznavi sladkega okusa. In potem pride do zmede, ker ne pride do dviga krvnega sladkorja, se ta zaradi inzulina preveč zniža, pa ga je treba višat … Skratka zmeda.

Zdaj v nekih zmernih normalnih količinah zagotovo ni škodljiv, tako kot tudi sladkor ni.
Zakaj bi ga potem uporabljal?

Zgoraj ena sprašuje, kaj uporabiti kot nadomestek sladkorja. Moj odgovor je, ničesar. Postopoma izločiš bolj ali manj ves dodan sladkor iz prehrane, pa ni potrebe po nobenem nadomestku.

Šment je, ker mu dodajajo vse sorte zaradi lepše teksture (bolj podobne sladkorju) in da ne zbuja občutka kot pri pepermintu (hladilni učinek). Podobno kot pri stevii torej skoraj nikoli ni v čisti obliki.
Tega s hormonsko zmedo nisem vedela, zveni pa logično.
Drugače se pa strinjam – če si zmeren pri sladkarijah, tega ne rabiš, če nisi zmeren, najprej ukroti apetit, ker ti bo količina sladkarij škodila ne glede na obliko sladila.

Jaz sem ga probala, previ nakup in zadnji. Ni mi bilo dobro cel naslednji dan, počutila sem se čudno, napenjalo pa za znoret. Ostajam kar pri navadnem belem sladkorju.

Zih je imel zraven inulin, ta naredi hudiča in pol.

Ravno sem nameraval nabavit sukrin čisto iz firbca, tako da še sreča za tale članek! Sicer praktično ne uživam sladkorja oz. izjemno poredko, bi pa vseeno imel nekaj malo manj škodljivega, da posladkam recimo beljakovinske palačinke ki jih delam. Bom kar raje nabavil javorjev sirup ali pa melaso pa čeprav dvigneta insulin – vsaj naravna sta, melasa celo zelo zdrava.

Hvala za vaša mnenja in izkušnje 🙂

Ce prav razumem gre za predvsem za marketinski prijem, ker gre za zelo podobno s*anje, drugo pakovanje, kot sorodna “naravna” sladila ala sorbitol, malitol in podobni.

Ce torej nimate problemov s temi naravnimi – umetnimi sladkoriji – polioli, potem tudi z sukrinom ne bo tezav.

Tako kot vsi ostali, se ne razgraja, veze vodo nase… Zato je tudi odvajalo, samo malo manj, kot otali.

V velikih kolicinah sigurno ni zdravo. Ni pa nekih dokazanih skodljivih ucinkov in sigurno ima manj negativnih vplivov na telo kot navaden sladkor…

Kar se pa tice znanstvenikov, ki razlagajo o neki hormonski zmedi in o tem da mozgani sproscajo inzulin??? Po taki logiki bi nas mozgani ze zdavnaj ubili…
Poglavitni dražljaj za sintezo inzulina v celicah beta in izločanje iz njih je koncentracija glukoze v krvi. Celice beta se odzivajo tako na absolutno koncentracijo glukoze v krvi kot na hitrost spremembe njene koncentracije.
Skoda vcasih sploh komentirat enim na njihove debilne trditve wtf.

Za razliko od drugih alkoholnih sladkorjev, se eritritol večinoma absorbira v kri v tankem črevesju, a se potem ne presnovi in se z urinom izloči iz telesa. To pomeni, da ne doda kalorij hrani in težje povzroči napihnjenost, vetrove ali druge črevesne težave.

Za tiste,ki ne veste: sukrin je le blagovna znamka.

Povzroča pa drisko in ga je zato treba previdno dozirati. Sicer je pa tako drag, da ga človek že avtomatično dozira 🙂

Res je, se izloči iz telesa, A dokler se ne izloči, ja ves čas, pa lahko povzroča obupne težave. pa sploh ne redko. Sem probala, sem cel dan umirala od napenjanja, prav bolečega, napihnjen trebuh sem imela pa potem še dva dni. Ne, hvala. In poznam še več takih, s tem, da so dobili še drisko. Pa sploh ni šlo za velike količine.

Nekaj časa nazaj sem poskusil eno proteinsko čokoladico, brez sladkorja in s tem not. Kupil sem 2 ali 3 in vsakič sem dobil drisko, tako da sem raje popolnoma brez cukra in njegovih alternativ, kot pa tole.

Res je, se izloči iz telesa, A dokler se ne izloči, ja ves čas, pa lahko povzroča obupne težave. pa sploh ne redko. Sem probala, sem cel dan umirala od napenjanja, prav bolečega, napihnjen trebuh sem imela pa potem še dva dni. Ne, hvala. In poznam še več takih, s tem, da so dobili še drisko. Pa sploh ni šlo za velike količine.[/quote]

Da ni bil v kombinaciji s kakim kemičnim umetnim sladilom, sploh pri poceni izdelkih je en del stevie, en del kemije, seveda na veliko piše samo stevia.
Drugače je pa res, lahko povzroči prebavne motnje in ni za pretiravat.

New Report

Close